ελληνική μουσική
    767 online   ·  210.857 μέλη

    Πρόβλημα με ηχογράφηση.

    pannickos
    04.11.2009, 03:03

    Πράσφατα ηχογράφησα με μικρόφωνο μέσω εξωτερικής κάρτας ήχου ,vocals για ένα τραγούδι που έφταχνα.Το πρόβλημα μου είναι οτί τα vocals τα ηχογράφησα μαλλον με τέτοιον τρόπο ώστε το αποτέλεσμα να ήταν (τα βόκαλς) να ακούγονται μόνο από το αριστερό ηχείο.Το πρόγραμμα που χρησιμοποίησα ήταν το Audacity. Μήπως ξέρετε κανένα τρόπο για να μοιράσω τα βόκαλς σε δεξί και αριστερό ηχείο????(ανεξάρτητα αν ακούγονται το ίδιο και από τα 2 ηχεία).


    mariam
    04.11.2009, 11:30

    Γεια χαρα,

    Λοιπον αυτο το εχω παθει πολλες φορες, δλδ ηχογραφησες αν καταλαβα καλα mono οποτε ακους μονο απο το ενα καναλι ετσι?

    Θα βαλεις την ηχογραφηση σου σε ενα προγραμμα πχ στο Nuendo και θα πατησεις δημιουργια ενος mono καναλιου και απο κατω ξανα αλλου ενα mono.Οποτε θα βαλεις το ηχητικο σοηυ δειγμα στο ενα καναλι και θα πατησεις αντιγραφη ωστε να αντιγραφει και στο αλλο καναλι απο κατω, ετσι θα ακους και απο τα δυο ηχεια  ή θα το βαλεις στο Audition και θα πατησεις αριστερα το βελακι ωστε να παει τερμα αριστερα και στο αλλο καναλι τερμα δεξια ο ηχος ετσι θα ακους καπως σαν stereo image.Ελπιζω να λυνεται ετσι το προβλημα σου.

    μαριαμ.


    iwpat
    04.11.2009, 13:57

    Κάνε  την εγγραφή σε μονοφωνική μίξη.


    BAGRATION
    04.11.2009, 14:48

    Ναι μαλλον τα έχεις γράψει στέρεο. Η γράψε σε mono κατευθείαν  η κανε την μετατροπή του καναλιού που έγραψες από stereo-->mono χρησιμοποιόντας ενδεχομένως καποια επιλογή για export που θα έχει το πρόγραμμα.


    synchronicity
    04.11.2009, 18:00

    Εγώ προτείνω το εξής απλό:

    Στο Audacity, πάτα το βελάκι που έχει εκεί που λέει το όνομα του αρχείου (ξέρεις, κάτω από το play και το record). Θα σου βγάλει ένα μενού. Πήγαινε εκεί που λέει "Split stereo track" (3η επιλογή από το τέλος). Το 1 κανάλι θα χωριστεί σε 2. Διάγραψε το κανάλι που δε θες. Τώρα, στο κανάλι που έχει απομείνει, λογικά κάτω από το όνομα του αρχείου θα γράφει "Left, 44100Hz" ή κάτι παρόμοιο. Ξαναπάτα το βελάκι για να βγει και πάλι το μενού. Πάνω από το "Split stereo track" θα σου έχει εμφανίσει κι άλλες επιλογές. Επίλεξε το mono και είσαι έτοιμος!

    Είναι πραγματικά πολύ απλό, αλλά δεν ξέρω αν το περιέγραψα καλά...

    Στη χειρότερη, στείλε μου με PM το αρχείο σου να το κάνω εγώ. =D


    -----------------
    I wanted to write a song, but the melody was slipping away...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : synchronicity στις 04-11-2009 18:02 ]


    pannickos
    05.11.2009, 00:09

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!! Το πρόβλημα μόλις λύθηκε!!!!!!{#emotions_dlg.thumbup}