ελληνική μουσική
    869 online   ·  210.851 μέλη

    Βαριά φωνή

    testakross
    01.07.2009, 00:23

    γεια σας παιδια ειμαι 16 χρονον και ακομα η φωνη μου ειναι παιδικη πως θα την κανω πιο βαρια πιο μπασα?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 08-12-2009 20:24 ]


    freddieKrueger
    01.07.2009, 01:01

    Να ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ με τη φωνη σου φιλαρακο μου!

    Να μην  πειραξεις το ηχοχρωμα σου!

    Ολα θα γινουν με τον καιρο!Ισως να μην εχει ακομη ολοκληρωθει η περιοδος της μεταφωνησης σου!Αλλα για αυτο καλυτερο θα ηταν να συμβουλευτεις καποιον εξειδικευμενο φωνιατρο!

    Οσο για το αν θα ηθελες να αποκτησεις ΧΑΜΗΛΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ στη φωνη σου(κατι που δεν εχει να κανει με βαρυτερη χροια,αλλα με ταλαντωση των φων χορδων σου με το ΙΔΙΟ ΗΧΟΧΡΩΜΑ αλλα πιο αργα,δηλ παραγωγη ΙΔΙΑΣ ΧΡΟΙΑΣ ΦΩΝΗΣ τονικα χαμηλοτερα)αυτο γινεται υστερα απο σωστη εκπαιδευση με μαιθηματα φωνητικης...Οι πιο πολλοι μαθητες αλλα και δασκαλοι φωνητικης κανουν ενα τραγικοτατο λαθος κατα τη γνωμη μου...θεωρουν οτι τις χαμηλες η τις μεσαιες νοτες τις 'εχει' καποιος και δεν πολυ δουλευουν σε αυτη την τονικη περιοχη,παρα στις ψηλοτερες...Στην πραγματικοτητα ειναι εξισου μεγαλη προκληση να τραγουδησει κανεις χαμηλα με ψηλα...

     

    Αυτα...


    PsychoKeys
    01.07.2009, 11:37

    Παράθεση:

    Το μέλος testakross στις 01-07-2009 στις 00:23 έγραψε...

    γεια σας παιδια ειμαι 16 χρονον και ακομα η φωνη μου ειναι παιδικη πως θα την κανω πιο βαρια πιο μπασα?



    Αν εννοεις να την κανεις πιο 'αντρικη-βαρια' θα πρεπει να κανεις μερικες ασκησεις αναπνοης και καλυτερης αξιοποιησης του διαφραγματος.

    Φυσικα η φωνη σου θα αλλαξει κιαλλο με τον καιρο, ομως παρε την γνωμη ενος φωνιατρου οπως ειπε και ο Φρεντι παραπανω.

    Καλη τυχη!


    VOICETEACHER
    01.07.2009, 16:37

    Περιμενε να κλεισειs τα 17 και μετα,.....θα γινουν ολα απο μονα τουs...{#emotions_dlg.rockon}


    testakross
    10.07.2009, 01:18

    το σκετο μελι κανει καλο στην φωνη?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : testakross στις 10-07-2009 01:18 ]


    VOICETEACHER
    10.07.2009, 18:54

    Παρε ενα σπρευ προποληs,να κανειs καθε μερα ψεκασμουs,χωριs φοβο(η προπολη ειναι προιον τηs μελισσαs και φυσικο αντιβακτηριδιακο).!!!{#emotions_dlg.rockon}


    testakross
    10.07.2009, 21:31

    το εχουν τα φαρμακεια?????


    freddieKrueger
    11.07.2009, 01:24

    Testakross,

    το μελι μα και οποιοδηποτε αλλο 'φαρμακο' η 'γιατροσοφι' δεν ειναι αρκετο για να προστατεψει τη φωνη σου...

    αν εχεις προβληματα σταματα το τραγουδι για μερικες βδομαδες και πηγαινε σε δασκαλο φωνητικης...απο το μουσικο φορουμ το μονο που μπορεις να παρεις ειναι μερικες κατευθυνσεις,αλλα να μαθεις να τραγουδας με Tips απο το νετ ειναι λιγακι δυσκολο εως και απιθανο...

    Η σωστη ΑΝΑΣΑ ειναι το Α και το Ω του σωστου και αβλαβους τραγουδιου...ευχαριστω


    VOICETEACHER
    11.07.2009, 12:50

    Ναι το εχουν τα φαρμακεια,αλλα οπωs λεει κι ο φιλοs ,μολιs γινειs 17,να παs σεναν -μια ,δασκαλο-α φωνητικηs,να μαθειs να τραγουδαs σωστα,και να προφυλασσειs την φωνη σου.Και σεναν καλο ΩΡΛ,να σε δει μυτη και λαιμο,σε τι κατασταση βρισκονται.{#emotions_dlg.rockon}


    Panos-92
    23.11.2009, 01:32

    Παράθεση:

    Το μέλος VOICETEACHER στις 01-07-2009 στις 16:37 έγραψε...

    Περιμενε να κλεισειs τα 17 και μετα,.....θα γινουν ολα απο μονα τουs...{#emotions_dlg.rockon}



     

    Συμφωνω με την καθηγητρια.Ειμαι 17 και αρχισα πριν απο 3 μηνες μαθηματα μοντερνου τραγουδιου.Και σιγα σιγα (με τον καιρο παντα) η φωνη μου προσαρμοζεται εκει που πρεπει να ειναι (πχ ψιλη,βαρια,κτλ).Εχω μια ερωτηση εδω: γινεται η φωνη καποιου οταν τραγουδαει να μπορει να ειναι και ψιλη και βαρια οποτε θελει το ατομο;


    BAGRATION
    23.11.2009, 15:14

    Φυσικά.

    Αυτό εξηγείται ευκολα θεωρητικά, γιατί το σώμα μπορεί να αλλάζει τη χροιά μιας σταθερής νότας με μεταβολή του πάχους των φωνητικών χορδών, με αλλαγή του υψους του λάρυγγα και τους σχήματος της γλώσσας καθώς και με τη λειτουργία καποιων μικρών μυικων ομάδων που βρίσκονται στην περιοχή του λάρυγγα (αρυεπιγλωττιδικός σφιγκτήρας).

    Στην πράξη ολα τα παραπάνω το σώμα τα κάνει από μόνο του. Το τι ακριβώς γίνεται την ώρα του τραγουδιού δεν έχει ιδιάιτερη σημασία για εμάς. Σημασία εχει το καλό ηχητικό αποτέλεσμα. Οπότε κάτι τέτοιο θα χρειάζεται δοκιμές, εξάσκηση κ μερικές ηχογραφήσεις (βέβαια μπορεί να το πετυχεις και με τη μια...)

    Η φωνή προφανώς κουράζεται αμα το κάνεις συστηματικά, να είσαι π.χ. οξύφωνος και να κανεις μόνιμα το μπάσσο,

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 23-11-2009 20:07 ]


    rollinngstone
    05.12.2009, 13:44

    Μόλις έχω μπει στην εφηβεία και αντιμετοπίζω  πρόβλημα με τη φωνή μου. Βλέπετε είναι πιο χοντρή από άλλα παιδιά της ηλικίας μου και στο μάθημα της χωρωδιας εγώ και κάποια άλλα παιδιά της ηλικίας μου ανάγκαζομαστε να τραγουδάμε σιγανά- ή και καθόλου-, γιατί ηφωνή μας ξεχωρίζει από αύτη των αλλών παιδιών. Αποτέλεσμα:την ω΄ρα του μαθήματος βαριέμαι του θανατά!!


    VOICETEACHER
    06.12.2009, 16:31

    Φιλε μου η φωνη σου βρισκεται στην μεταφωνηση,που συμβαινει στην περιοδο τηs εφηβειαs,μην ανησυχειs,θα στρωσει γυρω στα 18.Μεχρι τοτε υπομονη και οχι πολυ τραγουδι...{#emotions_dlg.rockon}


    rollinngstone
    07.12.2009, 20:17

    Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Αυτό ακριβώς μου λένε και οι καθηγητές μου!

     


    drumsGerm57
    19.12.2009, 22:47

     


    -----------------
    drums Is Music

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : drumsGerm57 στις 05-01-2010 10:56 ]


    BAGRATION
    04.01.2010, 01:27

    {#emotions_dlg.biggrin}

    Στα 21 και μπήκες στην εφηβεία; Νωρίς δεν είναι ακόμα;


    andreasd2
    06.01.2010, 15:36

    γεια σας παιδια ειμαι και εγω 16 χρονων, η φωνη μου δεν θα ελεγα οτι ειναι παιδικη αλλα κατι ενδιαμεσο παιδικης και βαριας. Λοιπον να πω και εγω την απορια μου οταν τραγουδω,τραγουδω σε πιο χαμηλους τόνους απο αυτης της φωνης μου όπως το σχετικο βίντεο
    Link

    " target="_blank" target="_new">> (όχι όμως σε τόσο χαμηλούς τόνους),αυτο που κάνω είναι λάθος??και αυτο που κανω δλδ που τραγουδω σε πιο χαμηλους τονους θεωερειται αυτο που διαβασα καπου αλλου ως "ψευτικη φωνη"?

    ευχαριστω εκ τν προτέρον


    johnyael
    21.03.2011, 12:21
    Γεια σας μαγκες!!! Ειμαι 16 χρονων και η φωνη μου ειναι πιο βαρια και απο του Καρρα...Δεν καπνιζω ουτε πινω! Εχω παει σε γιατρο και δεν μου βρηκε κατι το ιδιαιτερο!!!! Τι εχετε να πειτε..?
    freddieKrueger
    21.03.2011, 16:37
    Αν δεν έχεις σκοπό ν ασχοληθείς με το τραγούδι τίποτα...εκτός του ότι η φωνή σου δεν έχει ολοκληρώσει την ανάπτυξή της... Η μπάσσα χροιά γενικά είναι αξία...χωρίς αυτό να σημαίνει πως και οι άλλες φωνητικές κατηγορίες δεν εχουν αξια