ελληνική μουσική
    854 online   ·  210.853 μέλη

    Αγορα παραδοσιακου κλαρινου

    Hpeirotaki
    23.03.2010, 02:25

    Καλησπερω κι απο εδω!

    Λοιπον ψαχνω να αγορασω κλαρινο για παραδοσιακα. Να πω οτι εχω ασχοληθει μονο με το κλασσικο κλαρινο. Το πρωτο μου κλαρινο που ασχοληθηκα με αυτο για πολυ λιγο καιρο ηταν ενα ripamonti απ οτι θυμαμαι σε ντο. Σε λιγο καιρο πηρα κι ενα buffet B12 Bb (μπεμ) με επιστομιο B45 της vandoren και μετα  απο σχετικα κακη καθοδηγηση ενα ripamonti (Bb μιλλερ) για παραδοσιακο. Το ντο και το μιλλερ τα "εστειλα" κι εχω κρατησει μονο το buffet γιατι προκειται για πολυ καλο κλαρινο και το εχω αγαπη.

    Δυστυχως αν και ηπειρωτης και με μεγαλη αγαπη στο παραδοσιακο δεν ασχοληθηκα και παρα πολυ αν και απ τα ακουσματα μου και μονο εχω βγαλει αρκετα τραγουδια και σκοπους  και μπορω να σταθω σχετικα αξιοπρεπως σε μια ηπειρωτικη παρεα. Μιας ομως και με τρωει ολο και περισσοτερο  το ηπειρωτικο γονιδιο ειπα να ξεκινησω δυναμικα.

    Συγνωμη αν κουρασα με την αναδρομη μου. Λοιπον ψαχνω για ενα καλο (μην μου πειτε τιποτα κινεζικα ή πλαστικα {#emotions_dlg.laugh} )  παραδοσιακο κλαρινο και καινουργιο για να μην εχουμε τιποτα προβληματα και κλαιω τα χρηματα μου και τονιζω (αν επηρεαζει σε κατι) οτι το θελω για ηπειρωτικη μουσικη. Απ' οτι εχω δει οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν κλαρινα λα. Εσεις τι προτεινετε? Αυτο το καινουργιο κλαρινο μαζι με το buffet θελω να τα κρατησω οποτε θελω κατι σιγουρο και επιβεβαιωμενο για να μην μπλεκω με σκαρταδουρες. Για το Μπατζετ βλεπουμε.

    Ευχαριστω παιδια!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hpeirotaki στις 23-03-2010 02:26 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    basios
    29.08.2010, 23:45
    sibemol πατριωτη
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    mary_omikron
    19.12.2011, 18:59

    Το forum δεν φιλοξενεί αγοραπωλησίες και είναι μόνο για γνώμες, προτάσεις  και συζήτηση... Οτιδήποτε σχετικό με πωλήσεις  μπορείτε να το βάλετε στις "αγγελίες"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 19-12-2011 19:01 ]


    mousikantis84
    09.11.2012, 05:30

    Χαίρετε ! Ασχολούμαι από μικρός με το κλαρίνο και έχω αφιερώσει όλη μου τη ζωή με αυτό το όργανο αρχίζοντας με μαθήματα κλασσικού κλαρινέτου αλλά και τζαζ. Η λατρεία μου όμως ήταν το παραδοσιακό κλαρίνο. Ασχολήθηκα πολύ καιρό μαθαίνοντας μόνος μου παραδοσιακό κλαρίνο μέσα απο παλίες κασέτες χώρίς να έχω την καθοδήγηση ενός δασκάλου παραδοσιακού κλαρίνου. Μικρός νόμιζα ότι μόνο με ένα κλαρίνο σε σύστημα miller μπορείς να αποδώσεις σωστά την παραδοσιακή μουσική αλλά με τα χρόνια και την εμπειρία μου κατάλαβα ευτυχώς ότι έσφαλλα. Λοιπόν, ας σταματήσει επιτέλους αυτός ο μύθος ότι μόνο κλαρίνο μύλερ μπορείς να αποδώσεις σωστά την παραδοσιακή μουσική! Αυτό είναι μια πολύ λάθος αντίληψη. Αν ο μουσικός είναι σωστός μπορεί να αποδώσει κάλλιστα την παραδοσιακή μουσική με κλαρίνο σε σύστημα μποέμ. Αυτό το σύστημα έχει περισσότερες δυνατότητες και πολλοί παραδοσιακοί κλαρινίστες σήμερα θέλουν να αλλάξουν τα κλαρίνα τους απο μύλλερ σε μποέμ λόγω του ότι έχει περισσότερες δυνατότητες το μποέμ. Εγώ παίζω τόσα χρόνια παραδοσιακή μουσική με μποέμ και έιμαι πολύ ευχαρστημένος. Δεν είναι το τι σύστημα κλαρίνου έχεις το θέμα αλλά το πόσο καλός μουσικός είσαι! Ας σταματήσει επιτέλους να κυκλοφορεί αυτόε ο ανόητος μύθος. Κράτα λοιπόν το μποέμ που έχεις και μην ξοδευτείς. Φιλικά συμβουλή μου!


    Post αρνητικής αξιολόγησης