ελληνική μουσική
    876 online   ·  210.854 μέλη

    Ευρωεκλογές 2009: Σχολιασμός αποτελεσμάτων

    revelation
    09.06.2009, 13:30

    Μα πως και δεν υπάρχει καμια συζήτηση σχετικά με το αποτέλεσμα των ευροεκλογών. Θα ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις. Όχι διαμάχες όμως παρακαλώ.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 09-06-2009 14:45 ]


    kwstasagas
    09.06.2009, 14:21

    Εμένα μού έκανε εντύπωση το ποσοστό των λεγόμενων "μικρών κομμάτων", όπως, "ΑΝΤΑΡΣΥΑ", "ΚΟΙΝΩΝΙΑ", "ΚΟΜΜΑ ΛΕΥΚΟ" κλπ. Όλα μαζί συγκέντρωσαν ένα, καθ' όλα αξιοσέβαστο, ποσοστό περίπου 7%. Και, πραγματικά, χαίρομαι όταν βλέπω ότι ο κόσμος δεν ακολουθεί τα μεγάλα κόμματα, αλλά τις πολύ - πολύ μικρές μειοψηφίες ....

     

     


    jorge
    09.06.2009, 21:58

    Το Κόμμα Λευκό ήταν μεγάλη απάτη πάντως... έπρεπε οι αρμόδιοι να μην του επιτρέψουν να κατέβει με τέτοιο "τέχνασμα"...


    kwstasagas
    09.06.2009, 22:48

    Ευτράπελο από το εκλογικό τμήμα της γειτονιάς μου, όπου ήμουν στην εφορευτική επιτροπή :

    Ένας κύριος νόμισε ότι η κάλπη ... είναι η οπή που υπάρχει μέσα στο παραβάν [αυτή με τη σκουπιδοσακούλα από κάτω, όπου οι ψηφοφόροι πετούν τα ψηφοδέλτια που δεν ψήφισαν]. Κι έτσι ... έριξε εκεί το φάκελο με το κόμμα που ψήφισε {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol} [ευτυχώς που το αντιληφθήκαμε εγκαίρως κι έτσι ... ο φάκελος κατέληξε τελικά στην κάλπη] ......

    Επίσης ... πολύς κόσμος δεν έχει καταλάβει ότι εδώ και πολλά χρόνια οι φάκελοι για τα ψηφοδέλτια δεν χρειάζονται ούτε "σάλιωμα", ούτε "σλουρπ / σλουρπ" με τη γλώσσα για να κλείσουν κι ότι για το κλείσιμό τους αρκεί μόνο να τραβήξεις την αυτοκόλλητη ταινία ....

    Τέλος .... διαπίστωσα ότι πολύς κόσμος δυσκολεύεται με .... το ελληνικό αλφάβητο : Παρόλο που στο εκλογικό τμήμα ψήφιζαν τα γράμματα από Γ έως Ζ, πέρασαν τουλάχιστον 20 άνθρωποι να ρωτήσουν : "Το Πι εδώ ψηφίζει" ??? "Το Φι εδώ ψηφίζει ???" "Το Λάμδα εδώ είναι" κλπ κλπ κλπ .......

     

     


    StavmanR
    10.06.2009, 00:14

    kwstasagas,

    οι διαπιστώσεις σου είναι απείρως εγγύτερα στην σύγχρονη πολιτική πραγματικότητα από κάθε διαπίστωση πολιτευτή. Η αμορφωσιά και η απαιδευσιά του Έλληνα είναι ταυτόχρονα και η πολιτική του καταδίκη.

    Ας μην λησμονούμε ότι στα greeklish το P βρίσκεται μεταξύ του L και του Z. Οπότε και ο Parafilologidis Takis προηγείται αλφαβητικά του Zagaropoulou Mpampi.

    Ας αφήσουμε το γεγονός πως είστε τυχεροί που δεν είδατε καμία φατσούλα (emoticon) ζωγραφισμένη δίπλα σε όνομα υποψηφίου δείχνοντας τα αισθήματα του πολίτη προς τον υποψήφιο, και να ξημεροβραδιάζεστε με το άν είναι έγκυρη ή άκυρη η προσωπική έκφραση του καλλιτέχνη ψηφοφόρου.

     


    karelia
    10.06.2009, 00:35

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 09-06-2009 στις 22:48 έγραψε...

    Ευτράπελο από το εκλογικό τμήμα της γειτονιάς μου, όπου ήμουν στην εφορευτική επιτροπή :

    Ένας κύριος νόμισε ότι η κάλπη ... είναι η οπή που υπάρχει μέσα στο παραβάν [αυτή με τη σκουπιδοσακούλα από κάτω, όπου οι ψηφοφόροι πετούν τα ψηφοδέλτια που δεν ψήφισαν]. Κι έτσι ... έριξε εκεί το φάκελο με το κόμμα που ψήφισε {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol} [ευτυχώς που το αντιληφθήκαμε εγκαίρως κι έτσι ... ο φάκελος κατέληξε τελικά στην κάλπη] ......

    Επίσης ... πολύς κόσμος δεν έχει καταλάβει ότι εδώ και πολλά χρόνια οι φάκελοι για τα ψηφοδέλτια δεν χρειάζονται ούτε "σάλιωμα", ούτε "σλουρπ / σλουρπ" με τη γλώσσα για να κλείσουν κι ότι για το κλείσιμό τους αρκεί μόνο να τραβήξεις την αυτοκόλλητη ταινία ....

    Τέλος .... διαπίστωσα ότι πολύς κόσμος δυσκολεύεται με .... το ελληνικό αλφάβητο : Παρόλο που στο εκλογικό τμήμα ψήφιζαν τα γράμματα από Γ έως Ζ, πέρασαν τουλάχιστον 20 άνθρωποι να ρωτήσουν : "Το Πι εδώ ψηφίζει" ??? "Το Φι εδώ ψηφίζει ???" "Το Λάμδα εδώ είναι" κλπ κλπ κλπ .......

    Βλέπω ένιωσες πολύ σημαντικός,όντας στην εφορευτική επιτροπή{#emotions_dlg.beer}


    vero
    10.06.2009, 00:40

    αυτο που μου εκανε μεγάλη εντύπωση.. χτες εβλεπα ειδησεις και ελεγαν γενικά στο ευρωκοινωβουλιο πόσοι αριστεροι, ξεξιοι οικολογοι κτλ.. πηρανε θεσεις.  Και αυτο που ελεγαν ειναι οτι υπερισχυαν οι ακροδεξιοι και οι οικολογοί... και το δικο μου ερώτημα είναι, γιατι υπερισχυσαν οι ακροδεξιοι? πες οι οικολογοι στηριχτηκαν λογο του περιβαλλοντος... γιατι να μην στηριξουν την κεντροδεξια(χρηστιανοδημοκρατικοι κτλ..)ή κεντροαριστερα(σοσιαλδημοκρατικοι)??? γιατί ειναι πρώτες αυτες οι ακραιες παραταξεις???


    xristos_rock
    10.06.2009, 00:50

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 09-06-2009 στις 21:58 έγραψε...

    Το Κόμμα Λευκό ήταν μεγάλη απάτη πάντως... έπρεπε οι αρμόδιοι να μην του επιτρέψουν να κατέβει με τέτοιο "τέχνασμα"...





    Α, τελικά δεν ήταν η ιδέα μου;
    Το κοιτούσα, το ξανακοιτούσα, λέω δεν μπορει...κάποιο λάθος θα κάνω...


    kwstasagas
    10.06.2009, 09:43

    "Βλέπω ένιωσες πολύ σημαντικός,όντας στην εφορευτική επιτροπή{#emotions_dlg.beer}"

    Λοιπόν, φίλε ή φίλη, θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις τα ποστ μου στο φόρουμ του ΜΗ και τα σχόλιά μου στο e - περιοδικό για να διαπιστώσεις πως ό,τι έχω γράψει σε αυτό το σάιτ το έχω γράψει όσο το δυνατόν με σεμνότητα και ταπεινότητα, προσπαθώντας να είμαι όσο το δυνατόν περισσότερο διακριτικός σε ό,τι αφορά στα "δικά μου". Για το λόγο αυτό, ειρωνικά σχόλια πάνω σε αυτό το ζήτημα θα παρακαλούσα να λείπουν !!!!  

