ελληνική μουσική
    828 online   ·  210.851 μέλη

    Ποια είναι η γνώμη σας σχετικά με τους UFO.

    rollinngstone
    31.01.2010, 11:55

    Δεν τη γνωρίζω και πολύ καλά ετούτη την μπάντα, για αυτόν χρειάζομαι κάποιον να μου πει δυο λόγια, αν αξίζει να ασχοληθώ μαζί της.

    Έχω ακούσει μόνο ένα άλμπουμ τους το The Wild and the Innocent, κάπως έτσι τέλως, πάντων και κάτι σκόρπια τραγούδια, από δω κι από κει.


    kwstasagas
    31.01.2010, 12:30

    Προσωπική / ταπεινή άποψη : Βάλε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στη δισκοθήκη σου τον δίσκο τους PHENOMENON, έτους 1974. Είναι ο πρώτος δίσκος που έβγαλαν με κιθαρίστα τον τόοοτε 18χρονο [ίσως και μικρότερο] κιθαρωδό MICHAEL SCHENKER, τον οποίο "αρπάξανε" από τους SCORPIONS !!! Ο "Μιχαλάκης", παρόλο που δεν ήξερε τότε γρι Αγγλικά, τους έγραψε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ χαρντ ροκ και μπαλαντιέρικες μελωδίες !!! Ιδίως αυτές οι μπαλάντες του .... Για περισσότερα σε παραπέμπω στο κείμενό μου στο e - Περιοδικό "ΤΟ ΡΑΦΙ ΜΕ ΤΑ ΒΙΝΥΛΙΑ : UFO - PHENOMENON", το οποίο δημοσιεύθηκε τον Γενάρη του 2009 .....

     

    Περαιτέρω, συμβαίνουν τα .... εξής παράδοξα :

    1/ Παρόλο που ο "Μιχαλάκης" είναι ένας από τους σπουδαιότερους ροκ / χαρντ ροκ κιθαρίστες, το αγαπημένο μου UFO - σόλο δεν προέρχεται από αυτόν, αλλά από τον κιθαρίστα που τον αντικατέστησε μετά την αποχώρησή του [νομίζω λέγεται CHAPMAN]. Πρόκειται για το σόλο στην καταπληκτική μπαλάντα PROFESSION OF THE VIOLENCE, που βγήκε στις αρχές των 80ς [εκείνα τα χρόνια, μάλιστα, οι δικοί μας SOCRATES έκαναν περιοδεία μαζί με τους UFO και άνοιγαν τις συναυλίες τους !!!! Ο Αντύπας, σε μια συνέντευξή του στην εκπομπή του Λευτέρη Παπαδόπουλου "ξεδίπλωσε" τις σχετικές αναμνήσεις του .... ] ...... Να, λοιπόν, τα πλέον αγαπημένα μου UFO - σολίδια :  

     
    https://www.youtube.com/watch?v=oan8bbVxXHsLink

    >

    2/ Παρόλο που ο "Μιχαλάκης" ήταν εμπνευσμένος και ταλαντούχος μελωδός [τον οποίον οφείλουν να μελετήσουν όσοι έχουν σκοπό να γράψουν ροκ τραγούδια και, ιδίως, ροκ μπαλάντες], το πλέον αγαπημένο μου UFO - τραγούδι .... δεν προέρχεται από αυτόν !!! Πρόκειται για το "σπαρακτικό" MARTIAN LANDSCAPE, το οποίο περιέχεται στο δίσκο τους NO HEAVY PETTIN' [του 1975 ή 1976, ο δεύτερος, κατ΄ εμέ, καλύτερος δίσκος τους μετά το "Φαινόμενον"]. Το τραγούδι αυτό το έγραψε ο οργανίστας / πιανίστας των UFO ονόματι DANY PEYRONELL, ο οποίος πέρασε για λίγο από την μπάντα, ηχογράφησε μαζί τους το No Heavy Pettin και, αφού τσακώθηκε για τα καλά, αποχώρησε [είναι γνωστό ότι οι σχέσεις των μελών της εν λόγω μπάντας .... ποτέ δεν ήταν οι καλύτερες, ακόμη και μέχρι σήμερα !!!]. Να, λοιπόν, και το πλέον αγαπημένο μου UFO - τραγούδι :  


    https://www.youtube.com/watch?v=Sg9l2419HKw Link

    >


    -----------------
    Jeanne: Oh what a beautiful feeling. Everything shimmering in the twilight. Look at that sunset. I've never seen such colours before. It all seems suspended in eternity. I wish moments like these would last forever [Eloy - Love Over six centuries]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 31-01-2010 12:32 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 31-01-2010 12:34 ]


    kwstasagas
    31.01.2010, 12:58

    Α, και κάτι ακόμη : Αφού ακούσεις και "κατανοήσεις" τους UFO της περιόδου Michael Schenker, τότε .... κάνε μια προσπάθεια να ανακαλύψεις τους "άλλους" UFO : Αυτούς της πρώτης περιόδου, 1969 - 1971 .... Τότε που ηχογράφησαν τα UFO 1 [1970] και UFO 2 [1971], δίσκοι που ξεχειλίζουν από "ακατέργαστο", "αντεργκράουντ", ψυχεδελικό space rock .... Ήταν η περίοδος που είχαν για κιθαρίστα τον "φευγάτο" MICK BOLTON ... που γράφανε και παίζανε "πρωτόλεια" space rock τραγούδια διάρκειας 18 και 26 λεπτών .... που η μπάντα ήταν, ακόμη, άγνωστη και ... άφραγκη [τα όργανά τους ήταν μεταχειρισμένα και οι ενισχυτές τους .... ετοιμόρροποι !!! έτσι, τουλάχιστον, διάβασα σε κάποιο αφιέρωμά τους σε ένα παλιό περιοδικό Heavy Metal] ..... Ιδού μια γεύση από εκείνη την περίοδό τους :


    https://www.youtube.com/watch?v=8UHBV5l4-ToLink

    >

     


    -----------------
    Jeanne: Oh what a beautiful feeling. Everything shimmering in the twilight. Look at that sunset. I've never seen such colours before. It all seems suspended in eternity. I wish moments like these would last forever [Eloy - Love Over six centuries]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 31-01-2010 13:29 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 31-01-2010 13:32 ]


    rollinngstone
    31.01.2010, 13:02

    OK. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.


