ελληνική μουσική
    930 online   ·  210.853 μέλη

    Απόλυτη σιγή γύρω από την Συναυλία Χ.& Π. Κατσιμίχα...

    guitarteacher
    23.03.2010, 14:30

    ...ή μήπως κάνω λάθος..?Είναι η ιδέα μου..?

    Ποιό κανάλι, ποιά εκπομπή, ποιός "δημοσιογράφος" ασ_χολ-ήθηκε με το γεγονός?Διότι, περί γεγονότος ο λόγος..!

    Για ακόμη μιά φορά τα Μέσα Μαζικού Εξεφτελισμού αποσιωπούν την ουσία & εξυμνούν την "συνουσία"...Φαντάζομαι πως είναι κατανοητό το τί θέλει να πεί ο υποφαινόμενος...

    Αλήθεια, η συναυλία έγινε?Είναι τόσο "περιθωριοποιημένο" το γεγονός, που ακόμη και γι'αυτό δεν είμαι σίγουρος...Δυστυχώς, δεν κατάφερα να πάρευρεθώ, αν και θα τό'θελα πάρα πολύ...Με αυτά τα τραγούδια μεγαλώσαμε άλλοστε...

    Ας προβληματιστούμε λοιπόν...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : guitarteacher στις 23-03-2010 14:32 ]


    gikostas
    23.03.2010, 20:44

    Κι έτσι να είναι τα πράγματα,η συναυλία θα είναι sold out.Δεν έχουμε ανάγκη τα Μ.Μ.Ε. τα οποία ως γνωστόν εξυπηρετούν άλλα συμφέροντα.


    CHE
    24.03.2010, 07:19

    Υποψιάζομαι ότι μάλλον είμαι ο μοναδικός που έκανε ρεπορτάζ για τη συναυλία των Κατσιμιχαίων:

    http://www.tralala.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=2223:oi_katsimixaioi_ekanan_31_kai_kerdisan_to_koino&Itemid=13

    Όχι για να παινέψω τον εαυτό μου, αλλά για να συνηγορήσω σ' αυτά που έγραψαν οι προλαλίσαντες...


    guitarteacher
    24.03.2010, 11:28

    Καλημερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατε che,

    Καταρχήν, σου αξίζου συγχαρητήρια για το χρόνο που δαπάνησες ώστε να γράψεις για την εν λόγο συναυλία.

    Το θέμα είναι ότι δεν έγραψες και τα καλύτερα λόγια..!

    "Ο Χάρης επέστρεψε στη σκηνή και ερμήνευσε το υπέροχο «Του Έρωτα» (αυτό που ο κόσμος ξέρει ως «Της Αγάπης Μαχαιριά»), τη «Γυμνή Σκιά» και τον «Φάνη» (σε μάλλον μέτρια έως απογοητευτική απόδοση)... "

    Γιατί όμως..?Αρνητικά σχόλια για το χώρο, τον ήχο, το κάπνισμα (δεν πήγες δά και σε εκκλησία...), την θέση των Α.Μ.Ε.Α., τη θέση του Stage, την ερμηνεία...Τελικά, ήταν κάτι ωραίο..???Αυτό δεν είναι ρεπορτάζ, είναι κριτική, και μάλιστα σκληρή!

    Φιλικά,

     

     


    guitarteacher
    24.03.2010, 12:41

    Απόσπασμα απ'το Δίφωνο:

    http://www.difono.gr/news/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=1620&cntnt01origid=15&cntnt01returnid=85

    (το έστειλε ένας φίλος σαν ΠΜ και το μοιράζομαι μαζί σας)

    Φιλικά,

     


