ελληνική μουσική
    857 online   ·  210.851 μέλη

    Tο κτίριο της Columbia

    dio2
    05.09.2010, 22:58

    Καλησπέρα,

    Κάνω ένα θέμα γύρω από το εργοστάσιο της Columbia στη Ριζούπολη. Ψάχνω οποιαδήποτε πληροφορία και υλικό σχετικά με το παρελθόν του εργοστασίου..

    Επίσης θα με ενδιέφερε η επαφή με ανθρώπους που έχουν δουλέψει εκεί κατά το παρελθόν.

    Μπορείτε να επικοινωνήσετε μέσω e-mail: dkouris@hotmail.com

    Ευχαριστώ

    Διονύσης


    optiras
    15.09.2010, 19:55

    Κάποιες αναφορές υπάρχουν στο εξής άρθρο:

    Τίτλος:Δυσάρεστη τροπή για την Columbia
    Υπότιτλος:Το υπουργείο Πολιτισμού γράφει στα παλιά του τα παπούτσια την απόφαση του Συμβουλίου Επικρατείας και οι μεγαλοσυνθέτες και μεγαλοτραγουδιστές εξακολουθούν να ''κάνουν τον Αλέκο''.
    Αρθρογράφος:το άρθρο είναι ανυπόγραφο
    Περιοδικό:Λαϊκό τραγούδι
    Τεύχος:24,Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2008

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 15-09-2010 19:57 ]


    djmetronomos
    15.09.2010, 21:04

    Χαίρομαι αφάνταστα που γράφεις το "κτίριο" με γιώτα... Με εκνευρίζει η κατά Μπαμπινιώτη εκδοχή (που υιοθέτησαν και τα κρατικά κανάλια) και ξάφνου όλοι γράφουν "το κτήριο"... Και αρχιτεκτονικά να το δεις, χαλάει τη συμμετρία της όμορφης αυτής λέξης...

    Στο ψαχνό τώρα... Όταν ηχογραφήσαμε με Σπυριδούλα το άλμπουμ "Νάυλον Ντέφια και Ψόφια Κέφια" (1982), είχαμε κλείσει ένα στούντιο στο Ν. Ψυχικό - Ιδιοκτήτης (& ηχολήπτης) ήταν κάποιος Πάνος Δράκος. Όταν κυκλοφόρησε ο δίσκος, περνούσαμε συχνά από το εργοστάσιο της Columbia στη Ριζούπολη. Εκεί ήταν οι αποθήκες με το βινύλιο, αλλά και γραφεία της Columbia - EMI. Λίγα χρόνια αργότερα που ξαναπέρασα, ο Δράκος είχε μεταφέρει το στούντιο του μέσα στο χώρο αυτό. Προφανώς ηχογραφούσε πολλές παραγωγές της εταιρίας. Παράλληλα, θυμάμαι τα γραφεία της εταιρίας να μεταφέρονται στη Μεσογείων. Αυτά όλα στη δεκαετία του '80...


    dio2
    20.09.2010, 21:50

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Ακόμα βέβαια ψάχνω προσωπικές ιστορίες ανθρώπων που δούλεψαν ή συνεργάστηκαν με την Columbia.

    Αν γνωρίζετε κάτι ή κάποιον θα με ενδιέφερε πολύ να έρθω σε επαφή μαζί του.

    Υ.Γ

    djmetronomos: έτσι το έμαθα το κτήριο. Το αυγό επίσης με ύψιλον. Αλλάζουν και αυτά μερικές φορές με το χρόνο,

    η ετυμολογία βρίσκει άλλες ρίζες, αλλά όπως μάθει καθένας...

     

     

     

     

     


    optiras
    29.09.2010, 10:30

    Ψαχνοντας στο ψηφιακό μου αρχείο έπεσα επάνω σε μια δημοσίευση μου σε παλιό φόρουμ που ίσως σε ενδιαφέρει.Σου την παραθέτω:

    ''Στο τεύχος 25(Μάρτιος-Απρίλιος 2009) του περιοδικού Λαϊκό Τραγούδι,στη σελίδα 8 υπάρχει η εξής ανακοίνωση:

    Η πρωτοβουλία πολιτών για την διάσωση της Columbia που εξέδωσε πριν από ένα χρόνο περίπου ένα άλμπουμ με τίτλο χρονολόγιο σημειώσεων με αφορμή το γκρέμισμα του εργοστασίου της Columbia που περιέχει την ιστορία του εργοστασίου και ουσιαστικά της ελληνικής δισκογραφίας αποφάσισε να διαθέσει τα αντίγραφα που έχουν απομείνει στην πολύ χαμηλή τιμή των 5 ευρώ ώστε να συγκεντρωθεί ένα ποσό και να καλύψει τα έξοδα που απαιτούνται για τις προσφυγές.Όσοι φίλοι θέλουν να προμηθευτούν  το βιβλίο μπορούν να παραδίδουν το κουπόνι και 5 ευρώ στις παρακάτω διευθύνσεις και να το παραλαμβάνουν επιτόπου.Επαναλαμβάνεται ότι η διάθεση του άλμπουμ δεν αποβλέπει σε κανένα κέρδος ούτε για την πρωτοβουλία,ούτε για το περιοδικό.
    Οι διευθύνσεις για την παραλαβή του είναι οι εξής:....
    Ακολουθούν διευθύνσεις για:
    -Αθήνα(2)
    -Θεσσαλονίκη(1)
    -Λάρισα(1)
    -Ιωάννινα(1)
    -Μυτιλήνη(1)
    -Άρτα(1)
    που θεώρησα σκόπιμο να μην αναφέρω εδώ(υπάρχουν όμως μαζί με τα τηλέφωνα στη σελίδα 8 του περιοδικού).Σε έρευνα στο ίντερνετ δεν στάθηκε δυνατό να βρώ ιστοσελίδα που να αναφέρει αυτες τις διευθύνσεις.Επίσης δε στάθηκε δυνατό να εντοπίσω ιστοσελίδα της πρωτοβουλίας...
    Υ.Γ.1:το κουπόνι υπάρχει μέσα στη συσκευασία του περιοδικού.
    Υ.Γ.2:άρθρο με τις τελευταίες εξελίξεις-νέα προσφυγή-υπάρχει στο ίδιο τεύχος.''

    Έχεις υπόψη τον συγκεκριμένο τόμο;Αν όχι,υπάρχει στην βιβλιοθήκη μου,οπότε αν θέλεις ρίχνω μια ματιά όταν γυρισω σπίτι-είμαι φοιτητής σε άλλη πόλη από αυτή της καταγωγής μου.Αν σε ενδιαφέρει γνωστοποίησέ το μου...

     

    Υ.Γ.:τα αφαίρεσα τα εισαγωγικά γιατί εξαφάνιζαν τμήματα του κειμένου,πράγμα που δεν γινόταν στην προεπισκόπηση...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 29-09-2010 15:40 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 29-09-2010 15:40 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 29-09-2010 15:43 ]