ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.853 μέλη

    Firewire ή usb audio interface και ποιο

    ajk
    17.02.2010, 08:16

    Παιδια διαθετω 250 εως 350 ευρα και ειμαι μεταξυ μιας usb καρτας μιας firewire ή μας tascam dp-02 κονσολας.Παρακαλω θερμα να μου πειτε 1.ποιο απο τα τρια 2.ποια ειναι η καλυτερη επιλογη σε καρτα στα λεφτα που διαθετω.Γρηγορα ομως γιατι ειμαι φοιτητης και αν δεν το παρω τωρα το μηχανημα τα λεφτα θα εξανεμιστουν.

    Ευχαριστω προκαταβολικα


    noizreduction
    17.02.2010, 09:39

    Εαν δεν μας πεις για τι χρηση τη θελεις, δε μπορουμε να σου προτεινουμε κατι!


    ajk
    17.02.2010, 23:38

    Το θελω για ηχογραφηση κιθαρας(fender jazzmaster kai raven west tele), drum machine(alesis) ,φωνητικα, μπασο κατευθειαν σε line in για να δεσουν καλυτερα αν και εχω απο μικροφωνα ενα tbone ribbon kai stereoset επισης της tbone τα οποια μεχρι τωρα ειναι αψογα στο στουντιο αλλα δεν ξερω στο σπιτι χωρις ηχομονωση πως θα ακουγονται.Με τον εξοπλισμο που εχω και με δεδομενο οτι απο υπολογιστες εχω εναν laptop hp και σταθερο turbox2002μοντελο και απο προγραμματα nuendo 4 τι προτεινετε 

    παρακαλω απαντηστε


    noizreduction
    21.02.2010, 19:23

    Οποτε μιλαμε για μια καρτα "ελβετικο σουγια" με πολλαπλες χρησεις.

    Το μονο καλο ειναι πως εφοσον ηχογραφεις το καθε οργανο ξεχωριστα, το πολυ να χρειαστεις 2 εισοδους συγχρονως, αρα δεν παμε σε ακριβες και πολυπλοκες πολυκαναλες καρτες.

    Υποθετω πως τα "ζυγισμενα" μικροφωνα που εχεις ( το ζευγαρι της tbone ) ειναι πυκνωτικα "πουρακια", οποτε θα χρειαστουμε και μια καρτα που και οι 2 εισοδοι της θα εχουν phantom power, ωστε να λειτουργουν. Προς Θεου, μην ανοιξεις ποτε το Phantom power στο ribbon μικροφωνο ( μου κανει εντυπωση η επιλογη σου παντως για ribbon μικροφωνο ), ακομα κι αν ο κατασκευαστης λεει πως δεν υπαρχει κινδυνος.

    Το λειτουργικο και το προγραμμα που θα χρησιμοποιησεις δεν μας αφορουν, αν και ριψοκινδυνευεις εαν χρησιμοποιεις Vista ή 7, διοτι πολλες εταιριες δεν εχουν ενημερωμενους ή λειτουργικους drivers.

     

    Λοιπον, οι προτασεις μου ( ξεκινωντας απο USB ) ειναι αυτες:

     

    1) Lexicon IONIX U22

    2 καναλια με προενισχυση, καλη προενισχυση για οργανα και μικροφωνα και απλη στη χρηση της. Αν και συνηθως παντα προτεινα την Alesis IO2, αυτη τη φορα αναγνωριζω πως η Lexicon εβαλε τα καλυτερα της και μας αφησε αφωνους.

    2) Digidesign MBOX2

    Σιγουρα ειναι στο top του budget σου και μια αριστη επιλογη για τη δουλεια σου. Ομως στη θεση σου δε θα εδινα 350€, ενω με την προηγουμενη καρτα θα ειχα περιπου τις ιδιες επιδοσεις ( απο τη στιγμη που ο χωρος σου δεν ειναι διαμορφωμενος δεν μπορεις να εχεις δουλειες υψηλης ποιοτητας, οποτε και η παν-ακριβη καρτα θα ηταν αχρηστη ).

    3) Presonus Firebox

    Μια καλη επιλογη σε Firewire συνδεση. 2 καναλια με καλη προενισχυση και ποιοτητα στον ηχο.

    4) MAUDIO PROFIRE 610

    Περισσοτερες εισοδοι, αρκετα πιο ακριβη, αλλα εχει δοκιμαστει κι αντεχει πολλα {#emotions_dlg.biggrin}

    5) ALESIS MULTIMIX 16

    Σε περιπτωση που θες να κινηθεις σε πολυκαναλη ηχογραφηση σε ενα οχι και τοσο πολυπλοκο περιβαλλον, η συγκεκριμενη κονσολα/καρτα ηχου ειναι μια καλη επιλογη. Δε θα σου προτεινα ομως να αποκτησεις τετοιο "εργαλειο", αφου οι πολυκαναλες ηχογραφησεις απαιτουν και αρκετη επεξεργαστικη ισχυ, γνωσεις και ενδεχομενως εναν εμπειρο ηχοληπτη.

    Σαν αντιπροταση, υπαρχει και η ALESIS io26.