    CHE
    24.03.2010, 16:43

    Διάβασα το κείμενο από το link που έβαλες και είδα ότι η άποψη αυτού του τύπου είναι η ίδια με τη δική μου! Ό,τι έγραψα εγώ, έγραψε κι εκείνος. Άρα δεν ήταν μόνο η δική μου εντύπωση. Επιπλέον η κριτική μου δεν ήταν κακή για τους Κατσιμιχαίους, ήταν επικριτική για τους οργανωτές. Άλλωστε έγραψα ότι οι Κατσιμιχαίοι στάθηκαν αντάξιοι της ιστορίας τους. Προσωπικά είμαι μεγάλος φαν των αδερφών Κατσιμίχα και συνεπώς δεν είχα καμία -μα καμία- προκατάληψη εναντίον τους.
    Για τον ''Φάνη'' συγκεκριμένα, ξενέρωσα διότι ο τρόπος που αποδώθηκε το τραγούδι ήταν αποτυχημένος. Τι να σου πω τώρα... Για να σου δώσω να καταλάβεις, η εισαγωγή του μού θύμισε το... ''Ένας Τούρκος στο Παρίσι'' (!!!). Καμία σχέση με τον ''εφιαλτικό'' ήχο και την ατμόσφαιρα που δημιουργούσε η πρωτότυπη εκτέλεση. Και άλλη φορά έχω ακούσει τον ''Φάνη'' από τους Κατσιμίχα και τον είπανε πολύ καλύτερα. Σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι οι Κατσιμιχαίοι ήταν κακοί. Αναφέρομαι στο συγκεκριμένο τραγούδι. Στα υπόλοιπα ήταν από καλοί έως πάρα πολύ καλοί. Κάποια τραγούδια, όμως, κρύβουν μέσα τους μια δύναμη που δεν ''βγήκε'' στο live και γι' αυτό θέλουν δουλειά. Βέβαια, απόψεις είναι αυτές. Πάντα η κριτική έχει μέσα το υποκειμενικό κριτήριο και δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να τους εκφράζει όλους.
    Από την άλλη δεν σημαίνει ότι επειδή είναι οι αδερφοί Κατσιμίχα, ή ο οποιοσδήποτε άλλος αγαπημένος μας καλλιτέχνης, θα πρέπει οπωσδήποτε η κριτική να είναι άριστη και να τα βρίσκουμε όλα τέλεια. Γιατί βλέπω κάτι κριτικές έγκυρων μουσικών περιοδικών που προσπαθούν να μας πείσουν -και καλά- ότι κάθε δίσκος π.χ. του Νταλάρα είναι καταπληκτικός (!). Οι δημιοσχετίστικες κριτικές δεν είναι για μένα. Σέβομαι όμως όλες τις απόψεις. Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε και τις απόψεις άλλων που παρευρέθηκαν στη συναυλία (την οποία επί της ουσίας -επαναλαμβάνω- δεν κατέκρινα).

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CHE στις 24-03-2010 16:50 ]


    rompa
    25.03.2010, 16:38
    Και μένα μου έκανε εντύπωση που δεν διάβασα πολλά σχόλια για την συναυλία και τις εντυπώσεις που άφησε. Έμαθα από φίλο ότι ηταν πολύ καλή και μάζεψε πολύ κόσμο ... κανείς δε βρέθηκε να γράψει κάτι ..
    Tropaiatissa
    25.03.2010, 17:19

    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 24-03-2010 στις 07:19 έγραψε...

    Υποψιάζομαι ότι μάλλον είμαι ο μοναδικός που έκανε ρεπορτάζ για τη συναυλία των Κατσιμιχαίων:

    http://www.tralala.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=2223:oi_katsimixaioi_ekanan_31_kai_kerdisan_to_koino&Itemid=13

    Όχι για να παινέψω τον εαυτό μου, αλλά για να συνηγορήσω σ' αυτά που έγραψαν οι προλαλίσαντες...




    Και ο Θεοδόσης Βαφειάδης στον Ορφέα. Smile
    http://www.e-orfeas.gr/music/musicalimpressions/2055-article.html
    (γιατί αν δεν παινέψεις το σπίτι σου, θα πέσει να σε πλακώσει {#emotions_dlg.lol})


    guitarteacher
    26.03.2010, 14:32

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατε Che,

    με μιά σου πρόταση τα είπες όλα:

    "Γιατί βλέπω κάτι κριτικές έγκυρων μουσικών περιοδικών που προσπαθούν να μας πείσουν -και καλά- ότι κάθε δίσκος π.χ. του Νταλάρα είναι καταπληκτικός (!). "

    Πολύ φιλικά,

    Π.Σ.


    tolaruba
    26.03.2010, 22:14

    Eγώ πάντως πήγα στη συναυλία και πέρασα υπέροχα..Και μόνο που έβλεπα και άκουγα τους δύο Κατσιμιχες μαζί αρκούσε για να πω πως αυτή ήταν μια πολύ καλή συναυλία.Χωρίς να έχω ιδιαίτερη μουσική παιδεία(εώς καθόλου) δεν υπήρξε κάποιο κομμάτι που να με απογοητεύσει.Δεν περίμενα τρομερές ερμηνειες και ούτε άψογες εκτελέσεις.Ο Φάνης όντως δεν ήταν τόσο ατμοσφαιρικός αλλά τι πιο ατμοσφαιρικό από το να βλέπεις τους δημιουργούς του να συναντιούνται μετά από τόσα χρόνια και ένα στάδιο να τραγουδάει μαζί τους;

     

     


    rudess_inspiration
    29.03.2010, 17:44

    Επισης γραφτηκε και εδω: http://www.rocking.gr/article7224.php


    Korios
    31.03.2010, 10:07

    Πολύ μέτρια συναυλία.

    Πολύς κόσμος με πολύ κέφι για να ξαναδούμε τους Αδερφούς Κατσιμίχα.

    Απλά σαν να έπαψαν να είναι αδερφοί.

    Μέτρια παιξίματα, μέτρια τραγουδίσματα, μέτρια παραγωγή...