ελληνική μουσική
    849 online   ·  210.851 μέλη

    Σπουδες στο εξωτερικο για μουσικη τεχνολογια, συνθεση, παραγωγη;

    obscureman
    28.08.2010, 12:13

    επιπλεον θα ηθελα το πανεπιστημιο η το κολλεγιο η οτι ειναι τεσπα να εχει γνωσεις μουσικης

    δλδ να μην καθαρα τεχνολογικο και προγραμματιστικο αλλα να ασχολειαι ευρυτερα με μουσικη

    αν υπαρχει κτ σαν αυτο που ζηταω θα σας ευχριστουσα ιδιαιτερα αν με βοηθουσατε γτ φετος τελειςσα σχολειο και περασα τει ρεθυμνο μουσικης τεχνολογιας το οποιο κατα την γνωμη μου δν ειναι καλο.. γτ εχει σχεση περισσοτερο με ακουστικη

    δν εχω γνωσεις μουσικης

    εχω καλο αυτι απο οτι λενε οι αλλοι

    ξερω λιγο κιθαρα

    , λιγο πιανο... αυτα!

    αλλα δν ξερω να διαβαζω πενταγραμμο

    αν γνωριζεται και τιμες σε πανεπιστημια και τι χρειαζεται για να εισαχθει καποιος ακομη καλυτερα... αν μπορειτε να απαντησετε θα με βοηθουσατε πολυ

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-08-2010 12:06 ]


    soulara1910
    29.08.2010, 00:37

    Λοιπον φιλε μου καταρχην χαρηκα και κατα δευτερον νομιζω πως θα σε στεναχωρισω λιγακι...κοιτα τα πανεπιστημια μουσικης του εξωτερικου δεν ειναι οπως εδω λιγο κρασι λιγο θαλασσα και το αγορι μου....βρισκομαι και εγω σε παρομοια κατασταση και παροτι παιζω 3 χρονια ηλεκτρικη και 1 κλασσικη αντιμετωπιζω αν θες καποια προβληματα στο πανεπιστημιο που θελω να μπω...ειναι οφιλος μου στην αγγλια και για μενα ειναι αυτο μια ευκαιρια να σπουδασω μουσικη εκει...και η μουσικη ειναι η ζωη μου..ολα τα πανεπιστημια ζητανε το α λεβελ μουσικ αυτο οσον αφορα το να σπουδασεις μουσικη  μουσικη τωρα αν θελεις μουσικη τεχνολογια πιστευω πως και παλι θα θελουν καποια <προυπηρεσια> στο θεμα!!Για παραγωγη λοιπον και μουσικη τεχνολογια ειναι πιο ευκολο να μπεις και σχεδον ολα τα πανεπιστημια τουλαχιστον στην βρετανια διδασκουν αυτα τα δυο...  αν θελεις πες μου να σου στειλω και μερικα να μπεις να ψαξεις...   Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο...   και να μην ξεχνας οτι ζουμε μια φορακαι δεν πρεπει να φοβομαστε τιποτα ακομα και αν τα βλεπουμε σκουρα παμε μπροστα....παλευουμε για οτι αγαπαμε......   σκεψου αυτο καθε φορα που <πελαγωνεις...>  ειναι καλυτερα να φτασουμε 50 και να λεμε οτι προσπαθησαμε παρα να μην εχουμε κανει τπτ!!!!!φιλια


    soulara1910
    29.08.2010, 00:38
    αα και τιμες για bachelor <ειναι αυτο που θελεις αφου τωρα τελειωσες το σχολειο> ειναι 3.300 το χρονο σταθερα παντου <στην βρετανια>
    obscureman
    29.08.2010, 13:07

    σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο που αφιερωσες να μου απαντησεις... εχω αρκετες αποριες

    το α level στην μουσικη αφορα μουσικη θεωρια σε ενα ωδειο? η ενασχοληση με καποιο οργανο(πχ κιθαρα) σε ωδειο παλι? και ποσα χρονια περιπου για να το παρω αν ξερεις

    για μουσικη τεχνολογια ενδιαφερομαι αλλα θελω να ειναι καλλιτεχνικη περισσοτερο η σχολη

    εχω τσεκαρει αυτο

    http://www.codarts.nl/ 

      το οποιο ειναι στην ολλανδια αλλα δν ξερω τι χρειαζεται και επισης αν θελει να εχεις καποια διπλωματα"

    εχω ακουσει οτι ολλανδια εχει καλα σε αυτο τ ειδος και πιο οικονομικα

    αν θελεισ τσεκαρε αυτα που σου εδειξα και πες μου την γνωμη σου, ακομα και για αλλα πανεπιστημια

     


    soulara1910
    29.08.2010, 20:41
    Λοιπον καταρχην μην με ευχαριστεις εδω ολοι για τον ιδιο λογο ειμαστε εδω να βοηθαμε ο ενας τον αλλον σε οτι και οσο μπορουμε! Το a level music απο οσο ξερω ειναι θεωριτικο και ειναι το πρωτο σταδιο τα βασικα της μουσικης ειναι κατι σαν ενα πτυχιακη φαντασου...αυτο χρειαζετε ενα χρονο περιππου και φυσικα μπορεις να το κανεις και εξω (μετραει καλυτερα) βαλε study a level in uk και θα στο βγαλει..επισης κατι ακομα κατα την αποψη και κατα την κοινη λογικη αν θελεις να σπουδασεις σε αλλη χωρα το καλυτερο ειναι αγγλια για πολλους λογους και κυριως για την γλωσσα πχ ξερεις εσυ ολανδικα????η γαλλικα?? Καλυτερα η βρετανια γιατι θα πρεπει να καταλαβενεις τα παντα στις παραδοσεις ειναι αναγκαιο...και ιδιως στον κλαδο μας....κατι αλλο τωρα πρεπει να εχεις καποια πιστοποιηση στα αγγλικα και συνηθως τα πανεπιστημια θελουν καποια stadard και συγκεκριμενα πτυχια..εγω ας πουμε εχω το city and guilds αλλα δεν το θελουν παροτι το εχει βγαλει το city στην αγγλια οποτε πρεπει να παρω και καποιο αλλο...ασε τις αλλες χωρες και κοιτα για βρετανια αν θες την συμβουλη μου...και αν δεν ξερεις που να ψαξεις και τα λοιπα δεν ειναι ντροπη πες μου να σ πω...ουτε εγω ηξερα μεχρι που καποιος μου ¨δειξε.......!!
    obscureman
    30.08.2010, 10:01

    και παλι σε ευχαριστω! ναι. η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω.. και επειδη εχω ακουσει οτι η αγγλια ειναι πολυ ακριβη, ειδα σε ενα φορουμ οτι μπορει καποιοσ να σπουδασει μουσικη τεχνολογια ή και σε ολλανδια/αυστρια/φιλανδια γτ ειναι αγγλοφωνα.. το α λεβελ σε ενα ωδειο μπορω να τ παρω απο ελλαδα?

    αν μπορεις στειλε μου μερικα πανεπιστημια που πιστευεις οτι ειναι καλα και οικονομικα καπως...

    εγω εψαξα αγγλια το alchemia το οποιο ειναι ηχοληψιας κ μουσικης τεχνολογιας πολυ καλο(αλλα πολυ μηχανικο)

     


    stelios15
    31.08.2010, 00:54

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stelios15 στις 31-08-2010 01:02 ]


    obscureman
    02.09.2010, 15:20

    Παράθεση:

    Το μέλος soulara1910 στις 29-08-2010 στις 20:41 έγραψε...

    Λοιπον καταρχην μην με ευχαριστεις εδω ολοι για τον ιδιο λογο ειμαστε εδω να βοηθαμε ο ενας τον αλλον σε οτι και οσο μπορουμε! Το a level music απο οσο ξερω ειναι θεωριτικο και ειναι το πρωτο σταδιο τα βασικα της μουσικης ειναι κατι σαν ενα πτυχιακη φαντασου...αυτο χρειαζετε ενα χρονο περιππου και φυσικα μπορεις να το κανεις και εξω (μετραει καλυτερα) βαλε study a level in uk και θα στο βγαλει..επισης κατι ακομα κατα την αποψη και κατα την κοινη λογικη αν θελεις να σπουδασεις σε αλλη χωρα το καλυτερο ειναι αγγλια για πολλους λογους και κυριως για την γλωσσα πχ ξερεις εσυ ολανδικα????η γαλλικα?? Καλυτερα η βρετανια γιατι θα πρεπει να καταλαβενεις τα παντα στις παραδοσεις ειναι αναγκαιο...και ιδιως στον κλαδο μας....κατι αλλο τωρα πρεπει να εχεις καποια πιστοποιηση στα αγγλικα και συνηθως τα πανεπιστημια θελουν καποια stadard και συγκεκριμενα πτυχια..εγω ας πουμε εχω το city and guilds αλλα δεν το θελουν παροτι το εχει βγαλει το city στην αγγλια οποτε πρεπει να παρω και καποιο αλλο...ασε τις αλλες χωρες και κοιτα για βρετανια αν θες την συμβουλη μου...και αν δεν ξερεις που να ψαξεις και τα λοιπα δεν ειναι ντροπη πες μου να σ πω...ουτε εγω ηξερα μεχρι που καποιος μου ¨δειξε.......!!


    EleniKriti
    04.01.2011, 01:54
    paidia,geia sas!!xronia polla k kali xronia!! :) eimai kainouria edw..k xreiazomai k egw kapoies plirofories sxetika me panepistimia(kuriws stin Agglia)
    sophiagreece
    11.10.2011, 19:12
    Γεια σε ολουυυς! :) Θα ηθελα αν γινεται να μου προτεινετε καποια κολλεγια (?) , σχολες (?) στο εξωτερικο για ραδιοφωνικη παραγωγος και δημοσιογραφια, κατα προτιμηση αγγλια ή αμερικη π.χ. !! Εκανα εγγραφη εδω για αυτον και μονο τον λογο!! Ειμαι 16 ακομα αλλα θελω να αποφασισω!! Ευχαριστω εκ των προτερων!