ελληνική μουσική
    669 online   ·  210.851 μέλη

    Iron Maiden - The Final Frontier (2010)

    john1987
    18.08.2010, 02:01

    Το ακουσε κανεις?

     

    Εγω τα 2 κομματια που ειχαν κυκλοφορησει πριν και ειναι τα 2 πρωτα του δισκου δεν τα εχω και σε μεγαλη εκτιμηση.Μου αρεσει πιο πολυ το el dorado ομως.

     

    Τωρα το ακουω..


    walkero
    18.08.2010, 23:44

    Εχτές μου ήρθε ο δίσκος σε pictured vinyl από Amazon. Στο πρώτο άκουσμα δεν μου έκανε κάποια διαφορά από τον προηγούμενο. Αλλά θα ήθελα να του δώσω λίγο χρόνο ακόμα.


    john1987
    24.08.2010, 13:09

    Μεγαλη απογοητευση ο δισκος.

     

    Για μενα πολυ κατωτερος του προηγουμενου.


    SouLRocK
    28.08.2010, 11:21

    Εχω ακούσει ποικίλες γνώμες για το δίσκο αλλά ακουγοντάς το αρκετές φορές θα πω ότι είναι ένας μέτριος δίσκος για Iron Maiden... και αυτό όχι γιατί οι Maiden δε γράφουν καλά απλά πολλά τραγούδια του δίσκου μπορείς να τα συγκρίνεις αναπόφευκτα με παλιότερα των Maiden που σαφώς είναι ανώτερα.

    Το ότι ειναι Νο.1 σε πολλές χώρες νομίζω οτι οφείλεται και στην καλή προώθηση και στο hype που είχε δημιουργηθεί λέγοντας ότι θα είναι ο τελευταίος τους δίσκος (κάτι που ο Harris το διέψευσε)

    Ο δίσκος έχει πάντως και καλές στιγμές (όπως το τρομερό Talisman). νομίζω ότι 8α ήταν καλύτερα να χωρίσουν το Satellite από το Final Frontier (δε ξερω αν είμαι ο μόνος που το νομίζει αυτό)

    το καλό με τους Maiden είναι ότι έχοντας φτάσει στο 15ο δίσκο έχουν ακόμη την όρεξη να δημιουργήσουν κάτι που εμένα με ικανοποιεί σαν οπαδό τους!

    {#emotions_dlg.beer}


    AngelCry
    04.09.2010, 10:05

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 28-08-2010 στις 11:21 έγραψε...

    Εχω ακούσει ποικίλες γνώμες για το δίσκο αλλά ακουγοντάς το αρκετές φορές θα πω ότι είναι ένας μέτριος δίσκος για Iron Maiden... και αυτό όχι γιατί οι Maiden δε γράφουν καλά απλά πολλά τραγούδια του δίσκου μπορείς να τα συγκρίνεις αναπόφευκτα με παλιότερα των Maiden που σαφώς είναι ανώτερα.

    Το ότι ειναι Νο.1 σε πολλές χώρες νομίζω οτι οφείλεται και στην καλή προώθηση και στο hype που είχε δημιουργηθεί λέγοντας ότι θα είναι ο τελευταίος τους δίσκος (κάτι που ο Harris το διέψευσε)

    Ο δίσκος έχει πάντως και καλές στιγμές (όπως το τρομερό Talisman). νομίζω ότι 8α ήταν καλύτερα να χωρίσουν το Satellite από το Final Frontier (δε ξερω αν είμαι ο μόνος που το νομίζει αυτό)

    το καλό με τους Maiden είναι ότι έχοντας φτάσει στο 15ο δίσκο έχουν ακόμη την όρεξη να δημιουργήσουν κάτι που εμένα με ικανοποιεί σαν οπαδό τους!

    {#emotions_dlg.beer}



     

    Έχεις δίκιο. Το Talisman τσακίζει με την φωνή του Dickinson αλλά και αυτο το riff μετα τα σολάκια στο 6:20 είναι μπόμπα. Όσο για το κομμάτι Final Frontier έπρεπε να είναι χώρια απο την χειρότερη εισαγωγή των Maiden. Μου θυμίζει παλιούς maiden με τα κοφτά riff.