ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.851 μέλη

    Τι σημαίνει ο όρος τζαμάρω;

    emmanouelairakleio
    18.08.2009, 14:35

    ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!! ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΕΛΟΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Η ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΠΟΡΙΑ.... ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΖΑΜΑΡΩ???? ΑΝ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩ!!!! {#emotions_dlg.clap}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : emmanouelairakleio στις 18-08-2009 14:35 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 19-08-2009 20:19 ]


    giorth
    18.08.2009, 15:01

    Ω χαρά μου να σου εξηγήσω.

    "Τζαμάρω" σημαίνει αυτοσχεδιάζω. "Τζαμάρισμα" συνήθως γίνεται με παραπάνω από ένα όργανα.

    Η λέξη προέρχεται από την αγγλική jam. Συναντάται συνήθως ως jam session.

    Παραδείγματα:

    "Κώστα φέρε την κιθάρα σου σήμερα να τζαμάρουμε!"

    "Καλά, τι τζαμάρισμα ήταν αυτό!;"

     

    Ελπίζω να σε κάλυψα.


    sea_like_eyes
    18.08.2009, 15:03

    αυτο!!!

    μια παρεα ατομων . . . που σκαει μυτη στο Studio . . . και απλα παιζει για την ΤΡΕΕΕΕΛΛΛΛΛΑΑΑ της στιγμης!!!

    Y.Γ υπαρχουν κι αλλοι ορισμοι . . . χαχα!


    Hastaroth
    19.08.2009, 10:08

    Παράθεση:

    Το μέλος giorth στις 18-08-2009 στις 15:01 έγραψε...

    Ω χαρά μου να σου εξηγήσω.

    "Τζαμάρω" σημαίνει αυτοσχεδιάζω. "Τζαμάρισμα" συνήθως γίνεται με παραπάνω από ένα όργανα.

    Η λέξη προέρχεται από την αγγλική jam. Συναντάται συνήθως ως jam session.

    Παραδείγματα:

    "Κώστα φέρε την κιθάρα σου σήμερα να τζαμάρουμε!"

    "Καλά, τι τζαμάρισμα ήταν αυτό!;"

     

    Ελπίζω να σε κάλυψα.



    Δυστυχώς αγαπητέ,ούτε εξήγησες,ούτε κάλυψες.

    Ο όρος jam session αναφέρεται στην τυχαία συνάντηση κάποιων μουσικών που παίζουν μαζί χωρίς νά έχουν προετοιμάσει αυτό που θά παίξουν.

    Δέν είναι απαραίτητο μάλιστα να αυτοσχεδιάσουν.Μπορούν νά παίξουν κάποιο γνωστό κομμάτι εφ'όσον τό ξέρουν όλοι.Απλώς δέν θά ακουστή τέλειο,αφού μπορεί ο καθένας να ξέρη διαφορετική εκδοχή τού κομματιού ή νά μήν το ξέρουν όλοι εξ ίσου καλά καί επειδη δέν έχουν κάνει προηγουμένως πρόβα όλοι μαζί,θά προκύψουν καί λάθη.Ομως,επειδή το ζητούμενο τής στιγμής δέν είναι η παρουσίαση τού κομματιού αλλά η επικοινωνία τών συγκεκριμένων μουσικών μεταξύ τους καί μέ το τυχόν υπάρχον κοινό,τά λάθη "παραβλέπονται".

     

     

     


    tago
    19.08.2009, 10:33

    Εν τάξει, ας μη τη ζαλίζουμε άλλο τη μικρούλα συμπολίτισσα μου. Νομίζω πως κατάλαβε!!!{#emotions_dlg.thumbup}

     


    emmanouelairakleio
    19.08.2009, 13:08

    Σας ευχαριστω πολυ ολους!!!!!! Καταλαβα τι ειναι πια αυτο το ''τζαμαρω'' και μου αρεσε ο διαφορετικος τροπος που μου το προβαλε ο καθενας!!!! {#emotions_dlg.clap}

     

    Υ.Γ. Ο συμπολιτης μου με ενιωσε γιατι εμιεις στο Ηρακλειο ειμαστε σαν οικογενεια!!! χιχιχιχχιχιχιχιχι

    {#emotions_dlg.beer}


    Hastaroth
    20.08.2009, 17:29

    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 19-08-2009 στις 10:33 έγραψε...

    Εν τάξει, ας μη τη ζαλίζουμε άλλο τη μικρούλα συμπολίτισσα μου. Νομίζω πως κατάλαβε!!!{#emotions_dlg.thumbup}

     



    Κι'εγώ έτσι νομίζω.Δυστυχώς όμως,στην κλασσική μουσική (μέ την οποία ασχολείται η συμπολίτισσά σου) δέν έχω δεί να γίνεται κάτι τέτοιο.


    tago
    20.08.2009, 18:40

    Πιθανόν επειδή εκεί οι ορισμοί είναι σαφέστατοι, συγκεκριμένοι και δε χωρούν διαφορετικής ερμηνείας ή αντίληψης.


    Brokenchord
    21.08.2009, 23:49

    Κρίμα που στην κλασική παιδια δεν συμπεριλαμβανετε το τζαμαρισμα.... και γενικότερα ο τρόπος διδασκαλιας της κλασικης κιθαρας ειναι ¨ξύλινος¨  Οχι πάντα βεβαια...ηδικα δε αν εχεις τρελιάρη δασκαλο!

     

    Για αυτο μην κολλάς τόσο πολυ με την κλασική κιθάρα κόλλα με την μουσική...δηλαδή! κάνε ότι θες!!

    Και Τζαμάρισε!!! ειναι πολύ τζάμι{#emotions_dlg.beer}


    emmanouelairakleio
    22.08.2009, 15:06

    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ............... ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕ ΞΕΝΕΡΩΝΕΙ Η ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΩΔΕΙΟΥ..... ΚΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΗΜΕΝΟ......

    ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΧΑΡΙΣΕΙ ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗ............    {#emotions_dlg.thumbup} 

    ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΖΑΜΑΡΙΣΜΑ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΣΩ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ ΕΤΣΙ.... (ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΗ...... ΧΙΧΙΧΙ {#emotions_dlg.happycrazy})


    tago
    22.08.2009, 17:28

    Μην ανησυχείς, σιγά σιγά θα γνωρίσεις όσα μέλη του Μ.Η. από το Ηράκλειο είναι κοντά στην ηλικία σου και θα τζαμάρετε παρέα. Θα μπορούσαμε να τζαμάρομε και μαζί αλλά θα είναι σα να παίζεις κιθάρα μαζί με τον μπαμπά σου οπότε δε θα έχει πλάκα. {#emotions_dlg.thumbup}