ελληνική μουσική
    925 online   ·  210.853 μέλη

    Σύνδεση μικροφώνου σε ενισχυτή κιθάρας

    montechristos-ole
    31.03.2009, 22:15

    Μπορω να συνδεσω μικροφωνο σε ενισχυτη ηλεκτρικης κιθαρας?Τι κινδυνος υπαρχει?

     


    Cobra
    01.04.2009, 12:36

    To έχω κάνει και δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα αν εξαιρέσεις την ποιότητα του ήχου...


    220493
    01.04.2009, 16:06

    Καλύτερα σύνδεσε το σε αλλο ενισχυτη ή ηχειο γιατι αν το μικρόφωνο δεν ειναι καλο ή δεν ειναι το απαιτουμενο θα έχεις παραμορφώσεις και θα χαλασει και το μικρόφωνο


    darbukaboy
    01.04.2009, 17:33

    Aν θες την υγεια και του μικροφωνου αλλα προπαντως του ενισχυτη ΜΗΝ το κανεις!Ο ενισχυτης της κιθαρας ειναι προορισμενος (οπως φανερωνει και το ονομα του) για κιθαρες και οχι για μικροφωνα!Το οτι αρχικα δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα δεν σημαινει οτι θα της βγαλεις καθαρη για παντα καθως μπορει το μικροφωνο να προκαλεσει μεσοπροθεσμα καποιο βραχυκυκλωμα εξαιτιας του οποιου ο ενισχυτης θα χαιρετησει!

    Δεν εχεις καποια αλλη συσκευη που να μπορεις να βαλεις τη φωνη;Καποιον μικτη ισως;


    montechristos-ole
    01.04.2009, 21:15

    Βασικα δεν εχω χρηματα για κατι αλλο και επειδη το μονο πραγμα το οποιο εχω προχειρο ειναι ενας παραπανισιος ενισχυτης κιθαρας,ειπα αν ειναι εφικτο να γινει.Αλλα αν καποιος εχει να μου προτεινει κατι αλλο για να βολευτω σε προσιτη τιμη ειμαι ολος αυτια...


    darbukaboy
    03.04.2009, 11:09

    Mπορεις να μας εξηγησεις για τι χρηση θες το μικροφωνο της φωνης;Να μας εξηγησεις ακριβως τη χρηση την οποια θα κανεις ουτως ωστε να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε καλυτερα.

    Αν μπορεις πες μας και ποσα euros διαθετεις για να αγορασεις κατι καινουργιο;


    savasavram1
    23.07.2009, 02:49

    Επειδή δεν γράφεις όπως λέει κι ο φίλος πόσα χρήματα διαθέτεις και την χρήση που προορίζεται θα σου πω χονδρικά να βρείς έναν ενισχυτή box  με είσοδο κιθάρας και μικροφώνου (έχει ειδικές εισόδους για το καθένα)-προτίνω μεταχειρισμένα απ'το ebay αν ξεκινάς τώρα με την βοήθεια κάποιου που ξέρει να ψωνίζει...


    pa___
    04.08.2009, 04:21

    Βασικά ούτε το μικρόφωνο παθαίνει τίποτα ούτε ο ενισχυτής. Απλά το μικρόφωνο για να ακουστεί θέλει να δώσει πολλά γκάζια από τον ενισχυτή και αυτό το πράγμα προκαλεί θόρυβο. Απλά το μικρόφωνο έχει αδύναμο σήμα για την είσοδο του ενισχυτή.


    aIucard
    24.01.2010, 12:11

    Καλησπέρα,

     

    Έχω και γω το ίδιο πρόβλημα περίπου με τον δημιουργό του thread. Είμαστε μια μαθητική μπάντα στον Άλιμο και συγκεντρώνουμε χρήματα για να αγοράσουμε μικρόφωνο και ενισχυτή. Μέχρι τωρα χρησιμοποιούσαμε ενα πολύ φθηνο μικρόφωνο και ενισχυτη κιθάρας, και πραγματικα ακουγόταν πολυ ασχημα, ειδικα οταν επρεπε να έχουμε τον ενισχυτή στο διαπασών λόγω των ντράμς. Low budget λύσεις υπάρχουν?