    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 10-06-2009 09:49 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 10-06-2009 09:51 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 10-06-2009 09:52 ]


    fotis70
    10.06.2009, 13:28

    Αυτό που μου κάνει εντύπωση με τις ευρωεκλογές είναι η σοβαροφανής διάσταση που τις προσδίδουν τα ΜΜΕ!

    Άλλοι πανηγυρίζουν για το αποτέλεσμα λες και είναι εθνικές εκλογές!

    Άλλοι προβληματίζονται από την άνοδο τον ακροδεξιών!

    Άλλοι προσπαθούν να ερμηνεύσουν την αποχή!

    Άλλοι ενοχλήθηκαν από τον τρόπο που δίνονταν τα αποτελέσματα ( λες και αυτό θα άλλαζε τίποτα, ήμαρτον ρε παιδάκι μου)!

    Άλλοι βρήκαν την ευκαιρία να προβληθούν από την τηλεόραση!

    Άλλοι δεν χάλασαν την «ζαχαρένια» τους και πήγαν για μπάνιο!

    Ελάχιστοι ήταν αυτοί που προβληματίστηκαν με το γεγονός – αυτό καθ’ αυτό – των ευρωεκλογών!

    Τι είναι; Γιατί είναι; Που μας χρησιμεύει; Αξίζει να χαλάσω το τις διακοπές μου για να ψηφίσω;

    Εγώ πιστεύω ότι είναι ένα πανηγυράκι έντεχνα στημένο για να προσδώσουν λίγο ψευδαίσθηση δημοκρατίας σε μια ευρωπαϊκή ένωση όπου η γνώμη των λαών ελάχιστη έως μηδαμινή σημασία έχει!

    Και τι μπορεί να κάνει δηλαδή αυτό το ευρωκοινοβούλιο πέρα από τον συμβουλευτικό του χαρακτήρα που έχει;


    kwstasagas
    10.06.2009, 13:55

    "Και τι μπορεί να κάνει δηλαδή αυτό το ευρωκοινοβούλιο πέρα από τον συμβουλευτικό του χαρακτήρα που έχει;"

    Έστω, και μια φωνή να ακουστεί εκεί στο ΕΥΡΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ για το περιβάλλον που καταστρέφεται, για τα οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα της χώρας μας αλλά και της Ευρώπης κλπ κλπ .... πάλι όλο και κάτι θετικό, έστω και μικρό, μπορεί να προκύψει για όλους μας. Γι' αυτό και πιστεύω ότι η αποχή από αυτές τις εκλογές δεν ήταν η καλύτερη λύση .... 

     


    THEOG
    10.06.2009, 15:17

    Το κόμμα Λ.Ε.Υ.Κ.Ο. στο νομό Ροδόπης είχε ποσοστό 4,84% (2591 ψήφοι) ξεπερνόντας ΚΚΕ & ΣΥΡΙΖΑ.

    Στους Δήμους Αρριανών 17,40% , Σώστου 14,24% & Φιλλύρας 10,20% του Ν.Ροδόπης.

    Σας φαίνεται παράξενο.Διαβάστε το παρακάτω

    "Απόφαση με την οποία προτρέπει στα μέλη της μειονότητας στη Θράκη να ψηφίσουν λευκό την ερχόμενη Κυριακή στις ευρωεκλογές πήρε η αυτοαποκαλούμενη ως «Συμβουλευτική Επιτροπή Τουρκικής Μειονότητας Δυτικής Θράκης», η οποία συνήλθε προχθές στην Κομοτηνή. "

    Πολλοί από αυτούς μπέρδεψαν το λευκό με το Λ.Ε.Υ.Κ.Ο. και έτσι προέκυψε το αποτέλεσμα!


    fotis70
    10.06.2009, 22:12

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 10-06-2009 στις 13:55 έγραψε...

    "Και τι μπορεί να κάνει δηλαδή αυτό το ευρωκοινοβούλιο πέρα από τον συμβουλευτικό του χαρακτήρα που έχει;"

    Έστω, και μια φωνή να ακουστεί εκεί στο ΕΥΡΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ για το περιβάλλον που καταστρέφεται, για τα οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα της χώρας μας αλλά και της Ευρώπης κλπ κλπ .... πάλι όλο και κάτι θετικό, έστω και μικρό, μπορεί να προκύψει για όλους μας. Γι' αυτό και πιστεύω ότι η αποχή από αυτές τις εκλογές δεν ήταν η καλύτερη λύση .... 

     



    Εγώ σου λέω ότι ακούγονται πάρα πολλές φωνές όχι μία, αλλά και τι έγινε;

    Πουθενά δεν δήλωσα υποστηρικτής της αποχής. Εγώ άσκησα το εκλογικό μου δικαίωμα και δεν πήγα για μπάνιο, όμως εκφράζω έναν προβληματισμό! Κατανοώ όμως και αυτόν που δεν πήγε! Η ουσία παραμένει η ίδια και δεν αλλάζει!  

     


    fotis70
    10.06.2009, 22:17

    Παράθεση:

    Το μέλος THEOG στις 10-06-2009 στις 15:17 έγραψε...

    Το κόμμα Λ.Ε.Υ.Κ.Ο. στο νομό Ροδόπης είχε ποσοστό 4,84% (2591 ψήφοι) ξεπερνόντας ΚΚΕ & ΣΥΡΙΖΑ.

    Στους Δήμους Αρριανών 17,40% , Σώστου 14,24% & Φιλλύρας 10,20% του Ν.Ροδόπης.

    Σας φαίνεται παράξενο.Διαβάστε το παρακάτω

    "Απόφαση με την οποία προτρέπει στα μέλη της μειονότητας στη Θράκη να ψηφίσουν λευκό την ερχόμενη Κυριακή στις ευρωεκλογές πήρε η αυτοαποκαλούμενη ως «Συμβουλευτική Επιτροπή Τουρκικής Μειονότητας Δυτικής Θράκης», η οποία συνήλθε προχθές στην Κομοτηνή. "

    Πολλοί από αυτούς μπέρδεψαν το λευκό με το Λ.Ε.Υ.Κ.Ο. και έτσι προέκυψε το αποτέλεσμα!



    Το τι συμβαίνει στην Κομοτηνή και στην Ξάνθη με την μειονότητα είναι άλλη ιστορία. Μόνο ένας που τα ζει από κοντά μπορεί να τα καταλάβει!

    Άλλο καθεστώς και άλλες συνθήκες!

    Το μεγαλείο του ραγιαδισμού από ένα κράτος που τρέμει και την σκιά του!  

     


    jorge
    10.06.2009, 22:47

    Παράθεση:

    Το μέλος THEOG στις 10-06-2009 στις 15:17 έγραψε...

    Το κόμμα Λ.Ε.Υ.Κ.Ο. στο νομό Ροδόπης είχε ποσοστό 4,84% (2591 ψήφοι) ξεπερνόντας ΚΚΕ & ΣΥΡΙΖΑ.

    Στους Δήμους Αρριανών 17,40% , Σώστου 14,24% & Φιλλύρας 10,20% του Ν.Ροδόπης.

    Σας φαίνεται παράξενο.Διαβάστε το παρακάτω

    "Απόφαση με την οποία προτρέπει στα μέλη της μειονότητας στη Θράκη να ψηφίσουν λευκό την ερχόμενη Κυριακή στις ευρωεκλογές πήρε η αυτοαποκαλούμενη ως «Συμβουλευτική Επιτροπή Τουρκικής Μειονότητας Δυτικής Θράκης», η οποία συνήλθε προχθές στην Κομοτηνή. "

    Πολλοί από αυτούς μπέρδεψαν το λευκό με το Λ.Ε.Υ.Κ.Ο. και έτσι προέκυψε το αποτέλεσμα!

     

    Οχι οτι άλλαξε κάτι, αλλά πονηριά ακόμα και στις εκλογές; Αυτοί οι τύποι που πληρώνονται για να συγκροτήσουν την επιτροπή που διαχειρίζεται τις αιτήσεις των κομμάτων, πόσο άχρηστοι μπορεί να είναι τελικά;

    Και να ταν μόνο στη Θράκη. Εγώ χαλαρά θα την πάταγα αν βιαζόμουν και ήθελα να ψηφίσω λευκό... Πόσοι ακόμα άραγε...


    uNick
    11.06.2009, 13:18

    Εμένα το μόνο που μου έμεινε από όλη την ιστορία ήταν η - ως συνήθως - προσπάθεια όλων να "φανούν" νικητές. Οι μισοί εκλογείς δεν πήγαν στην κάλπη κυρίως λόγω του τριημέρου, αλλά οι μαϊντανοί μετέφραζαν το φαινόμενο της αποχής διαφορετικά, όπως βόλευε τον καθένα. Και, φυσικά, αυτές οι ψήφοι που δεν έφτασαν στην κάλπη "ανήκουν μόνο σε εμάς και σε κανέναν άλλο, και αν τελικά ψήφιζαν οι κολυμβητές και οι ταξιδιώτες, τότε να βλέπατε τι ποσοστό θα είχαμε!"...

