ελληνική μουσική
    1043 online   ·  210.853 μέλη

    Paganini...Με τσαχπινια!

    johnnyguitar
    16.03.2009, 18:06

    Ενα γκαζωμενο καπριτσιο που σκοπο εχει να αναστησει τον Paganini και να αρχισει να με κυνηγαει!


    paradisefox
    16.03.2009, 21:06

    Γιατί θα σε κυνηγάει ο Paganini?Εμένα πάντως μια χαρά μου φαίνεται!(και στο λέει βιολί αυτό){#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}

    ΥΓ. Πιο λογικό μου φαίνεται να σε κυνηγάνε οι κολλημένοι ψευτοκουλτουριάρηδες που παθαίνουν αλλεργία με οτιδήποτε διαφορετικό δουν ...


    -----------------
    ...KAI KΑΛΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 16-03-2009 21:08 ]


    johnnyguitar
    17.03.2009, 15:33

    Βιολι ε?Μου φαινεται τοσο δυσκολο οργανο!Ευχαριστω για το κοπλιμαν βρε μαν!Ελπιζω να γινει μια χαρα το χερι σου και να ανεβασεις και εσυ βιντεακι με κανα καπριτσιο να σε καμαρωσουμε!{#emotions_dlg.beer}


    deathminor88
    17.03.2009, 18:47

    Τότε παιδιά πείτε με κολλημένο ψευτοκουλτουριάρη!

    Φίλε μου Johnyguitar είμαι σίγουρος ότι δεν θα με παρεξηγήσεις. Το βίντεό σου είναι εντυπωσιακό μεν αλλά πέρα από το ότι είναι πολύ συνηθισμένο και 1000παιγμένο (όχι καλύτερα απαραίτητα) είμαι σίγουρος ότι ξέρεις ότι αυτό που παίζεις δεν είναι καθόλου καθαρό! Και είναι λογικό γιατί 1) έχεις αυτό το σιχαμένο ({#emotions_dlg.tt2}) distortion και 2) γιατί είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού οι άνθρωποι που μπορούν να αποδώσουν paganini καθαρά και όμορφα. Πραγματικά δεν είναι υπερβολή αυτό.

    Επειδή και εγώ παίζω ηλ. κιθάρα (και΄σε βεβαιώνω ότι έχεις πολύ καλύτερη τεχνική από εμένα) νομίζω ότι αυτά τα είδη βίντεο που έχεις ανεβάσει είναι λίγο ξεπερασμένα (έχω δεί και τα άλλα βιντεάκια σου). Τονίζω ότι ΚΑΤ' ΕΜΕ έχεις breathtaking τεχνική για τα ελληνικά δεδομένα τουλάχιστον αλλά θα προτιμούσα, να ακούσω κάποια σου έμπνευση ευρυματική, κάτι καινούριο, κάτι πραγματικά δικό σου (και ας έχει 3 νότες το λεπτό, και συμβατικό παίξιμο) παρά τα τόσο συνηθισμένα shreddings.

    Φιλικά από έναν μέτριο κιθαρίστα...{#emotions_dlg.biggrin}

     

    ΥΓ Υπάρχουν κάποια πράγματα που έχουν δοκιμαστεί 1.000.000 φορές και έχουν αποτύχει. Ένα από αυτά είναι το να παίξουν Paganini, Βach, Vivaldi  με ηλεκτρική κιθάρα. Έως τώρα έχω ακούσει μία πραγματικά, μόνο μια, καλή διασκευή του Adagio του Tomaso Albinoni, από τον Μike-G (ex-Nightfall). Ακούστε αυτήν την κιθάρα σε σχέση με την μαλακία που παίζει ο Malmsteen σκοτώνοντας το κομμάτι.

    www.myspace.com/mikegaliatsos 


    paradisefox
    18.03.2009, 15:45

    Παράθεση:

    Το μέλος johnnyguitar στις 17-03-2009 στις 15:33 έγραψε...

    Βιολι ε?Μου φαινεται τοσο δυσκολο οργανο!Ευχαριστω για το κοπλιμαν βρε μαν!Ελπιζω να γινει μια χαρα το χερι σου και να ανεβασεις και εσυ βιντεακι με κανα καπριτσιο να σε καμαρωσουμε!{#emotions_dlg.beer}



    Ευχαριστώ ,το χέρι μου μια χαρά πάει ,μάλλον πήρα την πάνω βόλτα τελικά.Smile 

    Για τα κλασσικά κομμάτια να σου πω ότι δεν υπάρχει κάνένα πρόβλημα να ασχολούμαστε μαζί τους αρκεί να  μας αρέσουνε, να μην το κάνουμε για εντυπωσιασμό.Αν κάτσουμε να ψάξουμε ποιος αξίζει να παίξει Paganini λογικά η απάντηση θα είναι μόνο ...ο Paganini!(πιθανότατα να έχεις ακούσει ότι στην εποχή του τον θεωρούσανε πιο πολύ ακροβάτη παρά μουσικό)Εγώ πιστεύω ότι τίποτα δεν είναι ξεπερασμένο όσο μας αρέσει... Για δικό μου βιντεάκι δεν το βλέπω.Αφενός δεν έχω κάμερα και αφετέρου δεν ξέρω αν θα ήθελα να εκθέσω τον εαυτό μου  στις  ιντερνετικές <<καρακάξες>>!!( ξέρουν αυτοί ποιοι είναιWink ) Αυτά από μένα, καλά γκάζια!{#emotions_dlg.beer}            


    johnnyguitar
    19.03.2009, 16:51

    Φιλε Fox,εχεις πολυ δικιο για τον Paganini και γενικα πιστευω οτι ισχυει το ιδιο για ολους τους βιρτουοζους.Οπως μονο ο Satriani παιζει Satriani και ολοι οι υπολοιποι απλα πανε να του μοιασουν.Οχι τοσο επειδη ειναι τοοσο καλος και απλησιαστος,οσο για το οτι ειναι μοναδικος και με το δικο του χαρακτηρα στη συνθεση.Τωρα,αν κατι οντως μου αρεσει και με εκφραζει,θα το παιξω οπως εγω νομιζω και οπως εγω το ερμηνευω.Αυτο και το νοημα της διασκευης.Νομιζω πως το μεγαλυτερο λαθος που γινεται σε σπουδες κλασσικης μουσικης ειναι οτι οι δασκαλοι προσπαθουν να βγαλουν μικρους κλωνους απο μουσικες ιδιοφυιες του παρελθοντος,αντι να πανε να αναπτυξουν τις ιδιοφυιες του μελλοντος.Δε με ενδιαφερουν οι λογοι και τι κομπλεξ κουβαλαει ο καθενας,αλλα ατακες του στυλ"αμα παιζεις κλασσικο πιανο μην παιζεις τζαζ γιατι θα χαλασεις τα δαχτυλα σου" και μην παιζεις με δικο σου στυλ Μπετοβεν,ειναι ενας καλος λογος να αλλαξεις δασκαλο και να σκοτωσεις τον παλιο για να μην κανει αλλο κακο.Μαλλον αυτο εχει παθει ο φιλος μας ο Deathminor.Καποιος σου εκανε πλυση εγκεφαλου και νομιζεις οτι υπαρχουν περιορισμοι και ορια στη μουσικη.Δεν ισχυει.Εχω ενα φιλο,απιστευτο κλασσικο κιθαριστα που πραγματικα πιστευει οτι δεν ειναι αξιος να παιξει καποια πραματα και τα δαχτυλα του μολυνουν τον αποηχο της μουσικης δημιουργιας και λοιπα χαζα.Ο Μike-G ειναι ενας παρα πολυ καλος κιθαριστας,αλλα οχι της ταξης του Yngwie.Ας μην ξεχναμε,οτι ο ανθρωπος ειναι πρωτοπορος και εκανε στροφη στην ιστορια της ηλεκτρικης κιθαρας.Οταν οι αλλοι ψαχνανε τι ειναι το bend αυτος ανασαινε arpeggios.Οκ,ειναι λιγο φαφλατας,αλλα τι να κανουμε?K o Rachmanninof τα παραλεγε,αλλα ειναι απιστευτος.

    Επειτα,δεν υπαρχει τιποτα ξεπερασμενο σε αυτα που παιζω-και ειδικα για την Ελλαδα-γιατι εκτος του οτι δεν τα παιζουν και παρα πολλοι(ουτε τωρα ουτε πριν μισο αιωνα για να προλαβουν να ξεπεραστουν),ως τεχνικες ακομα αναπτυσσονται-και σιγουρα εγω τις παλευω πολυ για να τις μαθω-αλλα η διαχρονικη μουσικη οπως ο Paganini δεν ξεπερνιεται,γι αυτο και λεγεται διαχρονικη.

    Ευχαριστω για τα καλα σου λογια για την τεχνικη μου,αλλα σε παρακαλω μη μειωνεις τη δικη σου.Μπορει να παιζω πιο γρηγορα,αλλα εσυ μπορει να εχεις καλυτερη εκφραση κτλ.Ολοι ειμαστε μαθητες μεχρι να πεθανουμε.Η ηλεκτρικη κιθαρα ειναι ενα αρκετα νεο οργανο και παρολο που δε μπορει να συγκριθει με τη μουσικη παραδοση του βιολιου ας πουμε,λογω του ηλεκτρισμου.εχει απειρες ηχητικες δυνατοτητες οπως το πιανο με το synth.Πολλοι κιθαριστες μπορουν και παιζουν πανεμορφα πολλα κλασσικα κομματια-Paul Gilbert,Stanley Jordan,Petrucci και ναι...Malmsteen-αλλα αυτο δε σημαινει οτι αποδιδουν φορο τιμης στο δημιουργο τους και δε βαζουν γκαζι η δεν αλλαζουν τεμπο κτλ.

    Βλεπω οτι εισαι 20 χρονων και χωρις να θελω να το παιξω φωστηρας,θα σου δωσω μια συμβουλη.Η μουσικη που παιζεις,που ακους,που αισθανεσαι,ειναι πρωτα απ`ολα για σενα.Ουτε για το δασκαλο,ουτε για το κοινο.Αυτο το λαθος γινεται στην Ελλαδα και εχουμε χιλιαδες κιθαριστες που παιζουν φα-σολ-λα-δα.Και ποσα συγκροτηματα ακολουθουν την πεπατημενη και καταληγουν σε κανα σουξεδακι και τερμα?Οχι επειδη δεν αξιζουν,αλλα επειδη εκφραζονται οπως νομιζουν οτι καποιοι τους θελουν καπως.Σιγουρα δεν ειμαι μ*643κια,ουτε και το Adagio του Malmsteen οπως λες.Θες να παιζεις μια ζωη με ημερολογιο αντι για μετρονομο?Οκ,αλλα μην κατακρινεις τιποτε αλλο,γιατι ακομα και απο τον Michael Angelo μπορεις να μαθεις πολλα που θα κολλησεις στη δικη σου εκφραση.Ακομα καλυτερα,μαθε να τα κανεις ολα.Καλυτερα να ξερεις και να μπορεις να παιξεις ενα γρηγορο θεμα οταν το χρειαστεις και ας μην το χρειαστεις ποτε σου,παρα να θυσιασεις κατι απο τη δημιουργια σου επειδη απαξιεις να παιξεις γρηγορα και οσα δε φτανει η αλεπου...

    Fox,εισαι λαθος για τις καρακαξες.Αν δεν υπαρχει αντιλογος,δεν υπαρχει εξελιξη!Ειναι καλο να ξερεις τι αντικτυπο εχεις στον κοσμο-καλο η κακο- και να μπορεις να ωφεληθεις απο αυτο η και να βοηθησεις και μια κατασταση αν μπορεις.

    Anyway,αρκετα φλυαρισα,παιδια ευχαριστω που αφιερωνετε το χρονο σας να ασχοληστε μαζι μου,ελπιζω να συνεχισετε!!!!!..................Περιμενω απαντησεις δηλαδη!!!!!!!!!!!!!

    Cheers!{#emotions_dlg.beer}


    paradisefox
    19.03.2009, 17:53

    Έχεις δίκιο φίλε μου για  την κριτική.Δεν το είχα σκεφτεί!!{#emotions_dlg.thumbup}

     

    Να σου πω επίσης ότι πριν κάποια χρόνια όταν έβλεπα κάποιον να διασκευάζει Iron Maiden έλεγα γιατί πιάσανε τα αριστουργήματα των θεών οι μ8768κες.{#emotions_dlg.whistling}Ευτυχώς που άλλαξα μυαλά!!Wink

    Δεν υπάρχει <<ιερό>> ρεπερτόριο, το οποίο να μην πρέπει να αγγίζεται!

    Κάνε ότι σου αρέσει φίλε μου και μην ακούς κανένα!{#emotions_dlg.beer}


    inkve
    19.03.2009, 18:20

    συμφωνω με οσα εγραψε παραπανω ο johnnyguitar...δεν κανω παραθεση απλα για να μην πιασω χωρο...

     

    johnnyguitar εχεις ωραιο ψευδονυμο...ιδιο τιτλο εχει και ενα κομματι του johnny winter(κομματαρα)Wink

     

    το βιντεακι που εβαλες το εχω δει εδω και καποιες βδομαδες στο you tube!!{#emotions_dlg.smartass}


    johnnyguitar
    19.03.2009, 22:22

    Ουιιι!Εχω διασημο ψευδονυμο!Δεν το ηξερα το κομματι και ειναι και γαμ@το!Thanks inkve!Κανε subscribe στο youtube!Μαζευω clicks!Χαιρομαι που συμφωνειτε ρε παιδια!Fox,ελπιζω να ειδες τα περι ζεσταματος στο αλλο θεμα.Και τωρα...τι λες για το Trooper σε βιολι?{#emotions_dlg.thumbup}


    paradisefox
    19.03.2009, 23:17

    Λέω ότι θα φάμε πολύ ξύλο!!!{#emotions_dlg.happycrazy}

    {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}


    iris-the-black
    19.03.2009, 23:35

    Κι εγω μελεταω pagannini τωρα ^^ στην κλασικη κιθαρα βεβαια. Μου αρεσει η ιδεα της ηλεκτρικης προσεγγυσης, αλλα δεν μπορω να πω οτι την προτιμω..Πιστευω οτι καπου χανεται η μαγεια και το νοημα του θεου συνθετη!


    deathminor88
    20.03.2009, 01:08

    Μα ρε φίλε μου δεν σου είπα να μην κάνεις arpeggio κλπ ούτε σύγκρινα γενικά τον Malmsteen με τον Mike G. Αλλά όταν βγάζουμε κάτι προς τα έξω πάυει να είναι για την πάρτη μας. Είναι για τους άλλους επίσης...

    Και δεν θέλω να ακούσω ξανά κακοποίηση Παγκανίνι από βρώμικη κιθάρα, όχι γιατί δεν μου αρέσει αλλά γιατί το έχουν κάνει όλοι! Δεν είναι για εσένα αυτό αλλά για τον οποιονδήποτε! Είναι σαν να μου κάνεις επίδειξη τεχνικής την οποία δηλώνω ότι έχεις αναμφισβήτητα, αλλά δεν βρίσκω κάτι καλλιτεχνικό σε αυτό που έχεις ανεβάσει, ούτε εσύ ούτε πολλοί άλλοι...

    Υπάρχει λόγος που παίζουμε Σοπενιάν ή στυλ Bach ή άλλα, και σε παρακαλώ μην τα βγάζουμε όλα άχρηστα. Δεν έχει σχέση με κλασσική μουσική. Όσο γι αυτό που λέει ο φίλος σου δεν έχει και άδικο. ειδικά σε ένα σημείο -υψηλής τεχνικής-

    Αν παίξω μια ώρα Mozart δεν μπορώ να παίξω Chopin για 2 μέρες...

    Τέλος επειδή αναφέρεις την πατάτα του Malmsteen Adagio (το οποίο μου αρέσει), είναι ένα κομμάτι αντιγραφή από την πρώτη μέχρι την τελευταία νότα Bach...

    ΥΓ.. Ξεπερασμένο, ανούσιο, άσχημο, κακόγουστο, μη καλλιτεχνικό θεωρώ το shredding! Γι αυτό λέω ξεπερασμένο..Αν σου αρέσει καλά κάνεις και το κάνεις... αλλά επειδή μου λές για μουσική.. αυτό δεν είναι...

    ΥΓ2 Λεω ότι ο καθένας πρέπει να κάνει ότι γουστάρει..Απλά θα προτιμούσα να ακούσω κάτι δικό σου, κάτι με την υπογραφή σου, παρά ένα κομμάτι χιλιοπαιγμένο και τόσο άσχημα παραποιημένο με τις ηλεκτρικές κιθάρες(δεν αναφέρομαι σε σένα αλλά γενικότερα)


    delta66
    20.03.2009, 15:13

    Καλη προσπαθεια και σεβαστος ο στοχος σου.

    Αλλωστε φαινεται οτι εχει αφιερωσει πολυ χρονο γι'αυτο.

    Για να εχεις καλυτερη αποδοχη απο τον κοσμο ομως, προσπαθησε να φτιαξεις τον ηχο σου.

    Αντικατεστησε τον με πιο "αληθινο".

    Θα εχεις καλυτερη αντιμετωπιση.

    Φυσικα θα σε δυσκολεψει στο παιξιμο γιατι με καλο και ευκρινη (distorted) ηχο, θα ακουγονται οι ατελειες και θα αναγκαστεις να μελετησεις πιο πολυ ακομα, αλλα το σιγουρα ειναι οτι θα σου βγει σε καλο.

    Wink