ελληνική μουσική
    679 online   ·  210.851 μέλη

    Πρόγραμμα για ήχους Συμφωνικής Ορχήστρας

    MartinHellwood
    07.07.2010, 19:24

    Είμαι αρκετά προβληματισμένος με αυτό το θέμα καθώς μετά απο ατελείωτο search είμαι πάλι στο ίδιο σημείο όπου ήμουν και πριν ξεκινήσω {#emotions_dlg.happycrazy}

    Θέλω να επενδύσω σε μια καλή βιβλιοθήκη ήχων ορχήστρας και βασικά είχα αποφασίσει για το Platinum της East West, αλλά μετά την ερευνά μου εντόπισα κάποια, ελάχιστα ομολογουμένως, σχόλια για την σταθερότητα και αξιοπιστία του εν λόγω προγράμματος. Ακόμα και με τον MACpro που χρησιμοποίω.

    Λέω μήπως να παραθέσουμε τις δικιές μας εμπειρίες σχετικά με αυτά τα προγράμματα για να υπάρχει κάτι σαν οδηγός.

    Έγω χρησιμοποιώ το garritan personal orchestra που το είχα αγοράσει το 2007 οταν πρωτοξεκίνησα να ασχολούμε αλλά τώρα πια οι ήχοι του δεν με καλύπτουν.

    Καλό demo έχει το Miroslav Philarmonic άλλα είναι πραγματικά στα ποιοτικά επίπεδα που πρέπει να είναι λόγω τιμής (Αν δεν κάνω λάθος 300 ευρώ).

    Αυτά, περιμένα τα σχόλια σας....{#emotions_dlg.rolleyes}

     


    noizreduction
    07.07.2010, 20:53

    Προσωπικα προτιμω τα Mikroslav Refills που εχει βγαλει η συγκεκριμενη εταιρια για το Reason ( 3+ ). Τα βρισκω αρκετα οικονομικα, παρα πολυ καλα και με καλες γνωσεις ενορχηστρωσης μπορεις να κανεις καλες δουλειες ( και μαλιστα αρκετα γρηγορες )!

     

    Απο την αλλη το Mikroslv VSTi που εχω στο Cubase εχει ακριβως τα ιδια samples σε ενα πολυ ομορφο sampler περιβαλλον. Βρισκω μειονεκτημα που εχει το IK reverb Hall σαν μοναδικο reverb και μαλιστα χωρις να εχεις το προνομιο να πειραξεις τις παραμετρους ( χρησιμοποιω τη σειρα IK Reverbs και γενικα ειναι υπεροχη ) που ειναι ουσιαστικες για τη ψευδαισθηση του χωρου!

     

    ΤΟ Garritan ειναι αρκετα "ψευτικο" μπροστα στο Mikroslav παντως. Τοσο η ποικιλια των ηχων, οσο και η αληθοφανεια τους!


    MartinHellwood
    08.07.2010, 09:27

    Ήμουν αρκετά ευχαριστημένος απο την ευκολία χρήσης και την οικονομία στους πόρους που μου έκανε το Garritan αλλά τώρα που ανεβαίνει το επιπεδό μου σαν συνθέτης, κάποιοι ήχοι και κυρίως τα πνευστά, χάλκινα και ξύλινα, μου ακόγουνται επιεικώς αστεία.

    Για το Miroslav έχω ακούσει καλά λόγια απο αρκετό κόσμο, απλά εγώ εντυπωσιάστηκα απο τα δείγματα του East West Orchestra Platinum. Απλά έχω ενδιασμούς γιατί στο pc είχα απο την East West το sympnhonic choirs, οχι στην κανονική του μορφή (ελπίζω να γίνομαι αντιληπτός), και πραγματικά μου γονάτιζε το σύστημα.

    Απο τότε που πήρα MAC πέρασα στην εποχή της χρήση προγραμμάτων στην "κανονική" τους μορφή αδιαφορόντας για το κόστος. Απλά να κάνουν τη δουλειά που τα χρειάζομαι.

    Για το Miroslav ωστόσο υπάρχει στον THOMAN ένα καλό Bundle με διάφορα άλλα καλούδια, που εφ'όσων πιστώ οτι αυτό το πακέτο συμφωνικής μου κάνει είναι αρκετά δελεαστικό THOMAN



    Sharmman
    09.07.2010, 15:09

    Παράθεση:

    Το μέλος MartinHellwood στις 08-07-2010 στις 09:27 έγραψε...

    Για το Miroslav έχω ακούσει καλά λόγια απο αρκετό κόσμο, απλά εγώ εντυπωσιάστηκα απο τα δείγματα του East West Orchestra Platinum. Απλά έχω ενδιασμούς γιατί στο pc είχα απο την East West το sympnhonic choirs, οχι στην κανονική του μορφή (ελπίζω να γίνομαι αντιληπτός), και πραγματικά μου γονάτιζε το σύστημα.

    Και πολύ καλά έκανες ! εννοώ που εντυπωσιάστηκες.

    Mόνο και μόνο η διαφορά μεγέθους βιβλιοθήκης υποδηλώνει στο 90% τις διαφορές των Vsti's.

    Eπειδή ζήτησες γνώμες και μολονότι τα διαθέτω όλα σχεδόν λόγω απαιτήσεων παραγωγής , θα σου πώ ότι είναι καλό να προτιμάς εξειδικευμένα προγράμματα ανά κατηγορία οργάνων και η East West είναι πρώτη επιλογή τουλάχιστον σε Symphonic Brass.

    Καλούτσικο ακούγεται το Miroslav γιά όλα σε ένα , αλλά άμα βάλεις πχ το καλύτερο του Combi Strings , το 23 Violin Dyn και μετά Φορτώσεις τα 70 Violins  East West Strings , θα ανακαλύψεις τις τεράστιες διαφορές , και άν είσαι ακόμα πιό απαιτητικός σε Legato Violin Groups , παίρνεις την Ναυαρχίδα των strings τα LASS.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sharmman στις 08-09-2010 07:36 ]


    MartinHellwood
    09.07.2010, 17:30

    Θυμάμαι παλία υπήρχε αν δεν κάνω λάθος ενα ξεχωριστό vst/au της East West μόνο για Brass, το Symphonic Brass αν αναφέρεσαι σε αυτό.

    Γενικά είμαι λίγο μερακλής σε αυτά που αγοράζω και θέλω να είναι τα καλύτερα γιατί μόνο έτσι ασχολούμε μαζί τους αρκετά ώστε να μου δώσουν όλες τις δυνατοτητες τους και συγχρόνως να με ανεβάζουν κάποια επίπεδα λόγω τις πολύωρης ενασχόλησης μαζί τους.

    Μέτα της εμεπειρία με το Garitan που ομολογουμένως ήταν καλή για  τις γνωσεις που είχα τότε, θέλω να πάρω κάτι που πραγματικά θα με κάνει να ασχοληθώ και να "τριφτώ"... {#emotions_dlg.blush} Το miroslav το κατέβασα demo και παρόλο τους καλούς ήχουςκαι το ανώτερο πραγματικά επίπεδο που είναι σε σχέση με το garritan δεν μου λέει κάτι.

    Δεν είμαι σε θέση να αντέξω ένα Hollywood Strings της αλλά το Orchestra Platinum είναι μέσα στις οικονομίες μου. Αλλά εκεί υπάρχει και ο άλλος πειρασμός. Το Composers Collection της East West με το όλα σε ένα κουτί κοντά στα 660 απο αγγλία. Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το Goliath που έχει μέσα αλλά όλα τα άλλα Symphonic Choirs, Ra, Stormdrum, Pianos, Voices of Passion είναι ενδιαφέρον...

    Αυτά τα λίγα... Όπως καταλαβαίνεται περνάω δύσκολες στιγμές...χαχαχα  {#emotions_dlg.happycrazy}


    Sharmman
    09.07.2010, 20:15

    Παράθεση:

    Το μέλος MartinHellwood στις 09-07-2010 στις 17:30 έγραψε...

    Εντάξει , το να τα αποκτήσεις όλα αυτά που ζητάς και ειδικά επί πληρωμής είναι λίγο χλωμό ακόμα και γιά ευκατάστατους Επαγγελματίες δεδομένου ότι μία Ενημερωμένη Επαγγελματική οργάνωση Vsti "παντός Καιρού" ξεπαρνά κατά πολύ τα 50.000 Ευρώ και δεν αρκεί η Διαφημιστική Καμπάνια των εταιρειών , καθότι κυκλοφορούν και πράγματα που δεν ενημερώνεσαι εύκολα.

    πχ οι Garritan Συλλογές που είχες είναι μέτριες αλλά υπάρχουν τα Stradivari Violin & Cello , της ίδιας που είναι τα καλύτερα που κυκλοφόρησαν ποτέ σε VSTi , το ίδιο συμβαίνει και με τις συλλογές Brass EWQL XP & Gold που ορθά παρατήρησες μιάς και ότι VSTi αναφέρθηκε υπάρχει εδώ σε 4 TΒ Workstation.

    Τελειώνοντας πιστεύω ότι μιά καλή επιλογή γιά το ζητούμενο σου είναι η πρωτοαναφερόμενη Symphonic Platinum.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sharmman στις 09-07-2010 20:19 ]


    noizreduction
    09.07.2010, 20:26

    Και παντα σε ολα αυτα μη ξεχνατε τι συστημα θα υποστηριξει αυτα τα μεγαθηρια, διοτι περα απο τις προϋποθεσεις λειτουργειας ( που λιγο πολυ, ολοι τις εχουμε στα συστηματα μας ) πρεπει να ειμαστε σιγουροι πως το DAW μας θα κανει καλο και γρηγορο streaming των δειγματων και δε θα "υποβιβαζεται" απο τις χαμηλες ταχυτητες δισκου και μεταφορας!


    Sharmman
    09.07.2010, 20:35

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 09-07-2010 στις 20:26 έγραψε...Και παντα σε ολα αυτα μη ξεχνατε τι συστημα θα υποστηριξει αυτα τα μεγαθηρια, διοτι περα απο τις προϋποθεσεις λειτουργειας ( που λιγο πολυ, ολοι τις εχουμε στα συστηματα μας ) πρεπει να ειμαστε σιγουροι πως το DAW μας θα κανει καλο και γρηγορο streaming των δειγματων και δε θα "υποβιβαζεται" απο τις χαμηλες ταχυτητες δισκου και μεταφορας!

    Εγκρίνω και επαυξάνω αγαπητέ , αλλά πιστεύω ότι όποιος επενδύσει σε τέτοιο κόστος Πλατφόρμας Παραγωγής δεν θα λυπηθεί 4000 Ε , γιά να στήσει το κατάλληλο σύστημα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sharmman στις 08-09-2010 07:36 ]


    noizreduction
    09.07.2010, 21:39

    Οσο κι αν φαινεται απιστευτο, ειχα πελατη που "ετρεχε" Cubase 5, Waves plug ins, PSP mastering tools και ειχε τα Omnisphere και Trillian Vsti's σε συστημα P4 Hyper Threading 1.7Ghz, 2GB RAM κι εξωτερικους σκληρους για τα samples ( αρα το streaming πηγαινε κι ερχοταν σαν θυελα μεσω USB 2.0 κι 1.1 ).

    Υποψιν, τα προγραμματα τα ειχε αυθεντικα!

    Κι οταν μου ζητησε να παρω το project για να το μιξαρω στο δικο μου συστημα, εδειξε ανακουφισμενος που...ανοιγει! {#emotions_dlg.rockon}

     

    Οποτε, επειδη στην Ελλαδα μενουμε κι επειδη ειμαστε παντα "μαστορες", ποτε μη λες ποτε....!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 09-07-2010 21:42 ]


    MartinHellwood
    09.07.2010, 22:05

    Έχω εναν MAC Pro με Quad Core Xeon 2.66, 6GB Ram και για DAW το logic 9, οι δίσκοι μου ειναι στις 7200, καλό θα ήταν να είναι solid state, το ξέρω. Ο χώρος είναι μελετημένος απο φίλους ηχολήπτες (όχι επαγγελματικά 100% βέβαια) και monitor έχω τα focal (δεν θυμάμαι πια ακριβώς, αγορά 2009). Αυτά μέσα στις άκρες, πιστεύω οτι δικαιούμαι κάποια καλά vstI χαχαχα

     

    Φίλε sharman τα ξέρω τα συγκεκριμένα vst με τα βιολιά, τα είχα...όχι στην κανονική τους μορφή, yu know.


    Sharmman
    10.07.2010, 01:16

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 09-07-2010 στις 21:39 έγραψε...

    Οποτε, επειδη στην Ελλαδα μενουμε κι επειδη ειμαστε παντα "μαστορες", ποτε μη λες ποτε....!

    Δεν απέκλεισα απολύτως τίποτε νομίζω ,και απλά ανέφερα το "συνεπάγεται" της εξίσωσης για το μέσο χρήστη ,

    τα περαιτέρω γιά τούς Power Users και όχι "μάστορες" , αλλά γνώστες , δεν έκανα αναφορά ,απλούστατα γιατί το θέμα Μουσικής Παραγωγής είναι δευτερεύουσας προτεραιότητας , στις εξαιρετικά ισχυρές Μηχανές που δουλεύω (λεπτομέρειες νομίζω ότι έχουμε πει στο Noiz) , και τουλάχιστον το επίπεδο Μηχανικής γνώσης μου μου επιτρέπει να "παίξω" μεγάλες Μουσικές Εγκαταστάσεις και σε "έρποντες" διπύρηνους 2,66.

    Τό γρήγορο μηχάνημα πάνω απ' όλα εξοικονομεί πολύ χρόνο και ούτε αυτόν διαθέτω ούτε και υπομονή.

    Κάτι άλλο που συχνά διαβάζω , το πχ Έχω δοκιμάσει το "τάδε" VSTi και ήταν πολύ βαρύ γιατί ήταν "σπασμένο".

    Σας πληροφορώ ότι το 95 % των προγραμμάτων που έχει γίνει σωστό Reverse Enginnering , γιατί η έννοια "σπασμένο" δεν υφίσταται στο σύνολο των Ξεκλειδωμένων προγραμμάτων από το 1995 , λειτουργεί στό 100 % του αγορασμένου , τα έχω αντιπαραβάλλει με τα αυθεντικά που έχω και έχουν σχεδόν όλα περάσει από αυστηρό Benchmark , αλλά σίγουρα το γνωρίζουν όλοι που ασχολούνται όπως εγώ με Software Development.

    Δεν δηλώνω βέβαια υποστηριχτής του παράνομου λογισμικού γιά τον απλούστατο λόγο ότι από πωλήσεις Λογισμικού βγάζω το "καλό" εισόδημά μου (γιατί αν περίμενα τη Μουσική & Παραγωγή θάμουν στο δρόμο),

    Αλλά επουδενή λόγο δεν ανέχομαι τις κινδυνολογίες που διαβάζω και ιδίως από άτομα με έλλειψη θεμελιώδους Λογισμικής γνώσης (εξαιρούνται πάντα οι παρόντες).

    Τα συμπεράσματα δικά σας.

    .

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sharmman στις 08-09-2010 07:37 ]


    MartinHellwood
    10.07.2010, 19:28

    Sorry αλλά εγώ χάθηκα με το συγκεκριμένο post. Φίλε Sharman σε τι αναφέρεσαι ακριβώς?


    Sharmman
    04.08.2010, 14:49

    Παράθεση:

    Το μέλος MartinHellwood στις 10-07-2010 στις 19:28 έγραψε...

    Sorry αλλά εγώ χάθηκα με το συγκεκριμένο post. Φίλε Sharman σε τι αναφέρεσαι ακριβώς?

    Δεν αναφέρθηκα σε σένα φίλε MartinHellwood , συνέχεια συζήτησης και παράθεσης ήταν το τελευταίο post.

    Εσύ μόνο και μόνο που διαθέτεις Mac , δικαιείσαι σαφώς δυνατά VSTi αν τα αντέχεις οικονομικά.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sharmman στις 08-09-2010 07:38 ]


    liinad
    19.08.2010, 15:30

    καλησπέρα

    Με ενδιαφέρει το θέμα, γράφω παρτιτούρα και θέλω να χρησιμοποιήσω ήχους βιβλιοθήκης για να προσεγγίσω, όσο είναι αυτό εφικτό, τον αυθεντικό ήχο των οργάνων.Χρησιμοποιώ όργανα συμφωνικής ορχήστρας και γράφω με το Sibelius 6.Προσανατολίζομαι στους ήχους της vsl special edition είναι ένα πακέτο οικονομικό (325 Ευρώ κοστίζει αυτήν την στιγμή). Πέρα από τα ενημερωτικά βίντεο που παρακολούθησα, δεν γνωρίζω τον τρόπο χρήσης αυτών των ήχων. Υπάρχει κάποιος που έχει γνώση του αντικειμένου ,κι αν έχει την διάθεση να εκφράσει την γνώμη και τις απόψεις του? Η επικοινωνία και η ανταλλαγή απόψεων με μουσικούς που είναι σχετικοί με το αντικείμενο θα ήταν εποικοδομητική!Ένα δείγμα του "ύφους" μπορεί όποιος θέλει να πάρει από την σελίδες:

    >

    www.myspace.com/mademlisdaniil


    MartinHellwood
    05.09.2010, 18:48

    Σε συνέχεια των προηγούμενων post θα ήθελα να ρωτήσω κάτι... Για να βρούμε ένα VST της προκοπής πρέπει οπωσδήποτε να το πάρουμε απο Γερμανία; Μόνο το trillian κατάφερα να βρώ στο musicorama και απο εκει και πέρα το χάος....

    Δεν υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που να έχει έστω τα προιόντα της EAST WEST? Στο elina ρώτησα πάντως...

     

    Απο τη στιγμή που έχω αποφασίσει να επενδύσω ένα ποσό σε για τέτοιου είδους αγορά θα προτιμούσα(και απο τη στιγμή που είμαστε σε κρίση) να τα σκάσω σε Έλληνα και όχι Γερμανό ή Άγγλο. Αν φυσικά και οι τιμές του συναγωνίζονται τους προαναφερόμενους....


    thaliey
    17.09.2010, 23:48
    VIENNA SYMPHONIC ORCHESTRA LIBRARY !!!!