ελληνική μουσική
    777 online   ·  210.851 μέλη

    Ξέρει κανείς τη διαδικασία για να φτιάξεις ένα demo???

    theodora-chrysanthi
    15.03.2010, 14:48

    Θέλουμε να φτιάξουμε με μία φίλη μου ένα demo. Έχουμε το τραγούδι αλλά έχουμε κολλήσει λίγο με την μουσική και γενικώς δεν έχουμε ξανά ασχοληθεί ποτέ με demo και από τεχνολογία έχουμε μαύρα μεσάνυχτα....... Έχει κανείς καμιά ιδέα ή κάποια συμβουλή σχετικά???{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.helpsmilie} 


    jorge
    15.03.2010, 15:10
    (μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία)
    punkster
    15.03.2010, 15:12

    Σε οποιοδηποτε στουντιο μπορεις να φτιαξεις ενα ντεμο, το οποιο μπορει να προερχεται ειτε απο πολυκαναλη ηχογραφηση ή απλως να εχει την μορφη "ηχογραφηση προβας", που ειναι και το πιο οικονομικο.


    theodora-chrysanthi
    16.03.2010, 20:18
    Έλα όμως που δεν έχουμε κανένα στούντιο εύκαιρο...... σε αυτήν την περίπτωση τι κάνουμε????
    tago
    16.03.2010, 20:36

    Αν ψάξεις στο φόρουμ, στη στήλη για μουσικούς και ηχολήπτες, θα δεις ένα παλαιότερο post που αναφέρει πολλά studio’s με τις διευθύνσεις και τα τηλέφωνά τους. Διάλεξε αυτό που είναι κοντά στη περιοχή σου και πήγαινε.

     


    theodora-chrysanthi
    18.03.2010, 20:54
    Sorry αλλά τώρα είδα το τελευταίο μνμ. Δηλαδή για να φτιάξεις ένα demo πρέπει οπωσδήποτε να γίνει σε στούντιο?? Στον υπολογιστή δεν υπάρχει περίπτωση?
    tago
    18.03.2010, 21:26

    Βεβαίως και μπορείς αλλά χρειάζεσαι μια πολύ καλή κάρτα ήχου, ένα τουλάχιστον πρόγραμμα ηχογράφησης και εν πάση περιπτώσει σχετικά ακριβό εξοπλισμό όπως μικρόφωνο και καρφιά σύνδεσης των οργάνων. Στα λέω έτσι απλά για να καταλάβεις ότι σε συμφέρει καλύτερα να δώσεις 15 ευρώ για μία ώρα σε ένα studio όπου θα κάνεις μια πολύ καλή δουλειά, ενδεχομένως επαγγελματικών προδιαγραφών φτιάχνοντας ένα demo που δε θα ντρέπεσαι να το δείξεις, παρά να μπεις στο τρυπάκι

    εξελίξεις του pc των ηχομονώσεων και πάει λέγοντας.


    AlfaWolf
    18.03.2010, 22:24

    Για πες μας τι demo θελεις να κανεις?

    Δηλαδη  ποσα οργανα ?, ποσες φωνες ? κλπ

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 18-03-2010 22:25 ]


    kwstasagas
    18.03.2010, 23:31

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 18-03-2010 23:37 ]


    kwstasagas
    24.03.2010, 12:36

    Διαβάζοντας το τόπικ που άνοιξε η 16χρονη συμφορουμίτισσά μας Θεοδώρα - Χρυσάνθη, διαπιστώνω το εξής : ότι οι 16 - 18ρηδες σήμερα είναι πολύ πιο εξοικειωμένοι με τις ηχογραφήσεις των demo τους σε σχέση με εμάς τους "παλιότερους". Καταρχήν έχουν εγκαταστήσει στους "σπιτικούς" υπολογιστές τους κάρτες ήχου κλπ κλπ κι έτσι ... τα demo τους βγαίνουν πιο αξιοπρεπή σε σχέση με τα δικά μας !!! Αλλά και από αυτή τη μικρή ηλικία τρέχουν σε στούντιο, σε προβάδικα κλπ κι έτσι ... αποκτούν από νωρίς στουντιακές εμπειρίες !!! Κι αυτό είναι θετικό, μιας και όταν θα έρθει η στιγμή να ηχογραφήσουν κάτι ΣΟΒΑΡΟ, που θα ξεφύγει από τις "προδιαγραφές demo", θα έχουν ήδη αποκτήσει τις εμπειρίες τους σχετικά με το πώς γίνεται μια ηχογράφηση ....

