ελληνική μουσική
    1000 online   ·  210.857 μέλη

    Ψάχνω metal τραγούδια ή συγκρότημα με ωραία γυναικεία φωνή

    Spirous
    04.11.2010, 22:08

    Αγαπητή κοινότητα, ψάχνω Metal τραγούδια ή συγκρότημα με ωραία γυναικεία φωνή. Κάτι σαν να θυμίζει όπερα ας πουμε. Και ωραία μελωδία φυσικά από πίσω, όχι κάτι brutal. Αν έχετε όρεξη παρακαλώ προτείνετε κάτι.

    Ευχαριστώ!


    oulion
    18.11.2010, 15:31
    >

     


    https://www.youtube.com/watch?v=Dys1_TuUmI4&feature=relatedLink

    >

    Αυτή η τραγουδίστρια τραγουδάει τέτοιο στυλ.Τη λένε Simone Simons.Έχει συνεργαστεί με πολλά συγκροτήματα Metal απ'ό,τι ξέρω. Ελπίζω να βοήθησα...


    skeewiff
    22.11.2010, 19:22

    nightwish with original singer Tarja

    Nightwish with new singer annette

    epica as mentioned

    within temptation

    nemesea

    edenbridge

    elis

    an thes ke alla pes mou


    aviectus
    23.11.2010, 17:04

    bare infinity

    lacuna coil

    Warlock
    Phantom Blue

    Tristania

    Epica

    Lita Ford

    After Forever

    Adastreia

     

    αν θες κι αλλα στείλε μου ΠΜ, ειναι οτι ειδα με μια κλεφτή ματιά στη δισκοθήκη μου!

     


    -----------------
    AVIECTUS ON AIR rockarolla τεταρτη 02:00-03:00 και Κυριακη 02:00-03:00 ( Ξενη-ελληνικη Ροκ(ολα τα ειδη) και ασφαλως Εσεις με τις δικες σας επιλογες)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aviectus στις 23-11-2010 17:07 ]


    mindfall
    24.11.2010, 17:53

    sirenia - Glaes Of Summer
    The Gathering - Strange Machines

    και κατι πιο doom ...

    The Sins Of Thy Beloved - All Alone
    THEATRE OF TRAGEDY -venus
    ισως να μην ειναι τοσο symphonic/operetic...
    ... αλλα κομματαρες κατα την αποψη μου!

    για mezzo-soprano, tarja turunen και simone simons οπως προαναφερθηκε

     


    TheDarkSideOfTheMoon
    08.12.2010, 23:11

    Μα πώς μου ξέφυγε εμένα αυτό το topic??topic με το αγαπημένο μου είδος μουσικής και να μην μοιραστώ μαζί σας τις γνώσεις μου?όχι,δε το δέχομαι! 

    Τα βασικά νομίζω έχουν ήδη αναφερθεί.Οπωσδήποτε EPICA,Nightwish (κατά προτίμηση τα τραγούδια με την παλιά τραγουδίστρια την Tarja), After Forever (Ειδικά το cd "Decipher"), Tristania (καλύτερα δες κι εδώ τα παλιά τραγούδια όπου η τραγουδίστρια ήταν σοπράνο), Lacuna Coil και οι δικοί μας Bare Infinity. Τους The Gathering τους συνιστώ αν και είναι περισσότερο προς alternative rock.

    Από κει και πέρα δεν έχουν αναφερθεί οι Haggard (άκουσε οπωσδήποτε το Chapter II - Upon Fallen Autumn Leaves), καλοί είναι και οι Visions of Atlantis, ενδεχομένως οι Τherion οι οποίοι στηρίζονται εξίσου σε γυναικεία και αντρικά φωνητικά και οι Amberian Dawn (θυμίζουν κάτι από Nightwish).

    Αν θες περισσότερες πληροφορίες ή συγκεκριμένα τραγούδια, πες μου!!


    Spirous
    03.01.2011, 23:00

    Ευχαριστώ παιδιά! Ξεκίνησα να ακούω όλα όσα γράψατε!


    Harmoner
    05.01.2011, 10:41

    Η Heavy Metal μουσική με στοιχεία της symphonic και δυνατά γυναικεία vocals ονομάζεται Symphonic (Gothic) Metal. Είναι ένα από τα καλύτερα είδη μουσικής κατά την γνώμη μου (το αγαπημένο μου). Μερικά bands του είδους είναι:

    Οι Nightwish με την παλία τραγουδίστριά τους, την Tarja Turunen. H Tarja συνεχίζει μόνη της τώρα, και τραγουδάει πάλι το ίδιο είδος.

    Τους Epica - Simone Simons

    Xandria - Lisa Middelhauve

    Theater of Tragedy και Leave's Eyes - Liv Kristine

    Tristania - Mariangela Demurtas

    Sirenia - Ailyn

    Lacuna Coil - Cristina Scabbia

    Within Temptation - Sharon Den Adel

    After Forever - Floor Jansen

    αυτά είναι μερικά από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα του είδους αυτού. Btw, άν θες κι άλλα, απλώς στείλε μου Pm.


    TheDarkSideOfTheMoon
    05.01.2011, 13:04

    Και κάτι που μόλις εντόπισα!Οι δικοί μας Elysion!Τους είχα ακουστά,αλλά τώρα άκουσα κανά δυο τραγούδια τους!Νομίζω είναι αρκετά καλοί στο πρώτο τους cd!




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία