ελληνική μουσική
    674 online   ·  210.857 μέλη

    Πως βρίσκω τον τόνο του τραγουδιού

    alafras
    11.06.2009, 19:45

    Παιδια το βαζω εδω μιας και ασχολουμαι με πληκτρα και γιατι δεν ηξερα σε ποια κατηγορια να το βαλω! Ας μετακινηθει!

    Θελω να μου πειτε εναν γρηγορο τροπο να βρισκω σε τι τονο ειναι ενα τραγουδι γνωριζοντας μονο τις συγχορδιες του.


    nicos00
    11.06.2009, 21:48

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:29 ]


    alafras
    11.06.2009, 21:54

    Απο τον οπλισμο φυσικα μπορει να βρεθει ευκολα. Ομως εγω αναφερομαι σε τραγουδια π.χ. απο το kithara οπου υπαρχουν μονο οι συγχορδιες


    thetrojan01
    11.06.2009, 22:07

    ΟΧΙ! Αν κατάλαβα καλά, γνωρίζεις τις συγχορδίες.

    Αν το κομμάτι ΔΕΝ αρχίζει με ελλειπές μέτρο:

    Η πρώτη συγχωρδία και η τελευταία θα είναι η τονική της κλίμακας που είναι γραμμένο το κομμάτι

     

    Αν το κομμάτι Αρχίζει με ελλειπές μέτρο:


    Η πρώτη συγχωρδία είναι πιθανότατα η 5η βαθμίδα της κλίμακας και η τελευταία είναι η 1η (τονική).

     

    Παράδειγμα:

    Κομμάτι 4/4, που στον πρώτο χρόνο του πρώτου μέτρου έχει μία Ντο-Μι-Σολ και στο τέλος Ντο-Μι-Σολ είναι Ντο μείζονα

     

    Κομμάτι 4/4, που στον πρώτο χρόνο του πρώτου μέτρου έχει μία Ντο-Μι ύφεση-Σολ και στο τέλος Ντο-Μι-Σολ είναι Ντο ελάσσονα (το μι φυσικό στο τέλος δικαιολογείται ως triece de piccardi)


    caterina08
    16.07.2009, 14:21

    αν εχεις μονο τις συγχορδιες προσπαθησε να βγαλεις τη μελωδια του τραγουδιου και να ανακαλυψεις ελξεις μεταξυ των συγχορδιων ταυτοχρονα πχ η σολ για τη ντο ειναι 5η της οποτε εχει προσαγωγεα το σι που οδηγει στο ντο αρα πιστοποιει την υπαρξη της ντο. υπαρχουν ομως κομματια που εγω τουλαχιστον δεν εχω ανακαλυψει την τονικοτητα ή τουλαχιστον οι κλασικες γνωσεις μου δεν το επιτρεπουν.οπως το getting away των james... οι συγχορδιεσ ειναι d, F, C, G. ειναι οπως ακριβως τα ακουσα εγω και δεν κατορθωσα να βρω καποιον τονο (Αν ειναι στη ρε ελασ. στην οποια τελειωνει δεν ακουω το ντο#.....) σ' αυτη την περιπτωση εμενα μ ενδιαφερει να ακουω πρωτα τις συγχ. και μετα να παιξω οτι ακουσα ανεξαρτητα απο τονικοτητα. αν καποιος μπορει να βοηθησει τοτε περιμενω κι εγω

     


    fibonazzi
    17.07.2009, 02:28

    Μην ξεχνάτε πως τα ποπ, ροκ κτλ τραγούδια πολλές φορές μπορεί να μην είναι απόλυτα τονικά, αλλά να βασίζονται σε πεντατονικές κλίμακες ή τρόπους. Π.χ. το τραγούδι της Κατερίνας, αν κινείται σε περιβάλλον ρε μινόρε και δεν έχει ντο δίεση (ίσως δλδ εμφανίζει ελάσσονα δεσπόζουσα) πιθανώς να είναι γραμμένο σε δώρειο τρόπο. Βέβαια αν αυτά τα 4 είναι τα ακκόρντα και αν και η μελωδία είναι το ίδιο φτωχή ή παρουσιάζει εμμονή σε 3-4 νότες τότε δεν έχει νόημα να το ψάχνουμε, ορίζουμε απλώς το τετράχορδο και ξεχνάμε τρόπους και τονικότητες. Αυτά τα ακκόρντα π.χ. μου μυρίζουν α' τετράχορδο της πεντατονικής ρε. Δεν το ξέρω το κομμάτι όμως για να μιλήσω με σιγουριά.


    dimarasjim
    27.08.2009, 20:43

    για να μην μπερδεύεσαι με όλα αυτά να έχεις στο μυαλό οτι τις περισότερες φορές η κλίμακα φαίνεται απο την πρώτη συγχορδία. Για να είσαι σίγουρος μπορέις να κάτσεις και να βρέις όλες τις αλοιώσεις των συγχορδιών. π.χ. αν έχεις Cm, Fm, Ab & Bb οι αλλοιώσεις που θα συναντήσεις είναι σι, μι, λα ύφεση άρα είσαι στην ντο ελλάσονα.

     

    Υ.Γ.: Αυτός ο τρόπος δεν είναι ο σωστός για να βρείς μια κλίμακα είναι όμως εύκολος και γρήγορος. Ελπίζω να σε βοήθησα.


    notina
    30.08.2009, 14:39

    Είναι σχετικά  εύκολο να βρείς τον  τόνο ενός κομματιού απ'την συγχορδία...Πχ.αν το κομμάτι ξεκινάει από τη

    συγχορδία Αm(λα ντο μι) τότε το κομμάτι πιθανόν να είναι γραμμένο σε τόνο La-(εκτός αν έχει ελλιπές μέτρο ή ...).Θα σε

    βοηθήσει και το αυτί.Τώρα αν θές να βρείς την κλίμακα χωρίς να έχεις παρτιτούρα με νότες,τότε εκεί χρειάζεσαι

    το απόλυτο αυτί...!Ελπίζω να βοήθησα...{#emotions_dlg.rolleyes}


    -----------------
    Music is life!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : notina στις 28-10-2009 15:07 ]


    piterpiano
    07.09.2009, 15:34

    Δεν ειναι απαραιτητο οτι το κομματι ειναι γραμμενο στην πρωτη συγχορδια του κομματιου.Πιο αξιοπιστο ειναι να  συνδυασεις την τελευταια συγχορδια με τον οπλισμο του κομματιου..


    Rackle
    08.09.2009, 19:37

    ακριβώς. Συμφωνώ απόλυτα.

    Υπάρχει ο γενικός κανόνας ότι η συγχορδία με την οποία ξεκινάει ένα τραγούδι είναι και η τονική της κλίμακας αλλά υπάρχουν και αμέτρητες εξεραίσεις(π.χ. δες τη φωτεινή πλευρά της ζωής).

    Πάντως να ξέρεις ότι στην πρώτη συγχορδία υπάρχει και η πρώτη νότα του τραγουδιού.

    Ασχολούμαι χρόνια με το να βγάζω τραγούδια με το αυτί και επειδή προσπάθησα να μάθω και σε άλλους την τεχνική απέτυχα. Σου λέω είναι να το 'χεις.