ελληνική μουσική
    677 online   ·  210.857 μέλη

    Όταν η διαδικτυακή ζωή γίνεται αυτοσκοπός.

    Japan88gr
    10.11.2010, 16:35

    Είμαι σίγουρος ότι όλοι έχετε έρθει σε επαφή κατά καιρούς

    με το αστείο σινάφι των ''διαδίκτυο..πληκτων''

     

    Είναι αυτά τα κλασσικά άτομα που μη έχοντας κάτι

    σημαντικό στη μίζερη ζωούλα τους, της δίνουν χρώμα

    με διαπληκτισμούς επιπέδου ”παρατράγουδων”

    σε όποιο διαδικτυακό μέρος βρεθούν.

     

    Το αστείο τις όλης υπόθεσης είναι ο τσαμπουκάς

    που πουλάνε αυτά τα άτομα και οι εμμονές που έχουν κατά καιρούς

    αγγίζοντας τα όρια της ψυχοπαθολογίας,

    ψάχνοντας τρόπο να αυτοπροσδιοριστούν.

     

    Σε αυτά τα δειλά καθότι ανώνυμα άτομα

    είναι αφιερωμένη αυτή η ανάρτηση,

    ας τους αφιερώσουμε όλοι από μία σκέψη μας, μια συμβουλή..

    οτιδήποτε.. αν και φοβάμαι ότι τα ξέρουν ήδη όλα

     

     

     

    Όσο μπορείς (1913)

    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
    όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
    μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
    μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.
    Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,
    γυρίζοντας συχνά κ' εκθέτοντάς την
    στων σχέσεων και των συναναστροφών
    την καθημερινήν ανοησία,
    ως που να γίνει σα μια ξένη φορτική.

     

     

     

     

     

     

     



    Πως αφήσαμε τις ωρες μας και χαθηκαν πασχιζοντας ανοητα να εξασφαλισουμε μια θεση στην αντιληψη των αλλων.

    Γιάννης Ρίτσος

    https://www.youtube.com/user/japan88gr

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 10-11-2010 16:47 ]


    AlfaWolf
    11.11.2010, 02:19

    Μάνο μου... άδικος κόπος

    ''Τον αράπη κι αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς''

    Αυτού του προφίλ τα άτομα

    Νιώθουν κάποιοι ΜΟΝΟ πίσω από την οθόνη

    έχουν καταφύγιο το προφίλ που έχουν δημιουργήσει όπου ίσως το 100% να είναι ψέμα

    από ηλικία έως και το φύλο ακόμα κι όλα αυτά διότι έχουν κάποια κόμπλεξ σε συνδυασμό με ψυχολογικά παρατράγουδα

    θα πάνε χαμένες λοιπόν οι συμβουλές δεν υπάρχει άλλη ζωή για αυτά τα άτομα στην πραγματική ζωή δεν υπάρχουν είναι ένα μεγάλο τίποτα

    • στην επαγγελματική ζωή είναι μηδέν
    • στην ερωτική τους είναι μόνοι
    • στην οικογενειακή τους είναι το λάθος 

    τι τους μένει???

    το ψέμα... και για αυτό αντιδρούν έτσι

    και γιαυτο δεν θα τους δεις ποτέ εξω

    ποτέ δεν θα τους δεις σε κάποια συνάντηση

    πάντα κάτι θα τυχαίνει

    για αυτό σου λέω ....

    αστούς στο ψέμα τους ...

    άδικος ο κόπος βελτίωσης .

     


    PHILIPPOSSM
    11.11.2010, 14:12

    Απλα θα συμφωνισω με τον Alfawolf αλλα θελω να ακουσω την γνωμη σας γιαυτους που μπαινουν απο το πρωι στο ΜΗ και αρχιζουν και ανεβαζουν το ενα post πισω απο το αλλο και αρκετες φορες post χωρις κανενα νοημα και χωρις καμια επαφη με το site....

    Απλα για να δειξουν ,τι;

    Και για να παμε την κουβεντα λιγο ποιο περα να μιλισουμε και γιαυτους που ειναι ολη μερα στο FB ή σε διαφορα site παιχνιδιων....


    BAGRATION
    11.11.2010, 14:40

    Ωραία παρατήρηση PHILIPPOSSM...

    Πιστεύω οτι η πλειοψηφία των ανθρώπων που ασχολούνται με το σπορ των διαδικτυακών τσακωμών προσβολών κτλ δεν είναι μίζερα άτομα με ψυχολογικά προβλήματα, αλλα καθημερινοί άνθρωποι. Και εδώ είναι που διαφωνώ με τη γνώμη που έχει για αυτά τα άτομα ο  Japan88gr και άλλοι.

    Πολλοί απο εμας έχουμε βγάλει εδωπέρα το "Τρολ" που κρύβουμε μέσα μας...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 11-11-2010 16:01 ]


    mary_omikron
    11.11.2010, 18:25

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 11-11-2010 στις 14:12 έγραψε...

    Απλα θα συμφωνισω με τον Alfawolf αλλα θελω να ακουσω την γνωμη σας γιαυτους που μπαινουν απο το πρωι στο ΜΗ και αρχιζουν και ανεβαζουν το ενα post πισω απο το αλλο και αρκετες φορες post χωρις κανενα νοημα και χωρις καμια επαφη με το site....

    Απλα για να δειξουν ,τι;

    Και για να παμε την κουβεντα λιγο ποιο περα να μιλισουμε και γιαυτους που ειναι ολη μερα στο FB ή σε διαφορα site παιχνιδιων....



    Πολύ ωραία η επισήμανση που έκανες Φίλιππε γι αυτούς που μπαίνουν από το πρωί στο ΜΗ και φαίνονται συνέχεια συνδεδεμένοι. Γι αυτούς όμως θα μπορούσε, ξέρεις, να ισχύει  το γεγονός ότι προτιμούν για ημερήσια μουσική ακρόαση το ραδιόφωνο του ΜΗ από οποιοδήποτε άλλο, κι έτσι το έχουν ανοικτό όλη μέρα χωρίς αυτό να συνεπάγεται ότι είναι απαραίτητα καθηλωμένοι μπροστά στον υπολογιστή τους. Υπάρχει κι αυτή η περίπτωση, που δεν πρέπει να παραβλέπεται σαν παράμετρος...

    Τώρα όσον αφορά την ανάρτηση posts χωρίς νόημα και επαφή με το site που είναι μουσικό, κάνοντας την αυτοκριτική μου (βλέπεις την διδάχθηκα απο 6 χρονών γιατί στο Πειραματικό Σχολείο του Πανεπιστημίου Θεσ/κης που πήγαινα την είχαμε ημερήσιο καθήκον υπό τύπον έκθεσης) θεωρώ λοιπόν ότι η παρατήρηση αφορά κι εμένα, διερωτώμαι όμως γιατί μας δίνεται η δυνατότητα πολλαπλών αναρτήσεων και η ύπαρξη ενοτήτων όπως π.χ.    "καλλίτερα,χειρότερα,αγαπημένα"....   "περί ανέμων και υδάτων".... "αστεία,ανάλαφρα,ανέκδοτα" ?  Αυτές οι ενότητες και μόνο από τον τίτλο τους δεν είναι  ανεκτικές και περισσότερο large από τις καθαρά μουσικές? Και δεν νομίζω ότι οι συμμετέχοντες με τις "χωρίς νόημα και επαφή" αναρτήσεις τους θέλουν να δείξουν κάτι... Αλλωστε σε ποιόν και γιατί?  Το πιθανότερο είναι να βρήκαν χώρο και να εξωτερικεύουν ένα δικό τους προσωπικό like χωρίς να υποχρεώνουν κανένα να ταλαιπωρηθεί διαβάζοντας το, εάν δεν τον ενδιαφέρει...

    Οσο για τα διάφορα site παιχνιδιών που λες, δεν έχω άποψη, δεν τα γνωρίζω καν, οπότε σιωπώ... και συνεχίζοντας την αυτοκριτική, καιρός ήταν, γιατί φλυάρησα πολύ....Smile


    aviectus
    11.11.2010, 18:58

    και κάπως έτσι ξεκινάει η ιστορία ενός πολύ-αγαπημενου λατρευτού σε όλους flame war...

    εγώ θέλω να συμφωνήσω με τη μαιρη όμικρον όσον αφορά το ραδιόφωνο του σταθμού.

    τώρα να κάποιος αρχίζει και ψάχνει,ρωτάει και γουστάρει να μάθει το ψέμα του άλλου,τότε καλά να πάθει,που τρώει το κουτόχορτο. γιατι στο να φτάσεις να ξέρεις..( έστω και το ψέμα ) για την προσωπική ζωή του καθενός αγνώστου τυχαίου που έλαχε να γνωρίσεις,και να ανταλλάξεις μερικά "bites and bytes"..τοτε τον τρώει το κωλαράκι του,ας μην κρυβόμαστε!

     


    AlfaWolf
    11.11.2010, 20:06

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 11-11-2010 στις 14:12 έγραψε...

    Απλα θα συμφωνισω με τον Alfawolf αλλα θελω να ακουσω την γνωμη σας γιαυτους που μπαινουν απο το πρωι στο ΜΗ και αρχιζουν και ανεβαζουν το ενα post πισω απο το αλλο και αρκετες φορες post χωρις κανενα νοημα και χωρις καμια επαφη με το site....

    Απλα για να δειξουν ,τι;

    Και για να παμε την κουβεντα λιγο ποιο περα να μιλισουμε και γιαυτους που ειναι ολη μερα στο FB ή σε διαφορα site παιχνιδιων....



     

    Για το ανέβασμα post άσχετου ενδιαφέροντος δεν θα πω κάτι διότι αν κάτι δεν ενδιαφέρει εμένα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ενδιαφέρει και κάποιους άλλους. δεν νομίζω ότι κάνουν κακό το αντίθετο πιστεύω γιατί έστω κι ένα κλικ στο σίτε από το google η άλλες μηχανές αναζήτησης μόνο καλό κάνει

    Αυτό με το FB ούτε κι εγώ το καταλαβαίνω μιας και δεν έχω προσωπικό FB αλλά και σ αυτό τι με νοιάζει? και τι με ενοχλεί ? τον δικό τους ελεύθερο χρόνο σκοτώνουν όχι τον δικό μου

    ο καθένας επιλεγεί να περνά τον χρόνο του με κάτι που του αρεσει αν με αυτό είναι ικανοποιημένοι δικαίωμα τους

    Εγώ έχω την εκπομπή μου ας πούμε

    αλλά δεν είναι το ίδιο σκότωμα χρόνου διότι εγώ κάνω κάτι που μένει κάτι παραγωγικό και μπορεί να τρέχω όλη την εβδομάδα σε συναντήσεις παρουσιάσεις κλπ και να περνώ μπροστά στο pc μου ώρες ατελείωτες ετοιμάζοντας την επομένη εκπομπή κι όχι για να αποδιώξω κάτι αλλά για να έχω το αποτέλεσμα που με ευχαριστεί,που θρέφει την ψυχή μου, και δίνει ένα ευχάριστο 2ωρο  στους ακροατές μου

    και σίγουρα είναι πολλοί που απορούν γιατί τα κάνω όλα αυτά... μιας και δεν έχω κατά την γνώμη τους κάποιο κέρδος από αυτό...η απάντηση είναι ότι με ευχαριστεί ποιο παλιά το έχω κάνει επαγγελματικά με αμοιβή τώρα έχω επιλέξει να μπω σαν ένα δάχτυλο σε μια γροθιά σαν ένα ακόμα μέλος σε μια όμορφη ομάδα που προσπαθεί για το καλύτερο στο ελληνικό τραγούδι και να βοηθήσω όσο μπορώ αυτούς που πιστεύω ότι το αξίζουν χωρίς να έχω γραμμή από το αφεντικό ΕΛΕΥΘΕΡΑ

    και το ιδιο κανουν ολα τα παιδια στο ραδιοφωνο του ΜΗ και μπραβο τους

    ενοχλουν κανέναν ?

    αν ενοχλούν.... πρόβλημα τους όχι δικό μας

     


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 11-11-2010 20:08 ]


    BAGRATION
    11.11.2010, 21:44

    Αν κατάλαβα καλά ο PHILIPPOSM αναφέρεται στα άτομα που περνούν τις ώρες τους στο music heaven συμμετέχοντας συστηματικά σε  καβγαδάκια, troll-αρουν μαζί με άλλα μέλη, ποστάρουν εξυπνάδες κτλ.

    Οχι σε όλους αυτούς που απλά επιλέγουν να περάσουν το χρόνο τους εδώ (ακούγοντας ραδιόφωνο, συμμετέχοντας πολιτισμένα στις συζητήσεις κ.α.).

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 11-11-2010 21:48 ]


    AlfaWolf
    11.11.2010, 21:59

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 11-11-2010 στις 21:44 έγραψε...

    Νομίζω οτι αναφέρεται σε αυτούς που περνούν τις ώρες τους στο music heaven συμμετέχοντας συστηματικά σε  καβγαδάκια, troll-αρουν μαζί με άλλα μέλη, ποστάρουν εξυπνάδες κτλ

    Οχι σε όλους αυτούς που απλά επιλέγουν να περάσουν το χρόνο τους εδώ (ακούγοντας ραδιόφωνο, συμμετέχοντας πολιτισμένα στις συζητήσεις κ.α.).



    Σωστά BAGRATION αλλά... όπως και να έχει μια κοινωνία εδω είναι όπως μια κοινωνία έξω δεν μπορούν να λείπουν τα καβγαδάκια, εξυπνάδες, μπούρδες, κλπ

    όσο κι αν ψάξεις δεν θα βρεις πουθενά κάποιο forum άσχετα με τι καταπιάνεται που να μην έχει και αυτά τα συστατικά περά από τα υγιή .

    το θέμα είναι ότι τα μέλη που έχουν μόνο αυτές τις ιδιότητες αργά η γρήγορα φανερώνονται και είναι στο χέρι του καθενός αν ασχολούμαστε μαζί τους

    μην ξεχνάμε ότι το χειρότερο τους είναι να τους αγνοήσεις.