    Μην κοροϊδευόμαστε. Ούτε απαξίωση του πολιτικού συστήματος, ούτε διαμαρτυρία για την οικονομική κατάσταση ή την εγκληματικότητα, ούτε άλλες αρλούμπες. Αν δεν υπήρχε τριήμερο στη μέση, η αποχή θα ήταν πολύ μικρότερη και το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας πιο ρεαλιστικό. Όλα τα άλλα είναι "να'χαμε να λέγαμε".

     


    NikosRoman
    13.06.2009, 22:34

    Οι μισοι απλα βλεπουν πολυ τηλεοραση,εχουν λυμενα τα παντα,προφανως ζεσταινονται πιο πολυ απο τους αλλους που δεν πηγαν παραλια,ειναι ατεκνοι και δεν ανυσηχουν για το μελλον των παιδιων τους η εχουν ηδη φροντισει για αυτα,και γενικα μαλλον ειναι πιο πολιτικα συνειδητοποιημενοι και νοητικα πιο εξελισομενοι αφου ειναι οι εφευρετες της "ψηφου διαμαρτυριας"(sic!!).

    Βεβαια στην δημοκρατια ειναι δικαιωμα του καθενος να πιστευει ,να λεει και να πραττει οπως νομιζει.

    Στην δικη μου δημοκρατια ειναι απλα πιθηκοβλακες.

    Γνωμη μου και δικαιωμα μου!!!


    revelation
    14.06.2009, 12:57

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 13-06-2009 στις 22:34 έγραψε...

    Οι μισοι απλα βλεπουν πολυ τηλεοραση,εχουν λυμενα τα παντα,προφανως ζεσταινονται πιο πολυ απο τους αλλους που δεν πηγαν παραλια,ειναι ατεκνοι και δεν ανυσηχουν για το μελλον των παιδιων τους η εχουν ηδη φροντισει για αυτα,και γενικα μαλλον ειναι πιο πολιτικα συνειδητοποιημενοι και νοητικα πιο εξελισομενοι αφου ειναι οι εφευρετες της "ψηφου διαμαρτυριας"(sic!!).

    Βεβαια στην δημοκρατια ειναι δικαιωμα του καθενος να πιστευει ,να λεει και να πραττει οπως νομιζει.

    Στην δικη μου δημοκρατια ειναι απλα πιθηκοβλακες.

    Γνωμη μου και δικαιωμα μου!!!



    Οk συμφωνώ....πεεεεριπου δλδ. Αλλά μην ξεχνάς ότι γνώμη τους και δικαίωμά τους και αυτούς έτσι;


    MOYSIKH
    14.06.2009, 23:39

    ΓΙΑ  ΝΑ  ΣΧΟΛΙΑΖΩ  ΚΑΙ  ΕΓΩ  ΤΟ  ΑΠΟΤΛΕΣΕΜΑ ΤΩΝ  ΕΥΡΩ ΕΚΛΟΓΩΝ  ΕΓΩ  ΝΟΜΙΖΩ  ΟΤΙ  ΠΡΕΠΕΙ  ΝΑ   ΕΓΩ   ΠΕΡΙΜΕΝΑ   ΟΤΙ  ΘΑ  ΒΓΑΙΝΕ ΤΟ  ΠΑΣΟΚ  ΓΑΙΤΙ  Ο  ΚΑΡΑΜΑΛΗΣ  ΠΛΗΡΩΣΕΙ  ΤΑ  ΛΑΘΗ  ΠΟΥ  ΕΚΑΝΕ


    revelation
    15.06.2009, 10:44

    nai exeis dikio....bebaia kakos keimena enoeis ta apotelesmata etsi? an katalava kala.