ελληνική μουσική
    505 online   ·  210.882 μέλη

    3 συντάξεις θα πάρει ο Λοβέρδος?

    musichell
    28.06.2010, 19:44

    Τρεις συντάξεις θα πάρει ο Λοβέρδος; Μία ως καθηγητής Πανεπιστημίου, μία ως βουλευτής και μία ως δικηγόρος; Για τους πολύ-μεγάλο-συνταξιούχους τι προβλέπει το "Μνημόνιο" κύριε υπουργέ; (Δεν μπορεί τα εσά εμά και τα εμά εμά να συνεχιστεί...)Το σύστημα έχει εξαιρέσεις που μας αποκρύπτουν.Ενώ εφαρμόζεται πιστά το μνημόνιο της τρόικας και περικόπτονται οι συντάξιμες αποδοχές των χαμηλοσυνταξιούχων και αυξάνονται τα όρια ηλικίας, δεν ακούσαμε τίποτα για τους διπλό-τριπλό-πολύ πολυθεσίτες τι μέλλει γενέσθαι.Για παράδειγμα ο ίδιος ο εκτελεστής του μνημονίου υπουργός:Τρεις συντάξεις θα πάρει ο Λοβέρδος
    Μία ως καθηγητής Πανεπιστημίου, μία ως βουλευτής και μία ως δικηγόρος.

    Τρεις συντάξεις, στις οποίες το κράτος —και άρα εμείς ο λαός— καταβάλει τις εισφορές του. Αυτή είναι η τεχνητή "λεύκανση" εξαιτίας ενός κράτους, το οποίο άλλους τους αντιλαμβάνεται ως "παιδιά" του και άλλους ως "παραπαίδια" του. "Λευκότατο” παιδί αυτού του κράτους είναι ο Λοβέρδος. "Λευκός"… όσο όλοι όσοι τον στηρίζουν.

    Είναι έτσι κύριε υπουργέ ή μας παραπληροφορούν λάθος;

    http://sibilla-gr-sibilla.blogspot.com/2010/06/blog-post_263.html


    rouli726
    29.06.2010, 03:48

    Δυστυχώς ακολουθείται η εύκολη οδός..παίρνουμε τα λίγα από το τίποτα των πολλών.....τί άλλο να πεις..

    Αν ήθελαν πραγματικά να σώσουν τη χώρα θα μπορούσαν να πάρουν λίγα από αυτούς που έχουν πολλά,θα τους περίσσευαν.

    Αλλά γιατί να το κάνουν?Ποιος τους ενοχλεί?

    Από όπου κι αν το πάρεις είναι κατάφορη αδικία όλο αυτό γιατί πληρώνουν αυτοί που δε φταίνε.

    Λυπάμαι πολύ....λυπάμαι που πρέπει να παρατήσω τα όνειρα μου πάλι για να δουλέψω γιατί δε φτάνουν οι μισθοί των γονιών μου.

    Λυπάμαι που κανείς δε με υπερασπίζεται και θα πρέπει στα 27 μου να θάψω κάθε ελπίδα μου για σπουδές σε κάτι που αγαπάω...

    Λυπάμαι...


    Spirous
    29.06.2010, 14:22

    Παράθεση:

    Το μέλος zeta490 στις 29-06-2010 στις 09:17 έγραψε...

    Και γιατί να παρατήσεις τα όνειρα σου για χάρη αυτών;;;Όχι! Να κάνεις αυτό που θέλεις! Δεν έχει κανείς το δικαίωμα να θάβει τα όνειρα μας! Πρέπει πάση θυσία να τα πραγματοποιήσουμε! Δεν κατάλαβα! Ποιοι είναι αυτοί που θα μας πουν τι θα κάνουμε; Και να δουλέψεις και να σπουδάσεις! Όλα γίνονται αν βάλεις πρόγραμμα!



     

    Δηλαδή αυτοί να δημιουργούν τις συνθήκες και εσύ να σέρνεσαι/προσαρμόζεσαι πίσω από αυτές;


    musichell
    29.06.2010, 15:24

    Θ.ΠΑΓΚΑΛΟΣ
    Στη ''Καθημερινη της Κυριακης''

    Είμαι συνταξιούχος δικηγόρος. Εδώ και 15 ημέρες πήρα την πρώτη μου σύνταξη». «Μειωμένη;». «Μειωμένη, γιατί δεν είχα ασκήσει ποτέ επάγγελμα. Αλλά έχω ένα επάγγελμα το οποίο αν είχα ασκήσει, θα είχα άλλου είδους εισοδήματα και ευκαιρίες».


    Disasterpiece
    29.06.2010, 17:14

    Αμα γουσταρει θα παρει και 13,οπως ολοι μας!

    Ο  Λοβερδαρος κατ'εντολιν του ΓΙΩΡΓΑΡΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ θα κανει την Ελλαδα Σουηδια σε 2-3 χρονια!

    Θα τρωμε με χρυσα κουταλια!Πνεει αερας αλλαγης πλεον!!!ΧΩΝΕΨΤΕ ΤΟ!!!{#emotions_dlg.thumbup}

     


    musichell
    29.06.2010, 19:06
    έτσι....ο Γιωργάκης μας οδηγεί στον σοσιαλισμό....
    SouLRocK
    30.06.2010, 01:18

    Θα 'λεγα τώρα τι 3 θα 'πρεπε να πάρει ο Λοβέρδος και όχι μόνο αυτός! Αντε και καλο ΦΠΑ (23%) .. εεμ.. καλό μήνα ήθελα να πω!