ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.851 μέλη

    Συναυλίες Blue Oyster Cult σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη τον Δεκέμβριο

    Moonchild92
    10.08.2009, 19:32

    Όπως έχει ανακοινωθεί και στο site του συγκροτήματος, στις 12/12 θα γίνει συναυλία στο Gagarin 205 και θα ακολουθήσει την επόμενη μέρα (13/12) εμφάνισή τους στο Principal Club στη Θεσσαλονίκη!

     

    Ελπίζω πως θα τα καταφέρω να είμαι εκεί....


    jorge
    02.12.2009, 00:19

    BLUE OYSTER CULT  File:Hook-and-cross white.svg

    ΣΑΒΒΑΤΟ 12 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ  – GAGARIN 205, ΑΘΗΝΑ

    ΚΥΡΙΑΚΗ 13  ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ  – PRINCIPAL CLUB THEATER, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ









    Το διαστημόπλοιο  των Blue Oyster Cult προσγειώνεται και πάλι στην Ελλάδα.

    Παρά την τεράστια εμπορική και καλλιτεχνική τους επιτυχία, οι BOC ήταν πάντα ένα σχήμα που δεν έγινε ποτέ δέσμιο των επιταγών της μόδας ή των σημείων των καιρών και στα 40 χρόνια της πορείας τους λειτουργούν πάντα με γνώμονα την καλλιτεχνική τους ανησυχία βρισκόμενοι σε  ένα ατελείωτο και γεμάτο περιπέτειες μουσικό ταξίδι.  Έχοντας χαρακτηριστεί σαν ένα από τα 10 rock σχήματα που κάποιος πρέπει να δει τουλάχιστον μία φορά στη ζωή του οι Νέο-Υορκέζοι στη φετινή τους περιοδεία ξεκινούν το show τους με βάση τον ατελείωτο κατάλογο των επιτυχιών τους ενώ οι τάσεις τους για αυτοσχεδιασμό κανείς δεν ξέρει που θα οδηγήσουν . Τo συγκρότημα  που όρισε το εγκεφαλικό rock επανέρχεται για δύο μοναδικά show  δίνοντας στους οπαδούς του το δικαίωμα να το απολαύσουν αυτή τη φορά  από απόσταση αναπνοής





    Ώρα έναρξης: 21.30

    Προπώληση εισιτηρίων :  Metropolis – Ticket House – Ticket Services

    Τιμές εισιτηρίων:  35ευρώ / 40 ευρώ (ταμείο)

    Πληροφορίες 210 7475080





    επισυναπτόμενα: blue oster 2.jpg 
    jorge
    02.12.2009, 00:19

    BLUE ΦΥSTER CULT

    Οι Blue Φyster Cult, το θρυλικό hard rock σχήμα από την Νέα Υόρκη δημιουργήθηκε το 1967 και σήμερα ,42 χρόνια μετά, εξακολουθούν και θεωρούνται ως ένα από τα πλέον επιδραστικά, πειραματικά και πρωτότυπα συγκροτήματα στην παγκόσμια ιστορία του rock.
    Από το σύνολο της δισκογραφικής τους πορείας έχουν αναδειχτεί πολλά εξαιρετικά album ενώ κάποια από τα τραγούδια τους έχουν χαρακτηριστεί ως ‘έργα τέχνης’ (state of the art) της σύγχρονης μουσικής. Πώς θα μπορούσε άλλωστε να ισχύει κάτι διαφορετικό όταν μιλάμε για τραγούδια όπως το “(Don’t Fear) The Reaper”, ‘Astronomy’, ‘Godzilla’ και ‘Burning For You’ ανάμεσα σε άλλα.
    Χάρη στην ποικιλία των ήχων τους, οι Blue Oyster Cult μέσα στο πέρασμα του χρόνου αποδείχτηκαν ιδιαίτερα επιδραστικοί στη διαμόρφωση του σύγχρονου rock, hard rock και heavy metal και το όνομά τους συχνά αναφέρεται μέσα  στις επιρροές ορισμένων από τα πλέον διάσημα σημερινά group. Τραγούδια τους έχουν διασκευάσει οι Metallica, HIM, Iced Earth, Wolf από τον χώρο του heavy metal ενώ η επιρροή τους εκτείνεται και έξω από το μεταλλικό rock με τους The Goo Goo Dolls, The Beautiful South, Wilco και Big Country ενώ ακόμα και οι Αυστραλοί Radio Birdman ονόμασαν το πρώτο τους album ‘Radios Appear’ από ένα στίχο του τραγουδιού ‘Dominance And Submission’.
    Ηγούμενοι από τις χαρακτηριστικές μορφές των Eric Bloom και Buck Dharma οι BΦC είδαν το line up του συγκροτήματος να αλλάζει πολλές φορές στο πέρασμα του χρόνου χωρίς όμως να αλλοιώσει ποτέ τον έντονο χαρακτήρα τους  αλλά και την συναυλιακή τους απόδοση η οποία και θεωρείται παροιμιώδης. Τόσο η άριστη απόδοση των δικών τους τραγουδιών όσο και οι συχνοί αυτοσχεδιασμοί που πραγματοποιούν στη σκηνή έκαναν το περιοδικό Rolling Stone να τους χαρακτηρίσει ως μία ‘απαραίτητη live εμπειρία’.

    ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ;
    •    Ο ηθοποιός Christopher Walken έχει στηρίξει εμφάνισή του στο πασίγνωστο τηλεοπτικό ‘Saturday Night Live’ παίζοντας έναν υποτιθέμενο παραγωγό των BΦC;
    •    Στο επεισόδιο ‘The Parent Rap’ των The Simpsons, o Hommer τραγουδά το ‘(Don’t Fear) The Reaper’
    •    To ίδιο τραγούδι έχει χρησιμοποιηθεί  και στην σειρά ‘Supernatural’ στο επεισόδιο ‘Faith’;
    •    Έχουν πουλήσει συνολικά πάνω από 15.000.000 δίσκους;
    •    Το αρχικό τους όνομα ήταν Soft White Underbelly;
    •    Το “Stairway To The Stars’ χρησιμοποιήθηκε στο πιλοτικό επεισόδιο του ‘Life On Mars’
    •    H μουσική τους ακούγεται στο ‘Halloween’ του John Carpenter, όπως επίσης και στη mini-σειρά ‘The Stand’ που αποτελεί τηλεοπτικές μεταφορές έργων του Stephen King;
    •    Το ‘Burning For You’ ακούγεται στις διαφημίσεις της αυτοκινητοβιομηχανίας Lincoln;
    •    8 videogames, ανάμεσά τους και το ‘Guitar Hero’, περιέχουν μουσική τους;
    •    Έχει συνεργαστεί μαζί τους η Patti Smith;
    •    Το όνομά τους προέρχεται από ένα ποιήμα της Sandy Pearlman;
    •    Ότι έχουν συνεργαστεί με τον συγγραφέα ηρωικής λογοτεχνίας Michael Moorcock?



    ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ
    Blue Φyster Cult
    Tyranny and Mutation
    Secret Treaties
    On Your Feet or on Your Knees (live)
    Agents of Fortune
    Spectres
    Some Enchanted Evening (live)
    Mirrors
    Cultφsaurus Erectus
    Fire of Unknown Origin
    Extraterrestrial Live
    The Revφlution by Night
    Club Ninja
    Imaginos
    Live (live)
    Heaven Forbid
    Curse of the Hidden Mirror
    A Long Day's Night (live)


    kwstasagas
    02.12.2009, 11:39

    "ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ
    Blue Φyster Cult
    Tyranny and Mutation
    Secret Treaties
    On Your Feet or on Your Knees (live)
    Agents of Fortune
    Spectres
    Some Enchanted Evening (live)
    Mirrors
    Cultφsaurus Erectus
    Fire of Unknown Origin
    Extraterrestrial Live
    The Revφlution by Night
    Club Ninja "

    Προσωπικά, μέχρις ... εκεί τους έχω παρακολουθήσει δισκογραφικώς, ήτοι μέχρι το CLUB NINJA, το οποίο βγήκε την εποχή που ήμουν μαθητής Λυκείου .... Θυμάμαι ότι από την κασέτα με το Club Ninja "έλιωνα" μετά μανίας το WHITE FLAGS, το οποίο με "πόρωνε" εκείνα τα χρόνια .... Από τα υπόλοιπα τραγούδια αυτής της κασέτας, όμως, δεν θυμάμαι κανένα [να σκεφθείτε, ούτε πού θυμάμαι πού έχω καταχωνιασμένη αυτήν την κασέτα ... ] .... Τελοσπάντων, αυτό που αξίζει από τη δισκογραφία τους είναι τα "πονήματά" τους από τα 70ς !!! Ιδίως το λάιβ του On Your Feet or on Your Knees (live) είναι ... μάλλον δεν υπάρχουν λόγια για να το περιγράψεις !!! Αλλά, μόνο το εξώφυλλό του να δεις [του βινυλίου βεβαίως βεβαίως], με τη λιμουζίνα έξω από τον παλιό πύργο .... αρκεί [κατά την ταπεινή μου άποψη από τα καλύτερα εξώφυλλα δίσκων] !!!

    Η συναυλία τους που είδα το 1994 στο ΡΟΔΟΝ ήταν .... από τις καλύτερες της ζωής μου [για να μην πω .... η καλύτερη της ζωής μου !!!]. Όπως έχω ξαναγράψει, αυτή η συναυλία έπρεπε να ... βιντεοσκοπηθεί και να προβάλλεται σε σεμινάρια για το "πώς πρέπει να στήνεται και να λειτουργεί επί σκηνής μια ροκ εν ρολ μπάντα" !!!! Η συναυλία τους στο Θέατρο Βράχων πριν 2 καλοκαίρια ήταν πολύ καλή, πλην όμως .... ένιωσα ότι έχει, πλέον, χαθεί ένα - μάλλον σημαντικό - μέρος από εκείνη τη "μαγεία" που εξέπεμπε η μπάντα το 1994 ....

    Και ...ναι, καλά το καταλάβατε .... στις 12 Δεκέμβρη θα είμαι στο ΓΚΑΓΚΑΡΙΝ .... Παρόλο που έχουν μείνει μόνο 2 μέλη από την αυθεντική μπάντα [Eric Bloom & Donald Roeser] .... Παρόλο που η καινούρια φουρνιά μουσικών, που αποτελεί τη σημερινή μορφή τους, πριν 2 χρόνια στο Θέατρο Βράχων δεν με "έπεισε" ότι μπορεί να αναπληρώσει επάξια το κενό των παλαιότερων μελών [συγγνώμη παιδιά ... αυτή, όμως, είναι η γνώμη μου {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}.... ] .... Όμως ... ίσως να είναι η τελευταία φορά που τους βλέπω λάιβ .... Ίσως να είναι η τελευταία φορά που θα ακούσω ζωντανά τραγούδια που εδώ και πολλάααα χρόνια με έχουν "στοιχειώσει" : Don't Fear The Reaper, Gozilla, Cities On Flame With Rock 'n'Roll, Red And Black, Dominaice & Submission κλπ κλπ κλπ ........

