ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.874 μέλη

    Δεκαετία του '80. Ποια είναι η άποψή σας για τη μουσική αυτής της εποχής;

    rollinngstone
    05.01.2010, 17:27

    Ώρες - ώρες ακούω διάφορα για τη δεκαετία του '80. Άλλοι λενε ότι η μουσική της ήταν για πέταμα, και άλλοι λένε ότι πρόκειται για μια απο τις πιο λαμπρές περιόδους της μουσικής κατά τη διάρκεια του 20ου αιώνα. Είμαι ένα νέος άνθρωπος και δεν έχω προλάβει να ζήσω αυτή την εποχή. Εσάς ποια είναι η άποψη σας για τη μουσική της;;;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KIT_KAT στις 05-01-2010 18:05 ]


    kwstasagas
    05.01.2010, 21:04

    Για τη μουσική των 80ς, αλλά και για τα 80ς εν γένει, έχω γράψει [ή μάλλον ... σάς έχω "πρήξει"] .... ουκ ολίγες φορές : στο φόρουμ, σε σχόλια στο Περιοδικό, λίαν προσφάτως και στο μπλογκ μου ....

    Τώρα, σε αυτό το ερώτημα ... επιτρέψατέ μου να αποφύγω να δώσω απάντηση, μιας και αυτή δεν θα είναι καθόλου αντικειμενική .... βλέπετε, η εποχή αυτή είναι συνδεδεμένη με τα παιδικά μου χρόνια, την εφηβεία μου, αλλά και την πρώτη νιότη μου, δηλαδή με μια "ιδιαίτερη" περίοδο της ζωής μου ... έτσι, ο,τιδήποτε σχετίζεται με αυτήν την εποχή, έχει αποκτήσει μέσα μου κάτι το ΙΕΡΟ .... Οπότε, μάλλον για τα 80ς θα σάς μιλήσω με τα καλύτερα λόγια, παραβλέποντας, ίσως, διάφορα "στραβά" εκείνης της εποχής [όχι μόνο από μουσικής απόψεως .... ] .....

    Συνεπώς, ας απαντήσει για τη μουσική των 80ς κάποιος πιο αντικειμενικός από μένα ....