ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.851 μέλη

    Αγαπημενος δισκος Νταλαρα;

    darkgeorge
    05.04.2010, 06:28

    ?


    kwstasagas
    05.04.2010, 11:38

    Ως "παιδί των 80ς" ήρθα σε επαφή με τον ΓΙΩΡΓΟ ΝΤΑΛΑΡΑ από μία διπλή κασέτα που είχε τίτλο ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ (ΟΡΦΕΑΣ) !!! Αυτός είναι κι ο αγαπημένος μου δίσκος, που περιέχει ηχογραφημένη τη συναυλία του Νταλάρα στο ΘΕΑΤΡΟ ΟΡΦΕΑΣ στις αρχές των 80ς [Ο "Ορφέας" δεν υπάρχει πια, έχει εδώ και χρόνια κατεδαφισθεί]. Όταν ήμουνα μικρούλης, αυτήν την κασέτα στην κυριολεξία "την είχα λιώσει" στο κασετοφωνάκι μου ....

    Αλλά και οι δίσκοι που έβγαλε στα τέλη των 70ς - αρχές 80ς ήταν όλοι ... "ένας κι ένας" !!! "Θέλω να τα πω" σε μουσική - στίχους Άκη Πάνου .... "Ραντάρ" σε μουσική Θεοδωράκη και στίχους Τριπολίτη .... "Ρεμπέτικα της κατοχής" .... "Σεργιάνι στον κόσμο" σε μουσική Μαρκόπουλου .... "Οι Μάηδες οι ήλιοι μου" σε μουσική του απουδαίου συνθέτη [και ανθρώπου] Χρήστου Γκάρτζου και σε στίχους Σώτιας Τσώτου .... Από αυτόν τον δίσκο παραθέτω το ΠΙΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ μου τραγούδι από όλα όσα έχει τραγουδήσει ο Νταλάρας : "Αθήνα" ... δυστυχώς, αυτό το τραγούδι ακόμη παραμένει τόσο μα τόσο επίκαιρο ....

     


    https://www.youtube.com/watch?v=Q-oqyyg8U_E

    Link
    >
    Tropaiatissa
    08.04.2010, 20:51

    Δύσκολο να διαλέξω έναν δίσκο του ως τον πιο αγαπημένο μου... Από τους πιο αγαπημένους μου πάντως είναι το "Ηλιοσκόπιο" του Σταύρου Κουγιουμτζή και του Γιώργου Θέμελη, και η "Μικρά Ασία" των Καλδάρα-Πυθαγόρα.



    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 05-04-2010 στις 11:38 έγραψε...

    "Οι Μάηδες οι ήλιοι μου" σε μουσική του απουδαίου συνθέτη [και ανθρώπου] Χρήστου Γκάρτζου και σε στίχους Σώτιας Τσώτου .... Από αυτόν τον δίσκο παραθέτω το ΠΙΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ μου τραγούδι από όλα όσα έχει τραγουδήσει ο Νταλάρας : "Αθήνα" ... δυστυχώς, αυτό το τραγούδι ακόμη παραμένει τόσο μα τόσο επίκαιρο ....


    https://www.youtube.com/watch?v=Q-oqyyg8U_ELink />

    Αυτό είναι αλήθεια...


    jorge
    09.04.2010, 01:33
    Αδύνατο να διαλέξω έναν...
    flydolphin
    11.04.2010, 11:17
    Νταλάρας-Παπακωνσταντίνου - Ζωντανή Ηχογράφηση από το Αττικόν
    yiannakis
    19.07.2010, 01:02

    "Τα τραγούδια μας" σε μουσική του Μάνου Λοϊζου. Είχα παίξει πριν δυο μηνες σε συναυλία του ωδείου μου το "Λιωνουν τα νιάτα μας" και το "Πάγωσε η τσιμινιέρα".

    Επισης, η ηχογράφηση από τον Ορφέα και το "Latin", και τα 2 τελευταια με τα ρεμπέτικα που έχει βγάλει!


    sexygirl123
    19.07.2010, 01:13

    Μεσογειος....... απλα υπεροχο!!!!!!!

    Και θα συμφωνησω με τον jorge οτι ειναι δυσκολο να διαλεξεις!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sexygirl123 στις 19-07-2010 01:15 ]