     

     


    kwstasagas
    13.12.2009, 00:51

    Απίθανοι οι BLUE OYSTER CULT !!! καταπληκτική συναυλία !!! Πολύ - πολύ καλύτερη από αυτή που είδαμε πριν 2 χρόνια στο Θέατρο Βράχων στο Βύρωνα !!!! Επίσης, ο ήχος τους ήταν κρυστάλλινος και πολύ καθαρός ....

    Τους ευχαριστούμε γι' αυτήν την αξέχαστη βραδυά .....

    Τραγούδια τους που υπέπεσαν στην αντίληψή μου από η χθεσινή συναυλία τους :

    Red And Black
    Before A Kiss A Redcup
    Cities On Flame With Rock'n'Roll
    I'm Burning For You
    Buck's Boogie
    Black Blade
    Last Three Days Of May
    Godzilla
    Don't Fear The Reaper
    I like to see you in black
    Hot rails to hell

    ...... Αλλά και στο ενδιάμεσο της συναυλίας, δύο πολύ όμορφα τραγούδια "αμερικάνικου ροκ", που δεν είχα ξανακούσει [δεν αποκλείεται να είναι από την "καινούρια σοδειά" της μπάντας]. Την ώρα, δε, που παιζόντουσαν αυτά τα 2 τραγούδια, "ονειρευόμουνα" ότι ..... με το σαραβαλάκι μου διασχίζω, νύχτα, κάποιες πολιτείες των ΗΠΑ {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}

     

    ............  κι όλα τα παραπάνω, πλημμυρισμένα από δεξιοτεχνικά κιθαριστικά σόλο, τα οποία, βαθμιαία, γινόντουσαν όλο και πιο γρήγορα [π.χ. το Last Three Days Of May στο τέλος μετετράπη από τρυφερή μπαλάντα σε ... thrash metal τραγούδι {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}.... ] .......

     

    {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}

     

     

     

     

     

     

     


    -----------------
    Πάμε να στήσουμε το παλιό σκηνικό, με την καλύβα και το αρχοντικό [Σταύρος Λογαρίδης]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 13-12-2009 01:16 ]


    rollinngstone
    13.12.2009, 12:07

    Σοβαρά!! Οι Blue Oyster Cult παίζουν σήμερα στη Θεσσαλονίκη. Αχ, και να το 'ξερα. Πρόκειται για ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα και μια από τις πρώτες μου επαφές με τη ροκ. Τραγούδια τους σαν το Cities On Flame θα μείνουν κλασικά.


    pastella
    13.12.2009, 17:30
    Εγω έχω το μαγικό χαρτάκι για Principal και θα σας πω εντυπώσεις αύριο :)
    MakisBOC
    10.01.2010, 06:33
    Ημουν σε ολες τις συναυλιες των BOC στη χωρα μας¨ 1987 (και τις 2)..1995 (και τις 2)..2008 και 2009 (και στις 2).. Εχω να καταθεσω μερικες αποψεις μου και καποιες διορθωσεις στα παιδια που εγραψαν πιο πανω Sandy Pearlman : ειναι ανδρας..ο δημιουργος και μανατζερ του γκρουπ και αρχικος τραγουδιστης τους για πολυ λιγο (1967)..επισης tour-manager ton BLACK SABBATH (1980)..και αλλων πολλων..σταματησε να εχει σχεσεις απο το 1988.. Οι συναυλιες στο ΡΟΔΟΝ ηταν το 1995 (Δεκεμβριο 15/16) κι οχι το 1994.. Παρολο που ολες οι εμφανισεις τους ηταν ΦΟΒΕΡΕΣ για μενα ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ και δε μπορω να ξεχωρισω καποια γιατι ολες ειχαν κατι να δωσουν διαφορετικο να πω στον φιλο που δεν τον επεισαν οι νεοι μουσικοι στο Θεατρο Βραχων οτι η μπαντα ειχε ερθει απο συναυλια στην Ιταλια και ηρθαν με ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ που ειχε 5 ωρες καθυστερηση !! με αποτελεσα να παιξουν ΧΩΡΙΣ soundcheck αλλα και να ερθουν ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ απο το αεροδρομιο στο συναυλιακο χωρο για να προλαβουν !! Τωρα αν δε σε επεισε σαν μπασσιστας ο Danny Miranda..που θεωρειται ο καλυτερος μπασσιστας που ειχαν ποτε..επεισε τους QUEEN Που τον παιρνουν μαζι τους οταν περιοδευουν τα τελευταια χρονια...η ο Richie Castellano που ειναι 5 κλασεις ανωτερος ΣΑΝ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ απο τον Lanier ..ε τοτε τι να πει κανεις..αρκει που επαθαν πλακα μαζι του οσοι ακουσαν το σολο του στο Last Days of May εκεινο το βραδυ... Δεν επαιξαν κανενα νεο κομματι..μαλλον εννοεις το THE VIGIL (LP “Mirrors” 1979) και το “SHOOTING SHARK” (LP “ The Revolution by night” 1983) Oσον αφορα τις συναυλιες τους... 1987 : oi BOC ειχαν διαλυθει τοτε ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ για 6 μηνες..και ηρθε μια αναπαντεχη προσκληση απο την Ελλαδα για 2 εμφανισεις και για το λογο αυτο ονομαστηκαν οι συναυλιες αυτες απο τους φαν στην Αμερικη ως “The reunion shows”…γυρισε και ο Λανιερ τοτε..7,000 κοσμο την πρωτη μερα 1995 εκεινη η τουρ γενικα ηταν φοβερη..παρολο που ο Gregg Smith (bass) τους ειχε αφησει ξαφνικα (τωρα ειναι στους RAINBOW) για τον ALICE COOPER και βρηκαν ενα νεο τοτε –τον Danny Miranda Που επαιξε την πρωτη συναυλια μαζι τους στο St.Louis ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΑ..ακουγοντας τα κομματια στο cd player στο αεροπλανο.!!!..και ο ντραμερ τους (Chuc Burgi) τους αφησε για τους RAINBOW.. Και εμφανιστηκαν στην Αθηνα με τον ντραμερ των..RAINBOW..John O Reilly..!!! Εκεινη τη χρονια επαιζαν 18-20 τραγουδια σε ΚΑΘΕ ΣΥΝΑΥΛΙΑ!!! 2008...φοβεροι !!! 2009 φοβεροι...!!!! σκεφτειτε..64 χρ ο Bloom και 62χρ ο Βuck Dharma και να παιζουν ακομα κομματια METAL opos to “I’d like to see you in black”..!!!
    kwstasagas
    10.01.2010, 12:28

    Θα απαντήσω στον συνομήλικο φίλο παραπάνω, αφού του πω ένα "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" για τις πληροφορίες και τα όσα ενδιαφέροντα παραθέτει στο ποστ του ....

    "Sandy Pearlman : ειναι ανδρας..ο δημιουργος και μανατζερ του γκρουπ και αρχικος τραγουδιστης τους για πολυ λιγο"

    Μάλιστα, όταν κάποτε είχα αγοράσει τον δίσκο των CLASH "Give Them Enough Rope" μού είχε κάνει εντύπωση ότι στο οπισθόφυλλο έγραφε ότι παραγωγός είναι ... ο Sandy Pearlman {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}!!!

     

    "Οι συναυλιες στο ΡΟΔΟΝ ηταν το 1995 (Δεκεμβριο 15/16) κι οχι το 1994"

    Σε αυτό δεν αποκλείεται να έχεις δίκιο .... Εγώ μπορεί να κουβαλάω ... μπόλικη άχρηστη μνήμη, μπορεί να θυμάμαι .... ανατριχιαστικές λεπτομέρειες, αλλά ... με τις χρονολογίες και με τους αριθμούς γενικά ποτέ δεν τα πήγαινα καλά .... Να, για παράδειγμα, από αυτή τη συναυλία θυμάμαι π.χ. ότι οι BOC είχαν κάνει την είσοδό τους στη σκηνή υπό τη μουσική υπόκρουση του BLADE RUNNER του VANGELIS .... ότι στην κιθάρα του Eric Bloom υπήρχε ως αυτοκόλλητο η φάτσα ενός Alien [!!!!] ..... ότι ο ντράμερ τους φορούσε σκουλαρίκι με σταυρό [!!!!] και .... δεν θυμάμαι αν έγινε το 1994 ή το 1995 .... Τεσπα, αυτή τη συναυλία, όποτε κι αν έγινε ... την έχω ανακηρύξει σε ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ !!! Κι αυτό σημαίνει ότι έχει ξεφύγει από οποιανδήποτε χρονολογία, έχει κερδίσει το παιχνίδι του χρόνου και έχει μετατραπεί σε μια στιγμή που ΔΙΑΡΚΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ, μιας και άφησε ανεξίτηλα τα σημάδια της εντός μου .....  

    "να πω στον φιλο που δεν τον επεισαν οι νεοι μουσικοι στο Θεατρο Βραχων"

    Αυτό το έγραψα στο ποστ μου ΠΡΙΝ τη συναυλία !!! Όμως .... μάλλον δεν κατάλαβες ότι στο ποστ μου ΜΕΤΑ τη συναυλία το αναίρεσα και αναθεώρησα την άποψή μου ..... Η συναυλία τους στο ΓΚΑΓΚΑΡΙΝ στις 12 - 12 - 2009 ήταν ανέλπιστα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ. Μάλιστα .... λίγο έλειψε να αγγίξει την ...... "υπέρτατη μαγεία" της συναυλίας τους το 1995 !!!! Έτσι, με όσα έγραψα στο επόμενο ποστ μου, είναι σαν να "πήρα πίσω" όσα έγραψα πριν το λάιβ σχετικά με τους μουσικούς που απαρτίζουν το τωρινό line up των BOC .....

     

    "Τωρα αν δε σε επεισε σαν μπασσιστας ο Danny Miranda..που θεωρειται ο καλυτερος μπασσιστας που ειχαν ποτε"

    Έγραψα τίποτα αρνητικό για τον Dany Miranda ??? όχι βέβαια .... Λοιπόν, μιας και τον ανέφερες, θα σού διηγηθώ το εξής : Στο Θέατρο Βράχων μαζί με τους φίλους μου είχαμε πιάσει θέση μπροστά - μπροστά στη σκηνή. Κι εγώ βρισκόμουν ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΤΩ από τον Dany Miranda [με τη μπαντάνα στο κεφάλι του] !!! Κι όποτε μετά από κάποιο τραγούδι του φώναζα "μπράβο Ντάνι" και τον χειροκροτούσα, αυτός μού απταπέδιδε ... με τα πιο γλυκά χαμόγελα !!! Από αυτό υπέθεσα ότι, εκτός από πολύ καλός μπασίστας, είναι μάλλον και καλός άνθρωπος ......

    "η ο Richie Castellano που ειναι 5 κλασεις ανωτερος ΣΑΝ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ απο τον Lanier"

    Ναι, αλλά σαν ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ πιστεύω ότι ο Lanier είναι καλύτερος .... Το 1995 τον θυμάμαι μια στην κιθάρα, μια στα πλήκτρα, με την παρουσία του να "γεμίζει" τη σκηνή .... Περαιτέρω, πιστεύω ότι ο ντράμερ που είχαν οι BOC μαζί τους στο ΡΟΔΟΝ το 1995 [ναι, αυτός με το σκουλαρίκι - σταυρό] ήταν .... 5 κλάσεις ανώτερος από αυτόν που έχουν τώρα !!! Όταν έπαιζε το σόλο ντραμς στο Gozilla, μέναμε .... άναυδοι και τον κοιτούσαμε !!! Για να μη σου πω ότι τόσα χρόνια, που πηγαίνω σε ροκ συναυλίες, δεν έχω δει καλύτερο σόλο ντραμς σε συναυλία αυτού του είδους ......