    Εγώ, πάντως, μέχρι 25 - 26 ετών .... δεν γνώριζα ΤΙΠΟΤΑ από στούντιο !!! Το μόνο που ήξερα ήταν να πατάω το κόκκινο κουμπί με την ένδειξη REC στο κασετοφωνάκι που είχα στο δωμάτιό μου !!! Σε αυτό είχα ηχογραφήσει τα πρώτα μου δοκιμαστικά demo, δηλαδή κάτι κασέτες, 60ρες και 90ρες, όπου, παίζοντας άτεχνα το μπουζούκι μου ή τον τζουρά μου και τραγουδώντας με τη φάλτσα φωνή μου, αποτύπωσα τα πρωτόλεια τραγουδάκια μου !!! Και μετά ... άρχισα να μοιράζω αυτές τις κασέτες σε φίλους, σε συγγενείς, στην κοπέλα που ήθελα να κατακτήσω [{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}] κλπ κλπ ..... Κάποιοι από τους φίλους, που άκουσαν τις κασέτες, πέσανε κάτω από τα γέλια [και όχι άδικα]. Κάποιοι άλλοι συγκινήθηκαν από την προσπάθειά μου [επίσης όχι άδικα .... π.χ. δεν θα ξεχάσω που ένας φίλος από το στρατό μού είπε "η κοπέλα μου χθες άκουσε την κασέτα σου και την πιάσανε τα κλάματα" !!!!]. Όσο για την κοπέλα που ήθελα να κατακτήσω .... γέμισε το ράφι της με ένα σωρό demos μου αλλά ποτέ δεν έγινε δική μου [{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}]. Α, μία από τις κασέτες την πήγα και σε κάποιον που έχει μια μικρή δισκογραφική εταιρία. Μόλις την άκουσε μού είπε : "Σταμάτα να γράφεις τραγούδια !!!" [ευτυχώς ή δυστυχώς, μέχρι σήμερα δεν τον άκουσα ... ] ...   

    Τελοσπάντων .... με αυτά και με κείνα, μού ήρθε, κάποτε, εκεί γύρω στο 1998, η επιθυμία να ηχογραφήσω, επιτέλους, το πρώτο μου cd .... δεν πήγαινε άλλο, είχε μαζευτεί τόοοσο υλικό που έπρεπε, επιτέλους, να βγει, έστω και σε cd ανεξάρτητης και εκτός δισκογραφικού κυκλώματος παραγωγής ..... Έλα, όμως, που, εκτός από το να πατάω το κουμπί REC του παλιού μου καστετοφωνακίου δεν γνώριζα ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ, ούτε από ηχογραφήσεις, ούτε από στούντιο .... Και αυτό δεν μού βγήκε σε καλό ......

     


    cineboy
    24.03.2010, 14:12

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 24-03-2010 στις 12:36 έγραψε...

    Διαβάζοντας το τόπικ που άνοιξε η 16χρονη συμφορουμίτισσά μας Θεοδώρα - Χρυσάνθη, διαπιστώνω το εξής : ότι οι 16 - 18ρηδες σήμερα είναι πολύ πιο εξοικειωμένοι με τις ηχογραφήσεις των demo τους σε σχέση με εμάς τους "παλιότερους". Καταρχήν έχουν εγκαταστήσει στους "σπιτικούς" υπολογιστές τους κάρτες ήχου κλπ κλπ κι έτσι ... τα demo τους βγαίνουν πιο αξιοπρεπή σε σχέση με τα δικά μας !!! Αλλά και από αυτή τη μικρή ηλικία τρέχουν σε στούντιο, σε προβάδικα κλπ κι έτσι ... αποκτούν από νωρίς στουντιακές εμπειρίες !!! Κι αυτό είναι θετικό, μιας και όταν θα έρθει η στιγμή να ηχογραφήσουν κάτι ΣΟΒΑΡΟ, που θα ξεφύγει από τις "προδιαγραφές demo", θα έχουν ήδη αποκτήσει τις εμπειρίες τους σχετικά με το πώς γίνεται μια ηχογράφηση ....

    Εγώ, πάντως, μέχρι 25 - 26 ετών .... δεν γνώριζα ΤΙΠΟΤΑ από στούντιο !!! Το μόνο που ήξερα ήταν να πατάω το κόκκινο κουμπί με την ένδειξη REC στο κασετοφωνάκι που είχα στο δωμάτιό μου !!! Σε αυτό είχα ηχογραφήσει τα πρώτα μου δοκιμαστικά demo, δηλαδή κάτι κασέτες, 60ρες και 90ρες, όπου, παίζοντας άτεχνα το μπουζούκι μου ή τον τζουρά μου και τραγουδώντας με τη φάλτσα φωνή μου, αποτύπωσα τα πρωτόλεια τραγουδάκια μου !!! Και μετά ... άρχισα να μοιράζω αυτές τις κασέτες σε φίλους, σε συγγενείς, στην κοπέλα που ήθελα να κατακτήσω [{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}] κλπ κλπ ..... Κάποιοι από τους φίλους, που άκουσαν τις κασέτες, πέσανε κάτω από τα γέλια [και όχι άδικα]. Κάποιοι άλλοι συγκινήθηκαν από την προσπάθειά μου [επίσης όχι άδικα .... π.χ. δεν θα ξεχάσω που ένας φίλος από το στρατό μού είπε "η κοπέλα μου χθες άκουσε την κασέτα σου και την πιάσανε τα κλάματα" !!!!]. Όσο για την κοπέλα που ήθελα να κατακτήσω .... γέμισε το ράφι της με ένα σωρό demos μου αλλά ποτέ δεν έγινε δική μου [{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}]. Α, μία από τις κασέτες την πήγα και σε κάποιον που έχει μια μικρή δισκογραφική εταιρία. Μόλις την άκουσε μού είπε : "Σταμάτα να γράφεις τραγούδια !!!" [ευτυχώς ή δυστυχώς, μέχρι σήμερα δεν τον άκουσα ... ] ...

