ελληνική μουσική
    557 online   ·  210.851 μέλη

    Πληροφοριες για Αιγινα-Υδρα

    freddieKrueger
    14.05.2009, 17:03

    Αυτο το Σαββατοκυριακο εχω καλεσμενους απο τα ξενα και θα ηθελα να τους παω βολτα σε καποιο απο τα κοντινα νησια του Αργοσαρωνικου οπως Αιγινα η Υδρα!

    Ομως δεν ξερω το παραμικρο για αυτα τα κοντινα νησια!Δεν ξερω μερη να τους παω για διαμονη,καλο φαγητο και φυσικα διασκεδαση...οπως καποιο μαγαζι με ζωντανη μουσικη ξερω γω...

    Οποιαδηποτε πληροφορια μοιραστειτε μαζι μου αγαπητοι συμφορουμιτες,θα μου ηταν πολυ χρησιμη!

    Ευχαριστω εκ των προτερων οσους μπουν στον κοπο να απαντησουν!


    kwstasagas
    15.05.2009, 15:22

    Εγώ ξέρω από Αίγινα, είναι το αγαπημένο μου κοντινό νησί, γεμάτο όμορφα τοπία που θα έλεγες ότι .... αντιστέκονται ακόμη στην κοντινή τους Αθήνα !!!

    Στην Αίγινα επισκεφθείτε πρώτα το μοναστήρι του ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ, όπου μπορείτε να προσκυνήσετε και τον τάφο του Αγίου και .... λίγα χιλιόμετρα πιο κει είναι και ο αρχαίος ΝΑΟΣ ΤΗΣ ΑΦΑΙΑΣ, πνιγμένος στα πεύκα και σε σημείο με εντυπωσιακή θέα !!! Εκεί κοντά είναι και η ΑΓΙΑ ΜΑΡΙΝΑ, το πραθαλάσσιο τουριστικό θέρετρο ....

    Όμως, εμένα το αγαπημένο μου μέρος είναι η ΔΥΤΙΚΗ πλευρά του νησιού, και, συγκεκριμένα : Η παραλία "Μαραθώνας", με πολύ ρηχά νερά, καντίνα στην παραλία και ... ξαπλώστρες για "αραλίκι", παρακάτω το χωριό ΠΕΡΔΙΚΑ, όπου υπάρχουν πολύ ωραίες ψαροταβέρνες [ό,τι πρέπει για κανένα ουζάκι] και .... η μεγαλύτερη έκπληξη : Το νησάκι ΜΟΝΗ απέναντι από την Πέρδικα, μόλις 10 λεπτά με το βαρκάκι !!! Εκεί έχει μία καντίνα ακριβώς πάνω από τη θάλασσα και μία παραλιούλα με καταπληκτικά, καθαρά, γαλαζοπράσινα νερά !!! Το νησί κατοικείται από ΠΑΓΩΝΙΑ, ΕΛΑΦΑΚΙΑ, ΚΡΙ - ΚΡΙ κλπ κλπ [αν είστε τυχεροί, μπορεί να συναντήσετε πολλούς από ..... τους κατοίκους του .... Την τελευταία φορά που πήγα εκεί θυμάμαι ότι τάϊσα ένα ελαφάκι ..... ] .......

    Προσωπική - υποκειμενική άποψη : Η κατάλληλη εποχή για να επισκεφθεί κάποιος την Αίγινα είναι το πρώτο 15ήμερο του Οκτώβρη !!! Η φύση του νησιού είναι "στις ομορφιές της" και η θάλασσα ό,τι πρέπει για κολύμπι, δροσερή και "ανανεωτική" ......

     


    freddieKrueger
    19.05.2009, 14:56

    Φιλε Κωστα  σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου!2 πραγματα ειναι που μου εκαναν εντυπωση:1)Πως το νησι ηταν ΦΟΥΛ απο τουρισμο αυτο το Σ/κ...ειλικρινα δεν το περιμενα!

    2)Η Αιγινα ειναι παρα πολυ ομορφη και μπορει ανετα να ανταγωνιστει αλλους δημοφιλεις προορισμους του Αιγαιου...Ωραιες και καθαρες παραλιεςγραφικες ταβερνες,αλλα και καλη διασκεδαση για το βραδυ...(Στο 'εν αιγινη' που πηγα ηταν καλουτσικα,αλλα η τιμη δυσαναλογα μεγαλη για αυτο που ειχε να προσφερει το μαγαζι)

    Σε γενικες γραμμες η Αιγινα ειναι μια πολυ καλη επιλογη για διακοπες,για οποιον δεν θελει να απομακρυνθει και πολυ απο την πρωτευουσα!(Το καραβι κανει μολις 1 μιση ωρα απο τον Πειραια)