    "Δεν επαιξαν κανενα νεο κομματι..μαλλον εννοεις το THE VIGIL (LP “Mirrors” 1979) και το “SHOOTING SHARK” (LP “ The Revolution by night” 1983)"

    Σε αυτό δεν μένει παρά να σού πω "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" για την πληροφορία !!! Άλλωστε, αυτό είναι, κατά την ταπεινή μου άποψη, το νόημα των φόρουμ στο ίντερνετ : Κάποια πράγματα που δεν υπέπεσαν στην αντίληψή σου, τα συμπληρώνει κάποιος άλλος, που ήταν παρών στο ίδιο συμβάν, και υπέπεσαν στη δική του αντίληψη .... Όταν έγραψα στο ποστ μου τα τραγούδια του λάιβ που υπέπεσαν στην αντίληψή μου, το διευκρίνισα ότι αυτά τα 2 τραγούδια τα άκουγα πρώτη φορά κι έτσι υπέθεσα ότι μάλλον πρόκειται για καινούρια τραγούδια .... Και πάλι ευχαριστώ που συμπλήρωσες τη σετ - λιστ της συναυλίας .....

    Ώστε λοιπόν το ένα εκ των 2 ασμάτων ήταν το SHOOTIN SHARK λοιπόν .... Τι λες βρε παιδί μου .... Και να σκεφθείτε ότι αυτό το τραγούδι ήταν ΤΟ ΠΡΩΤΟ τραγούδι των BOC που άκουσα στη ζωή μου .... Αυτό συνέβη σε μια εκπομπή ΜΟΥΣΙΚΟΡΑΜΑ περί το 1983 - 1984 όπου ο ΓΚΟΥΤΗΣ παρουσίασε το βίντεο του εν λόγω τραγουδιού .... Ήταν, μάλιστα, η πρώτη φορά που άκουσα το όνομα Blue Oyster Cult .... Θυμήθηκα, μάλιστα, και το κουίζ που είχε βάλει ο Γκούτης στους τηλεθεατές : "Απαντήστε, από πού πήραν το όνομά τους οι Blue Oyster Cult" [είπαμε, από άχρηστη μνήμη μια χαρά τα πάω] ........ Όμως, επειδή είχα να ακούσω από τόοοοτε αυτό το τραγούδι, όταν το άκουσα πρόσφατα στο λάιβ .... δεν το γνώρισα !!! Για να "επανορθώσω", ορίστε και το βίντεό του, για το οποίο έγραψα παραπάνω .....     


    https://www.youtube.com/watch?v=jU9Crc38eNc Link

    >

     

     

     

     

     

     

     

     


    -----------------
    Ανακηρύσσω σε "καλύτερη συναυλία που έγινε στην Αθήνα τη δεκαετία που μας πέρασε" αυτή των Caravan στο "Ρόδον" στις 16 - 4 - 2005. Οι βετεράνοι ψυχεδελοροκάδες απ' το Καντέρμπουρι έπαιξαν απίστευτα μπροστά σε 30 άτομα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 10-01-2010 12:31 ]


    rollinngstone
    10.01.2010, 12:48

    Μη λέτε και άλλα παιδιά, γιατί δεν ήμουν σε καμία από αυτές τις συνυλείες και ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!

     

    Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες και των δυο σαςSmile


    MakisBOC
    16.01.2010, 22:37
    εγινε φιλαρα..ωραια ολα αυτα που λες..οσα εγραψα τα γραφω με καλη διαθεση..κι ενημερωτικα.Χαιρομαι να βλεπω κοσμο να ασχολειται με τους BOC γιατι το αξιζουν κι ηταν το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ χαρντ ροκ συγκροτημα στις ΗΠΑ καποια εποχη χωρις να παιζουν εμπορικη μουσικη κλπ..η στιχους "Hoo baby i love you" αν θες να θυμηθεις κι αλλο τις παλαιοτερες συναυλιες τους στη χωρα μας γραψου στο BOC Greek Fan Club στο Facebook οπου εχω ανεβασει 500 περιπου σπανιες φωτος τους και οχι μονο..βιντεακια με σπανιο ηχητικο υλικο (και απο το 87 Αθηνα)..και αλλα πολλα (παραλληλες δουλειες των αλλων πρωην μελων τους πχ BOUCHARD brothers και αλλα πολλα.. οσο για τον ντραμερ τους JULES RADINO (που ειναι ΚΑΙ ΓΑΜΩ τα παιδια και παιζει με ενα ματι !!) ..δεν ξερω αν ο O'Reilly που ειχε παιξει τοτε -προσωρινα- στο ΡΟΔΟΝ ειναι καλυτερος..αλλα ΔΙΑΠΙΣΤΩΜΕΝΑ απο ΟΛΟΥΣ τους φανς τους στην Αμερικη και την Αγγλια κλπ..ειναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ μετα τον ALBERT BOUCHARD (original drummer) που παιζει τα κομματια οπως ειναι στο δισκο και παιζει με τοση ΜΑΝΙΑ..(σαν τον Αλμπερτ..).. ειναι μαθητης του Bobby Rondinelli..κι αν διαπιστωσες το ντραμ σετ του ειναι ΠΟΛΥ μικροτερο απο του O'Reilly /Rondinelli ..οπως δηλ και του ALbert Bouchard.. Σιγουρα τα γνησια μελη δεν αντικαθιστανται (Lanier,Bouchards) αυτο ομως δε σημαινει οτι η αληθεια πρεπει να λεγεται... οσο και να τους λατρευω ολους οι καλυτεροι που εχουν περασει ειναι DRUMS : Albert Bouchard 2nd GUITAR : Castellano BASS : Danny Miranda & Rudy Sarzo KEYBOARDS : Allen Lanier & Tommy Zvoncheck και το σολο του Ron Riddle στην Αθηνα το 1987 ηταν φοβερο ισως το καλυτερο απο οσα εχουν αντικρυσει τα ματια μας στην Ελλαδα απο αυτους
    MakisBOC
    16.01.2010, 22:52
    επισης το SHOOTING SHARK οπως το επαιξαν πλησιαζει πολυ στη η ηχογραφηση που εχει ο BUCK DHARMA στο σολο CD toy "ARCHIVE VOL.3" .. o Miranda ηταν λιγο στεναχωρημενος επειδη τον ληστεψαν στο τραινο καθως γυριζε με αλλους 3 απο την μπαντα απο το μουσειο της Ακροπολης..ομως η αληθεια ειναι οτι εχει λιγο καβαλησει και τι καλαμι μετα την "εμπλοκη" του με τους QUEEN.. και το σολο του στο ΓΚΑΓΚΑΡΙΝ καμμια σχεση με το ΡΟΔΟΝ κλπ..ψυλοβαριοταν...και στη Θεσσαλονικη μετα το τελος της συναυλιας στο dressing room ηταν ο μοναδικος που ηταν καπως απομακρος (με το ζορι μιλησε..)..αντιθετα με ολους τους αλλους που καναμε πλακες κλπ Φυσικα για οσους δεν το ξερουν στη Θεσσαλονικη συνεβη κατι που νομιζω δεν εχει ξανασυμβει στη χωρα μας (τουλαχιστον απο Αμερικανους..) πριν βγουν στη σκηνη για τη συναυλια τους προσφωνησε ο Aaron (τεχνικος τους) ως εξης "Thessaloniki MACEDONIA GREECE are you ready ?Please welcome from NYC the amazing BOC.." φανταζεστε τι εγινε.... εχω ανεβασει κι ενα βιντεακι στο toutube απο το γεγονος αυτο
    MakisBOC
    16.01.2010, 23:09
    o Sandy Pearlman ηταν οντως παραγωγος των CLASH οπως και των DREAM SYNDICATE (απο οπου πηραν τον Zvoncheck οι ΒΟc αργοτερα και το -ακυκλοφορητο- κομματι "Wings of Mercury" 1986)..επισης και στους PAVLOVS DOG στους οποιους παιζει keyboards κι ο Allen Lanier ομως δεν εμφανιζεται το ονομα του στο δισκο..επισης στους BLACK SABBATH το 1980.. μπορουμε να πουμε οτι ο Sandy Pearlman ειναι υπευθυνος για τη μαγεια/δημιουργια του μυθου των BOC και αξιοι αντιπροσωποι του οι αδελφοι Bouchard (ειδικα ο Αλμπερτ).. απο τοτε που τον αδιωξαν το 1981 κατι εχει αλλαξει στη θεματολογια και το "feeling".. μπορει οποιος θελει ομως να ακουσει τους BRAIN SURGEONS η τους (προσφατους) BLUE COUPE αν θελει να ακουσει μερικα πολυ καλα τραγουδια ..εχει βγαλει 6-7 cds..μερικα εκ των οποιων ακυκλοφορητα των BOC.. check www.cellsum.com επισης ο Joe Bouchard (που πλεον το γυρισε στην κιθαρα απο το μπασσο -κιθαριστας ηταν για να μπει στους BOC εγινε μπασσιστας- ) εχει βγαλει 2 καλα cd με τη μπαντα του τους X-BROTHERS (Πρωην CULT BROTHERS)..και περσι κυκλοφορησε το πρωτο του σολο cd me το ονομα του.. βρειτε το στο www.cdbaby.com JOE BOUCHARD "Jukebox in my head" εχει 2 ΦΟΒΕΡΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ το ενα ειναι το "Dark Boat" που ειναι το νεο ASTRONOMY.. και το "Which Road is mine" (fobero hard rock/metal riff) επισης και οι 2 einai sto www.myspace.com opos kai o Bloom
    MakisBOC
    16.01.2010, 23:24
    το 81 εδιωξαν τον Albert Bouchard (αν και παλαιοτερο μελος με τον Buck) επειδη ειχε μια γκομενα μαζι του στην Αγγλια και νοικιασε ενα αμαξι και πηγαινε μονος του στις συναυλιες..τη μια μερα χαθηκε στους δρομους κι εχασε ενα σωου σε κλαμπ οπου εμφανιστηκαν με το ονομα SOFT WHITE UNDERBELLY..και στο αλλο χαλασε το αμαξι και πηγε στοκλαμπ με 20 λεπτα καθυστερηση..μολις ανεβηκε στα ντραμς (επαιζε ο τεχνικος τους και μετεπειτα αντικαταστατατης του Rick Downey)..ειπε το θρυλικο απο το μικροφωνο "Flaming Telepaths to all FORD owners around the world.."..το αμαξι που ειχε νοικιασει και χαλασε ηταν..FORD.. οι καθυστερησεις του εκνευρισαν τους υπολοιπους γιατι εκεινη λιγες μερες μετα οι BOC επαιζαν ως 3ο ονομα στο MONSTERS OF ROCK στην Αγγλια μετα απο ACDC - WHITESNAKE (ηταν ακομα οι μικροι τοτε IRON MAIDEN..MOTORHEAD..) και τον εδιωξαν..ο ιδιος χρονια ΘΕΛΕΙ να γυρισει αλλα δεν τον θελει ο BLOOM.. sto festival αυτο οι BOC υπεστησαν ενα εξεφτελισμο παροτι επαιξαν ΦΟΒΕΡΑ και με νεο ντραμερ 2 μερων !!! οι ACDC εβαλαν εναν τεχνικο τους και τους εκαψε εναν μεγαλο ενισχυτη τους για να τους τιμωρησουν για το γεγονος πως οταν οι ACDC ηταν support band ton BOC..μερικα χρονια πιο πριν..οι BOC αρνηθηκαν να τους παραχωρησουν τον ηχητικο εξοπλισμο τους
    kwstasagas
    17.01.2010, 00:19

