ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.857 μέλη

    ΑΣΠΑΙΤΕ και ΤΕ 16, τι χρειάζεται για την παιδαγωγική κατάρτιση;

    elafi
    07.09.2009, 10:00

    Γεια σας. Έχω ένα πτυχίο πιάνου και του χρόνου μόλις γίνει προκήρυξη θα κάνω αίτηση να μπω κι εγώ στην ουρά του πίνακα αναπληρωτών (με μηδενική προυπηρεσία). Από ότι παρατηρώ στους πίνακες καλό είναι να έχει κανείς παιδαγωγική κατάρτιση. έμαθα πως αυτή αποκτιέται μόνο μέσω ασπαιτε και πως η προκήρυξη βγαίνει κάθε μάη (ζήσε μάη μου να φας τριφύλλι...) παίρνω η δόλια τηλέφωνο μπας και μάθω περισσότερα δεν το σηκώνει κανείς... δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ, τι γίνεται με όλα αυτά και τι μπορώ να κάνω?


    ngiamalis
    11.09.2009, 22:47

    Που θέλεις να εργαστείς με το πτυχίο πιάνου ; α)στην πρωτοβάθμια Β)στην δευτεροβάθμια γ)στα ολοήμερα δημοτικά;δ) στα μουσικά σχολεία ; Όταν ανακοινωθούν οι ημερομηνίες υποβολής αιτήσεων περίπου Ιούνιο πρέπει να πάς στην πλησιέστερη δευτεροβάθμια εκ/ση και να ρωτήσεις πως θα υποβάλεις τα δικαιολογητικά σου .Σου εύχομαι καλή επιτυχία


    elafi
    22.11.2009, 11:57
    σας ευχαριστώ πολύ.. χάος το σύστημα παιδιάαα
    dafnoula
    22.11.2009, 18:30

    Η ΑΣΠΑΙΤΕ ναι μεν δίνει παιδαγωγική επάρκεια, αλλά νομίζω ότι δεν παίρνει εκπαιδευτικούς του κλάδου σας .

    Ρίξε μια ματιά στην περσινή προκήρυξη της ΑΣΠΑΙΤΕ :

     Στο www.aspete.gr  πήγαινε στα Τμήματα , από εκεί στο Γενικό Τμήμα Παιδαγωγικών Μαθημάτων και από εκεί στο Ανακοινώσεις-Προκηρύξεις .


    kostasmatzafleris
    29.01.2010, 14:16

        Λοιπόν σου έχω την απάντηση που ψάχνεις!

        Στην ΑΣΠΑΙΤΕ ( όσον αφορά την ειδικότητα μουσικής ΤΕ1.16 ) εισάγονται μόνον όσοι βρίσκονται στον πίνακα του τριανταμήνου, όπου είναι υπό μόνιμο διορισμό με νόμο του 2008 (δηλαδή όσοι εκπαιδευτικοί μουσικής πτυχιούχοι Ωδείων εργάστηκαν  ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι και συμπλήρωσαν πραγματική προϋπηρεσία το λιγότερο 30 μήνες έως την λήξη του σχολ. έτους 2007-2008 στην δημόσια εκπαίδευση ). Αυτοί λοιπόν αριθμούν γύρο στους 200 με 250 εκπαιδευτικούς μουσικής. Κάνουν αίτηση λοιπόν μια φορά τον χρόνο όταν βγαίνει η προκήρυξη της ΑΣΠΑΙΤΕ, και με βάση την δυνατότητα απορρόφησης, μαζί με τις υπόλοιπες ειδικότητες απορροφάτε  και ένα ποσοστό εκπαιδευτικών μουσικής για τρίμηνη εκπαίδευση παιδαγωγικής επάρκειας. Η ΑΣΠΑΙΤΕ λέει στο ΥΠΑΙΠΘ ότι μπορεί να απορροφήσει π.χ.  3 μουσικούς για το 1ο τρίμηνο, 5 μουσικούς για το 2ο τρίμηνο, 6 μουσικούς για το 3ο τρίμηνο και 10 μουσικούς για το 4ο τρίμηνο. Το ΥΠΑΙΠΘ στέλνει στο ΑΣΠΑΙΤΕ τα ονόματα που θα εισαχθούν από τους πίνακες του τριανταμήνου, με φθίνουσα σειρά προτεραιότητας.

        Η τρίμηνη αυτή εκπαίδευση για την παιδαγωγική επάρκεια εκπαιδευτικών μουσικής ΤΕ1.16 (πτυχιούχους  Ωδείων), όπου επαναλαμβάνω πως δικαιούχοι είναι μόνον όσους ανήκουν στον πίνακα του 30μήνου με νόμο του 2008 για μόνιμο διορισμό στη δημόσια εκπαίδευση, πραγματοποιείτε μόνον από το  ΑΣΠΑΙΤΕ  Αθηνών.

         Αυτά γνωρίζω! Εύχομαι να σε βοήθησα λιγάκι!


    Kwn_na
    01.02.2010, 10:59

    Παράθεση:

    Το μέλος kostasmatzafleris στις 29-01-2010 στις 14:16 έγραψε...

    Λοιπόν σου έχω την απάντηση που ψάχνεις!

    Στην ΑΣΠΑΙΤΕ ( όσον αφορά την ειδικότητα μουσικής ΤΕ1.16 ) εισάγονται μόνον όσοι βρίσκονται στον πίνακα του τριανταμήνου, όπου είναι υπό μόνιμο διορισμό με νόμο του 2008 (δηλαδή όσοι εκπαιδευτικοί μουσικής πτυχιούχοι Ωδείων εργάστηκαν  ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι και συμπλήρωσαν πραγματική προϋπηρεσία το λιγότερο 30 μήνες έως την λήξη του σχολ. έτους 2007-2008 στην δημόσια εκπαίδευση ). Αυτοί λοιπόν αριθμούν γύρο στους 200 με 250 εκπαιδευτικούς μουσικής. Κάνουν αίτηση λοιπόν μια φορά τον χρόνο όταν βγαίνει η προκήρυξη της ΑΣΠΑΙΤΕ, και με βάση την δυνατότητα απορρόφησης, μαζί με τις υπόλοιπες ειδικότητες απορροφάτε  και ένα ποσοστό εκπαιδευτικών μουσικής για τρίμηνη εκπαίδευση παιδαγωγικής επάρκειας. Η ΑΣΠΑΙΤΕ λέει στο ΥΠΑΙΠΘ ότι μπορεί να απορροφήσει π.χ.  3 μουσικούς για το 1ο τρίμηνο, 5 μουσικούς για το 2ο τρίμηνο, 6 μουσικούς για το 3ο τρίμηνο και 10 μουσικούς για το 4ο τρίμηνο. Το ΥΠΑΙΠΘ στέλνει στο ΑΣΠΑΙΤΕ τα ονόματα που θα εισαχθούν από τους πίνακες του τριανταμήνου, με φθίνουσα σειρά προτεραιότητας.

    Η τρίμηνη αυτή εκπαίδευση για την παιδαγωγική επάρκεια εκπαιδευτικών μουσικής ΤΕ1.16 (πτυχιούχους  Ωδείων), όπου επαναλαμβάνω πως δικαιούχοι είναι μόνον όσους ανήκουν στον πίνακα του 30μήνου με νόμο του 2008 για μόνιμο διορισμό στη δημόσια εκπαίδευση, πραγματοποιείτε μόνον από το  ΑΣΠΑΙΤΕ  Αθηνών.

    Αυτά γνωρίζω! Εύχομαι να σε βοήθησα λιγάκι!



    Ακριβώς αυτό γνωρίζω και εγώ.

    Άντε να δούμε αν ποτέ γίνει διαγωνισμός ΑΣΕΠ για εμάς τους ΤΕ16 και τι θα απαιτούν πλέον.

    Αν και νομίζω πως μόνο οι απόφοιτοι Πανεπιστημίου θα διορίζονται.


    elafi
    08.05.2010, 17:46

    δηλαδή εγώ τώρα που έχω το πτυχίο πιανου, τι να κάνω;

    να περιμένω την προκήρυξη για να κάνω αίτηση για τον πινακα αναπληρωτών με το πτυχίο στο χέρι και τα άλλα δικαιολογητικά για όποτε και αμα με πάρουν; να παίρνω σειρά σιγά σιγά;