ελληνική μουσική
    737 online   ·  210.857 μέλη
    thanos2718
    04.09.2010, 17:24

    Ποιο απο τα δυο νομιζετε πως ειναι καλητερο και ποιο απο τα δυο θα επιλεγατε για να αρχισετε μια πολεμικη τεχνη?


    Japan88gr
    05.09.2010, 03:52

    whin chun χωρίς συζητηση.. είναι η πολεμική τέχνη που διδάχτηκε ο Bruce lee

     

     

    καταρχήν συγκρίνεις καράτε που είναι πολεμική τέχνη με boxing που ειναι αθλημα με κανόνες,

    Η πολεμική τέχνη δεν διεπεται απο κανόνες, μαθαίνεις ακόμα και να σκοτώνεις τον αντιπαλο.

     

    Διάβασε για το whin chun εδώ:

    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%BF%CF%85%CE%AF%CE%BD_%CE%A4%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BD

     

    και πάρε μια γεύση απο Έλληνες sifu.

     

     

     

     

     


    -----------------
    Πρέπει να νικήσουμε τις μικρές αρετές, την ευγένεια, τη λύπη, τη σκοπιμότητα. Τις μικρές αρετές φοβάμαι πιο πολύ από τις μεγάλες κακίες, γιατί έχουν ωραίο πρόσωπο και εύκολα ξεγελούν. Νίκος Καζαντζάκης https://www.youtube.com/user/japan88gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 05-09-2010 03:54 ]


    punkster
    05.09.2010, 11:07

    Και εγω Wing Chun ψηφιζω, ή Aikido! {#emotions_dlg.yes} Και τα δυο πολυ τελεια!!

    Το πρωτο μου αρεσει επειδη μπορει ο καθενας να μαθει να αμυνεται, ανεξαρτητα απ την φυσικη κατασταση (προσωπικα, δεν εχω ορεξη να γινω φετες για να μπορω να αμυνθω απ τον καθε ανωμαλο που θα μου πεταχτει μεσα απ το σοκακι το βραδυ!).

    Το δευτερο μου αρεσει επιδη μαθαινεις να χρησιμοποιεις διαφορα μαρτσακουνια και οχι μονο το σωμα σου! Μαχαιρακια, σπαθακια, βεργουλες.... Και γαμω? {#emotions_dlg.thumbup}

     

    Τωρα, αν επρεπε οπωσδηποτε να διαλεξω αναμεσα στο καρατε και το kick boxing.... Χμ... νομιζω θα διαλεγα το kick boxing! Το καρατε δεν με συγκινει πολυ σαν πολεμικη τεχνη, δεν ξερω γιατι.......


    cobal
    05.09.2010, 12:58
    πολυ σφαλιαρα τo wing chun
    thanos2718
    05.09.2010, 17:46

    Δεν εχω προβλημα να αρχισω wing chun αλλα δεν νομιζω να βρω καπου να κανω στην Κοζανη!!Σας ειπα αυτα τα δυο γιατι τα διδασκει ενας γνωστος μου οποτε εχω μπερδευτει ποιο απο τα δυο να αρχισω!!Πιστευω παντος πως το kick boxing εχει πιο πολυ ξυλο απο το kyokushinkai karate!!!!!!!!!!