    Πολύ ωραία και ενδιαφέροντα αυτά που μας γράφεις Μάκη !!! Λοιπόν, στη συναυλία των BOC στο ΡΟΔΟΝ το 1995 μού είχε κάνει εντύπωση το εξής : Μπροστά -μπροστά στη σκηνή ήταν ένας νεαρός που .... δεν σταμάτησε ούτε ... δευτερόλεπτο να τραγουδάει, γεμάτος πάθος, σε όλη τη συναυλία !!! Και μού έκανε εντύπωση ότι .... ήξερε απ' έξω κι ανακατωτά τους στίχους ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ !!! Βρε .... μπας και ήσουνα εσύ ???? WinkWink

     

    Τέλος, μιας και είσαι μέσα στα .... "BOC - ικά πράγματα" για λύσε μου μια απορία : Το ASTRONOMY γιατί σταμάτησαν να το παίζουν λάιβ ??? Το VETERAN OF THE PSYCHIC WARS ???? Αυτά είναι κορυφαία τραγούδια, γιατί έχουν καιρό να τα παρουσιάσουν ζωντανά ????  


    MakisBOC
    17.01.2010, 17:07
    εξαρταται τι εννοεις νεαρος..μια που δε θυμασαι χρονολογιες ομως ναι λεπτομερειες..απο ποια μερια..αριστερα η δεξια ?? τι χρωμα καλτσα φοραγε ο Λανιερ ..για να σε βοηθησω ?? το ASTRONOMY το παιζουν πολυ σπανια λαιβ επειδη μαλλον δεν ειναι και στα πολυ καλα του η φωνη του Μπλουμ..παντως το επαιξαν πριν ενα χρονο σε ενα ειδικο λαιβ ΜΟΝΟ για χαρντ-κορ φανς στο Λονγκ Αιλαντ..οπου επαιξαν 28 κομματια !! Gia To Veteran περιπου τα ιδια συν το οτι δεν βγαινει ο χρονος επι σκηνης αμα παιξουν πολλα κομματια μακρας διαρκειας..(νομιζω καθε συναυλια εχει συγκεκριμενο χρονικο οριο η κατι τετοιο..)..περσι τον Ιουνιο σε soundcheck πριν τη συναυλια το Σαουθαμπτον στην Αγγλια ειμασταν τυχεροι να το ακουσουμε (οντας εξω απο το κλαμπ..) αλλα μειναμε με τη χαρα καθως δεν το επαιξαν μετα..(οσα παιζουν σε προβα..ΔΕΝ τα παιζουν επι σκηνης μετα..).. επαιξαν ομως ASTRONOMY kai CAREER OF EVIL exv anebasei kati videakia apo ola ayta sto youtube gia opoion thelei na ta dei...yparxoun ki alla opos kai hxitika apo oles tis synaylies tous edo klp alla logo xronou den einai eykolo..isos sto mellon sto FACEBOOK BOC Greek FC..
    MakisBOC
    17.01.2010, 17:20
    μου αρεσει να ακουω για τυπους που τους ενδιαφερουν οι λεπτομερειες που δεν ρποσεχουν οι πολλοι... λοιπον..τα κομματια που αναφερεις syn to VIGIL τα ειχα ζητησει απο τον Bloom (και περσι) και ειχα αναφερει οτι ΕΙΔΙΚΑ το ASTRONOMY το ζητανε ΟΛΟΙ εδω περα...δυστυχως μου/ΜΑΣ εκανε τη χαρη μονο για το Vigil..sto soundcheck sto GAGARIN επαιξαν παντως το VETERAN και ενα των ACDC..εχει κολλησει το μυαλο μου αυτη τη στιγμη και δε θυμαμαι ποιο...sorry στη Θεσσαλονικη επαιξαν το Harvest Moon αντι του I'd like to See You in Black....... αν σου αρεσε η συναυλια στο GAGARIN στη Θεσσαλονικη τα πραγματα ηταν ακομα καλυτερα (επι σκηνης)...το ακροατηριο αν και ηταν λιγο περισσοτερο απο το GAGARIN εντουτοις δεν ηταν το ιδιο εκρηκτικο με την Αθηνα (πιστευω οτι αυτο οφειλεται στο οτι ισως δεν εχουν πολλους φανς εκει) αν και σε καποιες στιγμες επικρατησε πανικος.. παντως τετοιο κλαμπ (ΠΡΙΣΝΙΠΑΛ) ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ που τους εχω δει !!! μιλαμε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΛΑΜΠ.. μεγαλο (1800 ατομα τιγκα)..με τραπεζια κιολας..ΦΟΒΕΡΟ ΝΤΕΚΟΡ..ΔΙΠΛΑΣΙΑ σκηνη απο ΓΚΑΓΚΑΡΙΝ...κι απο εξω ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΧΩΡΟ για παρκινγκ..και το σχημα του κλαμπ ειναι ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ με τοιχο-ΓΥΑΛΙΝΟ που βλεπεις μεσα τι γινεται..ΕΠΑΘΑ ΜΑΓΚΕΣ !!!
    kwstasagas
    17.01.2010, 21:26

    Πω πωωωω ... χείμαρρος είσαι Μάκη !!! cultosaurus himarrus !!! {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}

     

    "απο ποια μερια..αριστερα η δεξια ??"

    Για τη συναυλία στο ΡΟΔΟΝ το 1995, το παλικάρι, που βρισκόταν μπροστά - μπροστά, ήταν στην αριστερή πλευρά της σκηνής καθώς έμπαινες στο - δυστυχώς μη υφιστάμενο πλέον - ΡΟΔΟΝ !!! Και τραγουδούσε με περίσσιο πάθος ΟΛΟΥΣ τους στίχους ΟΛΩΝ των τραγουδών του λάιβ !!! Αφού κι εγώ κάποια στιγμή αναρωτήθηκα "μα καλά, όλους τους στίχους τους ξέρει, πια, αυτός;". Και μια που μιλάμε για λεπτομέρειες : Κάποια στιγμή - το 1995 πάντα - ο Bloom χτύπησε φιλικά, και πολύ εγκάρδια, τις παλάμες του με κάποιον από το τεχνικό τημ της μπάντας [roadie]. Προφανώς σε κάτι θα βοήθησε την ώρα της συναυλίας. Και μού είχε κάνει πολύ εντύπωση αυτή η σκηνή. Αφού σκέφτηκα "μωρέ μπράβο, κοίτα με πόση ευγένεια και γλυκύτητα συμπεριφέρεται στους αφανείς εργάτες της συναυλίας" !!! Και ... πάμε για άλλες λεπτομέρειες από το ίδιο λάιβ : Πολύ γούσταρα την κίνηση που έκανε ο Buck Dharma την ώρα που έπαιζε κάποιο σόλο [νομίζω πρέπει να ήταν στα σολίδια του SCREAMS] : Σταματάει για λίγο, τεντώνει τα χέρια του μπροστά, τάχα μου για να τα ξεμουδιάσει, και μετά .... πιάνει το σόλο με ακόμη μεγαλύτερη ταχύτητα !!! Φοβερός ...... 

     

     "τι χρωμα καλτσα φοραγε ο Λανιερ"

    Νομίζω ότι ο Λανίερ δεν φόραγε κανενός χρώματος κάλτσες !!! Γιατί ??? Μα ... επειδή στη συναυλία του 1995 εμφανίσθηκε στη σκηνή ΞΥΠΟΛΗΤΟΣ !!!! Προσοχή όμως : αυτό με επιφύλαξη το θυμάμαι, ίσως και να μην είναι έτσι !!! Αν κάνω λάθος, με διορθώνεις .....

     

    "στη Θεσσαλονικη επαιξαν το Harvest Moon αντι του I'd like to See You in Black "

    Ωχχχχ .... αυτό τώρα γιατί το έγραψες ??? Το Harvest Moon μού αρέσει πολύ - πολύ περισσότερο από το See You In Black .... Ιδίως, πια, το σημείο όπου τα μέλη της μπάντας τραγουδούν εν είδει χορωδίας ..... Τεσπα, τουλάχιστον το τραγούδι αυτό το ακούσαμε στο Θέατρο Βράχων .....

     

     


    MakisBOC
    19.01.2010, 16:22
    απαντησα χτες ομως δεν βλεπω την απαντηση μου..θα προσπαθησω να γραψω τα ιδια... 1)ο Λανιερ φοραγε πρασινες καλτσες !! ειχ κανει εντυπωση σε πολλους και γελουσαν.. 2)το I'd like to See You in Black το παιζουν απο το 95 συνεχεια στην Ελλαδα επειδη αναφερει τη χωρα στο τραγουδι 3)το σολο του Μπακ ειναι στο Cities on Flame..το κομματι "Screams" επαιξαν τελευταια φορα στο Ροτσεστερ (ΝΥ) το 1973 4)αυτος ο τεχνικος που λες πρεπει να ηταν ενας με μακρια μαλλια και κοτσιδα με ενα μαυρο μπλουζακι που βγηκε στη σκηνη στο Godzilla και προσκυνουσαν ολοι μαζι τον ντραμερ μετα το σολο του..επισης επαιζε το cowbell sto Reaper..εχει φυγει εδω και αρκετα χρονια..ο αλλος τεχνικος που ειχαν τοτε (Jack SECRET Geranios ελληνικης καταγωγης και αδερφος του παραγωγου τους στα πρωτα αλμπουμ) με τα πολυ μακρια μαλλια ηταν στη μπαντα απο το 1975 και πηγαινοερχοταν και στους RUSH ομως εφυγε πριν 3-4 χρονια κι ειναι μονιμα στους RUSH * λιγο δυσκολο να ημουν εγω και να ηξερα και ολους τους στιχους γιατι τοτε τα κομματια Harvest Moon και See U in Black που επαιξαν και τις 2 μερες στο Ροδον ηταν ακυκλοφορητα.. αρα καποιον αλλον θα ειδες πιο "ψαγμενο" απο μενα.. παντως εντυπωσιακο το γεγονος οτι ειχες μια τετοια μπαντα στη σκηνη κι εσυ προσεχες τους οπς δους που τραγουδουσαν !!! WOW..σωστος !!
    MakisBOC
    19.01.2010, 16:25
    ειχα επισης γραψει οτι ενας αλλος τεχνικος τους που ειχαν το 1987 στην Αθηνα με ξανθα μακρια μαλλια..οταν εφυγε απο τη μπαντα στα 90ς..εγινε ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ των ANTHRAX !!! και το 1998 επαιξε σε μια συναυλια στις ΗΠΑ ως γκεστ στην σκηνη με τους BOC στο Born to Be Wild !!