ελληνική μουσική
    608 online   ·  210.873 μέλη

    Μαθήματα κατά της μουσικής πειρατείας

    vouliakis
    07.12.2004, 00:16
    Την εξοικείωση των μαθητών με τη μουσική βιομηχανία και την ευαισθητοποίησή τους για τα κρούσματα παράνομης διακίνησης μουσικών αρχείων επιθυμούν Βρετανοί εκπαιδευτικοί

    Η πειρατεία στη μουσική, η προστασία της πνευματικής ιδιοκτησίας και το παράνομο "κατέβασμα" μουσικών αρχείων από το Διαδίκτυο συμπεριλαμβάνονται, μεταξύ άλλων, στο νέο πακέτο διδασκαλίας, που σχεδίασαν Βρετανοί εκπαιδευτικοί σύμβουλοι, σε συνεργασία με τη Μουσική Ένωση Προστασίας Πνευματικών Δικαιωμάτων της χώρας (British Music Rights). Το νέο μάθημα, που έχει ήδη εισαχθεί στη διδακτέα ύλη 1.600 σχολείων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, αποσκοπεί να εξοικειωθούν ται παιδιά, ηλικίας 11-1 ετών, με το χώρο της μουσικής βιομηχανίας και να τα βοηθήσει να αντιληφθούν το ρόλο που διαδραματίζουν σε αυτήν οι ψηφιακές τεχνολογίες. Σκοπός είναι να περιοριστούν τα κρούσματα πειρατείας στη μουσική βιομηχανία, καθώς, κάθε χρόνο, οι μειωμένες πωλήσεις των CD παγκοσμίως, της επιφέρουν ζημιές εκατομμυρίων.

    Στήριξη της εκπαιδευτικής πρότασης

    Η πρωτοποριακή αυτή εκπαιδευτική πρόταση έτυχε ενθουσιώδους αποδοχής από εκπροσώπους του εγχώριου καλλιτεχνικού μουσικού χώρου.

    "Πιστεύουμε, ότι είναι βασικό να διδαχθεί η έννοια της πνευματικής ιδιοκτησίας στα σχολεία. Είναι απαραίτητο οι μελλοντικοί δημιουργοί να γνωρίζουν πως θα έχουν πρακτικό όφελος από τις ιδέες τους", τόνισε η Emma Pike, γενική διευθύντρια της British Music Rights.

    Σημείωσε, παράλληλα, ότι οι δημιουργοί, εκτός από τις προκλήσεις που καλούνται να αντιμετωπίσουν, οφείλουν και να επωφεληθούν από τις ευκαιρίες, που τους προσφέρουν οι τεχνολογικές εξελίξεις, σχετικά με την παραγωγή και διανομή των μουσικών προϊόντων τους στο κοινό.

    "Θεωρώ, ότι είναι πολύ σημαντικό τα νεαρά παιδιά να εισπράττουν πρακτικές και εποικοδομητικές γνώσεις στο σχολείο", δήλωσε ο συνθέτης Guy Chambers, ενώ εκτιμά, ότι το εν λόγω εγχείρημα θα ενθαρρύνει όσα παιδιά ενδιαφέρονται μελλοντικά να ασχοληθούν επαγγελματικά με το χώρο.

    Πηγή: news.pathfinder.gr - ΒBC (Βαρβάρα Τουμαζάτου)

    SteliosG
    07.12.2004, 07:36
    Πολυ καλη κινηση πιστευω απο τα Βρετανικα εκπαιδευτικα ιδρυματα!!

    Θα επρεπε ομως να εισαγουν και ενα μαθημα που να λεγετε: "Το Star System και το πως σκοτωνει τη μουσικη" για να πουμε οτι οι σκοποι τους ειναι αγνοι!!

    Γιατι αλλιως θα πω οτι πισω απο αυτη τη κινηση ειναι και τα συμφεροντα των δισκογραφικων!!!
    Hastaroth
    07.12.2004, 23:23
    Πολυ καλή κίνηση,υπό τον όρο τα σχολεία να χρηματοδοτούν τούς μαθητές τους γιά να αγοράζουν τα μή πειρατικά CD,διότι άν περιμένουν τα παιδιά από τα χαρτζηλλίκια που τους δίνουν οι γονείς τους,βράσε όρυζα και κριθήν ταυτοχρόνως....

    Επίσης να υπάρχη στο σχετικό σχολικό σύγγραμμα πίναξ συγκριτικών τιμών μεταξύ τών νόμιμων και μή νόμιμων CDs......
    vouliakis
    07.12.2004, 23:42
    Πάντως οι μουσικοί φαίνετε να έχουν διαφορετική γνώμη...
    Sideline
    07.12.2004, 23:59
    Είναι αρκετά εύκολο για τις εταιρείες που προσφέρουν σύνδεση στο Ιντερνετ να μπλοκάρουν τα προγράμματα που χρησιμοποιούνται. Ο λόγος που δεν το κάνουν έχει σχέση φαντάζομαι με ελλειπή νομοθεσία στο θέμα ή με αντικρουόμενες νομοθεσίες περί λογοκρισίας, προστασίας προσωπικών δικαιωμάτων του χρήστη κλπ κλπ.

    Προσωπικά εγώ δεν θα αγοράσω ποτέ ένα CD single ή ένα αλμπουμ απο το οποίο μόνο ένα ή δύο απο τα 10-12 τραγούδια μου αρέσει. Παλαιότερα θα το γύρευα στο Καζαα η σε παρόμοια προγράματα. Τώρα-και επειδή υπάρχει η δυνατότητα σε αντίθεση με το παρελθόν θα ήμουν διατεθειμένος να χρησιμοποιήσω μια νόμιμη υπηρεσία αγοράς τραγουδιών απο το Ιντερνετ-όπως το Itunes ας πούμε.

    Αν αντίθετα μου αρέσει ένας δίσκος θα τον αγοράσω γιατί μου αρέσει το όλο πακέττο-κουτί,βιβλιαράκι κλπ.

    Πιστεύω ότι σύντομα θα μειωθεί αρκετά ο αριθμός των παράνομων download αν φυσικά οι αρμόδιες αρχές/κυβερνήσεις/εταιρείες λάβουν τα απαραίτητα αποτρεπτικά μέτρα.
    vouliakis
    08.12.2004, 00:19
    Και, όπως λέει και κάποιος πιο 'παλιός' από εμάς:
    "Αλλά μήπως έτσι δεν ήταν το τραγούδι και στην αρχή της ηχογράφησής του; Σινγκλ αγοράζαμε για χρόνια. Πιο υγιές ήταν. Κι ευτυχώς οι συναυλίες δεν αλλάζουν... ...θα 'κατεβάζουμε' κομμάτια απ' το Ιντερνετ και θα φτιάχνουμε τις δικές μας συλλογές"
    (Γιάννης Πετρίδης, συνέντευξη του στον Φώτη Απέργη, Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία 05/12/2004 )
    semplice
    17.05.2006, 21:06
    Η Microsoft παρουσίασε την Τετάρτη, τη δοκιμαστική έκδοση του προγράμματος πολυμέσων Media Player 11, που φιλοδοξεί να εκθρονίσει το iTunes της Apple από την κυρίαρχη θέση του στη βιομηχανία ψηφιακής ψυχαγωγίας.
    Η τελική έκδοση του νέου Media Player αναμένεται στα τέλη του χρόνου, ενώ τον Ιανουάριο του 2007 αναμένονται στην αγορά και τα νέα Windows Vista με ενσωματωμένη την έκδοση 11 του προγράμματος. Η έκδοση beta για Windows XP διατίθεται για κατέβασμα λίγες εβδομάδες νωρίτερα από ό,τι αναμενόταν.
    Το Media Player 11 διαθέτει εντελώς νέα εμφάνιση, με μεγάλα ευδιάκριτα κουμπιά χειρισμού στο κάτω μέρος, που παραπέμπouν στο iTunes της Apple.

    Η νέα έκδοση διευκολύνει σημαντικά την πλοήγηση μέσα σε μεγάλες βιβλιοθήκες, καθώς οι καλλιτέχνες και τα άλμπουμ δεν εμφανίζονται πλέον ως τεράστιες λίστες, αλλά ως εικονίδια με «στοίβες» από δίσκους με εξώφυλλα.
    Σημαντικότερη πάντως κίνηση για την ίδια τη Microsoft είναι η ενσωμάτωση του νέου συστήματος Ψηφιακής Διαχείρισης Δικαιωμάτων για τον έλεγχο αγορασμένων τραγουδιών με copyright, καθώς και η στενή διασύνδεση του Media Player με το ηλεκτρονικό δισκοπωλείο Urge, το οποίο ανέπτυξε η εταιρεία σε συνεργασία με το MTV.
    Το Urge -προς το παρόν δεν είναι διαθέσιμο στην ευρωπαϊκή αγορά- διαθέτει ήδη δύο εκατομμύρια τραγούδια, που πωλούνται για 0,99 δολάρια έκαστο. Υπάρχει επίσης δυνατότητα μηνιαίας συνδρομής για απεριόριστο κατέβασμα που ξεκινά από τα 9,95 δολάρια. Στόχος του νέου ηλεκτρονικού δισκοπωλείου είναι να ανταγωνιστεί την αντίστοιχη υπηρεσία του iTunes, που βρίσκεται σήμερα στην παγκόσμια κορυφή, έχοντας πωλήσει μέχρι σήμερα πάνω από δύο δισεκατομμύρια τραγούδια.
    Νέες λειτουργίες υπάρχουν επίσης στο συγχρονισμό φορητών συσκεύν μουσικής. Υπάρχει πλέον η δυνατότητα «ανάστροφου συγχρονισμού» για τη μεταφορά τραγουδιών, φωτογραφιών και βίντεο από διάφορες συσκευές στη βιβλιοθήκη του PC, δυνατότητα συγχρονισμού με πολλά PC, καθώς και μεταφορά σε φορητές συσκευές τυχαίων κομματιών (shuffle).



    Πηγή news.in.gr


    Ενσωματώνει λέει ο νέος player σύστημα Σύστημα ψηφιακής διαχείρισης δικαιωμάτων για τον έλεγχο αγορασμένων τραγουδιών με copyright...

    -Ευχαριστώ ,δεν θα πάρω και ας χάσω τα ωραία γραφικά..


    Και μετά..."..Υπάρχει επίσης δυνατότητα μηνιαίας συνδρομής για απεριόριστο κατέβασμα που ξεκινά από τα 9,95 δολάρια"..



    Από αυτά τα 9.95 δολλάρια για ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ κατέβασμα τι λέτε,πηγαίνουν γύρω
    στα 0.0000000000095 δολάρια στους δημιουργούς?
    Δηλαδή εάν εγώ μπω και κατεβάσω 10000 φορές το αγαπημένο μου "Dos Gardenias" -Buena Vista Social Club να έχω το κεφάλι μου ήσυχο πως κάποιες χιλιάδες ευρώ ταξιδεύουν προς την Κούβα έτσι?????
    Εγώ όμως δεν είδα την Omara Portuendo να φοράει ούτε καν κάποιο
    ακριβό φόρεμα στις συναυλίες?Τι τα κάνει αλήθεια τόοοοσα λεφτά?

    Μα τι λέμε τώρα?? Θα ήθελα να ήξερα ποιος τη δέχεται αυτήν την κοροιδία...







    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 17-05-2006 21:11 ]