    Τελοσπάντων .... με αυτά και με κείνα, μού ήρθε, κάποτε, εκεί γύρω στο 1998, η επιθυμία να ηχογραφήσω, επιτέλους, το πρώτο μου cd .... δεν πήγαινε άλλο, είχε μαζευτεί τόοοσο υλικό που έπρεπε, επιτέλους, να βγει, έστω και σε cd ανεξάρτητης και εκτός δισκογραφικού κυκλώματος παραγωγής ..... Έλα, όμως, που, εκτός από το να πατάω το κουμπί REC του παλιού μου καστετοφωνακίου δεν γνώριζα ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ, ούτε από ηχογραφήσεις, ούτε από στούντιο .... Και αυτό δεν μού βγήκε σε καλό ......

     



    Αχ βρε Κώστα...πόσο μου θυμίζεις και δικές μου τέτοιες, παλιές και αξέχαστες στιγμές.

    Κάπως έτσι ξεκίνησαν κάποιοι και μάλιστα αρκετοί.

    Πέρα απο οτιδήποτε οφείλουμε τουλάχιστον να μην ξεχνάμε απο το "τότε"γιατί αυτό μας έφερε στο σήμερα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 24-03-2010 14:12 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 24-03-2010 14:14 ]


    BAGRATION
    24.03.2010, 20:10

    Παράθεση:

    Το μέλος theodora-chrysanthi στις 18-03-2010 στις 20:54 έγραψε...

    Sorry αλλά τώρα είδα το τελευταίο μνμ. Δηλαδή για να φτιάξεις ένα demo πρέπει οπωσδήποτε να γίνει σε στούντιο?? Στον υπολογιστή δεν υπάρχει περίπτωση?

     

    Οχι υπάρχει περίπτωση. Αν δεν θέλετε να το φτιαξετε σε καποιο στουντιο μπορείτε να προσπαθήσετε να το κανετε με το audacity που είναι δωρεαν προγραμμα. Χρειάζεται όμως να κάνετε δοκιμές μέχρι να μαθετε το πρόγραμμα. Επίσης χρειάζεστε μικρόφωνο και εναν απλό ανταπτορα για να το συνδεσετε στον υπολογιστή.

    Το πρόγραμμα εδω:

    http://audacity.sourceforge.net/

    Σε στούντιο όμως θα βγεί σίγουρα καλύτερα και πιο ξεκούραστα το demo.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 24-03-2010 20:12 ]


    theodora-chrysanthi
    10.04.2010, 20:39
    Σε στούντιο πηγαίνεις για να ηχογραφήσεις ένα τραγούδι... σωστά?? Για να φτιάξεις όμως την μουσική του τραγουδιού τι πρέπει να κάνεις?? Εμείς σε αυτό έχουμε κολλήσει... στο πώς θα φτιάξουμε την μουσική του τραγουδιού έτσι ώστε να μοιάζει με ένα κανονικό τραγούδι. Τι προτείνετε???
    Gamer13
    10.04.2010, 20:57
    ξερω εγω βρες μερικους μουσικους και παρτους μαζι σου στο στουντιο
    theodora-chrysanthi
    11.04.2010, 12:05
    Καμία άλλη ιδέα?? Ξέρεται δεν έχουμε και καλή σχέση με τα μουσικά όργανα.... άλλος τρόπος δεν υπάρχει??
    noizreduction
    11.04.2010, 14:19

    Aν καταλαβα καλα, δεν εχετε καποιο τεχνολογικο προβλημα, αλλα συνθετικο...

     

    ...δηλαδη εσεις θελετε ενα ετοιμο τραγουδι στο οποιο θα τραγουδησετε απο πανω;


    Gamer13
    13.04.2010, 22:23
    μαλλον εχουν γραψει ενα τραγουδι και θελουν να του βαλουν μουσικι
    theodora-chrysanthi
    17.04.2010, 09:17
    Μπραβο Gamer13 αυτο ακριβως θελουμε να κανουμε αλλα δεν ξερουμε πως να φτιαξουμε την μουσικη του τραγουδιου. Εχουμε τους στιχους αλλα μας λειπει η μουσικη....
    tago
    17.04.2010, 12:59

    Τότε δεν έχετε παρά να βρείτε κάποιο φίλο σας ή συμμαθητή σας που να ξέρει μουσική και να καθίσετε παρέα, να του πείτε πως το φαντάζεστε και να φτιάξει τη μουσική.


    HelenGuitar4ever
    10.09.2012, 00:53

    Γεια σου,ασχολουμε 4-5 χρονια με την μουσικη.

    Ξερω καλα απο τετοια απλος δεν ξερω τι ακριβος ζιτας.

    Γραψε μου στο helenmmsg@gmail.com >