    MakisBOC
    31.01.2010, 15:02
    απο τα ΠΙΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ συγκροτηματα...απο τα πιο ΜΕΓΑΛΑ γκρουπς..δυστυχως ομως οχι αναλογα εκτιμημενα απο πολλους.. πρωτος μου δισκος στα 80ς το "FLYING" space rock.. τι να πει κανεις για τη μελωδια εισαγωγη στο "Doctor Doctor"..τι να πει κανεις για το "Try me" και τοσα αλλα..
    MakisBOC
    31.01.2010, 15:03
    δυστυχως δεν τους ειχα δει στο ΣΠΟΡΤΙΓΚ το 1982 αν θυμαμαι καλα
    kwstasagas
    31.01.2010, 15:19

    Πάντως, η συναυλία τους πριν 2 - 3 χρόνια στο ΓΚΑΓΚΑΡΙΝ ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ .... Ο Mogg, παρόλο που είχε κατεβάσει .... ένα σωρό μπυρόνια [αφού και κατά τη διάρκεια του λάιβ δεν σταμάτησε να πίνει !!!!], έκανε απίστευτα φωνητικά ..... Ο δεξιοτέχνης κιθαρίστας VINNIE MOORE έδειξε πλήρως προσαρμοσμένος στο ρεπερτόριο και στο πνεύμα της μπάντας .... Τα υπόλοιπα 2 μέλη σε αυτό το λάιβ ήταν η αυθεντική σύνθεσή τους από το ξεκίνημά τους, ήτοι ο PETE WAY στο μπάσο και ο PARKER στα ντραμς .......

     

    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΑΣ ΞΑΝΑΕΡΘΟΥΝ {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}


    musickaleidoscope
    31.01.2010, 17:03

     

    απο τα καλυτερα group και οντως απο τα γνωστα αγνωστα στην Ελλαδα...αξιζει με το παραπάνω να τους ψάξεις και την πρώτη space boogie φαση αλλά και την τελείως διαφορετική hard κατευθυνση που συνεχισαν με τον Shencker...προσωπικά πιστευω οτι με το υπέροχο Live ,Strangers in the night ολοκληρώθηκε ο κυκλος τους αν και με διαφορες συνθεσεις συνεχισαν να κυκλοφορουν lp στα 80s μετρια ως αδιαφορα...

     

    >

    να προσθεσω και εγω το αγαπημενο Belladonna στη λιστα με τα τραγουδια τους, απο το No Heavy Petting...


    starg
    31.01.2010, 17:31

    Το "Heavy pettin'' είχε μέσα και τον άλλο ύμνο:

    https://www.youtube.com/watch?v=vXe_33xgpCoLink

    />
    Ενώ στο πραγματικά καταπληκτικό Lights out ξέθαψαν και αυτό:

    https://www.youtube.com/watch?v=iwAR4LuTbXQLink
    >  με μια πιό "κιθαριστική" άποψη...
     απο το forever changes των Love του '67...


    freakhood
    31.01.2010, 20:09

    Οι τύποι είχαν καλές μελωδίες, ειδικά στις αρχές της δεκαετίας του 70. Έτυχε να τους δω με τον Chapman κάποτε. Συμπαθητικός κιθαρίστας. Όμως οι UFO ήταν αυτοί των 70s.

    Δεν θέλω να μιλάω για τους δεινόσαυρους του σήμερα που κάνουν αρπαχτές. Απαξιώ.

    Αγαπημένο μου τραγούδι το natural thing και επίσης το let it roll όπως και το lights out στο live του Chicago.

     


    rollinngstone
    31.01.2010, 22:27

    Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους σας για τα βίντεο και τις πληροφορίες. Όλα τα τραγούδια ήταν υπέροχα. Πραγματικά μου φαίνεται ότι θα ασχοληθώ σοβαρά με αυτή την μπάντα.

    Όπως είπα και πιο πριν, από UFO έχω ακούσει μόνο έναν δίσκο τους, το The Wild, The Willing and The Innocent, και αν και δεν είναι και κανένας τρομερός δίσκος, μου φάνηκε καλούτσικος, να και έδινε την εντύπωση ότι δεν έγινε με έμπνευση. Σε σύγκριση, όμως, με αυτά που άκουσα, σαφώς ωχρειά κατά πολύ μάλιστα.

    Όσο για το Doctor Doctor, το έχω ακούσει και είναι το κάτι άλλο. ΠΑΡΑ πολύ καλό τραγούδι και ένα από τα καλύτερα ροκ κομμάτια που έχω ακούσει.

    Να δείς που αυτός ο Michael Schenker ήτανε πραγματικά μεγάλο ταλέντο.


    MakisBOC
    01.02.2010, 23:56

    UFO





    επισυναπτόμενα: UFO a.JPG 
    MakisBOC
    03.02.2010, 14:31

    o Vinnie Moore των UFO on stage με τους BLUE OYSTER CULT  το καλοκαιρι του 2008

    (στο κομματι "Then Came the last days of May")





    επισυναπτόμενα: BOC-UFO.jpg 


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία