ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.857 μέλη

    Έτσι...δεν ειμαστε στην Κρήτη!!

    Japan88gr
    05.10.2010, 00:47

    Κάτι ειχε παρει το αυτι μου για εναν Κρητικο

    που εχει πάρει μέρος στο νεο Big Brother,

    μεχρι που πριν 3 λεπτα είδα αυτο το βίντεο

     

    Σαν Κρητικός νιώθω το χρέος να βροντοφωνάξω:

    ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΣΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ!!!

     

    Το παλικάρι είναι καρικατούρα και καλά μάγκα Κρητικού

    τους οποίους τους έχουμε στο περιθώριο εδώ κάτω.

     

    Είναι γμωστή τακτικη των reality, με Ποντιους και Κρητικούς..

     

    Υ.Σ  Ο τρόπος ομιλίας του ειναι απλά ΨΕΥΤΙΚΟΣ


    errina
    05.10.2010, 00:56

    Βρε Japan, μην απολογείσαι {#emotions_dlg.blush}

    Το ποιοι είμαστε οι κρητικοί το γνωρίζουν αυτοί που θα πρεπε να το γνωρίζουν. Τώρα αν μας "κακοχαρατηρίσουν" ή χλευάσουν όσοι παρακολουθούν το εν λογω show..ε..καταλαβαίνεις σε τί κοινό αναφέρομαι...οπότε μου είναι παντελώς αδιάφορο.

    Αν τώρα υπάρχουν τετοια γίδια (όπως αυτό του βίντεο)....ακόμη πιο αδιάφορο..

     

    {#emotions_dlg.thumbdown}


    PoetManolios
    05.10.2010, 04:38
    Παιδιά ας παραδεχτούμε την αλήθεια, στην Κρήτη την έχουμε ψωνίσει πως είμαστε ποιητές επειδή γράφουμε καμιά μαντινάδα. Επίσης κάνουμε πως διαβάζουμε Καζαντζάκη επειδή ήταν από την Κρήτη γιατί στην πραγματικότητα δεν έχουμε διαβάσει τίποτα από ό,τι έχει γράψει!
    o-Zone
    05.10.2010, 09:51

    Γιάντα κουζουλένεσε μρε Τζαπονέζε?!?{#emotions_dlg.huh}

     

    Ήντα 'χει το κοπέλι? Μια χαρά γρόθος είναι!!!{#emotions_dlg.laugh}{#emotions_dlg.lol}


    leonidasm
    05.10.2010, 11:24

    Είδα την πρεμιέρα του Μεγάλου Αδερφού, δεν νομίζω οτι θα το ξαναδώ, δεν μου άρεσε.. Έχω διαφορετική άποψη απο σας.. Πρώτον , θεωρώ οτι κάποιοι λίγοι είναι ακόμα έτσι στην Κρήτη..Συνήθως παιδιά που δεν τέλεισαν το σχολείο αλλά συνέχισαν τη δουλειά του μπαμπά, δηλαδή ανέβηκαν στο βουνό να φροντίσουνε τα πρόβατα,έγιναν βοσκοί... Είναι λίγοι πια όλοι αυτοί στις μέρες μας, αλλά εξακολουθούν να υπάρχουν..Όσον αφορά το συγκεκριμένο παιδί, το βρίσκω συμπαθέστατο και νομίζω οτι έχει και πολύ ντόμπρο κρητικό χαρακτήρα , όσο μπορώ να κρίνω απο αυτό που είδα.. Απο την άλλη, το παιχνίδι μου φάνηκε τόσο στημένο, που δεν θα μου έκανε έκπληξη αν μάθαινα οτι του είπαν να μιλάει μα βαριά κρητική προφορά.. Βασικά, εγώ τα καταλαβαίνω όλα όσα λέει.. Στο χωριό μου μιλάνε αρκετοί έτσι..Κυρίως όμως μεγάλοι άνθρωποι και όχι πιτσιρικάδες...

    Επίσης, δεν ντρέπομαι καθόλου για την κρητική προφορά . Όπως μου αρέσει να ακούω Κύπριους να μιλούν κυπριακά, έτσι μου αρέσει να μιλάνε και κρητικά οι κρητικοί . Αυτά !


    errina
    05.10.2010, 11:46
    Μα δεν εξέθεσε κάποιος τον άνθρωπο για την προφορά (την οποία,παρεπιπτόντως ομοίως λατρεύω), αλλά το να αναγκάζεις κάποιον να προσποιηθεί κάτι που δεν είναι,το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο. Κανείς δεν έθιξε την καταγωγή του ούτε αναφέρθηκε στο μορφωτικό του επίπεδο. Μονάχα στην καραγκιοζιά χάριν της δημοσιότητας
    gikostas
    06.10.2010, 19:12

    Αλλού είναι το πρόβλημα.Δεν νομίζω πως έχει να κάνει με τον τόπο καταγωγής.Αλίμονο αν όλοι εκεί μέσα εκπροσωπούσαν το μέρος από το οποίο κατάγονται.Θα είχαμε πρόβλημα.Θέλω να πιστεύω πως τα παιδάκια αυτά είναι η εξαίρεση στην κοινωνία που ζούμε.Όχι τίποτα άλλο,αλλά τυγχάνει να κατάγομαι από την Άρτα και σαν να πήρε το μάτι μου να κυκλοφορεί μια ξανθιά εκεί μέσα,η οποία ανέφερε πως είναι από την Άρτα.Εγώ τι θα πρέπει να κάνω δηλαδή;Να αυτοκτονήσω;


    o-Zone
    06.10.2010, 21:11

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 06-10-2010 στις 19:12 έγραψε...

    Αλλού είναι το πρόβλημα.Δεν νομίζω πως έχει να κάνει με τον τόπο καταγωγής.Αλίμονο αν όλοι εκεί μέσα εκπροσωπούσαν το μέρος από το οποίο κατάγονται.Θα είχαμε πρόβλημα.Θέλω να πιστεύω πως τα παιδάκια αυτά είναι η εξαίρεση στην κοινωνία που ζούμε.Όχι τίποτα άλλο,αλλά τυγχάνει να κατάγομαι από την Άρτα και σαν να πήρε το μάτι μου να κυκλοφορεί μια ξανθιά εκεί μέσα,η οποία ανέφερε πως είναι από την Άρτα.Εγώ τι θα πρέπει να κάνω δηλαδή;Να αυτοκτονήσω;



    Λυπάμαι αλλά θα πρέπει να πηδηχτείς από το παράθυρο...{#emotions_dlg.tt2}

     


    Spirous
    07.10.2010, 16:50

    Τοπικισμός. Ντομπροσύνη υπάρχει σε όλη την Ελλάδα. Αν και σε μικρές ποσότητες πλέον...