ελληνική μουσική
    835 online   ·  210.851 μέλη

    Προτάσεις για πεταλάκια

    montechristos-ole
    03.09.2009, 14:14

    Ποια πεταλακια προτεινετε για κλασικους rock και hard ηχους? Τα εφε μου με ενδιαφερουν ειναι distortion,delay,chorus,wah wah και ισως καποιο overdrive...Τα επικρατεστε -κατα τη γνωμη μου- ειναι:
    Distortion:Boss ds1
    Wah Wah:Dunlop cry babe
    Και για τα υπολοιπα δεν εχω καταληξει...Τα δυο παραπανω τα εχω δοκιμασει και τα εχω παραγγειλει...Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο απο τα υπολοιπα εφε και να μου πειτε αν εκανα σωστη επιλογη μεχρι στιγμης?


    BAGRATION
    03.09.2009, 18:52

    Κατά την δική μου άποψη το distortion από πετάλι είναι κακή επιλογή. Το πετάλι συνήθως βγάζει ήχο ξερό και χωρίς όγκο, κάπως σαν το τζιτζίκι. Το κακό είναι ότι ακόμα και σε σούπερ ενισχυτή να το βάλεις δεν αλλάζει προς το καλύτερο ο ήχος.


    djmetronomos
    03.09.2009, 22:27

    Κι εγώ είμαι BOSSman... Έχω το Chorus CS-2, παλιό μοντέλο αλλά με ζεστό παχύ ήχο. Ένας Αμερικάνος κιθαρίστας που παίζαμε παρέα, όταν το άκουσε, πούλησε το ολοκαίνουργιο δικό του (CH-1) κι έψαξε και βρήκε το δικό μου μοντέλο. Είχα την ευκαιρία κι εγώ να συγκρίνω και πράγματι, τον λεπταίνει υπερβολικά τον ήχο. Όσο για το Cry Baby, εξαιρετική επιλογή...

    Έχω και το phaser της Boss (PH-2), κάνει πολύ φασαρία το άτιμο. Μετανιώνω που δεν πήρα το MXR, πολύ πιο ήσυχο. Όσο για distortion, τι να πω? Δεν πρόκειται να βρεις κάποιο που να συγκρίνεται με το οverdrive που δίνουν οι λαμπάτοι ενισχυτές, όλα τα ψηφιακά τζιτζικίσουν. Μπορείς όμως να συνδέσεις το phaser πριν από το distortion (με ελάχιστο rate).  Έχω ανακαλύψει ότι γλυκαίνει κάπως το τελικό σήμα. Ψάξου, πειραματίσου, μη φοβάσαι να κάνεις το αντίθετο απ'ό,τι λένε οι οδηγίες. Τουλάχιστον, έτσι έλεγε ότι έβρισκε τους παράξενους ήχους του ο Frank Zappa...


    inkve
    04.09.2009, 03:10

    το distortion που πηρες ειναι απο τα ΚΛΑΣΣΙΚΟΤΕΡΑ distortion που εχουν βγει ποτε...σιγουρα θα μπορουσες να κανεις καλυτερη(αλλα ομως και αρκετα ακριβοτερη)επιλογη αλλα μη χαλιεσαι...οι περισσοτεροι με αυτο ξεκινανε!!

     

    για delay θα σου προτεινω 2 οικονομικες(αλλα καθολου κακες)επιλογες καθως και 2 πιο ακριβες..

     

    οι οικονομικες ειναι οι εξης

    1)

    >

    2)

    >

     

    ισως η πρωτη ειναι προτιμοτερηWink

     

    τωρα οι ακριβοτερες

    1)

    >

    2)

    >

     

    εδω και οι 2 επιλογες ειναι πολυ καλες αλλα η λεπτομερεια ειναι οτι το δευτερο πεταλακι ειναι σχεδιασμενο ωστε να λειτουργει καλυτερα με βρωμικο ηχοWink

     

     

    τσεκαρε με πολυ προσοχη και τα πεταλακια JAM...

    http://www.jampedals.com/

     

    ελληνικης παραγωγης που οχι μονο δεν εχουν να ζηλεψουν ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ολα τα υπολοιπα αλλα ειναι και ΚΑΛΥΤΕΡΑ(με σιγουρια αυτο)...φοβεροι ηχοι..τρομερη ποιοτητα...και οτι πεταλακι θες...απο delay,distorion.booster,compressor κ.λπ κ.λπ

     

    καλες αγορες!!{#emotions_dlg.yes}

     


    montechristos-ole
    05.09.2009, 14:11

    Παρατηρησα κι εγω πως το distortion κανει πολυ ξερο τον ηχο...Θα ηταν καλυτερα μηπως με ενα overdive για να βγαλω ενα αναλογο εφε καλυτερης ποιοτητας ηχου?


    montechristos-ole
    09.09.2009, 16:34

    ??????????????????????


    Cobain-Lennon
    02.10.2009, 12:47

    zoom G1 με 54 εφφέ και 40 presets.


    takispag
    20.10.2009, 16:11

    http://damagecontrolusa.com/products/demonizer/

    Εγώ παίζω μ'αυτό. Πολύ καλή κατασκευή, και ότι καλύτερο έχω βρει σε ποιότητα ήχου! Στα μείον, οτι είναι αρκετά εως πολύ ακριβό. Αλλά νομίζω ότι όλες οι λαμπάτες παραμορφώσεις είναι κάπως τσουχτερές.