ελληνική μουσική
    860 online   ·  210.855 μέλη

    Εχω Ακουστικο τραυμα τι να κανω για να παιξω ηλεκτρικη;;;

    Stathis-FENDER
    12.08.2010, 09:09

    Προσφατα ο γιατρος μου ειπε οτι εχω ακουστικο τραυμα και οτι θα πρεπει να προσεχω ιδαιτερα με την μουσικη..με βοηθησε ενας φιλος εδω αλλα περιμενω γνωμες και απο τους υπολοιπους...

     


    takispag
    12.08.2010, 10:23

    Δεν είμαι γιατρός για να γνωρίζω τι ακριβώς είναι το ακουστικό τραύμα, αλλά σίγουρα θα πρέπει να αποφεύγεις τις δυνατές εντάσεις. Προσοχή λοιπόν με την ηλεκτρική, γιατί ο ενισχυτής λόγω έντασης μπορεί να κάνει ζημιά ακόμα και σε κάποιον που δεν έχει πρόβλημα. Και με την ίδια λογική θα πρέπει να αποφύγεις τις συναυλίες, είτε ως παίχτης είτε ως ακροατής. Σε χαμηλή ένταση στο σπίτι δε νομίζω πως θα υπάρχει πρόβλημα, αλλά αυτό θα ξέρει ο γιατρός σου να στο πει καλύτερα, δηλ. το πόσο σοβαρή είναι η ζημιά και ως που πρέπει να προσέχεις.

    Απ'όσο γνωρίζω θελει μεγάλη προσοχή και με τα ακουστικά γιατί κάνουν άμεση ζημιά και αυτά.


    noizreduction
    12.08.2010, 11:37

    Επισης, καλο ειναι να επικοινωνεις με το γιατρο σου. Ισως και να κανεις ενα ακουογραμμα για να δεις εαν ηδη εχει επηρρεαστει το ευρος συχνοτητων που ακους.

     

    Οπως σου ειπα και στο αλλο θεμα, απεφυγε τελειως την ακροαση δυνατης μουσικης ( ειτε σε προβα, ειτε σε live ), τα ακουστικα παντος ειδους ( γιατι ειναι στοχευμενη η διοχευτεση της ενεργειας στο αυτι σου, αρα μεγαλυτερη ζημια ) και σιγουρα οποιοδηποτε live εχεις κατα νου.

     

    Εαν κανεις live, ειτε με ακουστικα, ειτε με οχι, να ξερεις πως μπορει να ειναι το τελευταιο της ζωης σου...

     

    ...αξιζει τον κοπο να χασεις μια ολοκληρη μουσικη ζωη για την τρελα της στιγμης; Εαν πιστευεις πως ναι, καντο...Αλλα μη ζητας απο εμας τη συγκαταθεση μας!

     

    Τελος, κατι που πρεπει να ξερεις, ειναι πως ακομα και σε χαμηλες εντασεις, ορισμενες συχνοτητες ειναι επιβλαβης για το αυτι μας. Γι'αυτο και παλι να εισαι προσεκτικος οταν ακους μουσικη απο ηχεια. Οσο το δυνατον πιο μακρια!


    Stathis-FENDER
    12.08.2010, 14:27
    Φιλε noisereduction το σκεφτομαι πολυ σοβαρα το να μην παιξω στο live αυτο ,υστερα απο την χτεσινη μας κουβεντα..Παρ' ολα αυτα ξαναανοιγω το θεμα αυτο ελπιζοντας για μια απαντηση απο καποιον που το εχει παθει μηπως γνωριζει κατι παραπανω για την κατασταση..Ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον..
    Stathis-FENDER
    12.08.2010, 16:13
    Ελληνικο ροκ
    djmetronomos
    12.08.2010, 17:04

    Το "ακουστικό τραύμα" τουλάχιστον είναι σύμπτωμα και όχι χρόνια πάθηση. Να υποθέσω ότι πρόκειται για "tinnitus" - αυτό που παθαίνουν οι μουσικοί μετά από συναυλίες με πολλά decibel? Έχεις βουητό στ' αυτιά?

