ελληνική μουσική
    943 online   ·  210.853 μέλη

    Μαθήματα εθνικού ωδείου

    whiterabbit
    28.08.2009, 16:04

    Καλησπέρα σας!

    Ξέρει κανείς να μου πει αν μπορώ να επιλέξω μαθήματα απο το εθνικό ωδείο χωρίς να κάνω μάθημα για όργανο???(κάνω αλλού ηλεκτρική κιθάρα και με ενδιαφέρουν κλασσικά μαθήματα απο εκει)

    ευχαριστω.Smile


    CROSS
    28.08.2009, 18:14

    Φυσικά και μπορείς.Είναι δυνατόν να πάς σε ένα μαγαζί να ψωνίσεις κάτι και να σου πούν ''δεν στο δίνουμε γιατί κρατάς σακούλα και απο το παραδίπλα κατάστημα''?{#emotions_dlg.biggrin}

    Απ'οτι κατάλαβα ενδιαφέρεσαι για θεωρητικά..απλώς να ξέρεις ότι για αρμονία π.χ. χρειάζεται υποχρεωτικά να κάνεις λίγο πιάνο(στο εθνικό συγκεκριμένα αυτό δεν μπορεί να ''καλυφθεί''πλαγίως).Αλλά μπορείς να το κάνεις εκεί που πάς τώρα,είναι ανεξάρτητο,όπως και όλα τα υπόλοιπα ''υποχρεωτικά''μαθήματα που έχει η αρμονία.


    whiterabbit
    30.08.2009, 15:45

    Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντησή σου!

    Ναι,εννοώ ανεξάρτητα θεωρητικά μόνο μαθήματα χωρίς να κάνω και μαθήματα κιθάρας(το όργανο που παίζω).Δεν ήξερα οτι για να κανω κλασική αρμονία χρειάζομαι μαθήματα πιάνου...{#emotions_dlg.rolleyes}λογικό μου φένεται όμως..


    iwanna11
    07.09.2009, 00:03

    Νομίζω ότι δεν μπορείς να είσαι γραμμένος σε δύο ωδεία ταυτόχρονα τουλαχιστον όσον αφορά τα κλασικά οργανα και τα ανωτερα θεωρητικά. Τώρα ηλεκτρική κιθάρα και θεωρια δεν ξερω αν υπαρχει πρόβλημα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : iwanna11 στις 07-09-2009 00:03 ]


    marilloumajore
    07.09.2009, 08:57

    Δεν υπαρχει κανενα προβλημα οσον αφορά τα ανωτερα θεωρητικα και το όργανο, μπορεις να εισαι κάλλιστα σε αλλο ωδειο (το εχω κανει κ γω και ποοοοολυς αλλος κοσμος). Αλλωστε ετσι μπορεις να επιλεξεις και οποιον καθηγητη θέλεις.

    Οσον αφορά τα υποχρωτικά, επίσης μπορεις να τα κάνεις σε άλλο ωδείο, αρκει να τα έχεις τελειώσει εγκαίρως πριν το πτυχιο σου (1 εξαμηνο) για λόγους καθαρά διαδικαστικους σε σχεση με το υπουργειο. Η διαφορα του να κανεις τα υποχρεωτικα στο ωδειο που ηδη εισαι εχει να κανει με μερικές διευκολύνσεις που μπορει να σου κανω σε γραφειοκρατικα θεματα. Και φυσικά με τη πιθανοτητα τα υποχρεωτικα να περιλαμβανονται ηδη στα διδακτρα σου!.....

    Οσο για το πιανο, είναι υποχρεωτικό μέχρι ενα καποιο επιπεδο για το πτυχιο αρμονιας.(1η μεση λεει ο νομος)

     

    Αυτα, ελπίζω να βοηθησα


    -----------------
    Η τέχνη είναι μεγάλη. αλλά η ζωή μικρή /Goethe

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : marilloumajore στις 07-09-2009 08:58 ]


    whiterabbit
    10.09.2009, 00:19

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά!Χρήσιμες οι πληροφορίες σας!πρέπει να σκεφτω τι θα κάνω τωρα.....{#emotions_dlg.crying}