ελληνική μουσική
    944 online   ·  210.853 μέλη

    Πέτρος Δουρδουμπάκης - 10 Γυναικείες Φωνές

    kwstasagas
    18.09.2010, 21:26

    7 χρόνια δισκογραφικής απουσίας για τον Πέτρο Δουρδουμπάκη [τον οποίο θεωρώ ως έναν από τους σημαντικότερους Έλληνες τραγουδοποιούς από το 1988 - οπότε και εκδόθηκε η ΝΕΑ ΣΕΛΗΝΗ του - κι εφεξής] είναι ... μάλλον υπερ - αρκετά !!! Ιδίως για μένα, αλλά και για πολλούς άλλους, υποθέτω, που εκτιμάμε και θαυμάζουμε το έργο του ....

    Κι όμως .... μας αποζημιώνει για τη μακρόχρονη απουσία του με ένα πολύ όμορφο δισκάκι, γεμάτο με τρυφερά ερωτικά τραγούδια, τα οποία ερμηνεύουν "10 γυναικείες φωνές" : Χριστίνα Μαραγκόζη, Μελίνα Κανά, Ελένη Πέτα, Ειρήνη Χαρίδου, Ειρήνη Τουμπάκη, Ειρήνη Σγουρίδου, Ειρήνη Νικολάου, Αγορίτσα Ποζιού, Δήμητρα Σταθοπούλου και η μητέρα του Μαρίκα Μιλτιάδου - Δουρδουμπάκη, η οποία τραγουδάει με τον υιό της το "Φθινόπωρο" [για το οποίο έχει ήδη ανοιχθεί τόπικ .... ] ....

    Με αυτό το cd επιβεβαιώνονται για μία ακόμη φορά όσα έχω ξαναγράψει εδώ στο ΜΗ για τον Πέτρο Δουρδουμπάκη, ήτοι : α/ Έχει την ικανότητα να σκαρώνει στέρεες μελωδίες, που ακολουθούν πολύ όμορφα μονοπάτια, δηλαδή ... τραγούδια "τραγουδένια", β/ Είναι από τους λίγους τραγουδοποιούς που μπορούν να παινευτούν ότι κατέχουν καλά τους δρόμους [αλλά και τα "κεκτημένα"] του λαϊκού μας τραγουδιού [σε αυτό έχουν, μάλλον, συμβάλει και οι ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ώρες ραδιοφωνικών εκπομπών που κατά καιρούς έχει κάνει παίζοντας λαϊκά τραγούδια όλων των εποχών .... εμ, μετά από τόοοοσα χρόνια στο ραδιόφωνο του Δεύτερου Προγράμματος, πώς να μην αποκτήσεις .... διδακτορικό στα λαϊκά άσματα ??? ] !!!

    Πράγματι, τα τραγούδια του θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν "λαϊκά" [ζεϊμπέκικα και χασάπικα], που παραπέμπουν με τον καλύτερο και πειστικότερο τρόπο σε άλλες εποχές, όπου το μεσουρανούσαν ο Ζαμπέτας, ο Καλδάρας, ο Μητσάκης κλπ κλπ !!! Δεν λείπουν, όμως, και οι "μπαλαντιέρικες" πινελιές ....

    Ο στίχος του είναι όπως τον ξέρουμε από τις προηγούμενες δουλειές του : πολύ απλός [όμως καθόλου μα καθόλου "φτηνιάρικος], πολύ κατανοητός και ... επικεντρωμένος σε ερωτικά θέματα, τα οποία περιγράφονται με αρκετή ευγένεια !!! Μάλιστα, κάποιες φορές οι στίχοι του με παρέπεμψαν σε παλιά λαϊκά : Π.χ. ακούγοντας το τραγούδι "Σκιές" αρχίζει με τους στίχους "Ένα γράμμα ξεχασμένο που το είχες φυλαγμένο" δεν μπόρεσα να μην κάνω συνειρμούς με "Όταν θα λάβεις αυτό το γράμμα τότε θα κλάψεις με μαύρο κλάμα" των Μητσάκη / Ζαμπέτα [άραγε σήμερα στην εποχή των e - mails κάθεται κανείς να γράψει γράμματα ????].

    Οι ερμηνείες των κοπελιών που συμμετέχουν στο cd είναι αξιοπρεπέστατες και υπηρετούν με τον καλύτερο τρόπο το υλικό. Όμως, κατά την ταπεινή μου άποψη, η "αποκάλυψη" είναι η ΕΙΡΗΝΗ ΣΓΟΥΡΙΔΟΥ [την οποία πρώτη φορά ακούω], η οποία ερμηνεύει με καταπληκτικό τρόπο το "καλδαρικό" [{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.ban}] "Έλα ξανά" {ιδίως στο σημείο που λέει "γιατί η ζωή δεν σταματά /και σου ζητάει ξαφνικά / να βρεις ορίζοντα στο πέλαγο ξανά"} ....

    Και ξεκινώντας από της τραγουδίστριες, θα γράψω και τις "ενστάσεις" μου [ελάχιστες & ασήμαντες] για τον εν λόγω δίσκο : α/ Μπορεί, μεν, οι τραγουδίστριες να ερμηνεύουν πολύ όμορφα το υλικό, όμως .... η χροιά της φωνής τους, το ύφος τους κλπ έχουν πολλές ομοιότητες μεταξύ τους !!! Δεν υπάρχουν "βασικά συστατικά" που τις κάνουν να ξεχωρίζουν η μία από την άλλη. Μοναδική εξαίρεση η Χριστίνα Μαραγκόζη, της οποίας η ιδιαιτερότητα της φωνής μάλλον ξεχωρίζει !!! Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι ο κ. Δουρδουμπάκης θα μπορούσε να "ψαχτεί" κι άλλο με τις φωνές, ούτως ώστε να μην υπάρχει αυτή η "ομοιομορφία" στις ερμηνείες [αλλά από την άλλη .... οι επιλογές του είναι απόλυτα σεβαστές και, τελικά, πάρα πολύ καλές !!!] β/ Μού φάνηκε τελείως "εκτός κλίματος" η club remix - διασκευή του "Τυφλές Ελπίδες", στο οποίο προστέθηκε .... "μπιτάκι", ηλεκτρονικοί ήχοι κλπ και .... από στιβαρό ζεϊμπέκικο μετετράπη σε .... ντανσάδικο {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}!!! Δεν είναι μόνο το γεγονός ότι η διασκευή [πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη] ατύχησε ... Έχω την εντύπωση ότι η διασκευή λαϊκών, έντεχνων κλπ τραγουδιών σε "κλαμπ - ντανσάδικη - μπιτάδικη - κι εγώ δεν ξέρω τι" ήταν, μεν, στη "μόδα" πριν 10 - 15 χρόνια, όμως τελευταία .... μάλλον αυτή η μόδα έχει παρέλθει ανεπιστρεπτί [συν το γεγονός ότι, εντέλει, δεν προσέφερε τίποτα στο ελληνικό τραγούδι] !!! Από την άλλη όμως ... "γούστο του και καπέλο" του που συμπεριέλαβε στο cd του μια τέτοια διασκευή !!! Άλλωστε, ποιος είμαι εγώ που θα πούνε στους άλλους τι θα κάνουν και πώς θα διαχειρισθούν το έργο τους ????

    Επαναλαμβάνω : οι παραπάνω παρατηρήσεις δεν είναι παρά ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ και ΕΠΟΥΣΙΩΔΕΙΣ !!! Η ουσία είναι μία : έχουμε να κάνουμε με ένα ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ сome back ενός σπουδαίου τραγουδοποιού μας που αποδεικνύει ότι η έμπνευσή του ακόμη "καλά κρατεί" !!! Όσοι τον εκτιμούμε, μάλλον θα "κολλήσουμε' με αυτό το cd [προσωπικά, τις τελευταίες 2 μέρες στο σπίτι μου δεν παίζει τίποτε άλλο εξόν από αυτό] !!! Όσοι δεν γνωρίζουν το έργο του .... αυτό το cd είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να τον ανακαλύψουν ....

    Αγαπημένα τραγούδια .... ξεχωρίζω [μετά δυσκολίας] τα "Έλα ξανά", "Πόρτα" [έξοχος συνδυασμός λαϊκού τραγουδιού με "τζαζέ" πινελιές] και "Φθινόπωρο", που τραγουδά ο Δουρδουμπάκης με τη μητέρα του Μαρίκα Μιλτιάδου ....

    ...... για την οποία θα αφιερώσω την τελευταία παράγραφο του κειμένου μου .... Όπως αναφέρει στο ένθετο ο δημιουργός "Ο δίσκος αυτός αφιερώνεται στη μνήμη της αγαπημένης μου μητέρας, της Μαρίκας" !!! Μάλιστα, η κα Μαρίκα Μιλτιάδου όχι μόνο συμμετέχει στο παραπάνω τραγούδι [στο οποίο έχει γράψει και τους στίχους] αλλά μια υπέροχη παλιά, ασπρόαυρη φωτωγραφία της, από τα νεανικά χρόνια της, κοσμεί το εξώφυλλο του cd [αν και την ωραιότερη φωτογραφία της κας Μιλτιάδου την έχω δει σε κάποιο παλιό τεύχος ΔΙΦΩΝΟ : Η κα Μιλτιάδου έχει φωτογραφηθεί πριν πολλάααα χρόνια έχοντας αγκαλιά τους γιους της Πέτρο & Γιώργο, όχι πάνω από 6 - 7 ετών, μπροστά από τους καταρράκτες της Έδεσσας !!!!!] ....

    Δεν μένει παρά να ευχηθώ στον Πέτρο Δουρδουμπάκη να είναι καλά για να θυμάται την πολύ - πολύ αγαπημένη μητέρα του ..... Ο ίδιος, πάντως, έκανε το χρέος του απέναντί της : Με το καινούριο του cd την κατέστησε αθάνατη ...............................................................  

     

     

     

     

     

     

     

     

      

     

       


    newmoon
    22.09.2010, 15:31
    Σ΄Ευχαριστούμε για την κριτική σου..,
    kwstasagas
    22.09.2010, 18:12

    Να 'σαι καλά .....

    Κι αν θα βρείτε τη διάθεση να παρουσιάσετε ζωντανά τα τραγούδια του δίσκου, πέρνα από εδώ να μάς ενημερώσεις {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}