ελληνική μουσική
    1008 online   ·  210.856 μέλη

    Oι Over The Rainbow σε Αθήνα,Θεσσαλονίκη,Ιωάννινα

    ageras
    30.09.2009, 21:30

    Ένας θρύλος της Rock μουσικής για πρώτη φορά στην Ελλάδα!!!

    Κάπου στo κοντινό μέλλον δύο Ροκάδες συζητούν:
    - Τι κοινό έχουν ο τραγουδιστής Joe Lynn Turner, ο ντράμερ Bobby Rondinelli, ο πληκτράς Paul Morris και ο μπασίστας Greg Smith;
    - Εύκολο, είναι όλοι τους πρώην μέλη ενός εκ των μεγαλύτερων Rock συγκροτημάτων όλων των εποχών, των ιστορικών Rainbow.
    - Και ποιος είναι αυτός ο Jurgen Blackmore;
    - Τίποτα πιο δύσκολο δεν έχεις να με ρωτήσεις; Είναι γιός του θρυλικού κιθαρίστα Ritchie Blackmore, ιδρυτή των Rainbow.
    - Και τι συμβαίνει όταν οι παραπάνω μουσικοί αποφασίζουν όχι μόνο να ενώσουν τις δυνάμεις τους κάτω από τον τίτλο Over the Rainbow, αλλά και να συμπεριλάβουν τη χώρα μας ανάμεσα στους σταθμούς της ευρωπαϊκής περιοδείας τους;
    - Πανικός!!!

    Η Music Box Productions σε συνεργασία με το Evolution TV show παρουσιάζει τους Over the Rainbow στην Ελλάδα!!!

    18/10/2009 – Principal Theater, Θεσσαλονίκη
    19/10/2009 – Gagarin 205, Αθήνα
    21/10/2009 - πνευματικό κέντρο Ιωαννίνων, Ιωάννινα

     

    Πληροφορίες 210-6465000 και www.musicboxproductions.gr

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 01-10-2009 23:36 ]


    kwstasagas
    30.09.2009, 22:11

    Χμμμ ..... για καλό λαϊβάκι μου ακούγεται .... Ο Turner είναι πολύ καλός τραγουδιστής, μετά την αποχώρηση του Dio, αλλά και του Bonett, κάλυψε αξιοπρεπέστατα το κενό τους. Τον δε Ροντινέλλι τον έχω ξαναδεί λάιβ, όταν έπαιζε ντραμς σε ένα άλλο συγκρότημα που πέρασε από τα μέρη μας [δεν θυμάμαι το όνομά του]. Καταπληκτικός "παίκτης" κι αυτός [έχει παίξει, επίσης, και στους blue Oyster Cult].

    Πριν 24 - 25 περίπου χρόνια "έλιωνα" μετά μανίας την κασέτα με το FINYL VINYL των Rainbow, εποχής Turner .... Η συναυλία αυτή θα είναι μια πρώτης τάξης ευκαιρία να θυμηθώ τα τραγούδια εκείνης της κασέτας, όπως I surrender, Spotlight Kid, Tearin' Out My heart κλπ κλπ ......... 


    Moonchild92
    30.09.2009, 22:49

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 30-09-2009 στις 22:11 έγραψε...

    Χμμμ ..... για καλό λαϊβάκι μου ακούγεται .... Ο Turner είναι πολύ καλός τραγουδιστής, μετά την αποχώρηση του Dio, αλλά και του Bonett, κάλυψε αξιοπρεπέστατα το κενό τους.



    Εγώ πάλι έχω τις επιφυλάξεις μου για τον Turner... Από όσα έχω ακούσει απ' αυτόν (τραγούδια εννοείται) μου έχει αφήσει την εντύπωση της αιώνιας ρεζέρβας, δηλαδή αυτού που πηγαίνει σε μπάντες όταν ξεμένουν από τραγουδιστή.... Αν όντως είναι καλός τραγουδιστής, γιατί δεν μπόρεσε τόσα χρόνια να εδραιωθεί κάπου;

    Οπότε, δύσκολα θα πήγαινα σε live του κυρίου, και σίγουρα με το όνομα που κουβαλάνε, ένα όνομα από εποχές όπου πατήρ Blackmore και Dio μεσουρανούσαν, αν πήγαινα θα είχα υπερβολικά μεγάλες προσδοκίες. Άρα μάλλον όχι, ευχαριστώ.....


    kwstasagas
    30.09.2009, 23:12

    Σωστή η τοποθέτησή σου Moonchild ..... είναι δυνατόν να συγκριθεί ο πατήρ Blackmore με τον υιό Blackmore, ή ο Turner με τον Dio, ή ο Morris με τα πλήκτρα του Toni Carey ???? Φυσικά και όχι .... και, για να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους, η μπάντα που θα παίξει ΔΕΝ είναι Rainbow [με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που η μπάντα που είδαμε πριν λίγα χρόνια υπό το όνομα THIN LIZZY ΔΕΝ ήταν Thin Lizzy] .......

    Όμως .... το ξεκαθαρίζω στο ποστ μου : Ο λόγος που θα πάω στη συναυλία [αν τελικά πάω] θα είναι .... οι ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ !!! Τα τραγούδια των Rainbow της περιόδου Turner, εποχή που η μπάντα το έριξε σε πιο "πιασάρικα" τραγούδια τύπου I surrender, Stone Cold, Can't happen here κλπ, είναι συνδεδεμένα με την εφηβεία μου και έχω να τα ακούσω .... από τότε που ήμουν 16 - 17 ετών !!! Αυτή τη στιγμή τις κασέτες με αυτά τα τραγούδια ... ούτε πού θυμάμαι πού τις έχω καταχωνιάσει .... Ευκαιρία, λοιπόν, να ξαναθυμηθώ αυτά τα τραγούδια, έτσι, για να δω πώς τα "εισπράττουν" τα αυτιά μου στην ηλικία που είμαι τώρα [λίγο πριν σαρανταρίσω ... ] ....   


    heartbreak-kid
    01.10.2009, 00:12

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 30-09-2009 στις 22:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 30-09-2009 στις 22:11 έγραψε...

    Χμμμ ..... για καλό λαϊβάκι μου ακούγεται .... Ο Turner είναι πολύ καλός τραγουδιστής, μετά την αποχώρηση του Dio, αλλά και του Bonett, κάλυψε αξιοπρεπέστατα το κενό τους.



    Εγώ πάλι έχω τις επιφυλάξεις μου για τον Turner... Από όσα έχω ακούσει απ' αυτόν (τραγούδια εννοείται) μου έχει αφήσει την εντύπωση της αιώνιας ρεζέρβας, δηλαδή αυτού που πηγαίνει σε μπάντες όταν ξεμένουν από τραγουδιστή.... Αν όντως είναι καλός τραγουδιστής, γιατί δεν μπόρεσε τόσα χρόνια να εδραιωθεί κάπου;

    Οπότε, δύσκολα θα πήγαινα σε live του κυρίου, και σίγουρα με το όνομα που κουβαλάνε, ένα όνομα από εποχές όπου πατήρ Blackmore και Dio μεσουρανούσαν, αν πήγαινα θα είχα υπερβολικά μεγάλες προσδοκίες. Άρα μάλλον όχι, ευχαριστώ.....



    εσύ προσωπικη άποψι δέν έχεις ? σού αρέσει ή όχι? ρεζέρβα λέγαμε στο ποδόσφαιρο τους αναπληρωματικούς που έβαζε ο αλέφαντος να καλύψουν θέσεις βασικών. ρεζέρβα ο τερνερ που με αυτόν ο μπλακμορ άλλαξε το ύφος των rainbow ? και τί σημαίνει εδραιώνομαι? παρεπιπτόντως, οι προσωπικές δουλειές του τέρνερ είναι πάρα πολύ καλές, μία και μία.

    καί dio και turner, λοιπόν. μην πω και μπονετ και ντούγκι.


    Moonchild92
    01.10.2009, 12:53

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 30-09-2009 στις 23:12 έγραψε...

    Σωστή η τοποθέτησή σου Moonchild ..... είναι δυνατόν να συγκριθεί ο πατήρ Blackmore με τον υιό Blackmore, ή ο Turner με τον Dio, ή ο Morris με τα πλήκτρα του Toni Carey ???? Φυσικά και όχι .... και, για να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους, η μπάντα που θα παίξει ΔΕΝ είναι Rainbow [με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που η μπάντα που είδαμε πριν λίγα χρόνια υπό το όνομα THIN LIZZY ΔΕΝ ήταν Thin Lizzy] .......

    Όμως .... το ξεκαθαρίζω στο ποστ μου : Ο λόγος που θα πάω στη συναυλία [αν τελικά πάω] θα είναι .... οι ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ !!! Τα τραγούδια των Rainbow της περιόδου Turner, εποχή που η μπάντα το έριξε σε πιο "πιασάρικα" τραγούδια τύπου I surrender, Stone Cold, Can't happen here κλπ, είναι συνδεδεμένα με την εφηβεία μου και έχω να τα ακούσω .... από τότε που ήμουν 16 - 17 ετών !!! Αυτή τη στιγμή τις κασέτες με αυτά τα τραγούδια ... ούτε πού θυμάμαι πού τις έχω καταχωνιάσει .... Ευκαιρία, λοιπόν, να ξαναθυμηθώ αυτά τα τραγούδια, έτσι, για να δω πώς τα "εισπράττουν" τα αυτιά μου στην ηλικία που είμαι τώρα [λίγο πριν σαρανταρίσω ... ] ....



    Φυσικά και είναι καλό να πας για να ξαναθυμηθείς τα τραγούδια της εφηβείας σου! Άλλωστε, αυτά και κάτι άλλα μικροπράγματα είναι που μας κρατάνε νέους! Ωστόσο, εγώ δεν έζησα εκείνη την εποχή (δυστυχώς) κι έτσι είμαι αναγκασμένος να κρίνω με μουσικά και μόνο κριτήρια. Και με βάση αυτά, με εξαίρεση 2-3 τραγούδια, δεν μου αρέσουν οι Rainbow αυτής της εποχής....

     

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 01-10-2009 στις 00:12 έγραψε...

     

    εσύ προσωπικη άποψι δέν έχεις ? σού αρέσει ή όχι? ρεζέρβα λέγαμε στο ποδόσφαιρο τους αναπληρωματικούς που έβαζε ο αλέφαντος να καλύψουν θέσεις βασικών. ρεζέρβα ο τερνερ που με αυτόν ο μπλακμορ άλλαξε το ύφος των rainbow ? και τί σημαίνει εδραιώνομαι? παρεπιπτόντως, οι προσωπικές δουλειές του τέρνερ είναι πάρα πολύ καλές, μία και μία.

    καί dio και turner, λοιπόν. μην πω και μπονετ και ντούγκι.



    Φυσικά και έχω γνώμη, απλώς εξέφρασα την εντύπωση που μου έχει αφήσει ο Turner... Λέγοντας ότι δεν εδραιώθηκε, εννοώ πως στις περισσότερες μπάντες που πήγε, πήγε είτε ως αντικαταστάτης κάποιου αναντικατάστατου είτε ως session μουσικός. Σε πόσες από αυτές, π.χ., τον θυμούνται σαν τον βασικό ή τον καλύτερο τραγουδιστή;

    Και προς απάντησή σου, είμαι φαν της πρώτης εποχής των Rainbow (οι πρώτοι 3 δίσκοι). Και όχι, ο Turner δεν μου αρέσει. Καθόλου. Αλλά μίλησα με βάση όσα έχω ακούσει. Αν θες, πρότεινέ μου να ακούσω κάτι που θα μου αλλάξει την γνώμη. Άλλωστε, είμαι πάντα ανοιχτός σε καθετί....

     

    Υ.Γ. Πάντως, το βρίσκω λίγο ανούσιο να τσακωνόμαστε για μια μπάντα που δεν λέγεται καν Rainbow...!


    sitzoune81
    01.10.2009, 16:53


    Spotlight_Dancer
    01.10.2009, 22:32

    Και εν πασει περιπτωσει, ας αλλαξει καποιος τον τιτλο του τοπικ.Δεν ερχονται οι Rainbow.Οι Over The Rainbow ερχονται.


    seras
    01.10.2009, 22:39

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 01-10-2009 στις 22:32 έγραψε...

    Και εν πασει περιπτωσει, ας αλλαξει καποιος τον τιτλο του τοπικ.Δεν ερχονται οι Rainbow.Οι Over The Rainbow ερχονται.



    Nai alla etsi travaei perisotero to endiaferon kai tha exei perisotera klik


    Spotlight_Dancer
    01.10.2009, 22:41

     


    Παράθεση:

     

    καί dio και turner, λοιπόν. μην πω και μπονετ και ντούγκι.



     

    Τι ειναι το ντουγκι?