ελληνική μουσική
    828 online   ·  210.851 μέλη

    Ο Χάρης Αρώνης στο Athens 48 Hour Music Project

    AR-ON
    28.05.2010, 04:59

    Αρχές του μήνα, σερφάροντας στα ...κύματα του internet, βρέθηκα στη σελίδα του 48hourproject.gr, ένα event - διαγωνισμό για κινηματογραφιστές και μικρού μήκους ταινίες, που γίνεται αρκετά χρόνια τώρα. Διαπίστωσα όμως πως φέτος, για πρώτη φορά, το έκαναν και για μουσική και είπα να δηλώσω συμμετοχή.

    Μαζευτήκαμε λοιπόν όλοι οι συμμετέχοντες στο Metropolis Stage την Παρασκευή 14 Μαΐου το βράδυ, κλήρωσαν στον καθένα είδος τραγουδιού, μας έδωσαν και μια φράση - κλειδί που υποχρεωτικά έπρεπε να είναι μέσα στους στίχους και μας έδωσαν 48 ώρες διορία να γράψουμε μουσική, στίχους, να ηχογραφήσουμε το κομμάτι, να φτιάξουμε εξώφυλλο - μακέτα για το CD και να το παραδώσουμε την Κυριακή ίδια ώρα, ούτε λεπτό αργότερα! Φαντάζεστε τι 2ήμερο πανικού, τρέλας, αλλά και δημιουργικότητας για μένα και τη μπάντα μου τους Εναερίτες, ήταν!

    Για την ιστορία, μας κληρώθηκε "ερωτικό τραγούδι". Αποφασίσαμε λοιπόν να ετοιμάσουμε κάτι κεφάτο, ρυθμικό και ανεβαστικό, κι έχω την εντύπωση πως τον συγκεκριμένο στόχο μάλλον τον πετύχαμε!

    Από σήμερα και μέχρι τις 6 Ιουνίου, όλες οι συμμετοχές είναι διαθέσιμες για ακρόαση και ψηφοφορία ΕΔΩ. Όποιος συμφορουμίτης φίλος / φίλη θέλει, κάνει μια γρήγορη εγγραφή και μπορεί να ακούσει όλα τα κομμάτια που διεκδικούν διάκριση, μέσα σε αυτά και το δικό μου (ΧΑΡΗΣ ΑΡΩΝΗΣ και οι ΕΝΑΕΡΙΤΕΣ: "ΔΥΟ ΕΡΓΑ (ΚΑΡΑΤΕ-SEX)"). Αν καταφέρει και σας φτιάξει λγο το κέφι, αν σας ανεβάσει λιγάκι, βάλτε του κανένα - δύο - τρία ή κατά προτίμηση ...δέκα αστεράκια βρε αδερφέ, τσάμπα είναι, χαχαχαχα!

    Οι στίχοι:

    Δύο Έργα (Karate-Sex)
    Συνθέτης – Στιχουργός – Ερμηνευτής: Χάρης Αρώνης, Εκτέλεση: Εναερίτες (Κιθάρες: Σταύρος Παπουτσάκης, πλήκτρα: Θάνος Μπένος, τύμπανα: Βασίλης Μεσάρης, μπάσο: Mahmoud Hassan), Ενορχήστρωση - Παραγωγή: Σπύρος Ασπιώτης (BaseLine Studios, Καλλιθέα)

    Πρώτα καυτό
    κι έπειτα κρύο
    πονάν του έρωτά σου τα μποφόρ.

    Τη μια με θέλεις
    την άλλη με διώχνεις
    κι είμαι μπαλάκι του πινγκ-πονγκ.

    Μα ήρθε η ώρα* να σε πείσω
    και ναι σε όλα να σου πω.

    (ΡΕΦΡΑΙΝ)
    Ό,τι θελήσεις, πες το κι έγινε!
    Ό,τι ζητήσεις, πες το κι έγινε!
    Κάθε σου λέξη θα ‘ναι διαταγή.

    Φωτιά να πάρει, πες το κι έγινε!
    Γη και φεγγάρι, πες το κι έγινε!
    Καρδιά μου φτάνει να ‘μαστε μαζί.

    ***

    Σαν κάτι παλιά σινεμά
    που παίζαν δυο έργα
    "καράτε - σεξ" εναλλαγή

    έτσι είν’ η αγάπη μας
    τρελή τραμπάλα
    και δίκοπο μαχαίρι είσαι εσύ.

    Μα ήρθε η ώρα* να ηρεμήσω
    και ναι σε όλα θα σου πω.

    (ΡΕΦΡΑΙΝ)
    Ό,τι θελήσεις, πες το κι έγινε!
    Ό,τι ζητήσεις, πες το κι έγινε!
    Κάθε σου λέξη θα ‘ναι διαταγή.

    Φωτιά να πάρει, πες το κι έγινε!
    Γη και φεγγάρι, πες το κι έγινε!
    Καρδιά μου φτάνει να ‘μαστε μαζί.

    * το "ήρθε η ώρα" ήταν η υποχρεωτική φράση-κλειδί.

    Α, να και η μακέτα που σκαρώσαμε:

    Κι όποιος κάνει κέφι, ας μου στείλει ΠΜ να του φυλάξω πάσο για το πάρτυ της βραδιάς των αποτελεσμάτων στο METROPOLIS Stage στις 7 Ιουνίου, να ξαναβρεθούμε (ή και να πρωτογνωριστούμε) εκεί και να διασκεδάσουμε!

    Thanks!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AR-ON στις 28-05-2010 14:38 ]


    EKTORAS7911
    28.05.2010, 06:53

    Γράφτηκα, το άκουσα, μου άρεσε, ψήφισα! 10 αστέρια, δεν είχε παραπάνω lol τι 3-4... τσιγκουνιές να κάνουμε τώρα; Cool

    Καλή επιτυχία και από εδώ Χάρη!


    EKTORAS7911
    28.05.2010, 06:55

    Παράθεση:

    Το μέλος EKTORAS7911 στις 28-05-2010 στις 06:53 έγραψε...

    Γράφτηκα, το άκουσα, μου άρεσε, ψήφισα! 10 αστέρια, δεν είχε παραπάνω lol τι 3-4... τσιγκουνιές να κάνουμε τώρα; Cool

    Καλή επιτυχία και από εδώ Χάρη!



    Ναι... εμ, το έχω αυτό ε? {#emotions_dlg.lol} η μακέτα τα σπάει λέμε! {#emotions_dlg.happycrazy}


    marylin
    30.05.2010, 22:25

    Ό,τι θελήσεις, πες το κι έγινε! {#emotions_dlg.yes}

    Ό,τι ζητήσεις, πες το κι έγινε! {#emotions_dlg.yes}





    {#emotions_dlg.clap}Καλή επιτυχία Χάρη!!!!!!!!! {#emotions_dlg.clap}


    AlfaWolf
    31.05.2010, 04:38

    Πές το κι έγινε 10 Stars {#emotions_dlg.biggrin}

    Καλη Επιτυχία Χάρη {#emotions_dlg.thumbup}


    reteos
    31.05.2010, 12:57

    Ούτε συζήτηση : 2-3....9 ;;;; ά πα πα πά.  Φυσικά  και έδωσα 10 αστέρια Χάρη, με μεγάλη μου χαρά και ικανοποίηση {#emotions_dlg.clap}μάλιστα.

    Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία . {#emotions_dlg.thumbup}

     


    Kristalo
    31.05.2010, 17:49

    καλέ τι δυο μέρες; Το τραγουδάκι είναι θαύμα{#emotions_dlg.happycrazy}

    Φυσικά και το ψήφισα!! Μπήκα με άλλο όνομα (να μην κυκλοφορούμε και με το ίδιο. Εγινα nastazia τωρα){#emotions_dlg.biggrin}

    και πάτησα 10 αστεράκια!!!!{#emotions_dlg.clap}Άντε και νικητής!!!!!!!!{#emotions_dlg.thumbup}