ελληνική μουσική
    1040 online   ·  210.853 μέλη

    Ειμαι αρχαριος και αγαπαω το τραγουδι.. Μετα???

    Bazos89
    26.08.2010, 17:37

    Καλησπερα... Ειμαι 20 χρονων και το τραγουδι ειναι ενα απο τα 2-3 πραγματα που ειμαι καλος και που με ευχαριστει και με ηρεμει τοσο πολυ. Εχω μαθει και λιγο κιθαρα και ετσι μπορω να συνοδεύω την φωνη μου.. Μεχρι εκει.. Θελω να μαθω να τραγουδαω τραγουδια που ΔΕΝ μπορω στην τωρινή μου κατασταση.Ειτε γιατι δν μπορω αλλα κυριως επειδη δεν ξερω πως να τα τραγουδισω. Δεν με ενδιαφερουν ουτε τα πτυχια ουτε τπτ. Απλα θελω να μαθω να τραγουδαω σωστα για μενα και τους δικους μου. Διαβαζω στο φορουμ τοσες αποψεις για "κλασικη" εκπαιδευση η "μοντερνα" εκπαιδευση. Δεν εχω καταλαβει ομως ΠΟΙΑ ειναι η κυρια διαφορα τους και τι πρεπει να ψαξω και να ακολουθησω εγω. Να σημιωθει οτι δν εχω καμια σχεση με οτιδηποτε κλασσικο (στη μουσικη) μιας και για μενα ¨κλασσικο" ειναι οι Rolling Stones, οι Sex Pistols και οι Nirvana και γενικοτερα ροκ ηχοι.Απο την αλλη διαβαζω για τη αναποτελεσματικοτητα και της μοντερνας σχολης. Αναρωτιεμαι υπαρχουν αυτα τα δυο μονοπάτια αναγκαστικά; Δεν υπαρχει καποια μεση επιλογη;

    Θελω να ακουσω αποψεις και ιδεες για τις επομενες κινήσεις μου, γιατι ουτε και γω θελω να καθομαι στο youtube και να ψαχνω για ασκησεις οι οποιες εκτος το οτι μπορει να ειναι άχρηστες μπορει να ειναι και επιβλαβείς.. Μοντερνο η κλασσικο;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    BAGRATION
    28.08.2010, 00:11

    Αυτα για το ποια σχολή είναι πιο αποτελεσματική και ποια οχι, ποια εχει τη καλύτερη τεχνική και ποιά...τον έχει μεγαλύτερο, είναι αρλούμπες. Μη δινεις σημασία.

    Κανε μοναχα το στύλ που σου αρέσει και τιποτε αλλο.

    Αν νιωθεις οτι θες μαθήματα, κανε μερικά οχι ομως μακρυά απο το στύλ που σου αρέσει. Αυτό βεβαια προυποθέτει οτι ο/η καθηγητής/τρια  που θα βρεις θα πρεπει να γνωρίζει το και το αντίστοιχο στύλ. Μεθοδοι πας παρτού, δηλ του τυπου "μαθε την ταδε μεθοδο και θα τραγουδήσεις τα παντα" υπάρχουν δυστυχώς μονο στη σφαίρα της φαντασίας γιατί πολύ απλά το "τα πάντα" περιλαμβάνει απο Οπερα, μεχρι Καζατζίδη και Μετάλλικα.

    Επίσης, δεν χρειαζεται να ξερεις να τραγουδάς σωστά απο τα πρίν για να τραγουδήσεις αυτά που θές. Απλά τραγουδάς. Αμα ακουστεί ωραίο 'εχει καλως, αλλιως προσπαθείς να βελτιωθείς, πας για μερικά μαθήματα κτλ.

    Φιλικά,    Smile

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 28-08-2010 11:30 ]