ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.857 μέλη

    Κονσέρτο για πιάνο μέ την πρώην ΥΠΕΞ των ΗΠΑ, Κοντολίζα Ράϊς

    Hastaroth
    31.07.2010, 23:36

    Τό "ψάρεψα" στό www.phorum.gr και το βρήκα ενδιαφέρον:

    Ουάσινγκτον

    Η πρώην υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ, Κοντολίζα Ράις, σταμάτησε να ασχολείται με τις διεθνείς υποθέσεις και στράφηκε στην μουσική.

    Την Τρίτη, μάλιστα, έδωσε κονσέρτο για πιάνο με έργα Mozart συνοδευόμενη από τον θρύλο της σόουλ, Αρίθα Φράνκλιν, για φιλανθρωπικούς σκοπούς.

    Η ρεπουμπλικανή πρώην σύμβουλος του προέδρου Μπους έδωσε ρεσιτάλ μαζί με την φανατική δημοκρατική Αρίθα Φράνκλιν, η οποία είχε τραγουδήσει και στην ορκωμοσία του προέδρου Μπ.Ομπάμα, για να συγκεντρωθούν χρήματα για άπορους νέους.

    Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Reuters

    Και τά σχετικά βιντεάκια στο youtube:


    https://www.youtube.com/watch?v=LfSYwJuq3VgLink

    >


    https://www.youtube.com/watch?v=4Ytj-I28nt8&feature=relatedLink

    >

    ΥΓ.Παρ'όλο που η ανταπόκριση μιλάει για έργα τού Μότσαρτ,στά βίντεο αναφέρεται ότι τά εκτελούμενα έργα είναι τού Ντβόρακ.Δέν είμαι και ιδιαίτερα σχετικός με την κλασσική μουσική ώστε να κρίνω άν όντως υπάρχη κάπου λάθος,οι πιό γνώστες από μένα άς αποφανθούν...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 31-07-2010 23:40 ]


    caterina08
    01.08.2010, 19:37

    >

    εννοειται πως τα βιντεακια που εχει το σαιτ δεν ειναι μοτσαρτ..... δεν ειναι καν πιανο κοντσερτο.... λεει καθαρα οτι ειναι το πιανο κουιντετο του Ντβορζακ (Λα μειζονα)

    το βιντεο που εβαλα πιο πανω ειναι της συναυλιας αυτης με την Φρανκλιν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : caterina08 στις 01-08-2010 19:42 ]


    Acebes
    01.08.2010, 20:13

    Gia Filanthropiko skopo?????????

    Diladi tha mazepsoun xrimata gia na ta dosoun sta paidakia pou h idia edine entoli na vomvardizoun

    Alla min exoume parapono toulaxiston apo ypokrisia se auton to kosmo eimaste xortatoi

     


    Hastaroth
    04.08.2010, 23:51

    Τό άρθρο αναφέρει ότι τά χρήματα θα δοθούν σε άπορους νέους.

    Τώρα άν εσύ κατάλαβες αλλιώς,τί να πή κανείς....


    Acebes
    05.08.2010, 00:18

    Nai me sigxoreis afou einai gia aporous neous prepei na zitisio signomi apo tin megali filanthropo alla kai apo esena pou mallon se ethiksa

    Apla i tapeini mou apopsi einai oti tha mporousan oi exontes tin eksousia autou tou planiti na voithousan se kathimerini vasi tous aporous neous, ta paidakia....... me tin politiki tous kai oxi na diorganonoun apla mia sinaulia mono kai mono gia na provlithoun.

    Se oti exei na kanei me to xamilo mou IQ sou zito kai pali signomi

     

     


    Hastaroth
    05.08.2010, 12:10

    1.Πού το ξέρεις άν οι "έχοντες την εξουσία αυτού τού πλανήτη" (ή,έστω,καποιοι απ'αυτούς) δέν βοηθάνε σε καθημερινή βάση τά παιδάκια,τους άπορους νέους κλπ κλπ;

    2.Από πού συμπεραίνεις ότι με έθιξες;

    3.Από πού συμπεραίνεις ότι διέγνωσα πως έχεις χαμηλό IQ;

    4.Τό να μήν καταλαβαίνη κάποιος αυτό που πρέπει να καταλάβη από μιά πληροφορία δέν σχετίζεται πάντα με χαμηλό IQ.Μπορεί να σχετίζεται και με διάφορες ιδεοληψίες/έμμονες ιδέες που πιθανόν έχει,κλπ κλπ.

    Εν πάσει περιπτώσει.δέν είναι εκεί το θέμα μας.Εγώ απλώς ανέφερα ένα γεγονός και τους προβληματισμούς μου ώς πρός το ποιά τελικά ήταν τα έργα που παίχτηκαν.Τό άν η πρώην ΥΠΕΞ τών ΗΠΑ είναι μεγάλη φιλάνθρωπος ή όχι,δέν με αφορά και δέν με απασχολεί......


    Acebes
    05.08.2010, 13:22

    Αγαπητέ  Φίλε

     

    Θα σου απαντήσω ξεχωριστά σε κάθε σου απορία

     

    1. Υπάρχουν σίγουρα κάποιοι εξ αυτών που είναι ευαισθητοποιημένοι και βοηθούν αδύναμες ομάδες και ειλικρινά τρέφω μεγάλο σεβασμό για τον ενδιαφέρον τους και τις προσπάθειες που κάνουν, όμως η ιστορία έχει αποδείξει ότι μεγαλύτερο  ποσοστό λειτουργεί εντελώς διαφορετικά και για το μόνο που νοιάζονται είναι η αύξηση της δύναμης της εξουσίας τους  του προσωπικού τους πλούτου και της ματαιοδοξίας τους, χωρίς να νοιάζονται καθόλου για τους υπόλοιπους ανθρώπους αλλά και για τον ίδιο τον πλανήτη .

     

    2. θεώρησα ότι με το να ολοκληρώνεις την απάντηση σου στην πρώτη μου τοποθέτηση πάνω στο θέμα που άνοιξες με την φράση τι να πει κανείς…… ότι θίχθηκες πιστεύοντας ότι  ήθελα να σε ειρωνευτώ για το θέμα που άνοιξες    

     

    3. Η επανάληψη της πληροφορίας  ότι το χρήματα θα δοθούν σε άπορους νέους κάτι που άλλωστε  αναφέρεται εξαρχής ενώ εγώ αναφέρθηκα στα παιδάκια που η ίδια έδινε εντολή να βομβαρδίζουν αλλά και η παρατήρηση σου που αναφέρω και πιο πάνω με το τι να πει κανείς… ειλικρινά με στεναχώρησε και για αυτό τον λόγο σου απάντησα με ειρωνική πικρία  ως προς το IQ

     

    4. Ειλικρινά κατάλαβα από την πρώτη στιγμή την πληροφορία και μπήκα στην διαδικασία να τοποθετηθώ κάτι που το κάνω πολύ σπάνια, γιατί όντως έχω την δική μου ιδεολογία που σε καμία περίπτωση δεν ταιριάζει με την ιδεολογία αυτής της κυρίας και που τα έργα της μπορεί να μου δημιουργούν σε κάποιες περιπτώσεις και εμμονές  

     

    Κλείνοντας θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι πραγματικά δεν σε καμία περίπτωση δεν τοποθετήθηκα στο θέμα θέλοντας να θίξω εσένα ούτε και την φίλη που τοποθετήθηκε στη συνέχεια απλά όπως σου εξήγησα με ενόχλησε η ίδια η κίνηση που έγινε από την εν λόγω κυρία για τους δικούς μου λόγους

     

    Εύχομαι να είσαι πάντα καλά και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού.

    Αλέξανδρος  


    caterina08
    05.08.2010, 15:23

    Acebes

    Συμφωνω μαζι σου... απλα θα ηθελα να προσθεσω στο αρχικο σου ποστ οτι οι κατεχοντες την εξουσια ξεχναν τον ρολο τους ως κατεχοντες. Με λιγα λογια διαφημιζονται επιτυχως μεσα απο τετοιου ειδους ιβεντς.... u know what i mean..... ας επαναπροσδιορισουν λοιπον το ρολο τους ως ανθρωποι πλεον... καθως δεν υπαρχει κανενας λογος να γινεται γνωστη καθε σχετικη πραξη... (που κατα τη γνωμη μου δε θα υπηρχε αν δεν υπηρχε και η αναλογη διαφημιση...) Ολοι μας στο μαθημα των θρησκευτικων (οταν προσεχαμε) μαθαμε την αγαπη χωρις να περιμενουμε ανταμηβη η και ανταποκριση οποτε στο σκαρτο χωρο της πολιτικης η ο ορισμος της αληθινης αγαπης δε στεκει....




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία