ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.856 μέλη
    dreamer1
    04.06.2010, 15:03

    Γεια χαρα σε ολους...

    τον τελευταιο καιρο θελω να διευρηνω τους μουσικους μου οριζοντες...

    ετσι ζηταω απο εσας να μου προτινεται συγκροτηματα, καλλιτεχνες ή τραγουδια απο ολα τα ειδη της μουσικης και θα επιλεξω εγω αυτα που θα ξεχωρισω...

    αυτο που θελω ειναι να ανακαλειψω κοσμους της μουσικης πολυ πρωτοτυπους κι οχι συνηθισμενους... γενκως θελω κατι διαφορετικο!

    Περιμενω την βοηθεια σας...Smile

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dreamer1 στις 04-06-2010 15:03 ]


    dreamer1
    04.06.2010, 15:36

    δεν θελω να περιοριστω....θελω να μου προτινεται και να ακουσω οτιδηποτε!!! οτι θεωρεις εσυ καλυτερο!!!


    musichell
    04.06.2010, 16:23

     

     

     

     

     


    caterina08
    04.06.2010, 16:23
    5 αστερια σε Herbie Han-C-O-C-K, Keith Jarett και Brad Mehldau!!!!!!!!!
    caterina08
    04.06.2010, 16:25
    και για εθνικ προτεινω να ψαξεις τη συλλογη της putumayo! εκει θα βρεισ μπολικα απ οποια περιοχη του κοσμου σ ενδιαφερει
    rollinngstone
    04.06.2010, 16:42

    Μαζί με αυτά που πρότινε ο Pentatonikos σχετικά με την τζαζ να προτείνω και εγώ τα ακόλουθα.

    Οι μεγάλες κυρίες της τζαζ.

    Εlla Fitzerald

    Nina Simone

    Aretha Franklin (πρωτού γίνει η περίφημη Lady Soul είχε ασχοληθεί με την jazz)

    Betty Carter

     

    Επίσης προτείνω να ασχοληθείς με την jazz fusion. Δυο μεγάλα τέτοια άλμπουμ είναι τα Hot Rats - Frank Zappa (1969) και Bitches Brew - Miles Davis (1970). Και εκτός αυτού με τα παλιά μπλουζ του Δέλτα. Ένα απαραίτητο άλμπουμ είναι το King Of The Delta Blues Singers vol. 1 του μεγάλου μπλούζμαν Robert Johson.

    Επιπλέον μην χάσεις την ευκαιρία να γνωρίσεις τον κόσμο της Punk, αν δεν έχεις ασχοληθεί. Προτείνω ιδαίτερα τα άλμπουμ London Calling - The Clash (1979), The Clash - The Clash (1977) Ramones - Ramones (1976), Ramones - Rocket To Russia (1977) Νever Mind the Bollocks Here's Sex Pistols - Sex Pistols (1977). Επίσης αν προτιμάς σκληροπυρηνικό punk, τότε κάνε το κόπο να ρίξεις μια ματία και στους Joy Division.

    Και τέλος σε συμβουλεύω να γνωρίσεις και τον κόσμο του progressive και του psychedelic rock. Απο progressive άκου για να έχεις μια πλήρη εικόνα The Dark Side Of The Moon - Pink Floyd (1973) (αν και πιστεύω ότι είναι λίγο δύσκολο να μην γνωρίζεις το συγκεκριμένο έργο), Aqualung - Jethro Tull (1971), Wish You Were Here - Pink Floyd (1975), Close To The Edge - Yes (1972), Tales Of Topographic Oceans - Yes (1973) και Selling England By The Pound - Genesis (1973). Όσον αφορά psychedelic rock επιβάλλεται να ασχοληθείς με τα εξής άλμπουμ: Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band - The Beatles(1967), Their Satanic Majesties Request - Rolling Stones (1967), Fifth Dimension - Byrds (1965), Axis: Bold As Love - Jimi Hendrix Experience (1967) και γενικά ότι έχει σχέση με Jimi Hendrix.

    Αυτά προς το παρόν, αν μου έρθει καμιά άλλη ιδέα, θα επανέλθω...


    dreamer1
    04.06.2010, 17:59

    ευχαριστω πολυ ολους για το ενδιαφερον...{#emotions_dlg.biggrin}


    rollinngstone
    04.06.2010, 21:23

    Of course you may... {#emotions_dlg.beer}


    TheDarkSideOfTheMoon
    05.06.2010, 17:38

    Hi!!

    Γενικά θα συμφωνήσω με τις παραπάνω επιλογές.Θα υποστηρίξω ιδιαίτερα τις επιλογές του Rollingstone για Pink Floyd,Clash και Beatles και να προσθέσω τους Pavlov's Dog (και βασικά το δίσκο τους Pampered Menial) και τους Deep Purple.

    Ένα είδος που προσωπικά λατρεύω και πιστεύω ότι θα ήταν ενδιαφέρον να σκούσεις είναι το Symphonc Heavy Metal.Πολλοί το σνομπάρουν και υποστηρίζουν ότι δεν αποτελεί αξιόλογο αντιπρόσωπο της μέταλ.Η απόφαση είναι δική σου.Εγώ σου προτείνω Epica (τα θέματα τους παρουσιάζουν έντονα ενδιαφέρον -θρησκεία,θεός,μοίρα,δύναμη της σκέψης,μαζοποίηση κλπ), Nightwish (άκουσε οπωσδήποτε τα Slaying The Dreamer,Wishmaster,Wish I Had An Angel,The Phantom Of The Opera και Nemo) και After Forever (καλύτερα CD τους πιστεύω είναι το Prison Of Desire και Decipher).

    {#emotions_dlg.rockon}


    gjb94
    05.06.2010, 17:47

    Συμφωνώ και γω.

    Είναι προς τιμήν σου το ότι θες να ανακαλύψεις νέους μουσικούς ορίζοντες!!!

    Εγώ θα σου πρότεινα να ακούσεις κάποια Soul κομμάτια ή Blues!!!

     


    cobal
    05.06.2010, 23:50
    Παραδοσιακα......... Δημοτικα για παραδειγμα που γουσταρω κι εγω
    taksidiwths
    06.06.2010, 13:18

    απο ξενα

    cat power(μετρανε πολυ)

    archive

    anathema

    moby

    monika

     

    απο ελληνικα

    λεωνιδας μπαλαφας

    θαλασσινος

    μαρκελλου

    maraveyas illegal

    μιλτιαδης...

     

    αυτα μου ρθανε τωρα..

     


    giorth
    06.06.2010, 18:07

    Bajofondo...

     


    apostolis55
    06.06.2010, 21:44

    .

    [ τροποποιήθηκε από τον/την apostolis55, 27-09-2016 03:26 ]


    marilloumajore
    06.06.2010, 22:44

    Ligetti....... Και όλα αλλάζουν!!..............


    caterina08
    06.06.2010, 23:33
    επειδη ειδα και τα πληκτρα στη φωτο του προφιλ σου ακου τα musica ricercata (το ΙΙ ειναι και soundtrack στο ματια ερμητικα κλειστα)
    marilloumajore
    07.06.2010, 09:12

    Σ'ευχαριστώ πολύ. Έχω παίξει μεγάλο μέρος του έργου... Χαίρομαι ωστόσο που το γνωρίζεις.

    Με τη σειρά μου να σου προτείνω το requiem.


    caterina08
    07.06.2010, 12:35
    marillouuuuuu!!!!!! τις προτασεις τις εκανα στην στην dreamer!!! Ετσι κι αλλιως καποιος που ξερει τον Ligetti δε γινεται να μην ξερει τα Musica ricercata.... Το εχω ακουσει το ρεκβιεμ και ειναι πραγματικα πολυ ομορφο... οποτε ας το προτεινουμε κι αυτο σαν προταση εξερευνησης ligetti :)
    pianoteacher
    07.06.2010, 15:23

    Εκτός από τον Ligetti που έχει ήδη αναφερθεί, άκου Ξενάκη (π.χ. το Άις ή το N'Shima), Varese, George Crumb-Black Angels (=ηλεκτρικό κουαρτέτο εγχόρδων), καθώς επίσης και Giacinto Scelsi-Quattro pezzi per orchestra. Σε αυτό το τελευταίο κάθε μέρος είναι γραμμένο μόνο από μία νότα ή το πολύ από ένα διάστημα 5ης. Εξαιρετικό!!! Καλή ακρόαση!!!