ελληνική μουσική
    662 online   ·  210.857 μέλη

    Απόπλους (Μιχ. Τερζή - Δημ. Λέντζου)

    Tropaiatissa
    26.05.2010, 17:47

    Κυκλοφόρησε από τον Μετρονόμο ο "Απόπλους" του Μιχάλη Τερζή και του Δημήτρη Λέντζου!

    Τραγουδούν οι: Γιώργος Νταλάρας, Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Κώστας Μακεδόνας, Γεράσιμος Ανδρεάτος, Παντελής Θεοχαρίδης, Γιώργος Μπαγιώκης, Σοφία Παπάζογλου και Πίτσα Παπαδοπούλου.

    Τα τραγούδια του δίσκου:
    Ο Θίασος - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας
    Μικρές ιστορίες - Κώστας Μακεδόνας
    Από το άλλο στο αλλού - Γιώργος Νταλάρας
    Νάχεις τύχη - Γιώργος Νταλάρας
    Κόκκινο ιώδιο - Σοφία Παπάζογλου
    Αχ! η ζωή - Παντελής Θεοχαρίδης
    Μάνα μοναχή - Γιώργος Μπαγιώκης & Χορωδία
    Η κόμη της Βερενίκης - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας
    Πρόσωπα βυζαντινά - Κώστας Μακεδόνας
    Απόπλους - Γεράσιμος Ανδρεάτος 
    Δεν τη μπορώ τη μοναξιά - Πίτσα Παπαδοπούλο

    Ο "Ορφέας" (e-orfeas.gr) είναι χορηγός επικοινωνίας του δίσκου, και στις σελίδες του μπορείτε να διαβάσετε δύο σχετικά άρθρα:
    Ο Γιώργος Νταλάρας κι ο Μιχάλης Τερζής ξανά μαζί στο στούντιο με καινούργια τραγούδια (ρεπορτάζ του Μιχάλη Τσαντίλα από την ηχογράφηση του δίσκου, με μικρές συνεντεύξεις του Μιχάλη Τερζή και του Γιώργου Νταλάρα)
    Μιχάλης Τερζής, Δημήτρης Λέντζος: Απόπλους από τις εκδόσεις Μετρονόμος (πρώτες εντυπώσεις από την Δώρα Παπαδοπούλου, λίγες μέρες πριν την κυκλοφορία του δίσκου, και αποσπάσματα από τα τρία πρώτα τραγούδια)

    Για όποιον ενδιαφέρεται, η παρουσίαση του δίσκου θα γίνει την Δευτέρα 31 Μαΐου και ώρα 21:30 στο Public στο Σύνταγμα. (εδώ είναι και η Πρόσκληση)
    Για τον δίσκο θα μιλήσουν οι: Γιώργος Τσάμπρας (δημοσιογράφος - ραδιοφωνικός παραγωγός Δεύτερο Πρόγραμμα), Βασίλης Κριμπάς (ραδιοφωνικός παραγωγός Μελωδία), Σπύρος Αραβανής (φιλόλογος - δημοσιογράφος)


    Από την πρώτη κιόλας ακρόαση του δίσκου, μπορώ να πω ότι πρόκειται για έναν δίσκο-διαμάντι, με πολύ όμορφα τραγούδια που ήρθαν για να μείνουν!
    Στον "Θίασο" με κέρδισε το συναίσθημα που βγάζει ο Λαυρέντης στην ερμηνεία του, και η μουσική και οι στίχοι με άγγιξαν πάρα πολύ!
    Οι "Μικρές ιστορίες" είναι επίσης ένα πολύ όμορφο τραγούδι σε ρυθμό χασάπικου, με μια εξίσουν όμορφη ερμηνεία από τον Κώστα Μακεδόνα.
    Για το "Από το άλλο στο αλλού" δεν έχω λόγια! Το τραγούδι αυτό με "μαχαίρωσε" από την πρώτη στιγμή που άκουσα στον Ορφέα το απόσπασμα των 48 δευτερολέπτων! Είναι ένα τραγούδι που θα μπορούσε να είναι βγαλέμνο από το δίσκο "Ρεμπέτικα της κατοχής" ή από το "Θέλω να τα πω"! Καθαρόαιμο λαϊκό, ζεϊμπέκικο, που ο Νταλάρας το ερμηνεύει ακριβώς όπως έπρεπε: βαριά, μάγκικα. Μόνο αυτός θα μπορούσε να ερμηνεύσει αυτό το τραγούδι!
    Και η ..."βελόνα" μου κόλλησε εκεί... Ακόμα δεν έχω καταφέρει να πάω στα επόμενα τραγούδια του δίσκου! Θα επανέλθω με εντυπώσεις από τον υπόλοιπο δίσκο, όταν καταφέρω να ξεκολλήσω απ' το "Από το άλλο στο αλλού"... Προς το παρόν θα αφήσω το τραγούδι να μιλήσει αντί για μένα:

    Παράθεση:
    Από το άλλο στο αλλού

    Μουσική: Μιχάλης Τερζής
    Στίχοι: Δημήτρης Λέντζος
    Ερμηνεία: Γιώργος Νταλάρας

    Σε δρόμο μπήκα σκοτεινό και ανεπίστροφο
    ρουλέτα ρώσικη στ' αυτί μ' ένα περίστροφο
    κι απ' το γιατί στο δηλαδή, στο περιθώριο
    να είμαι φρόνιμο παιδί, μέσα στο όριο.

    Κι από το άλλο στο αλλού το τρίτο μάτι μου
    γι' αυτή την τσίτα του μυαλού την αυταπάτη μου
    κι από γκρεμό σ' άλλο γκρεμό γαμώ τη μοίρα μου
    για τη χαμένη μου ζωή, την κακομοίρα μου.

    Και μια τσιγγάνα μου 'χε πει για το φεγγάρι μου
    πως είναι μαύρο και θολό, αχ παλληκάρι μου
    κι όταν θα 'ρθουνε τα παιδιά, ωχ μανούλα μου
    βάλτους να πιούνε άλλη μια για την ψυχούλα μου.

     


    -----------------


    (Γιώργος Νταλάρας - 23/1/2010)

    Ορφέας | www.e-orfeas.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 26-05-2010 17:50 ]


    kwstasagas
    26.05.2010, 22:54

    Ααααα .....Μιχάλης Τερζής .... κατά την προσωπική / ταπεινή μου άποψη, πολύ αξιόλογη περίπτωση στο χώρο του έντεχνου ελληνικού τραγουδιού !!! Πριν καμπόσους μήνες άνοιξα γι' αυτόν τόπικ εδώ στο φόρουμ του ΜΗ !!! Παραθέτω ένα απόσπασμα από αυτά που έγραψα :

    Προσωπικά, ήρθα σε επαφή με το έργο του για πρώτη φορά, όταν πριν από 5 περίπου χρόνια είδα την γλυκύτατη ταινία "Ο ΨΥΛΛΟΣ" [η οποία πραγματεύεται την ιστορία ενός μαθητή σε ένα απομωνομένο χωριό της Ελλάδας των 60ς που ... εξέδωσε εφημεριδούλα !!!]. Πραγματικά, μαγεύτηκα από τη μουσική του, η οποία είναι επηρεασμένη από το παραδοσιακό μας τραγούδι [το σάουντρακ της ταινίας συμπληρώνει και η φωνή της Νένας Βενετσάνου].

    Αν θέλετε να πάρετε μια γεύση από τη μουσική της ταινίας Ο ΨΥΛΛΟΣ, δείτε το παρακάτω βιντεάκι από το 1 : 30' περίπου μέχρι το 3 : 45'. Η συγκεκριμένη σκηνή, με τις γυναίκες που τραγουδάνε, με είχε εντυπωσιάσει :


    https://www.youtube.com/watch?v=Ew6_AYEwNC4Link

    >

    Κατόπιν τούτου, άκουσα και αποσπάσματα από τον δίσκο "ΜΑΝΙΑΤΙΚΑ", όπου ο κ. Τερζής έχει διαμορφώσει και ανασκευάσει - με ευρηματικό τρόπο - τραγούδια της Μάνης [μοιρολόγια]. Την έρευνα γι΄ αυτά έκανε ο λαογράφος ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΚΑΣΣΗΣ και τα ερμήνευσε η ΠΡΩΟΨΑΛΤΗ με τον δικό της, ξεχωριστό τρόπο !!!

    Από την πρόσφατη δισκογραφική του παρουσία, υπέπεσε στην αντίληψή μου ο δίσκος "Η ΩΔΗ ΤΩΝ ΟΔΩΝ", πάνω σε στίχους ΔΗΜΗΤΡΗ ΛΕΝΤΖΟΥ, ο οποίος είναι γεμάτος με αξιοπρεπέστατα καλοβαλμένα λαϊκά τραγούδια. Επίσης, άκουσα και αποσπάσματα από το "ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΠΑΙΞΩ" [2005], δίσκος "βγαλμένος από τα παλιά", με το θαμπό ήχο του πιάνου να κυριαρχεί !!! Από εκεί ξεχώρισα το άσμα "Μου αρέσει να τσαλακώνω τα σιδερωμένα ρούχα" και τη μελοποίηση του ποιήματος του ΠΑΛΑΜΑ "Χρυσομαλλούσα", την οποία ερμηνεύει ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας.

    Το ξεκίνημα του Μιχάλη Τερζή στο χώρο της Ελληνικής δισκογραφίας εντοπίζεται στα μέσα των 70ς, λίγο μετά την πτώση της Χούντας. Τον άκουσε ο ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ, τον εμπιστεύθηκε και τον βοήθησε στα πρώτα του δισκογραφικά βήματα. Έτσι, ο Τερζής το 1974  ξεκίνησε μελοποιώντας το έργο του κορυφαίου μας ποιητή ΓΙΑΝΝΗ ΡΙΤΣΟΥ με τίτλο "ΥΜΝΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ", ο οποίος κυκλοφόρησε, κατόπιν παροτρύνσεως του ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ, με ερμηνευτή τον αξέχαστο ΓΙΩΡΓΟ ΖΩΓΡΑΦΟ .....

    Πολύ χαίρομαι που διαβάζω ότι ο Μιχάλης Τερζής ακόμη επιμένει και εκδίδει δίσκους !!! Και, μάλιστα, παρόλο που έχει δεχθεί από μουσικά έντυπα κριτικές όχι απλώς αρνητικές, αλλά γεμάτες ειρωνία και "μπηχτές" !!! Να, όμως, που τον εμπιστεύθηκαν ο Θεοδωράκης στο ξεκίνημά του, ενώ στις τελευταίες δουλειές του συνεργάζεται με Νταλάρα, Μαχαιρίτσα, με τον στιχουργό Δημήτρη Λέντζο κλπ κλπ, δηλαδή με περιπτώσεις .... κάθε άλλο παρά ευκαταφρόνητες !!! Κι αυτό είναι η καλύτερη απάντηση στους μουσικοκριτικούς που στην κυριολεξία .... δεν τον έχουν "αφήσει σε χλωρό κλαρί" !!!

    Θα ευχηθώ στον καινούριο δίσκο των Μιχάλη Τερζή / Δημήτρη Λέντζου ολόψυχα ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!! Καλοτάξιδος .... Και για μία ακόμη φορά ... πολλά συγχαρητήρια στον "μερακλίδικο" ΜΕΤΡΟΝΟΜΟ για τις δισκογραφικές δουλειές που εκδίδονται υπό την "αιγίδα" του .... Μετά το δίσκο του Λεοντή και τον δίσκο του Νεοκλή Νεοφυτίδη ["Φαγιούμ"] το εν λόγω περιοδικό .... συνεχίζει να μάς εκπλήσσει !!!! Μακάρι σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς να αντέξει και να εκδώσει κι άλλες δισκογραφικές δουλειές .........  

     

     


    -----------------
    Goodbye travelling, So long to the boys in the band [Mountain - Boys In The Band]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 26-05-2010 23:03 ]


    kwstasagas
    17.11.2010, 20:34

    Χθες ήμουν στην παρουσίαση των τραγουδιών του δίσκου στον ΙΑΝΟ !!! Αν θέλετε να διαβάσετε περισσότερα γι' αυτήν την πολύ όμορφη εκδήλωση, μπορείτε να διαβάσετε σχόλιό μου στο Περιοδικό κάτω από το θέμα "Η παρουσίαση του "Απόπλους" στο Public" !!! Εδώ θα παραθέσω τους στίχους του ομώνυμου τραγουδιού, το οποίο με άγγιξε περισσότερο από όσα χθες άκουσα. Το ερμηνεύει ο ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΑΝΔΡΕΑΤΟΣ !!! Οι στίχοι "μίλησαν μέσα μου" όχι μόνο επειδή ο κ. Λέντζος έχει την ικανότητα να γράφει στίχους γεμάτους με εικόνες, χρώματα & ευωδιές Ελλάδας, αλλά & λόγω και της νησιώτικης καταγωγής μου ....

    Απόπλους

    Με τον Πολικό Αστέρα και με πρίμο τον αγέρα
    Σάββατο μπαρκάραμε.
    Μια ζωή με δίχως φάρο τον γελάσαμε τον Χάρο
    άιντε και σαλπάραμε.

    Και ο ήλιος βασιλεύει κάθε μέρα ταξιδεύει
    με παλιό φυλλάδιο.
    Τα φεγγάρια μεθυσμένα χρόνια μου ξενιτεμένα
    με τ’ αυτί στο ράδιο.

    Το κρασί με την κανάτα κι όλα τα μαντολινάτα
    σου ‘φερα απ’ τη Ζάκυνθο.
    Κι όταν πέσαμε στο χώμα βρήκα στο γλυκό σου στόμα
    γιασεμί κι υάκινθο.

    Κίρκη μου και Λαιστρυγόνα, Παναγιά μου και Γοργόνα
    έχω πόνο αιώνιο.
    Μες στα μάτια στο Αιγαίο μέθυσα και πάλι κλαίω
    μ’ ένα δάκρυ Ιόνιο.

     


    panosbousalis
    18.11.2010, 15:53

    Πολύ καλή δουλειά! Μουσική και στίχοι στο ίδιο ύψος δένουν πάρα πολύ όμορφα.