ελληνική μουσική
    769 online   ·  210.851 μέλη
    tinkerbell
    22.12.2004, 18:37

    ΓΕια σας...τι κανετε???8ελω να διαβασω "μικρο πριγκιπα" και δεν βρισκω....μιπως μπορει καποιος να μου πει πως ακριβως λεγετε το βιβλιο και τον συγγραφεα???/βοηθειααααααα!!!!!!!!!!!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-08-2009 12:50 ]


    Vick
    22.12.2004, 18:50
    Το βιβλίο λέγεται "Ο Μικρός Πρίγκιπας" και το έγραψε ο Antoine de Saint-Exupιry. Δεν ξέρω ποιός έκανε τη μετάφραση στα ελληνικά, αλλά σε όποιο βιβλιοπωλείο και να πας, πιστεύω να το βρεις. Ειναι κλασικό παιδικό βιβλίο.
    Sofia
    22.12.2004, 19:28
    To agapimeno mou biblio!!! Prin 2 bdomades eimouna Galia kai brika tuxaia se ena paliopwleio ena antigrafo tis prwtis tou ekdosis, eikonografimeno me tis akouarelles tou idiou tou sugkrafea! Kai fusika kai to agorasa! Tromero!!!

    Twra, se opoio bibliopwleio kai na pas , opws leei kai h Vick, den nomizw pws tha einai toso duskolo na to breis! Kali tuxi! kai..kalo diabasma!!! Enjoy it!

    vouliakis
    22.12.2004, 23:35


    Τη μετάφραση για τις εκδόσεις Πατάκη έκανε η Μελίνα Καρακώστα.

    Στη δική μου βιβλιοθήκη υπάρχει και η μετάφραση του Στρατή Τσίρκα (εκδόσεις Ηριδανός)
    vouliakis
    22.12.2004, 23:59


    Μόλις ανακάλυψα ότι υπάρχει και σε cd-rom. Αντιγράφω από το greekbooks.gr:

    "Η σκηνοθεσία του Ρομαίν Βικτόρ - Πυζμπέ, τα δισδιάστατα και τρισδιάστατα κινούμενα σχέδια, η φωνή του Σοφοκλή Πέππα και της Μυρτώς Αλικάκη και η πρωτότυπη μουσική του Ολιβιέ Πρυσλάκ κάνουν το Μικρό Πρίγκιπα μια πολυμεσική φαντασμαγορία! Το κείμενο του έργου χωρίς περικοπές, διαδραστικά παιχνίδια και ανέκδοτα ντοκουμέντα"

    Kotsiraki
    23.12.2004, 01:04
    "Η ιστορία του μικρού πρίγκηπα είναι ένα μαγικό παραμύθι, γραμμένο για μικρούς και μεγάλους. Είναι ένα παραμύθι διαχρονικό, αφού εδώ και πενηντα τέσσερα χρόνια αφήνει με τον ίδιο τρόπο άφωνους από συγκίνηση, όσους το διαβάζουν. (...) "

    Σημείωμα της μεταφράστριας, Μελίνας Καρακώστα.


    Ο Μικρός πρίγκηπας είναι παραγματικά ένα υπέροχο βιβλίο, ικανό να μαγέψει και να αγγίξει την ψυχή όλων των ανθρώπων, ανεξαρτήτως της ηλικίας τους. Ο συγγραφέας με ένα μοναδικό και συνάμα συγκινητικό τρόπο μας παραθέτει έναν ύμνο στη φιλία, την πραγματική φιλία...

    Σίγουρα, αξίζει να υπάρχει σε κάθε βιβλιοθήκη. Το διάβασα πρόσφατα, για πρώτη φορά και συγκαταλέγεται ήδη στα αγαπημένα μου!
    Sofia
    23.12.2004, 01:27
    Quote:

    Το μέλος Kotsiraki στις 23-12-2004 στις 01:04 έγραψε:

    "Η ιστορία του μικρού πρίγκηπα είναι ένα μαγικό παραμύθι, γραμμένο για μικρούς και μεγάλους. Είναι ένα παραμύθι διαχρονικό, αφού εδώ και πενηντα τέσσερα χρόνια αφήνει με τον ίδιο τρόπο άφωνους από συγκίνηση, όσους το διαβάζουν. (...) "






    Μia mikri diorthwsoula! Einai pleon 64 xronwn, mias kai graftike to 1940.
    Giorgos
    23.12.2004, 07:17
    Από τα αριστουργήματα της παγκόσμιας λογοτεχνίας, ο Petit Prince αποτελεί το καλύτερο παραμύθι για μεγάλους και μια συνεχή υπενθύμιση να φροντίζουν το παιδί που κρύβουν μέσα τους. Ο Exupery δε σταματά ούτε λεπτό να μας θυμίζει ότι τα παιδιά είναι εκείνα που καταλαβαίνουν πολύ περισσότερα από τους μεγάλους και πόσο πιο απλός θα ήταν ο κόσμος μας αν καταπολεμούσαμε όλα τα ελαττώματα που αποκτούμε μεγαλώνοντας. Ο Μικρός Πρίγκηπας είναι σαν το παλιό καλό κρασί: δεν πρόκειται για ένα παραμύθι για παιδιά. Όσο πιο πολύ περνούν τα χρόνια, τόσο μεγαλύτερη είναι η απόλαυση της ανάγνωσης. Τinkerbell, είναι το ιδανικό δώρο Χριστουγέννων που θα μπορούσες να κάνεις στον εαυτό σου.

    Για όσους θέλουν να θυμηθούν τα Γαλλικά τους, θα πρότεινα να αγοράσετε μια γαλλική έκδοση, κυρίως για δύο λόγους. Αφενός, είναι εύκολη και ευχάριστη ανάγνωση χωρίς δύσκολο λεξιλόγιο και αφετέρου καμία μετάφραση δεν φτάνει το πρωτότυπο.

    Κι αν λόγω Χριστουγέννων πρέπει να παραθέσω κάποιο quote από το βιβλίο, η ουσία του συνοψίζεται στην παρακάτω φράση που είπε η αλεπού στον ήρωα του μυθιστορήματος:

    "Voici mon secret. Il est tres simple: on ne voit bien qu' avec le coeur. L' essentiel est invisible pour les yeux."

    ("Να το μυστικό μου. Είναι πολύ απλό: μόνο με την καρδιά βλέπουμε καθαρά. Την ουσία δεν την βλέπουν τα μάτια.").

    Υ.Γ.: Εκ περιεργείας, Σοφία, πόσο έκανε το αντίγραφο που αγόρασες και σε ποια πόλη το βρήκες;
    Sofia
    23.12.2004, 17:08
    Sumfwnw me ton Giorgo pws den einai ena paramuthi gia paidia. Einai perissotero gia tous megalous kai gia to paidi pou oloi kruboume mesa mas.
    Kai nai, ontws, ti uperoxo xristougenniatiko dwro tha itan!!!
    Oso gia to biblio, to brika sto Bordeaux Giorgo, kai meta apo polla katafera na to parw me 20 molis euro! Kati to oti eixame parei ki alla pragmata kai tou eixame kanei gero logariasmo, kati ta pazaria tis filis mou..ton kataferame!
    tinkerbell
    23.12.2004, 18:03
    paidia sas eyxaristw para polu olous.....8a diavasw to vivlio kai 8a sas pw.......thanks!!!!!!!filia!
    KIT_KAT
    23.12.2004, 18:58

    "Κινδυνεύεις να κλάψεις λιγάκι όταν αφήνεσαι να σε εξημερώσουν..."
    falimento
    24.12.2004, 00:42
    Εγώ θυμάμαι καλά αυτό...

    "Ce qui embellit le dιsert, dit le petit prince, c'est qu'il cache un puits quelque part"...

    "Αυτό που κάνει την έρημο όμορφη , λέει ο μικρός πρίγκηπας, είναι ότι κρύβει κάπου μέσα της ένα πηγάδι..."
    Kotsiraki
    24.12.2004, 01:57
    "Aν αγαπάς ένα λουλούδι που βρίσκεται σ' ένα αστέρι, νιώθεις γλυκά τη νύχτα όταν κοιτάζεις τον ουρανό. Όλα τ' αστέρια είναι ανθισμένα".

    ...δως μου το βλέμμα σου το καθαρό...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Kotsiraki on 24-12-2004 01:58 ]
    MariannaP
    24.12.2004, 13:40
    Μερικά βιβλία δεν πρέπει να τα διαβάζουν τα παιδιά...
    Ενα από αυτά είναι και ο μικρός Πρίγκιπας.
    Το διάβασα σε ηλικία 8 ετών. Ακόμη και όταν το ξαναδιάβασα μετά από 15 περίπου χρόνια το βρήκα πολύ καταθλιπτικό, αλλά υπέροχο!
    migenaphotografer
    06.08.2009, 02:17

    Παράθεση:

    Το μέλος tinkerbell στις 22-12-2004 στις 18:37 έγραψε...

    ΓΕια σας...τι κανετε???8ελω να διαβασω "μικρο πριγκιπα" και δεν βρισκω....μιπως μπορει καποιος να μου πει πως ακριβως λεγετε το βιβλιο και τον συγγραφεα???/βοηθειααααααα!!!!!!!!!!!!!!!


    http://www.phys.uoa.gr/~nektar/arts/tributes/antoine_de_saint-exupery_le_petit_prince/o_mikros_pringhpas.htm


    Chitarrista
    06.08.2009, 14:10

    Αυτό το βιβλίο το είχα αγοράσει δευτέρα γυμνασίου, γιατί μας το είχε βάλει σαν εργασία η τότε φιλόλογός μου Γωγοπούλου. Ως μέτριος μαθητής και επηρεασμένος από την ηλίθια αντίληψη που κυριαρχεί στην ελληνική "παιδεία" (αυτοματοποίηση ταιριάζει καλύτερα), πως οτιδήποτε είναι εκτός ύλης είναι δευτερεύουσας σημασίας, διάβασα αν θυμάμαι καλά τις 3 με 4 πρώτες σελίδες και το παράτησα.

    Πριν απο 3 μήνες περίπου, καθώς το έβλεπα ξεχασμένο σε κάτι ράφια δίπλα σε βιβλία που έχω διαβάσει, πήρα την απόφαση να το διαβάσω κι αυτό κι έγινε ένα απο τα αγαπημένα μου βιβλία.

    Ίσως τελικά καλύτερα που το διάβασα τώρα γιατί όπως έχει αναφερθεί είναι ένα παραμύθι για μεγάλα παιδιά που ξεχνούν πως ήταν μικρά παιδιά.