ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.851 μέλη

    Τραυματισμοί των κρουστών

    Angie-Vervainioti
    13.05.2010, 00:43

    Καλησπέρα παιδιά

     

    Είμαι νεο μελος του forum! Λεγομαι Αντζυ και ειμαι κρουστη αλλα και Φυσικοθεραπευτρια. Εχω ειδικευτει λογω των πτυχιων μου στους τραυματισμους των μουσικων που οπως διαπιστωσα ειναι παρα πολλα...

    Αυτο που χρειαζεται στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι λιγη περισσοτερη προσοχη στα χερια μας και σωστη προθερμανση. Η πρωτη υλη της μουσικης θεωρειται η κινηση. Οι κρουστοι εχει βρεθει απο μελετες πως λογω της εντονης μελετης εμφανιζουν συχνα μυοσκελετικους τραυματισμους στα ανω ακρα (τενοντιτιδες, επικονδυλιτιδες , καρπιαιο σωληνα, σωληνα του Guyon) κλπ.

    Διεξηγαγα μια σχετικη ερευνα στην Αθηνα στους επαγγελματιες κλασσσικους κρουστους και αποδειχθηκε πως το 32% ειχε προβληματα στα ανω ακρα και το 20% στην σπονδυλικη στηλη. Πιο συγκεκριμενα η συχνοτερη αιτια τραυματισμου στα ανω ακρα ηταν οι τενοντιτιδες οι οποιες αποτελουσαν το 21% των περιπτωσεων(!).

    Οι εντατικες ωρες μελετης και εκετελεσης, οι επεναλαμβανομενες μικροκινησεις αλλα και το στατικο φορτιο καταπονουν το σωμα του μουσικου με αποτελεσμα τη δυσλειτουργια συγκεκριμενων μελων του σωματος και τη μειωση της κινητικοτητας. Ενα τετοιου ειδους προβλημα αν δεν θεραπευτει με τις καταλληλες μεθοδους ειναι ικανο να θεσει τον καλλιτεχνη εκτος μουσικης δραστηριοτητας για μικρο ή πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα με αρνητικες επιπτωσεις στην καριερα του.

    Ελπιζω το post αυτο να ειναι μια αρχη για να μιλησουμε για τετοια προβληματα αλλα και να βοηθησω ωστε να βρεθουν αντιστοιχες λυσεις. μη διαστασετε να ρωτησετε εστω και με pm.

    Τα προβληματα των μουσικων δεν πρεπει να αποτελεουν ταμπου.

     


    cobal
    14.05.2010, 20:52

    Γεια σου Αντζι... καλως ηρθες στο ΜΗ.

    Χαιρομαι που απο δω και περα θα εχουμε μια ειδικο σε τετοια θεματα στην κοινοτητα μας....

    Ευτυχως μεχρι τωρα δεν ειχα κατι σοβαρο εκτος απο κατι πιασιματα στην πλατη μετα απο ωρες προβας


    caterina08
    16.05.2010, 00:42

    κατι για τους πιανιστες???? οχι τιποτα ιδιαιτερο.....οτι εχετε ευχαριστηση....!!!!!  αφου βρικαμε ειδικο ας την εκμεταλλευτουμε!!!!!!


    stelios15
    16.05.2010, 01:23

    Παίζω κιθάρα 2-3 ώρες την ημέρα, τι πρέπει να κάνω για να μην υποστώ κάποιο τραυματισμό; Για ζέσταμα τι προτείνετε;


    ORFEASMIRSINIS
    29.05.2010, 00:33

       Άντζυυυ! Πού είσαι?