ελληνική μουσική
    855 online   ·  210.853 μέλη

    Κάρτα ήχου για APPLE/MAC

    composer25
    26.03.2009, 18:40

    Καταρχάς καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας πάνω στο θέμα του τίτλου του post.

    Σε λίγο καιρό θα είμαι κάτοχος ενος IMac και του logic μέτα απο 3 χρόνια ενασχόλησης με τα παλιόπαράθυρα και το cubase. Λόγω της άκρως ερασιτεχνικής προσέγγισης μέχρι τώρα θα ήθελα προτάσεις για μια κάρτα ήχου που πάνω απ'όλα θα είναι 100%(αν υπάρχει)συμβατη με το logic. Αυτο που λέμε γεννημένοι ο ένας για τον άλλο...Είχα μια tascam us144 και μου έκανε αρκετα τερτίπια και με xp και με vista. Δεν αντέχω άλλα εμπόδια(το ξέρω οτι δεν λέω κάτι καινούργιο)

    Κατα τα άλλα το bugdet ειναι περίπου τα 500 με δυανατότητα να ανέβω για κάτι καλό.

    Σίγουρα θέλω midi και καλούς προενισχυτές για mic. Επείσεις θα ηχογραφώ κιθάρες, μπάσο και τύμπανα(όχι όλα μαζί {#emotions_dlg.tt2})

    ευχαριστώ


    noizreduction
    26.03.2009, 18:56

    Αποκλειστικα για MAC ειναι η εταιρια APOGEE που ομολογουμενως εχει τρομερους convertors και ποιοτητα προενισχυτων.


    composer25
    26.03.2009, 21:57

    ποια η γνώμη σου για αυτή?

    γιατι απο οτι βλεπω μετα ανεβαινει απότομα η τιμή


    noizreduction
    26.03.2009, 22:45

    H καρτα αυτη προκειται για τη μικρη αδερφη της σειρας. Παρεχει μονο 2 εισοδους με αριστη προενισχυση και phantom poawer και 2 εξοδους για monitors.

     

    Οπως καταλαβαινεις ειναι αρκετα καλη ποιοτικα ( ισως απο τις καλυτερες στην αγορα των MAC και PC, ασχετα εαν δεν ειναι συμβατη με PC ). Ομως το γεγονος πως θελεις να ηχογραφησεις τυμπανα κανει την καρτα μη συμβατη με τις απαιτησεις σου, διοτι τα τυμπανα απαιτουν τουλαχιστον 6 μικροφωνα για να καλυφθουν σε μια ηχογραφηση.  Εσυ ομως εχεις μονο 2 εισοδους. Οποτε σε περιοριζει η ιδια η καρτα.

    Απο την αλλη το να συνδεσεις μια κονσολα πανω στην καρτα θα ηταν αρκετα επιφοβο διοτι θα πρεπει να ειναι καλη ποιοτικα ( ισης ή καλυτερης ποιοτητας ) ωστε να μην "χασεις" σε ποιοτητα στο σημα σου.

    Γενικα εφοσον μπηκες στην υψηλη αγορα ( MAC ) θα πρεπει να βαλεις βαθια το χερι στη τσεπη. Υποψιν ομως πως ο,τι αγορα κανεις τωρα θα σου χρησιμευσει και για παραπανω απο 5 χρονια ( που ειναι περιπου το οριο ζωης ενος PC )


    composer25
    27.03.2009, 15:28

    για τις motu τι γνωμη έχεις? απο ό,τι άκουσα έχουν ιστορία με τα MAC


    noizreduction
    27.03.2009, 20:10

    Την καλυτερη ( αν και ομολογω πως κινουμαι για την αγορα RME οταν με το καλο τελειωσω το στρατιωτικο μου ). Παρολαυτα, παλι θα πρεπει να χτυπησεις τιμες ανω των 500€ για να αποκτησεις ενα πακετο MOTU που θα καλυπτει τις απαιτησεις σου ( κυριως την ηχογραφηση drums, που ομολογω πως ειναι δυσκολη σε συνθηκες home studio )


    composer25
    27.03.2009, 20:25

    εντάξει μην κολλάς με τα τυμπανα. θέλω πρώτα να με καλυπτει με όλα τα άλλα και κυρίως ποιότητα ήχου και συμβατότητα με τα mac γιατι υπάρχει περίπτωση ο drummer να ηχογραφεί τελικά με ηλεκτρονικό drumset. όπως επείσεις και στα λεφτα μπορώ να ανέβω αυτή τη στιγμή ακόμα και στα 700 αν πραγματικά αξίζει κάτι. απλα επείδη σε τέτοια θέματα μουσικής τεχνολογίας εί μαι πίσω έθεσα τέτοια θέμα. ειναι σημαντικό να δουλέυω χωρίς προβλήματα

     

    καλός πολίτης


    noizreduction
    27.03.2009, 20:48

    Παντως θα επιμεινω στην αγορα μιας APOGEE διοτι προκειται για μια απο τις κορυφαιες εταιριες στο χωρο. Φαντασου πως με 500€ σχεδον παιρνεις μια πολυπλοκη MOTU, ενω σε APOGEE παιρνεις το πιο μικρο της μοντελο.

    Ο λογος;

    Η καλυτερη ποιοτητα προενισχυσης, convertors και κατασκευης. Και ειναι μια απο τις πλεον συμβατες καρτες για LOGIC αφου δουλευει μονο σε πλατφορμα MAC.


    composer25
    27.03.2009, 22:18

    χμμμ, καταλαβαίνω και ευχαριστω για τις συμβουλες.

    για αυτό η γνώμη σου? το ξέρω οτι είναι άσχετο με το θέμα αλλα βλέπω οτι κατέχεις το άθλημα. βασικά καλούς ήχουσ ορχήστρας θέλω, δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα άλλα μπιχλιμπίδια που έχει


    noizreduction
    27.03.2009, 23:06

    Αυτο προκειται για VSTi sampler. Δεν το εχω χρησιμοποιησει, οποτε δε μπορω να εκφερω αποψη. Καλο ειναι να κανεις αναζητηση σε ξενα forum, οπως το www.kvr-vst.com


    composer25
    28.03.2009, 07:24

    αυτο που βλέπω τώρα στην apogee duet είναι οτι χρειάζεται μια 400 firewire θυρα. Ο imac ο καινούργιος έχεις μόνο μία 800, τι γίνεται με αυτό?


    noizreduction
    28.03.2009, 11:39

    Απ'οσο γνωριζω, διοτι δεν ειμαι computer geek, δεν θα εχεις προβλημα!