ελληνική μουσική
    882 online   ·  210.851 μέλη

    Ερώτηση για ποιότητα ήχου

    driverbulba
    21.05.2009, 19:37

    Εδω και αρκετο καιρο χρησιμοποιώ το CUBASE SX για ηχογραφήσεις με το συγκροτημα μου και το έχω μαθει αρκετα... Μιας και λειτουργώ με την onboard κάρτα ήχου (δυστυχως!) έχω φροντίσει να εγκαταστήσω τους drivers ASIO4ALL για να γλιτώσω από το ψηλό latency... Και παρόλο που πρόσφατα αγόρασα ένα καλο δυναμικό μικρόφωνο της SHURE, εξακολουθώ να έχω προβλήματα με την ποιότητα και τον θόρυβο στις ηχογραφήσεις μου...

    Πιστεύετε οτι αξίζει να διαθέσω 50-80 το πολυ ευρώ για μια εξωτερική κάρτα ήχου που να βελτιώσει την ποιότητα και να μη νιωθω θόρυβο??

    Αν ναι, ποια καρτα προτείνετε?


    pa___
    22.05.2009, 02:16

    Man, στη ηχογράφηση και στον καλό ήχο τον πρώτο ρόλο παίζει η κάρτα ήχου. Η γνώμη μου είναι να διαθέσεις όσο το δυανατόν μεγαλύτερο budget για μια όσο το συνατόν καλή κάρτα ήχου. Αυτό σημαίνει ότι μπορέι η πηγή σου να είναι super τζάμι αλλά αν η κάρτα ήχου σου, επειδή αναλαμβάνει μια πολύ σημαντική διαδικασία, είναι μούφα, ο ήχος που θα γράψεις αναπόφεκτα θα είναι μούφα. Αν αποφασίζεις να διαθέσεις ένα μεγαλύτερο budget, δώσε μας νούμερο να σου πω μια παραπάν γνώμη. Αν επιμένεις στα ίδια λεφτά, πάλι μπορώ να σου προτείνω κάτι {#emotions_dlg.biggrin}


    lawrence-gr
    22.05.2009, 14:51

    καλα στα ειπε ο φιλος...ο συντελεστης ποιοτητας μιας ηχογραφησεις θα βγει συμφωνα με το χειροτερο σου μηχανημα.στην προκειμενη η καρτα ηχου σου κανει την ζημια.γνωμη μου κανε υπομονη λιγους μηνες,μαζεψε φραγκα κ παρε καποια καλη καρτουλα.υπολογηζε ενα μπατζετακι κοντα στα 400.


    nicos00
    01.06.2009, 21:53

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:36 ]


    nicos00
    01.06.2009, 21:54

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:39 ]


    peacemaker79
    05.06.2009, 21:55

    Σαφώς πρέπει να βάλεις μια κάρτα ήχου και σαφώς ότι πληρώσεις θα πάρεις. Αν πάλει θες να δώσεις μόνο τα 50€-80€ δώσε αυτά, σίγουρα θα δεις τρελή διαφορά όπως και να έχει.


    Jonny4
    01.07.2009, 09:48

    Εγώ σκέφτομαι την focusrite Saffire. Πιστεύω ότι στα χρήματά της (350-400 Ελλάδα και 200-250 από ebay) είναι ότι καλύτερο.

    (Μόνο που δεν ξέρω αν η έκδοση Saffire LE είναι πολύ χειρότερη από την Saffire. Απ ότι κατάλαβα η μόνη τους διαφορά είναι ότι h LE δεν έχει DSP. Tί ακριβώς είναι αυτό και πόσο σημαντικό είναι?)


    Jonny4
    04.07.2009, 10:28

    Ξέρει κανείς να μου πει για το συγκεκριμένο?


    pa___
    04.07.2009, 17:05

    Την έχω εγώ την συγκεκριμένη κάρτα και μάλιστα την LE Smile μόνο που δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα... . {#emotions_dlg.rolleyes}

    Γιατί δεν έχω αξιωθεί να αγοράσω καλώδια.. {#emotions_dlg.thumbup}

    Λοιπόν, επειδή την πήρα από γνωστό, έχω μια αρκετά καλή κριτήκή στην άκρη, βέβαια ακόμα δεν έχω προσωπική γνώμη αν και γενικά εμπιστεύομαι την focusrite σαν εταιρία. Δεν είναι super αλλά βγάζει μια αξιοπρέπεια. Λοιπόν, το DSP είναι Digital Signal Processor. Δηλαδή plug ins με δυναμικούς επεξεργαστές (compressor, gates) και ίσως και κανένα fx (reverb, delay) Τώρα τι ακριβώς όμως έχει το DSP της συγκεκριμένης κάρτας δεν ξέρω. Πάντως όπου βλέπεις DSP αναφέρεται σε ψηφιακούς επεξεργαστές σήματος γενικά.


    Jonny4
    05.07.2009, 12:13

    Για 30-40 ευρώ διαφορά λέω να πάρω την κανονική. Σίγουρα θα αξίζουν τα DSP FX


    pa___
    05.07.2009, 17:08

    Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αξίζει το DSP της κάρτας. Χωρίς να θέλω να εικάσω ότι δεν είναι καλά, απλά δεν ξέρω. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι έχεις μια πρώτη επαφή με το digital process και αυτό είναι σίγουρα καλό. Άσε που 40€ διαφορά είναι ένα ποσό που μπορείς να το ρισκάρεις. Κι εγώ στη θέση σου την κανονική θα έπαιρνα. Περιμένω γνώμη όταν την δουλέψεις... Cool