ελληνική μουσική
    650 online   ·  210.857 μέλη

    Εξωτερική κάρτα ήχου για laptop

    CATWOMAN26
    09.11.2009, 16:33

    Καλησπερα σε ολους!Θέλω τη βοήθεια σας για να επιλεξω μια καλη εξωτερικη καρτα ηχου USB για ηχογράφηση φωνης.Διαθέτω laptop HP Pavilion dv4000 ,προγραμμα cubase,μικροφωνο εχω αλλα θελω να το αλλαξω.Διαθετω το πολυ μεχρι 150 ευρω.Οποιος απο σας μπορει να με βοηθησει ας μου προτεινει μια καλη καρτα ηχου και ενα μικροφωνο.Ενας φιλος μου προτεινε την  CREATIVE sound blaster X-Fi surround 5.1 USB και μια απλη sound blaster usb με 26 ευρω απο τα multirama μου ειπε οτι θα κανει δουλεια.Πραγματικα δεν εχω ιδεα {#emotions_dlg.huh}γιαυτο ζηταω τη δικη σας βοηθεια!Περιμενω τις απαντησεις σας................{#emotions_dlg.beer}


    noizreduction
    09.11.2009, 19:10

    Καλο θα ηταν να μας πεις και τι μικροφωνο εχεις ωστε να προτεινουμε και μια αντιστοιχη καρτα ( και βεβαια εαν προκειται να αλλαξεις μικροφωνο, τι εχεις κατα νου ).

     

    Υποψιν..μακρια απο creative..Και μακρια απο μαγαζια που αφορουν το μεσο καταναλωτη σε PC διοτι προτεινουν ασχετα πραγματα με το αντικειμενο ( ηχοληψια, μουσικη )..


    starg
    09.11.2009, 20:20

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 09-11-2009 στις 19:10 έγραψε...
    Υποψιν..μακρια απο creative..Και μακρια απο μαγαζια που αφορουν το μεσο καταναλωτη σε PC διοτι προτεινουν ασχετα πραγματα με το αντικειμενο ( ηχοληψια, μουσικη )..

    +1000
    Καλές οι creative αλλά για παιχνίδια...
    Εγώ σε αυτό το budget θα προτιμούσα αυτή:
    LEXICON OMEGA STUDIO
    Τα έχει όλα και συμφέρει, δεδομένου ότι έχει και ενσωματωμένο midi interface για κανένα πλήκτρο...
    Ανεβάνεις λίγο στα 155 ευρώ αλλά καθαρίζεις...
    λίγο πιο φτηνή :TASCAM US-144  στα140...

     


    takispag
    10.11.2009, 10:43

    Εγώ έχω της M-Audio την Fast track Pro, και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Και σε κριτικές που έχω διαβάσει λένε καλά πράγματα γι'αυτήν. Στη συνιστώ ανεπιφύλακτα, και αν θυμάμαι καλά είναι κάπου εκεί οικονομικά.


    noizreduction
    10.11.2009, 11:08

    Οποιαδηποτε απο τις παραπανω καρτες αρκει για να κανει καποιος μια καλουτσικη ερασιτεχνικη δουλεια. Ευτυχως λυσεις υπαρχουν εκει εξω ( the truth is out there ) κι αναλογα με το budget του καθενος, μπορει να επιλεξει και την καρτα που θελει.

    Σημασια κατα τη γνωμη μου εχει η επιλογη να συνδυαζει την καλυτερη αποδοση σε σχεση με την τιμη., Σιγουρα στις low budget καταστασεις καποια πραγματα δε τα πολυπροσεχουμε ( πχ, προενισχυτες, convertors , κλπ ) αλλα λογω πληθωρας επιλογων, καλο ειναι να εχουμε και ενα αλφα standard για το τι θα επιλεξουμε!


    makisdav
    10.11.2009, 13:11

    Εγω χρησιμοποιω με το laptop μου αυτην εδω http://www.thomann.de/gr/yamaha_audiogram_3.htm και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος!!Ειναι γυρω στο κατοσταρικο!


    CATWOMAN26
    11.11.2009, 18:16

    Πρωτα απολα σας ευχαριστω ολους για τισ απαντησεις σας.

    noizereduction το μικροφωνο που εχω ειναι DM-968 PROEL,το ειχα παρει πριν καποια χρονια γυρω στα 30 ευρω,ενα απλο μικροφωνο.Τωρα δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου αλλα θελω να το συνδιασω με τη καρτα ηχου για να εχω ενα ωραιο αποτελεσμα.Δεν ξερω και πολλα πραγματα απο μικροφωνα και καρτες ηχου γιαυτο ζητησα τη συμβουλη σας.Σε παρακαλω διαφωτισε με και βοηθησε με να κανω τη σωστη επιλογη ωστε να εχω ενα καλο αποτελεσμα ηχογραφησης.Και οποιος αλλος γνωριζει κατι ας μου γραψει...........


    noizreduction
    12.11.2009, 12:57

    Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι εαν τα 150€ αφορουν μονο την αγορα καρτας ή και με αυτα θα αγορασεις ενα μικροφωνο.

    Επισης θα ηθελα να μαθω ως ποιο ποσοστο σε ενδιαφερει η ποιοτητα του ηχου. Δηλαδη, μετρια μονο για να ακους τη φωνη σου πανω σε τραγουδια ή σε φιλικο περιβαλλον, καλα για να μπορεις να πηγαινεις και μια  δουλεια σε ενα στουντιο για μιξη, ή αριστα για να κανεις ολοκληρωμενη ηχογραφηση και μιξη στο σπιτι σου χωρις να δαπανας χρηματα σε στουντιο.


    CATWOMAN26
    12.11.2009, 16:23

    Τα 150 ευρω  αφορουν και την αγορα καρτας και μικροφωνου.Η ποιοτητα του ηχου μ ενδιαφερει παρα πολυ και οπως ακριβως το περιγραφεις στην τελευταια σου σειρα θελω να εχω αριστη ποιοτητα ηχου για να κανω ολοκληρωμενη δουλεια στο σπιτι χωρις να δαπανω χρηματα σε στουντιο.Γνωριζω πως για να εχω ενα τετοιο αποτελεσμα πρεπει να διαθεσω αρκετα χρηματα,δυστυχως αυτη τη  στιγμη διαθετω 150 με 200 ευρω περιπου.

    Υπαρχει ''κατι''σε αυτα τα χρηματα που θα εχει και καλη αποδοση στη δουλεια μου?

     


    noizreduction
    12.11.2009, 20:40

    Δυστυχως τα χρηματα που δινεις ειναι πραγματικα ελαχιστα σε σχεση με αυτο που θες. Βαζοντας υποψιν και παραγοντες που επηρρεαζουν ετσι και αλλιως την ποιοτητα της ηχογραφησης σου ( ελλειψη σωστης ακουστικης κατα τη διαρκεια της ηχογραφησης και παρομοια συναφη θεματα ) πρεπει να σε προειδοποιησω πως δε μπορεις να κινηθεις σε υψηλα επιπεδα απαιτησεων για τον ηχο σου.

     

    Προσωπικα θα προσπαθησω να χωρισω στο ποσο ετσι ωστε να παρεις μια μετρια καρτα ηχου ( που θα σου αποδωσει καρπους και θα την εχεις για ενα ευλογο διαστημα, μεχρι τουλαχιστον να αναβαθμιστεις και οικονομικα ) και ενα μετριο μικροφωνο ( ωστε να ηχογραφεις οσο το δυνατον πιο κοντα σε μετρια standards τη φωνη σου ).

    Κοιταζοντας προχειρα στο αγαπημενο μου Θωμα, διαπιστωνω πως η μικρη κατηγορια καρτων εμπλουτιστηκε στο διαστημα που κανω το στρατιωτικο μου. Πολλες μαρκες τις γνωριζω μονο σε αλλα hardware μηχανηματα ( κυριως προενισχυτες ), οποτε θα σου προτεινω ο,τι ξερω κι εχω χρησιμοποιησει ή εχει τυχει να το χρησιμοποιουν συναδελφοι.

    Μια καλη λυση ( και με καλες επιδοσεις ) ειναι η καρτουλα της Yamaha που παρεχει και εισοδο για μικροφωνο και ποιοτικα ειναι σε ανεκτα εως καλα επιπεδα. Μειονεκτημα της ειναι η σταθερη αναλυση και συχνοτητα ( 44,1KHz και 16bit ) αλλα για την εφαρμογη που το θες δε νομιζω πως θα σου προκαλεσει αμεσα προβλημα.

    Αλλη, ενδεδειγμενη λυση, ειναι η lexicon alpha η οποια παρεχει και το lexicon pantheon reverb σαν VST effect. Ενδεχομενως να σε ενδιεφερε και το πακετο που προτεινει ο thomann με τη συγκεκριμενη καρτα. Ξεπερναει λιγο το budget σου, ομως ειναι λιγο παραπανω αρα υποθετω πως θα μπορουσες να φυλαξεις λιγα χρηματα παραπανω. Το μικροφωνο που δινει ειναι μια κλασσικη "αντιγραφη" που κανει η tbone, ομως για τη δουλεια σου θα ειναι μια καλη αρχη.

    Μια πιο προχωρημενη λυση ειναι η Alesis IO2 μαζι με το ιδιο μικροφωνο. Ομως το ποσο εκτοξευεται περιπου 100€ πιο πανω απο την αρχικη σου προβλεψη. Βεβαια σε βαθος χρονου η καρτα θα σου φανει χρησιμη ακομα κι οταν αναβαθμισεις το μικροφωνο ή το χωρο που ηχογραφεις.

     

    Εαν προτιμησεις ναπ αρεις ομως μονο μια καρτα κι ενα μικροφωνο ξεχωριστα ( δηλαδη οχι απο τα πακετα που προσφερει το thomann ), προτεινω ανεπιφυλακτα να προβεις στην αγορα ενος ribbon μικροφωνου. Αρκετα ευαισθητα, αποδιδουν αξια τα χρηματα τους και το τελευταιο καιρο η κατασκευη τους γινεται πιο φτηνη και πιο ανθεκτικη σε καταπονησεις ( χαρακτηριστικο των παλιων ribbon ).

    Το πιο φτηνο στην αγορα ειναι το RB100 και ισως μια καλη αρχη για να εχεις επαφη με ενα καλυτερο μικροφωνο.

    Απο την αλλη μπορεις να αποκτησεις ενα κλασσικο στουντιακο μικροφωνο μεγαλου διαφραγματος. Προτεινω ( για αρχη ) το C3 της Behringer. Στην ουσια απο τη χαμηλη κατηγορια ειναι το μονο που αποδιδει τα λεφτα του ( παραδοξως ) και με μια μετρια καρτα θα "δεσει" σαν ηχος.

     

    Ειναι καθαρα δικο σου θεμα το τι θα παρεις. Αλλα εχε υποψιν και τους παραγοντες που αναφερω ( δηαλδη κακη ακουστικη στο χωρο ηχογραφησης, τεχνικες ηχοληψιας, κλπ ) ωστε να μην απογοητευτεις στο ενδεχομενο κακης ηχογραφησης.


    CATWOMAN26
    13.11.2009, 19:09

    noizreduction Σευχαριστω πολυ πολυ για τις πληροφοριες και τη βοηθεια σου.Θ α επιλεξω σιγουρα καποια απο ολα αυτα που μου προτεινεις και στο μελλον αν τα καταφερω να μαζεψω ενα σεβαστο ποσο θα παρω κατι καλυτερο.Και παλι σευχαριστω πολυ πολυ!Να σαι καλα!!!{#emotions_dlg.clap}


    Jimmos
    31.08.2010, 13:01

    Paidia yamaha audiogramn 3 ή lexicon alpha???einai gurw sthn idia timh!!Kai na rwthsw kati allo?h eswterikh karta hxou tou laptop mou den leitourgei katholou,mallon exei kaei,me autes tis kartes mporw na anaparagw hxo ap to laptop(tainies,games,tragoudia)kanonika upokathistontas thn eswterikh karta etsi den einai?