ελληνική μουσική
    644 online   ·  210.886 μέλη

    Διάρκεια Μαθημάτων Φωνητικής

    MrChristos
    23.11.2009, 02:53

    Αφού έκανα για μερικούς μήνες μοντέρνο τραγούδι, αποφάσισα να ασχοληθώ με το κλασσικό..

    Ο λόγος; η τεχνική.. Πιστεύω ότι είναι καλύτερη και έχει να μου προσφέρει πολύ περισσότερα...

    Μιλούσα με ένα φίλο μου που κάνει φωνητική πολλά χρόνια και μου είπε πως ο δάσκαλος ό,τι είναι να σου δώσει, θα στο δώσει μέσα σε 6 μήνες.. Με άλλα λόγια; Αν δε δεις διαφορά στη φωνή σου μετά από 6 μήνες, άλλαξε καθηγητή..

    Ποια είναι η δική σας εμπειρία; Κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο; Μέσα σε ένα χρόνο τι αλλαγές μπορεί να υπάρξουν στην φωνή

    Α) σε κάποιον που κάνει κλασσικό τραγούδι

    Β) σε κάποιον που κάνει μοντέρνο τραγούδι;


    mmamais
    14.01.2010, 22:31

    Αδερφέ εγώ ψάλτης είμαι, έκανα στον Ονούφριο Σώχο (Μαέστρος, καθηγητής κλασικού τραγουδιού κτλ κτλ) για 15 μήνες και πραγματικά βοηθήθηκα πάρα πολύ ήδη από το πρώτο 6μηνο που λες κ εσύ, συγκεκριμένα λιγότερη κούραση κατά τη φώνηση, απέκτησα κανα-δυό νότες επιπλέον στα χαμηλά και στα ψηλά....αυτά. Τα άλλα είναι θέματα τεχνικής που είναι διαφορετική στη βυζαντινή μουσική (στη ψαλτική συγκεκριμένα)

    Η άποψή του πάντως είναι ότι πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 2 χρόνια.

    Επ ευκαιρία πέρα από τις ασκήσεις στο πιάνο μας έβαζα και κάναμε προκαταρκτικά 15-20 λεπτά αεροβικές ασκήσεις πριν από κάθε μάθημα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mmamais στις 14-01-2010 22:33 ]


    MrChristos
    15.01.2010, 15:28

    Μια χαρά ακούγεται...


    freddieKrueger
    30.01.2010, 17:58

    Παράθεση:

    Το μέλος MrChristos στις 23-11-2009 στις 02:53 έγραψε...

    Αφού έκανα για μερικούς μήνες μοντέρνο τραγούδι, αποφάσισα να ασχοληθώ με το κλασσικό..

    Ο λόγος; η τεχνική.. Πιστεύω ότι είναι καλύτερη και έχει να μου προσφέρει πολύ περισσότερα...

    Μιλούσα με ένα φίλο μου που κάνει φωνητική πολλά χρόνια και μου είπε πως ο δάσκαλος ό,τι είναι να σου δώσει, θα στο δώσει μέσα σε 6 μήνες.. Με άλλα λόγια; Αν δε δεις διαφορά στη φωνή σου μετά από 6 μήνες, άλλαξε καθηγητή..

    Ποια είναι η δική σας εμπειρία; Κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο; Μέσα σε ένα χρόνο τι αλλαγές μπορεί να υπάρξουν στην φωνή

    Α) σε κάποιον που κάνει κλασσικό τραγούδι

    Β) σε κάποιον που κάνει μοντέρνο τραγούδι;



    Αν σ αρεσει το κλασσικο ρεπερτοριο να ακολουθησεις κλασσικ τραγουδι...αν οχι...μακρια!!!

    Δες τον μεγαλο Παβαροτι να κακοποιει ενα θεικο τραγουδι κατα τη γνωμη μου:

     

    >

     

    Απο εκει και περα:Τ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ!!!Ειτε κλασσικο μαθαινεις ειτε μοντερνο χρειαζεται να εχεις ΑΡΙΣΤΗ ΤΕΧΝΙΚΗ!

    Δεν υπαρχουν καλα και κακα ειδη τραγουδιου,υπαρχουν μονο κακοι δασκαλοι και κακοι μαθητες...αν εσυ δεν εισαι ικανοποιημενος απο το δασκαλο του μοντερνου το πιο πιθανο ειναι να φταιει ο δασκαλος αν ειναι κακος.,ο μαθητης(εσυ δηλαδη,αν δεν τα 'πολυπαιρνεις')και ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ το ειδος του τραγουδιου...

     

    Αν λοιπον ο δασκαλος σου ειναι αψογος,εσυ εισαι εξαιρετικα δουλευταρας,υπομονετικος και ταλαντουχος και παρ ολα αυτα δεν βελτιωνεσαι,τοτε ναι,αρχινα κλασσικο....


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 30-01-2010 17:59 ]


    roula88
    19.02.2010, 10:09

    Αυτο που εχω καταλάβει εγώ μετά απο τόσα χρόνια σπουδών πανω στη μουσική είναι οτι σημασία εχει να πας σε μια καλη σχολή για να σε καθοδιγισουν σωστά στο τι πρέπει να κανεις .Μπορει η φώνη σου να μην κάνει για κλασσικο και να ταλεπωριθεις άδικα.Το ποιο σωστό ειναι να βρείς δάσκαλο-α που να εχει κάνει κλασσικό και μοντέρνο ωστε αν κάνεις μοντέρνο να σου κάνει και τεχνικες κλασσικού.


    ioanna18
    19.02.2010, 11:41

    Εγω μέσα στους πρώτους δυο μήνες είδα αλλαγές στη φωνή μου


    Lucifersam
    25.03.2010, 18:28
    Με ενα καλο δασκαλο θα δεις μεγαλες αλλαγες γρηγορα.Ιδιως στο κλασικο.Βεβαια δεν ειναι παντα θεμα δασκαλου αλλα και μαθητη. Μαθητες του ιδιου δασκαλου κανουν τελειως διαφορετικη προοδο.
    sakisarabatzis
    26.03.2010, 19:56

    το κλασσικο ιδιαιτερα τραγουδι ειναι σπουδη.Προυποθετει χρονια και πολυ μελέτη και οτι προβλέπεται απο τη νομοθεσία


    VOICETEACHER
    28.03.2010, 10:19

    Στουs πρωτουs μηνεs ο μαθητηs προσπαθει να κατα λαβει τι ακριβωs γινεται,απο τον 6 μηνα και μετα αρχιζει η διαφορα...και στουs επαγγελματιεs ,δεν πρεπει να σταματα  η φωνητικη,στουs ερασιτεχνεs,2 χρονια ειναι απαραιτητα!{#emotions_dlg.rockon}


    valeriablonde
    07.04.2010, 14:37
    λοιπον κανω φωνητικη 2 πανω απο δυο χρονια.προσφατα αλλαξα δασκαλο.οχι επειδη ο προηγουμενος δεν ητανε καλος αλλα επειδη ο καινουργιος ειναι κορυφη.αυτο που εχω να πω ειναι οτι ειδα αλλαγες στη φωνη μου μετα απο 1,5 μηνα σιγουρα.κανω μοντερνο τραγουδι.αλλη τοποθετηση αλλα πραγματα.ο καθε δασκαλος εχει διαφορετικη τεχνικη.αυτο εξαρταται απο τις σπουδες που εχει κανει κ που τις εχει κανει στην ελλαδα η στο εξωτερικο.φυσικα ο μαθητης πρεπει να ασχολειται πανω απο μια φορα την ευδομαδα,σαφως!χρειαζεται μελετη!!
    valeriablonde
    07.04.2010, 14:46
    παντως ενας καλος τραγουδιστης πρεπει να εχει διπλα του παντα εναν δασκαλο να τον καθοδηγει!οποτε τα μαθηματα δεν τελειωνουν ποτε!:))))))))))
    sakisarabatzis
    07.04.2010, 15:13

    Συμφωνώ απολυτα με την τοποθέτηση του ανωτέρου μέλους. Η ερευνα και μελετη της μουσικης και ιδιαίτερα της ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ, ειναι [απύθμενη]....


    earinos
    15.05.2010, 20:52

    Τέταια δουλειά που κάνει ο Σάκης Δεν την έχω ξαναδεί. Ακούστε τον Ανθρωπο αυτόν δεν είναι απλά ένας καθηγητής φωνητικής , βγάζει καλλιτέχνες. Δεν το λέω για κοπλιμέντο και επικοινωνιακό τρικ , απλά λέω την αλήθεια. Δίνω συγχαρητήρια στο παιδί 16 ετών και μαθητής του Κύριου Αραπατζή για το χάρισμα και την δουλειά που κάνει στην Βυζαντινή μουσική. Το παιδί είναι άγγελος φωνής.Και όσο για τα μαθήματα που πρέπει να κάνει κανείς !!!! δεν σταματάνε ΠΟΤΕ.

    Μην βιάζεστε να γίνετε τραγουδιστές !!!! Χρειάζεται και αγάπη , ψυχή , η ζωή όλη να είναι ένα τραγούδι , και μέσα σε αυτό το χάος του πενταγράμμου.!!!!!!