ελληνική μουσική
    1000 online   ·  210.857 μέλη

    Βελτιούται ο γηράσκων;Βοήθεια σε αρχάριο πλην,επίδοξο κιθαριστή Θεσσαλονίκη

    kynegeiros
    03.04.2009, 23:36

    Γειά σας. Με κάποιους  από το φορουμ ίσως να έχουμε ξαναμιλήσει. Έχω πολλά ελαττώματα. Ένα από αυτά είναι η ορθογραφία και η σωστή χρήση της Ελληνικής γλώσσης γι' αυτό θα ήμουν ιδιαιτέρως ευγνώμων εάν με διορθώνατε σε οποιοδήποτε σημείο θα διαπιστώνατε γλωσσικές ή ορθογραφικές παρεκτροπές εκ μέρους μου. Ένα άλλο είναι πως είμαι πείσμων  (ελπίζω ώριμα πια).Εκ του λόγου αυτού πηγάζει και το nick μου από ότι καταλάβατε. Τελευταία λοιπόν καταβάλω προσπάθεια να μάθω κιθάρα μοναχός εδώ και 18 μήνες περίπου. Είμαι ευχαριστημένος από την μέχρι τώρα πρόοδό μου (κάποιοι που με έχουν ακούσει θεωρούν πως η πρόοδος μου είναι δυσανάλογα μεγάλη σχετικά με το μικρό χρονικό διάστημα που ασχολούμαι......ίσως όμως το λένε κι επειδή με εκτιμούν ή ακόμη με αγαπούν περισσότερο από όσο μου αξίζει) αλλά νιώθω πως είναι τόσα πολλά αυτά που ακόμη πρέπει να μάθω για να αγγίζω αξιοπρεπώς την κιθάρα που με πιάνει άγχος συνεπικουρουμένης και της ηλικίας μου αφού διανύω το 47ον έτος της ηλικίας μου. Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορούσε κάποιος, που γνωρίζει τα μυστικά της κιθάρας, να με βοηθήσει. Μερικές συναντήσεις για κιθαριστική παρέα, καφεδάκι, ή οιοδήποτε έτερον τερψιλαρύγγιον νομίζω πως μόνον να μου προσφέρουν μπορούν. Και κάτι σημαντικό ίσως. Μου αρέσει ο χώρος του Ελληνικού εντέχνου τραγουδιού. Αγαπημένοι καλλιτέχνες πολλοί Αναφέρω μερικούς: Π. Θαλασσινός, Α. Ιωαννίδης, Ο. Περίδης, Σ. Μάλαμας, Θ. Παπακωνσταντίνου, Λουδοβίκος των Ανωγείων, Μ. Πασχαλίδης, Μ, Λιδάκης, Μ. Κανά, Λ. Καλημέρη, αλλά και οι παλαιότεροι.....Θεοδωράκης, Χατζιδάκης, Σπανός, Μαυρουδής και ένα σωρό άλλοι που κοσμούν το Ελληνικό τραγούδι και δεν προσβάλλουν τα αυτιά μας ηχορυπαίνοντες. Και κάτι ακόμη ίσως όχι λιγώτερο σημαντικό. Διαμένω στην Ανατολική Θεσσαλονίκη οπότε η γειτνίαση με κάποιον ...μελλοντικό φίλο ή φίλη θα ήταν ουσιώδους σημασίας.

    Ευχαριστώ


    tago
    04.04.2009, 20:57

    Φίλε μου έχεις τη συμπάθεια μου και σου δηλώνω πως αν δεν υπήρχε η απόσταση θα βρισκόμασταν συχνά για να ανταλλάσουμε κιθαριστικές απόψεις. Αυτοδίδακτος και εγώ, η συνύπαρξη μας θα είχε ενδιαφέρον. Είμαι σίγουρος πως ο ένας θα δίδασκε τον άλλον! {#emotions_dlg.beer}

     


    kynegeiros
    05.04.2009, 17:54

    Αγαπητέ φίλε είμαι σίγουρος γι'αυτό που λες. Όλο και κάτι θα κερδίζαμε. Δυστυχώς η απόσταση είναι μεγάλη. Πάντως το Ηράκλειο το αγαπώ ιδαιαίτερα διότι υπηρέτησα εκεί για 5 μήνες στη ΣΕΑΠ. Μάλιστα πρόσφατα σχετικά τον Ιούνιο του 2008 πέρασα από εκεί σαν επισκέπτης. Έκανα μια εβδομάδα διακοπές στην Κρήτη η οποία μου άρεσε πάρα πολύ. Κι οι άνθρωποί της ακόμη περισσότερο.


    tago
    05.04.2009, 23:54

    Εκ μέρους γνωστών και αγνώστων συντοπιτών μου, σε ευχαριστώ πολύ!

     {#emotions_dlg.beer}


    kynegeiros
    06.04.2009, 00:19

    Πράγματι όλοι οι άνθρωποι που συναντήσαμε ήταν πολύ ζεστοί και οικείοι. Σε όποιο χωριό πηγαίναμε  μας σταματούσανε και μας κερνούσανε τσικουδιά. Εκείνο που με εντυπωσίασε είναι η παρουσία τόσων μικρών παιδιών σε χωριά μικρά. Εδώ στην Β. Ελλάδα τα χωριά έχουν ερημώσει και είναι θλιβερή η εικόνα των μικρών χωριών. Το μόνο που μου έχει μείνει σαν απωθημένο είναι που δεν έφαγα αντικριστό. Έφαγα όμως γαμοπίλαφο. Επιφυλάσσομαι για το μέλλον. Κι εγώ κι η γυναίκα μου υποσχεθήκαμε να ξαναπάμε κάποια μέρα.

    Αλήθεια πως σε λένε φίλε μου?

    Αν θέλεις να δεις την μέχρι τώρα κιθαριστική μου πορεία πήγαινε εδώ:


    https://www.youtube.com/watch?v=deCtxaUeP6cLink

    >

    Τα λέμε

    Σάκης


    uNick
    06.04.2009, 12:38

    Καλημέρα Σάκη.

    Απλά ήθελα να σου ευχηθώ καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου. Είσαι ένας από τους πολλούς αυτοδίδακτους στο mh (όπως κι εγώ), και από όσα διάβασα καταλαβαίνω ότι όχι μόνο σου αρέσει πολύ αλλά "το έχεις" κιόλας. Καλή συνέχεια, λοιπόν, και ό,τι καλύτερο.

     

    Υ.Γ. Το βιδεάκι σου δεν προλαβαίνω να το δω τώρα, θα το κάνω όμως σε πρώτη ευκαιρία.

     


    kynegeiros
    06.04.2009, 21:34

    Φίλε Unick ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Προσπαθώ να μάθω αλλά είμαι πολύ πίσω ακόμη. Το παλεύω όμως. Εσύ από που είσαι?


    guitarteacher
    08.04.2009, 14:44

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    ..."είναι πολλά τα χιλιόμετρα Σάκη..."{#emotions_dlg.scared}...αλλά όπως σου έχω ξαναπεί...ό,τι μπορώ απομακρυσμένα, με όλη μου την καρδιά{#emotions_dlg.thumbup}

    ...και όταν κάποια στιγμή ανηφορήσω...θα πιούμε και καμιά {#emotions_dlg.beer}

    Φιλικά,

    Π.Σ.

    Υ.Γ. Στείλε μου στο E-mail μου κανένα τηλέφωνο επικοινωνίας{#emotions_dlg.rockon} 

     


    kynegeiros
    08.04.2009, 21:41

    Παράθεση:

    Το μέλος guitarteacher στις 08-04-2009 στις 14:44 έγραψε...

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    ..."είναι πολλά τα χιλιόμετρα Σάκη..."{#emotions_dlg.scared}...αλλά όπως σου έχω ξαναπεί...ό,τι μπορώ απομακρυσμένα, με όλη μου την καρδιά{#emotions_dlg.thumbup}

    ...και όταν κάποια στιγμή ανηφορήσω...θα πιούμε και καμιά {#emotions_dlg.beer}

    Φιλικά,

    Π.Σ.

    Υ.Γ. Στείλε μου στο E-mail μου κανένα τηλέφωνο επικοινωνίας{#emotions_dlg.rockon} 

     



    Φίλε Παναγιώτη καλησπέρα κι απο εδώ

    "Αχ η ζωή είναι βούτυρο στον ήλιο" είπε ο ασύγκριτος Θ. Παπακωνσταντίνου και τραγούδησε η Μ. Κανά. Με δυο λέξεις πόσα πράματα μπορείς να πεις ε?

    Τα ορθόπλωρα σκαριά δεν φοβούνται ποτέ φίλε μου από αποστάσεις. Χαίρονται τα κύματα και τα πέλαγα.

    Θα στείλω μήνυμα με e-mail


    delta66
    10.04.2009, 12:02

    Βλεπω και ενα περσινο βιντεακι σου
    https://www.youtube.com/watch?v=UrURYKLHgBALink

    >

    Μια χαρα το λαλαγες και τοτε.

     

    Μια παρατηρηση για το "ολα καλα" στο πλαισιο "βελτιωση του γηρασκοντος". {#emotions_dlg.biggrin}

    Το Σι το επαιζες πολυ "μακρυα" (στο 7ο ταστο).

    Προσπαθησε να συνηθισεις τη θεση στο 2ο ταστο.

    (τις νοτες στο 4ο ταστο που παιζονται με το 2,3,4 δαχτυλο προσπαθησε να τα παιξεις και με μπαρε 3ο δαχτυλο)

    http://www.how-to-play-guitar.eu/guitar_chords/B/B_Guitar_Chord.gif

     

    Αν και στο καμματι θα ταιριαζε το B7 στο 2ο ταστο και παλι, που παιζεται πιο ευκολα.

    ή http://www.how-to-play-guitar.eu/guitar_chords/B/B7_Guitar_Chord.gif

     

    ή ακομα καλυτερα αυτο το B7, και αλλαζε τη μπασα νοτα (B) που πιανει με το 2ο δαχτυλο, με την νοτα (F#) απο πανω στην 6η χορδη.

    http://content5.videojug.com/14/14456c85-01a4-661b-24df-ff0008c9b47b/guitar-b7-chord.jpg


    kynegeiros
    10.04.2009, 20:20

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 10-04-2009 στις 12:02 έγραψε...

    Βλεπω και ενα περσινο βιντεακι σου
    https://www.youtube.com/watch?v=UrURYKLHgBALink>

    Μια χαρα το λαλαγες και τοτε.

     

    Μια παρατηρηση για το "ολα καλα" στο πλαισιο "βελτιωση του γηρασκοντος". {#emotions_dlg.biggrin}

    Το Σι το επαιζες πολυ "μακρυα" (στο 7ο ταστο).

    Προσπαθησε να συνηθισεις τη θεση στο 2ο ταστο.

    (τις νοτες στο 4ο ταστο που παιζονται με το 2,3,4 δαχτυλο προσπαθησε να τα παιξεις και με μπαρε 3ο δαχτυλο)

    http://www.how-to-play-guitar.eu/guitar_chords/B/B_Guitar_Chord.gif

     

    Αν και στο καμματι θα ταιριαζε το B7 στο 2ο ταστο και παλι, που παιζεται πιο ευκολα.

    ή http://www.how-to-play-guitar.eu/guitar_chords/B/B7_Guitar_Chord.gif

     

    ή ακομα καλυτερα αυτο το B7, και αλλαζε τη μπασα νοτα (B) που πιανει με το 2ο δαχτυλο, με την νοτα (F#) απο πανω στην 6η χορδη.

    http://content5.videojug.com/14/14456c85-01a4-661b-24df-ff0008c9b47b/guitar-b7-chord.jpg



    Να είσαι καλά φίλε Σπύρο. Αυτό το Β είναι το Βατερλώ μου. Προσπάθησα πολύ και δεν τα κατάφερα να το παίξω με τα δάκτυλα όπως λες 2,3,4. Τώρα τελευταία κι επειδή συνήθως παίζω αρπίσματα ενεπνεύσθην μια συγχορδία " Β-μουφα" κατά την οποία παίζω όλα εκτος από το δάκτυλο 2 το οποίο το παραλείπω και αντί να κατέβω σε μπάσα ανεβαίνω και ακούγεται ανεκτα. Δεν ξέρω αν κατάφερα να γίνω αντιληπτός.

    Ολες αυτές που απαιτούν αυτήν την δακτυλοθεσία τις ...παλεύω με άλλο τρόπο.

    Θα σου πω κι άλλα το βράδυ γιατί πρέπει να φύγω τώρα. Πάντως ευχαριστώ για τις υποδείξεις. Είμαι σίγουρος πως θα με βοηθήσουν να παίξω καλύτερα.

    Τα λέμε το βράδυ

     


    delta66
    10.04.2009, 23:04

    Χαθηκαν/μπερδευτηκαν λινκ.

    Σου ξαναγραφω.

     

     

    Αν και στο κομματι θα ταιριαζε το B7 στο 2ο ταστο και παλι, που παιζεται πιο ευκολα. (μαλλον αυτο εννοεις μουφα)

    http://www.how-to-play-guitar.eu/guitar_chords/B/B7_Guitar_Chord_v2.gif

     

    ή ακομα καλυτερα αυτο το B7, και αλλαζε τη μπασα νοτα (B) που πιανει με το 2ο δαχτυλο, με την νοτα (F#) απο πανω στην 6η χορδη.

    http://www.how-to-play-guitar.eu/guitar_chords/B/B7_Guitar_Chord.gif

    http://content5.videojug.com/14/14456c85-01a4-661b-24df-ff0008c9b47b/guitar-b7-chord.jpg

     


    kynegeiros
    10.04.2009, 23:28

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 10-04-2009 στις 23:04 έγραψε...

    Χαθηκαν/μπερδευτηκαν λινκ.

    Σου ξαναγραφω.

     

     

    Αν και στο κομματι θα ταιριαζε το B7 στο 2ο ταστο και παλι, που παιζεται πιο ευκολα. (μαλλον αυτο εννοεις μουφα)

    http://www.how-to-play-guitar.eu/guitar_chords/B/B7_Guitar_Chord_v2.gif

     

    ή ακομα καλυτερα αυτο το B7, και αλλαζε τη μπασα νοτα (B) που πιανει με το 2ο δαχτυλο, με την νοτα (F#) απο πανω στην 6η χορδη.

    http://www.how-to-play-guitar.eu/guitar_chords/B/B7_Guitar_Chord.gif

    http://content5.videojug.com/14/14456c85-01a4-661b-24df-ff0008c9b47b/guitar-b7-chord.jpg

     



    Λοιπόν φίλε μου τις συγχορδίες που μου λες στα δυο τελευταία λινκς τις έχω συναντήσει στο "dance me to the end of love" του Λεοναρντ Κοέν. Εκεί μάλιστα την συγκεκριμμένη συγχορδία την δίνει με αυτήν την ονομασία : B7/F#

    όπως λες μου είναι πολύ πιο εύκολο να παίξω την Β7 αντί της Β αλλά αρκεί να ταιριάζει. Τι θα κάνω εκεί που αναγκαστικά πρέπει να μπεί η Β? Η κόρη μου την δουλεύει όπως λες εσύ με το παράμεσο δάκτυλο (τρεις χορδές μαζί πατημένες με το παράμεσο). Το προσπάθησα κι αυτό αλλά ίσως δεν το προσπάθησα αρκετά. Το άλλο όμως το κλασσικό με το δείκτη σε μπαρέ και τα 3 δάκτυλα στις 3 χορδές με σκοτώνει. Το ίδιο όπως καταλαβαίνεις συμβαίνει και στο C# και σε όλες που απαιτούν αυτήν την δακτυλοθεσία. Κι όπως σου είπα βρήκα ένα τρόπο να τις πιάνω "μαιμού" χωρίς να πατάω την 4η χορδή αλλά και να μην την κτυπάω φυσικά. Στο άρπισμα ακούγεται μια χαρά. Σε strum όμως δεν δουλεύει. Κι αυτό με προβληματίζει αρκετά. Ενώ λοιπόν όπως βλέπεις πέρισυ το Β το έπαιζα πολύ χαμηλά κάτω τώρα το πιάνω επάνω σχεδόν κανονικά. Λέω όμως να κάνω μια ακόμη προσπάθεια να το πιάσω κανονικά. Δεν ανοίγουν τόσο τα δάκτυλά μου γμτ. Αν τα ανοίξω απομακρύνοντας τα 3 μαζί από τον δείκτη εχω μεγάλη απώλεια στην πίεση του δείκτη πάνω στο τάστο, κι όταν πατάω τον δείκτη σωστά στο μπαρέ....τότε δεν πάνε τα δάκτυλά μου και τα 3 μαζί εκεί που πρέπει να πάνε. Βέβαια είναι θέμα επιμονής κι υπομονής είμαι σίγουρος. Απλά υποθέτω πως δεν το προσπάθησα αρκετά. Υπόσχομαι να επιμείνω ξανά. Εκείνη που με σκοτώνει επίσης είναι η D#. Την πιάνω αλλά όχι αρκετά γρήγορα όσο απαιτεί το τραγούδι.

    Λοιπόν για την Β7 που μου είπες εδώ και ένα χρόνο την πιάνω χωρίς να κτυπάω την 5η χορδή αλλά εδώ και λίγες μέρες την πιάνω ένα τάστο ψηλότερα από την C7 που την ξέρω καλά και είναι αυτή που μου λες στο άλλο λινκ κι ακούγεται πολύ όμορφα πιστεύω. Έχεις δίκιο.Αυτήν θα κρατήσω.

    Όσο για το videaki είναι περσινό και χωρίς καλό φωτισμό. Οπερατέρ ο μικρός μου που αν ακούσει κανείς προσεκτικά ....κάνει και σχόλια....

    Αν μπορέσω θα βγάλω κι άλλο. Με κάνει χαρούμενο αυτό που μπορώ να παίζω κάπως κανα δυο τρεις συγχορδίες και να ακούγεται σχετικά ανεκτά. Αν βρώ χρόνο θα πιάσω το αγαπημένο μου του Λιδάκη........ " Με τα φτερά του έρωτα". Ξέρω να παίζω κι εισαγωγή σε αυτό. Μου την έμαθε ο Μίλτος και δεν είναι δύσκολη.

     


    kynegeiros
    11.04.2009, 00:25

    Και κάτι που ήθελα να σας πω από την προηγούμενη εβδομάδα. Πέρισυ πήγα στην Τουρκία για μια δουλειά και ένα βράδυ πήγαμε με κάποιον φίλο σε ένα νυχτερινό μαγαζί και εκεί έπαιζε κιθάρα ένας τύπος που εμένα βέβαια που είμαι αδαής με άφησε άφωνο. Θέλετε να μάθετε τι είναι αυτό που με εντυπωσίασε?

    Ε!! Λοιπόν αυτός ο άνθρωπος είναι αριστερόχειρας και παίζει με κιθάρα για δεξιόχειρες. Όταν το πρόσεξα έπαθα πλάκα. Μου φάνηκε  απίστευτο. Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σε ολόκληρο τον κόσμο που μπορούν να το κάνουν αυτό αλλά εμένα με τρέλλανε ο τύπος. Είναι πραγματικά εντυπωσιακό να τον βλέπεις να πιάνει ανάποδα τις συγχορδίες και να παίζει κιθάρα προς τα πάνω αντί να παίζει προς τα κάτω. Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτός. Αν όχι θα σας στείλω ένα videaki να τον δείτε κι εσείς.


    kynegeiros
    11.04.2009, 00:42

    Για ρίξτε μια ματιά και πείτε μου την γνώμη σας.


    Link

    >

    και σ'αυτό επίσης:

    ή σ'αυτό:

    Και βέβαια εγώ δεν μπορώ να εξηγήσω πως έγινε αυτό και ο συγκεκριμμένος τύπος έμαθε να παίζει έτσι ανάποδα. Η πιο πιθανή εξήγηση  νομίζω πως πρέπει να αναζητηθεί στην.... φτώχεια. Υποθέτω δηλαδή πως με μια κιθάρα θα μαθαίνανε 4-5 παιδιά μαζί. Αλλιώς δεν εξηγείτε ρε παιδιά!

     


    delta66
    11.04.2009, 02:53



    Ετσι παιζεται το Β ματζορε με τον αλλο τροπο.
    http://www.jamplay.com/images/chords/b-major-barre-a-shape-34.jpg
    Και οι 3 χορδες (2,3,4) πατιουνται με τη τελευταια φαλαγγα του 3ου δαχτυλου και προσπαθεις να το λυγισεις απο κατω για να ακουγεται και η νοτα στην πρωτη χορδη.



    Κοιτα και εναν τυπο εδω που παιζει αναποδα (μπαινει στο 1.45') σε ενα θεικο τραγουδι.




    Αν και το πληρως αναποδα ειναι αυτο

    και με "δεμενα ματια"

    Jeff Healy (RIP)

     


    panosbousalis
    11.04.2009, 06:35

    Μπράβο για το μεράκι σου! Θα μπορούσες να βρεις και έναν δάσκαλο που θα σου έδειχνε χωρίς μεγάλη σχολαστικότητα κάποια πράγματα που θα σε βοηθούσαν. Και να κάνεις π.χ ένα μάθημα το μήνα και στο μεταξύ να την ψάχνεις μόνος σου. Εύχομαι να βρεις φίλους κιθαρίστες στην Θεσ/νικη και να προχωρήσεις ακόμη καλύτερα. Καλή συνέχεια!!


    kynegeiros
    11.04.2009, 10:02

    Φίλοι μου καλημέρα. Η καθημερινότης με σκοτώνει. Εγώ θέλω να μιλήσω για αυτά τα απίστευτα πράγματα που μου έστειλε ο Σπύρος και για όλα αυτά τα υπέροχα που μου τραγούδησε ο νέος μας φίλος Πάνος και να του πω και κάποια πράγματα που θέλω κι η γυναίκα μου με στέλνει να πάω να αγοράσω ...........αλμυρό μπακαλιάρο. {#emotions_dlg.ohmy}

    Πάω και επανέρχομαι όμως.....θα τα πούμε αργότερα παιδιά

     


    delta66
    11.04.2009, 10:11

    Παράθεση:

    ....κι η γυναίκα μου με στέλνει να πάω να αγοράσω ...........αλμυρό μπακαλιάρο. {#emotions_dlg.ohmy}

    Πάω και επανέρχομαι όμως.....θα τα πούμε αργότερα παιδιά

     



    Παρε απο σκλαβ ξαλμυρισμενο νορβηγιας.

    Τηγανητος πασπαλισμενος με ενα χυλο (δεν θυμαμαι πως τον φτιαχνει)..........μμμμμ

    Διαλυομαι.{#emotions_dlg.lol}


    kynegeiros
    11.04.2009, 17:49

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 11-04-2009 στις 10:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    ....κι η γυναίκα μου με στέλνει να πάω να αγοράσω ...........αλμυρό μπακαλιάρο. {#emotions_dlg.ohmy}

    Πάω και επανέρχομαι όμως.....θα τα πούμε αργότερα παιδιά

     



    Παρε απο σκλαβ ξαλμυρισμενο νορβηγιας.

    Τηγανητος πασπαλισμενος με ενα χυλο (δεν θυμαμαι πως τον φτιαχνει)..........μμμμμ

    Διαλυομαι.{#emotions_dlg.lol}



    Σκλαβ στην Θεσσσαλονίκη δεν έχουμε φίλε μου. Αλλά έχουμε Μασούτη και πήρα έναν πολύ καλό. Δυστυχώς λόγοι ψυχολογικοί αλλά και αισθητικής δεν μου επιτρέπουν να καταναλώνω τηγανητά εδέσματα εν γένει. Κί έτσι πήρα από το ψαράδικο ακόμη 10 τσιπούρες μισόκιλες και ένα κεφαλόπουλο κιλάρικο για να την βγάλουμε, (όσοι δεν τρώμε μπακαλιάρο) με ιχθείς στα κάρβουνα. Εγώ με δυό τσιπούρες και το κεφαλόπουλο είμαι μιά χαρά. Τελευταία έχει κλείσει το στομάχι μου. Θα πάμε λοιπόν στο εξοχικό στην Χαλκιδική (από όπου και τα σχετικά βιντεάκια) και θα ντουμανιάσω την ψησταριά αύριο. Η γυναίκα μου έχει φτιάξει ακόμη μια σκορδαλιά........ που τρώγοντας μπορεί να έχεις και οργασμό, όσοι δεν είναι πρόσφυγες τους λυπάμαι που δεν ξέρουν τι εστί σκορδαλιά με καρύδι.

    Προσπαθώ να πιάσω το Β έτσι όπως λες αλλά ακουμπάει η προτελευταία φάλαγγα στην κάτω χορδή. Θέλει χρόνο και επιμονή. Συνεχίζω.....την προσπάθεια




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία