ελληνική μουσική
    814 online   ·  210.853 μέλη

    Βοήθεια με το Αρμόνιο!!!

    gjb94
    03.06.2010, 22:48

    Αγόρασα ένα αρμόνιο (όχι καμιά σπουδαία μάρκα)και προσπαθώ να συνδιάσω τις γνώσεις που έχω στην κιθάρα .Βλέπω αποτέλεσμα αλλά μικρό .

    Έχετε να μου δώσετε τίποτα tips ή ακόμα και κάποια εύκολα κομμάτια;

     

    Βασικά προσπαθώ να βγάλω κάποια solos. Συνήθως προσπαθώ να βγάλω εισαγωγές. Το πρόβλημά μου είναι οτι ενώ παίζω τα ακόρντα , με το αριστερό δεν μπορώ να παίξω με το δεξί.....!!!

     

     

    S.O.S. Βοηθείστε με!!!!


    noizreduction
    04.06.2010, 08:42

    Διακρινω το κλασσικο προβλημα ολων των ανθρωπων που ειτε ξεκινανε ενα οργανο, ειτε μεταπηδανε απο ενα οργανο σε αλλο ( ιδιαιτερα με τοσο μεγαλη διαφορα ).

    Μη ξεχνας πως μπορει να μην αισθανεσαι αρχαριος στη μουσικη, λογω του προτερου μουσικου βιου σου στη κιθαρα, ομως στην ουσια εισαι ενας αρχαριος ως προς το οργανο που ξεκινησες τωρα να παιζεις. Με λιγα λογια ειναι παρα πολυ δυσκολο να ξεκινησεις απο το τελος ( solo ), ενω ακομα το ιδιο το μυαλο σου και τα χερια σου δεν εχουν συνηθισει τη φιλοσοφια του νεου οργανου!

     

    Η λυση ειναι απλη:

    Μελετη βασικων ασκησεων ωστε το δεξι χερι να συνηθισει τη θεση πανω στα πληκτρα, να αποκτησει μια αξιοπρεπη ταχυτητα και στη συνεχεια αναπαραγωγη ευκολων και βατων θεματων με κλιμακουμενη δυσκολια.

    Μη ξεχνας πως πιεζοντας το χερι σου να παιξει ενα σολο, μπορει να το οδηγησεις σε σοβαρες περιπτωσεις τενοντιτιδας ή αλλων μυικων παθησεων λογω κακης θεσης, κουρασης κι επιμονης.

     

    Μελετη ειναι η λυση σου. Κι αν γινει με καποιον εμπειρο ( δε λεω με δασκαλο, αλλα με φιλο πληκτρα ) και σταδιακα ( οχι κατευθειαν στα βαθια ), θα ηταν ακομα καλυτερα! Απλως μη ξεκινας με τα σολο και περιμενεις σε 1 εβδομαδα να γινει ο,τι γινεται στις αμερικανικες ταινιες. Τα περισσοτερα πραγματα στη ζωη θελουν κοπο και λιγοτερο τροπο! Smile


    gjb94
    04.06.2010, 12:08
    euxaristw!!!!
    MegaPlayer
    05.07.2010, 00:06

    Γεια σου, φίλε/φίλη! Το πρόβλημά σου είναι το πιο κλασσικό πρόβλημα για κάποιον που ξεκινάει αρμόνιο. Θα σου συνιστούσα, μιας και είσαι αρχάριος 2 πολύ φθηνά και εύκολα βιβλία για αρχάριους με ασκήσεις για το συγχρονισμό τψν χεριών σου. Το πρώτο είναι το " Μέθοδος Αρμονίου σε σύστημα Beyer" και το δεύτερο είναι

    "Μέθοδος για αρχάριους του Carl CZerni, Op. 599". Αν τα ζητήσεις έτσι ακριβώς, μπορείς να τα βρείς σε οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο , αρκεί να τα παραγγείλεις ή σε κατάστημα με είδη μουσικής (πχ. Νάκας).

    Τα παρώντα βιβλία τα είχα και εγώ όταν πρωτοξεκίνησα και με βοήθησαν πολύ.

    Ελπίζω να σε βοήθησα! Καλή επιτυχία!


    -----------------
    I have a dream...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MegaPlayer στις 05-07-2010 00:07 ]


    dimarasjim
    05.07.2010, 20:17

    Το μόνο που ρειάεσαι είναι εξάσκηση. Μην πέφτεις στα βαθιά. Ένα πολύ καλό βιβλίο που θα σε βοηθούσε πολύ είναι το "πς να παίξετε αρμόνιο" του Γ. Κνσταντινίδη. Βασικά, είναι τρία βιβλία και αν δεν κάν λάθος κοστίουν γ΄ρ στ 20 ευρ΄το καθένα. συγν΄μη για τα ορθογαφικά, το πληκτρολόγιο είναι για πέταμα!