     


    jethroomi
    11.11.2010, 22:21

    Καλησπερα φιλοι. Λιγο-πολυ συμφωνω με τους προλαλλησαντες.

    Καταθετω την προσωπικη μου αποψη περι των θαμώνων του φορουμ.

    Τους (μας) χωριζω, χοντρικα, σε τρεις κατηγοριες,

    1. Αυτοι που για ενα απλο θεμα ή ερωτηση καποιου συμφορουμιτη καθονται

    και γραφουν (αντιγραφουν;) πραγματειες. Εχουν καλες προθεσεις δε λεω αλλά

    με κουραζουν. Το προβλημα εδω ειναι η επιδειξη γνωσης που δεν χρειαζεται.

    2. Οι φυσιολογικοι, με τις καλες και τις κακες τους στιγμες.

    3. Οι εντελως 'περιεργοι' που ομως, νομιζω, εντοπιζονται ευκολα. Ειναι οι χαρακτηρες

    που περιγραφουν ο japan κι ο alfa. Αλλά εδω μιλαμε για ψυχοπαθολογια και προτιμω

    να μην αγγιξω το θεμα. Απλα θα αναφερω οτι γνωστο μου ατομο ακροδεξιων αντιληψεων

    αναφερει στο φασεμπουκ ως αγαπημενο του συγγραφεα τον Κορνηλιο Καστοριαδη... μαλιστα.

    Παντως αυτο που εισπρατω απο αυτο το φορουμ ειναι θετικο. Στο κατω-κατω ας αφησουμε

    ολα τα λουλουδια ν' ανθισουν.Wink


    errina
    11.11.2010, 22:59

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 11-11-2010 στις 22:21 έγραψε...
    Στο κατω-κατω ας αφησουμε

    ολα τα λουλουδια ν' ανθισουν.Wink



    Και τα γαιδουράγκαθα καλά είναι, τσιμπάνε μεν αλλά δίνουν χρώμα Wink


    PHILIPPOSSM
    12.11.2010, 14:16

    Για να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά.

    Η παρέμβαση μου έχει να κάνει με το σύνολο και εδώ στο ΜΗ και γενικότερα στο διαδίκτυο.
    Συμφωνώ με τα περισσότερα που γραφτήκανε, αλλά έχω και τις αντιρρήσεις μου σε άλλα.


    ORFEASMIRSINIS
    12.11.2010, 15:47

      Νομίζω πως,λόγω έλλειψης θεματολογίας,ασχολούμεθα με ανύπαρκτα θέματα.Προσωπικά,πουθενά στον μουσικό παράδεισο(εκτός απο ένα και μόνο post) δεν έχω συναντήσει τέτοιες συμπεριφορές,όπως αυτές που σχολιάζονται στο συγκεκριμμένο τοπικ,αλλά και σε άλλο αντίστοιχο,παλαιότερα,που αναφέρονταν, στον τρολισμό.


    Japan88gr
    12.11.2010, 15:55

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 12-11-2010 στις 15:47 έγραψε...

    Προσωπικά,πουθενά στον μουσικό παράδεισο(εκτός απο ένα και μόνο post) δεν έχω συναντήσει τέτοιες συμπεριφορές,όπως αυτές που σχολιάζονται στο συγκεκριμμένο τοπικ,



     

    κι όμως, οι συμπεριφορές αυτές υπάρχουν, στο chat, σε pm.. ακομα και σε σχόλια στις φωτογραφίες των μελών..  {#emotions_dlg.yes}

     

    το θέμα δεν ειναι καθόλου ανύπαρκτο

     

     


    ORFEASMIRSINIS
    12.11.2010, 18:04

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 12-11-2010 στις 15:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 12-11-2010 στις 15:47 έγραψε...

    Προσωπικά,πουθενά στον μουσικό παράδεισο(εκτός απο ένα και μόνο post) δεν έχω συναντήσει τέτοιες συμπεριφορές,όπως αυτές που σχολιάζονται στο συγκεκριμμένο τοπικ,



     

    κι όμως, οι συμπεριφορές αυτές υπάρχουν, στο chat, σε pm.. ακομα και σε σχόλια στις φωτογραφίες των μελών..  {#emotions_dlg.yes}

     

    το θέμα δεν ειναι καθόλου ανύπαρκτο

     

     



    Ok Japan για να το λες,έτσι θα είναι(τώρα μάλιστα θυμάμαι ένα θέμα που είχε δημιουργηθεί απο κάποιον με την φωτο συμφορουμίτισας).Οπότε άστοχον το σχόλιο μου,διότι νόμιζα οτι αναφερόσουνα μόνο στο φόρουμ.{#emotions_dlg.rolleyes}


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης