ελληνική μουσική
    882 online   ·  210.851 μέλη

    Πρώτα η μουσική ή ο στίχος;;

    gogos81
    23.05.2010, 23:25

    Τί βολεύει καλύτερα;  Να γράφεις πρώτα την μουσική και μετά τον στίχο,ή το αντίθετο;;


    Kata9liptikia
    24.05.2010, 00:18

    πραγματικα φιλε το σκεφτομουν σημερα με αφορμη μια συζητηση που ειχα με εναν φιλο!

    και νομιζω πως τελικα δεν εβγαλα ακρη!

    ειναι αλληλενδετα και εξαρταται το ενα απο το αλλο...

    οποτε αυτο εξαρταται κ απο τον καθενα ξεχωριστα και το πως λειτουργει οταν φτιαχνει μουσικη...οπως βολευει τον καθενα δηλαδη!


    despinakontogianni
    24.05.2010, 02:06

    Το ίδιο εύκολα ένας μουσικός μπορεί να δει το στίχο και μετά τη μουσική όπως κι ένας στιχουργός αντίστοιχα να ακούσει κάτι και μετά να γράψει. Είναι ανάλογα με το τι σε εμπνέει. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις πώς σου έρχεται η έμπνευση. Οπότε, δεν υπάρχει απάντηση. Το καθορίζουν οι περιστάσεις!


    linkin-fan
    24.05.2010, 09:36

    Κατά την αποψή μου, από ένα κομμάτι η πρώτη εντύπωσή σου είναι η μουσική. Άν μου κάνει κλικ η μουσική, μετά κοιτάω και το στίχο. Τώρα άμα ο στίχος με απογοητεύσει πολύ, το κομμάτι δεν μου αρεσει και τόσο πολύ όσο πρώτα. Συμπέρασμα: Η μουσική και ο στίχος είναι δύο αλληλένδετα πράγματα που καθορίζουν την εντύπωσή μου για ένα κομμάτι. Αλλά η πρώτη εντύπωσή μου είναι η μουσική.

    Τώρα οσο αναφορά το γράψιμο ενός κομματιού, ειναι ανάλογο τι σε εμπνέει περισσότερο, άρα δεν υπάρχει κανόνας σχετικά με αυτό.


    -----------------
    Η ζωή δεν είναι αγώνας ταχύτητας. Γι` αυτό χαλάρωσε. Άκου την μουσική Πριν τελειώσει το τραγούδι.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : linkin-fan στις 24-05-2010 09:38 ]


    gikostas
    24.05.2010, 16:22

    Σίγουρα θα πρέπει να είναι ισότιμα και τα δύο.Δεν θα πρέπει ο στίχος να καπελώνει την μουσική και το αντίθετο.Αλλά κατά την γνώμη μου συμβαίνει το εξής παράδοξο.Αν σε ένα κομμάτι δεν με αγγίξει η μελωδία δύσκολα να με αγγίξει το κομμάτι.Αλλά αν ένα κομμάτι έχει ωραία μουσική και μέτριο στίχο δεν είναι καλό κομμάτι.Αν όμως ο στίχος είναι δυνατος με μέτρια μουσική τότε έχουμε ένα πολύ καλό κομμάτι.Όσον αφορά το γράψιμο,προσωπικά θα μου ήταν πιο έυκολο να γράψω μουσική έχοντας πρώτα τους στίχους.


    Kata9liptikia
    24.05.2010, 17:38

    γι αυτους που γραφουν ενα κομματι για να εκφρασουν τα συναισθηματα τους για κατι,θα ελεγα πως συνηθως  ξεκινουν  απο τον στιχο...ωστε να βαλεις τις σκεψεις σου στο χαρτι και μετα να τις μελωποιησεις...θελω να πω πως το συναισθημα εκφραζεται καλυτερα με τον στιχο παρα με την μουσικη...ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον...οποτε δεν θα βολευε καλυτερα πρωτα στιχος και μετα μουσικη?{#emotions_dlg.confused1}


    despinakontogianni
    24.05.2010, 20:47

    Παράθεση:

    Το μέλος Kata9liptikia στις 24-05-2010 στις 17:38 έγραψε...

    γι αυτους που γραφουν ενα κομματι για να εκφρασουν τα συναισθηματα τους για κατι,θα ελεγα πως συνηθως  ξεκινουν  απο τον στιχο...ωστε να βαλεις τις σκεψεις σου στο χαρτι και μετα να τις μελωποιησεις...θελω να πω πως το συναισθημα εκφραζεται καλυτερα με τον στιχο παρα με την μουσικη...ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον...οποτε δεν θα βολευε καλυτερα πρωτα στιχος και μετα μουσικη?{#emotions_dlg.confused1}



     

    Λειτουργεί καθαρά υποκειμενικά.


    periigitis
    24.05.2010, 21:07

    Δες το έτσι...

    Ένα τραγούδι είναι σαν μια ωραία γυναίκα σε γιορτή. Αν είναι όμορφη κι έχει ντυθεί και βαφτεί ωραία, είναι μια κούκλα. Αν δεν έχει ντυθεί και βαφτεί τόσο ωραία πάλι όμορφη είναι.

    Τώρα αν δεν είναι όμορφη, το καλό ντύσιμο και βάψιμο κάτι μπορεί να "κρύψουν"!

    Η "γυναίκα" είναι ο στίχος βέβαια!

    Τώρα, για ... χωρίς ρούχα μη ρωτάτε. Είναι άλλη ιστορία!


    Kata9liptikia
    24.05.2010, 21:24

    Παράθεση:

    Το μέλος periigitis στις 24-05-2010 στις 21:07 έγραψε...

    Δες το έτσι...

    Ένα τραγούδι είναι σαν μια ωραία γυναίκα σε γιορτή. Αν είναι όμορφη κι έχει ντυθεί και βαφτεί ωραία, είναι μια κούκλα. Αν δεν έχει ντυθεί και βαφτεί τόσο ωραία πάλι όμορφη είναι.

    Τώρα αν δεν είναι όμορφη, το καλό ντύσιμο και βάψιμο κάτι μπορεί να "κρύψουν"!

    Η "γυναίκα" είναι ο στίχος βέβαια!

    Τώρα, για ... χωρίς ρούχα μη ρωτάτε. Είναι άλλη ιστορία!



     

    πολυ μου αρεσε ετσι οπως το εθεσες!ποιητικο!{#emotions_dlg.thumbup}

    παντως το συμπερασμα παραμενει τ ιδιο νομιζω!!οτι αυτα τα δυο ειναι αλληλενδετα!