    Αυτό το πάθαινα κατά καιρούς. Βλέπεις, είμαι ντράμερ και δεν μπορώ να μετακινηθώ μακριά από το όργανό μου. Σε μια έρευνα του περιοδικού Modern Drummer, στη λίστα με τις 10 πιο επιβλαβείς πηγές ήχου, το ταμπούρο ήταν δεύτερο, αμέχως μετά την απογείωση/προσγείωση αεροπλάνου... Εδώ και χρόνια, έχω ένα κουδούνισμα που έρχεται και φεύγει. Αν παίξω δυνατά σε συναυλία, την επομένη είναι σίγουρο ότι θα το έχω.
    Μπορείς να προστατευθείς φορώντας ωτοασπίδες. Υπάρχουν οι φθηνές του φαρμακείου, αλλά και πιο εξειδικευμένες, για μουσικούς, που επιτρέπουν κάποιες συχνότητες να περνούν. Εγώ έχω βολευτεί με τις φθηνές και μ' έχουν βοηθήσει πολύ... Αγαπώ πολύ τη μουσική για να αφήσω μια ευαισθησία στ' αυτιά να με σταματήσει. Άνθρωποι όπως ο κιθαρίστας των Who έπαιζαν για χρόνια σε απίστευτες εντάσεις, προτού καταλάβουν ότι η ένταση προκαλεί βλάβη. Έχει χάσει το 40% της ακοής του, συνεχίζει όμως να παίζει... Μελέτησε την περίπτωσή του, ίσως βρεις κάποια συνέντευξη στο Ίντερνετ που να λέει πώς το αντιμετώπισε...

    Κοίτα ν' ακούσεις... λοιπόν


    frankd
    20.08.2010, 15:19

    Παράθεση:

    Το μέλος Stathis-FENDER στις 12-08-2010 στις 09:09 έγραψε...

    Προσφατα ο γιατρος μου ειπε οτι εχω ακουστικο τραυμα και οτι θα πρεπει να προσεχω ιδαιτερα με την μουσικη..με βοηθησε ενας φιλος εδω αλλα περιμενω γνωμες και απο τους υπολοιπους...

     

    η καλυτερη λυση ειναι αυτη!



    http://www.safesound.gr/musicsafe.php


    ORFEASMIRSINIS
    21.08.2010, 01:03

      ¨Οταν λέμε ακουστικό τραυματισμό,εννοούμε την αλλοίωση των τριχωτών κυττάρων(έως και καταστροφή κάποιων απο αυτά) του οργάνου του Corti(το όργανο του Corti παριστάνει το όργανο υποδοχείς των ήχων και τα τριχωτά κύτταρα  έχουν τρίχες και σ αυτά καταλήγουν οι περιφερικές ίνες του ελικοειδούς γαγγλίου ενώ οι κεντρικές του ίνες σχηματίζουν το κοχλιακό νεύρο το οποίο αποτελεί μέρος του ακουστικού νεύρου και έτσι η βλάβη απο τα τριχ. κύτ. καταλήγει ως απώλεια <<σήματος>> στο ακουστικό νεύρο),που οφείλεται στην επίδραση μιας ισχυρής ηχητικής ενέργειας.

        Η επίδραση αυτής της ηχητικής ενέργειας μπορεί να έγινε μιαν φορά αιφνίδια και με μεγάλη ένταση ή κατά διαστήματα και όχι με μεγάλη ένταση.

       Στην πρώτη περίπτωση μιλάμε για ακουστικό τραύμα απο κρότο ή έκρηξη,ενώ στη δεύτερη για χρόνιο ακουστικό τραύμα απο θόρυβο,όπου υπάγεται και το επαγγελματικό ακουστικό τραύμα

       Επομένως ένα ακουστικό τραύμα μπορεί να προκληθεί ή όταν επιδράσει για λίγο χρονικό διάστημα ένας μεγάλης έντασης ήχος π.χ. πάνω απο 130 dB ή όταν ένας όχι μεγάλης έντασης ήχος (80dB),αλλά για μεγάλο χρονικό διάστημα

        Σε ότι αφορά την ερώτηση σου εξ αυτών συνάγονται τα εξής:Θα πρέπει ο γιατρός σου να σου υποδείξει μία τιμή dB η οποία σε χρόνια χρήση δε θα σου επιτείνει τη βλάβη και εσύ θα δουλεύεις με αυτή την ένταση είτε ρυθμίζοντας τον ενισχυτή,είτε φορώντας ειδικές ωτοασπίδες σαν ακουστικά οι οποίες μειώνουν τον ήχο σε σταθερά dB,ανεξάρτητα απο την πρωτογενή ένταση.Με αυτό το σκεπτικό θα μπορείς να συμμετέχεις και σε live.Ο γιατρός ανα τακτά χρονικά διαστήματα θα κάνει εξέταση ακουστικής ικανότητας,για να διαπιστωθει εάν τα μέτρα πρόληψης αρκούν για την αποτροπή περαιτέρω επιδέινωσης.

        Βέβαια επειδή η βαρηκοία απο θόρυβο εγκαθίσταται σιγά σιγά και ύπουλα,πρέπει όλοι μας να έχουμε το νού μας συνέχεια μιας και ασχολούμαστε με μουσική και εντάσεις ήχου