ελληνική μουσική
    804 online   ·  210.857 μέλη
    taksidiwths
    24.04.2009, 23:25

    πηγα σημερα με δυο φιλους μου στην αθηνα και επιαξα με πολλα (κλασσικα) πιανα..επαιξα και σε ηλεκτρικα αλλα δεν με ικανοποιησαν καθολου παρα μονο αυτα που ηταν πολυ ακριβα..επαιξα σε ενα yamaha u1 αλλα δεν με ικανοποιησε πληρως.. δεν ξερω γιατι...ωραιο πληκτρο ωραιος ηχος,αλλα σαν να ελειπε κατι..αφου επαιξα και σε κατι αλλα που οι τιμες τους ειναι απλησιαστες :P , ειδα και ενα Yamaha b2...δεν ξερω γιατι αλλα εμ το που το επαιξα,το λατρεψα..τι ηχος..τι πληκτρο..δεν ξερω..πραγματικα το λατρεψα..μαλιστα βγαινε και σε ασπρο και ειμαι τοσο ευτιχισμενος!! οποτε θετω το εξης ερωτημα..τι γνωμη εχετε για το εν λοω οργανο? θα με εξυπηρετησει οχι μονο για τωρα αλλα και για τα μελλοντικα χρονια? ευχαριστω εκ των προτερων :)


    noizreduction
    25.04.2009, 01:41

    Δεν μας αναφερεις ομως ποια ειναι τα σχεδια σου για τα μελλοντικα χρονια.

    Θα σου προτεινα να επιμηκυνεις το χρονο αναζητησης πιανου και να μην καλυφθεις μονο απο τις γνωστες μαρκες. Εαν εχεις την ευκαιρια και τη δυνατοτητα, ακουσε/παιξε με ευρωπαικες μαρκες πιανων ( περιλαμβανω και τη Ρωσσια ) και ξεφυγε λιγο απο την ανατολιτικη αγορα.

     


    taksidiwths
    25.04.2009, 02:57
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 25-04-2009 στις 01:41 έγραψε...

    Δεν μας αναφερεις ομως ποια ειναι τα σχεδια σου για τα μελλοντικα χρονια.

    Θα σου προτεινα να επιμηκυνεις το χρονο αναζητησης πιανου και να μην καλυφθεις μονο απο τις γνωστες μαρκες. Εαν εχεις την ευκαιρια και τη δυνατοτητα, ακουσε/παιξε με ευρωπαικες μαρκες πιανων ( περιλαμβανω και τη Ρωσσια ) και ξεφυγε λιγο απο την ανατολιτικη αγορα.

     



    Θα ηθελα να παρω το πτυχιο στο πιανο.ναι θα ηθελα να δοκιμασω αλλά δεν ξέρω που να βρω.αθήνα μένω..μήπως θα μπορούσες να με διαφωτίσεις που να βρω και άλλες μάρκες πιάνων;
    luisarmstrong
    25.04.2009, 22:21

    Φιλε μου ταξιδιωτη η yamaha ειναι εγγυηση αν και προσωπικα δεν τα προτιμω γιατι μου φαινεται σκληρος ο ηχος τους...

    πιστευω πως ενα πιανο που εχει υψος μολις 1.13μ δεν μπορεις να περιμενεις και πολλα απο πλευρας ογκου του ηχου και γενικα ο ηχος θα ειναι πολυ αδειος....

    ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις περιπου?παντως εγω το πιανο μου το πηρα μεσω του ωδειου μου... Μπορεις και εσυ να το κανεις αυτο αν το προτεινεις στον διευθηντη του ωδειου που πηγαινεις...Στα ωδεια κανουν τρελες εκπτωσεις ολοι οι οικοι μουσικων οργανων... για να καταλαβεις. το kawai k6 που αγορασα μεσω του ωδειου,απο 6500 που ηταν η αρχικη τιμη το πηραμε 5000!!!

     


    taksidiwths
    25.04.2009, 23:46

    και ομως..σημερα πηγα διαμαντοπουλο και επαιξα σε hoffman  σε kawai σε senj yang(η καπως ετσι τελος παντων) και δεν με ευχαριστησαν...δεν ξερω γιατι αλα το λατρεψα το Β2...οσο για τον σκληρο ηχο,ειμαι τελειως αντιθετος...του συγκεκριμενου ειδικα ο ηχος ηταν τοσο γλυκος και μελωδικος..και οσο για τον αδειο καμια συζητηση..ειχα φερει μαζι μου ενα φιλο που παιζει κατι κομματια πολυ γρηγορα τελος παντων και γεμιζε ολο το μαγαζι απο τον ηχο..απο οτι μου ειπε και ο υπαλληλος κιολας,ποτε να μην ρωταω ποιο ειναι καλυτερο πιανο και ποιο οχι..μου εδωσε και παραδειγμα..πριν καποια χρονια μια κοπελα ειχε  αγορασει απο εκει ενα πιανο με ουρα..και πριν κανα μηνα μετακομισε σε ενα μερος που ο χωρος ηταν πιο περιορισμενος και αναγκαστηκε να παρει καποιο ορθιο..πηρε καποιο yamaha αλλα δεν θυμαμαι καν ποιο..μετα απο καποιο διαστημα,ηρθε μια αλλη κοπελα που μου ειπε οτι επαιζε πολυυυ ωραια..και ειδε το πιανο που ειχε παρει η προηγουμεη και δεν της αρεσε καθολου..και οι δυο κοπελες δεν ξερουν 1-2 χρονια πιανο,αλλα πρεπει να εχουν παρει και το πτυχιο στο πιανο...οποτε οπως καταλαβαινεις οι αποψεις και τα γουστα διαφερουν..εγω εφτιαξα απο το θεμα να μου πειτε βεβαια οσοι θελετε την γνωμη σας αλλα και να βρω αν τυχει καποιον/α που να εχει το συγκεκριμενο οργανο και να μου πει τις αποψεις του/της...