ελληνική μουσική
    851 online   ·  210.855 μέλη

    Δωρεάν στο in.gr ο νέος δίσκος του Φίλιππου Πλιάτσικα

    ilio
    25.11.2010, 10:51

    Ο νέος δίσκος του Φίλιππου Πλιάτσικα διατίθεται από σήμερα και για 20 μέρες δωρεάν από το in.gr.

    Με τη σύμφωνη γνώμη της εταιρίας του ΕΜΙ και την οικονομική στήριξη της AMSTEL

    ο τραγουδοποιός διαθέτει τα τραγούδια διαδικτυακά,για πρώτη φορά στην Ελλάδα,

    όπως υποστηρίζει.(Δεν γνωρίζω αν έχει ξαναγίνει αυτό από καποιον άλλον δημοφιλή καλλιτέχνη).

    Επίσης,υπάρχει σημείωμα από τον καλλιτέχνη στην σελίδα του in.gr κάθως και βίντεο, όπου

    εξηγεί τους λόγους που τον οδήγησαν σε αυτήν την απόφαση.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 26-11-2010 13:38 ]





    επισυναπτόμενα: _DSC2931.jpg 
    o-Zone
    25.11.2010, 14:01

    Τελικά δε γλυτώνουμε με τίποτα από δαύτον μου φαίνεται...{#emotions_dlg.biggrin}

    Σε λίγο, θα μας πετάει τα σιντιά του κάτω από τη πόρτα όπως τα φέϊγ-βολάν απ΄τις πιτσαρίες και τα σουβλατζίδικα...{#emotions_dlg.rolleyes}


    -----------------
    "During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act” --George Orwell

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 25-11-2010 14:04 ]


    Japan88gr
    25.11.2010, 15:10

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 25-11-2010 στις 14:01 έγραψε...

    Τελικά δε γλυτώνουμε με τίποτα από δαύτον μου φαίνεται...{#emotions_dlg.biggrin}

    Σε λίγο, θα μας πετάει τα σιντιά του κάτω από τη πόρτα όπως τα φέϊγ-βολάν απ΄τις πιτσαρίες και τα σουβλατζίδικα...{#emotions_dlg.rolleyes}


    -----------------
    "During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act” --George Orwell

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 25-11-2010 14:04 ]



    χαχαχαχαχαχαχα

     


    o-Zone
    25.11.2010, 23:37

    Πολύ καλό Japan! {#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.lol}


    despinakontogianni
    26.11.2010, 01:16

    Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να το σχολιάσω με άλλη λέξη, παρά με το "γυφτιά"! Ρε παιδιά, σε λίγο θα ζητιανεύει από τα ραδιόφωνα να παίζουν κομμάτια του! {#emotions_dlg.huh}


    jorge
    26.11.2010, 02:36
    Εμένα μου έκανε εντύπωση ο τρόπος με τον οποίο το παρουσίασαν. Μας έστειλαν (στα ΜΜΕ) πρόσκληση να παρευρεθούμε "στην παρουσίαση μιας ενέργειας σταθμό στα Ελληνικά μουσικά δρώμενα". Λες και ανακαλύψανε τον τροχό ένα πράμα. Υπάρχουν τόσα γκρουπ που έχουν δώσει τσάμπα τη μουσική τους, ενώ όλοι ξέρουμε πως οι πωλήσεις δίσκων έχουν πεθάνει. Τι μας τον παρουσιάζετε ως ήρωα λοιπόν; Από ανάγκη το κάνει και το ξέρουμε όλοι. Και δε συμφωνώ με όσους λένε αρνητικά για τον Πλιάτσικα. Για τη φωνή του ναι. Αλλά είναι μέρος της πρόσφατης ελληνικής μουσικής ιστορίας. Όχι τώρα με τα πρόσφατα εμπορικά του. Αλλά πιο πριν με πολλά αξιόλογα κομμάτια που έχει γράψει. Γι 'αυτό και τώρα δεν είναι ωραίο να εκτίθεται από την όποια AMSTEL και την όποια ΕΜΙ. Τέλος το εμπόριο πια. Πάρτε το χαμπάρι.
    AlfaWolf
    26.11.2010, 08:02

    Το κατέβασε κανενας σας?


    jorge
    26.11.2010, 13:37

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΛΙΑΤΣΙΚΑΣ

    «ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΠΩ»

    ΝΕΟ ALBUM

     

    ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

    ΔΩΡΕΑΝ DOWNLOADING ΤΟΥ ΝΕΟΥ ALBUM

    ΤΟΥ ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΠΛΙΑΤΣΙΚΑ

    «ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΠΩ» ΣΤΟ in.gr

    ΑΠΟ 25 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΕΩΣ ΚΑΙ 15 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

    «…Δεν ξέρω αν «Πηγαίνω μόνος» όπως έλεγα  πριν από κάποια χρόνια, αλλά αυτή η εμπειρία απ την επαφή μου με τον κόσμο με κάνει να τολμήσω να δώσω τα καινούργια μου τραγούδια δωρεάν πρώτα στο διαδίκτυο, μέσα από την υψηλότερη σε επισκεψιμότητα ελληνική ιστοσελίδα, αυτή του in.gr.ώστε αυτό που έτσι κι αλλιώς θα γινόταν με ένα τρόπο αφιλόξενο και ασύδοτο πολλές φόρες να γίνει με τον δικό μας τρόπο και την ποιότητα προσέγγισης που αξίζει η μουσική από όποιο μέρος του κόσμου κι αν προέρχεται.

    Η δισκογραφία είναι γεμάτη πρωτιές, κυρίως αριθμητικές… Αυτή η απόφαση, που πρώτη φορά νομίζω παίρνει ένας καλλιτέχνης – τουλάχιστον στην Ελλάδα – και με την σύμφωνη γνώμη της δισκογραφικής μου εταιρίας (έχω την ανάγκη να το αναφέρω αυτό γιατί ήταν όντως μια γενναία απόφαση (να μην λέμε μόνο τα στραβά), έχει για μένα ένα συμβολικό χαρακτήρα για όλα όσα το ίδιο το διαδίκτυο πρεσβεύει, αλλά και για όλα όσα εγώ πιστεύω ότι η μουσική κρύβει ως κομμάτι της ανθρώπινης σκέψης και της ανθρώπινης ψυχής...». Φ.Π.

     

     

    Για πρώτη φορά στην Ελλάδα η ΕΜΙ και ο Φίλιππος Πλιάτσικας σε συνεργασία με το in.gr και με την υποστήριξη της AMSTEL προχωρούν σε μια πρωτοποριακή ενέργεια-σταθμό στα Ελληνικά μουσικά δρώμενα!

     

    Από 25 Νοεμβρίου έως και 15 Δεκεμβρίου τo νέο album του Φίλιππου Πλιάτσικα, «ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΠΩ» θα φιλοξενείται σε μία ειδική σελίδα στο in.gr, διαθέσιμο για δωρεάν downloading από τους χρήστες της ιστοσελίδας. Πρόκειται για μια πρωτοβουλία του ίδιου του Φίλιππου Πλιάτσικα και της δισκογραφικής εταιρείας ΕΜΙ στο δυναμικό της οποίας ανήκει.

     

    Είναι ένας καλλιτέχνης που δεν χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις. Τόσο δισκογραφικά, όσο και συναυλιακά, έχει δώσει το δικό του προσωπικό στίγμα. Χρυσοί και πλατινένιοι δίσκοι και σειρά sold out συναυλιών τόσο στην Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό. Συνεργασίες με ιδιαίτερα σημαντικούς καλλιτέχνες, τόσο εντός όσο και εκτός των συνόρων, συμπληρώνουν ιδανικά αυτό το καλλιτεχνικό κάδρο του Φίλιππου Πλιάτσικα.

     



     

     

     

    Το album «ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΠΩ» περιλαμβάνει 15 τραγούδια, μέσα από τα οποία καταθέτει τη δική του αλήθεια, τη δική του πραγματικότητα. Τραγούδια τα οποία περιγράφουν το σήμερα τόσο ηχητικά όσο και θεματολογικά και φέρουν το πάντρεμα διαφορετικών ειδών μουσικής από διάφορα σημεία του πλανήτη.

    Στο album συμμετέχουν ο Βασίλης Καρράς, η Ελεωνόρα Ζουγανέλη και ο MC Yinka.

     

    Όπως σε κάθε του δισκογραφικό βήμα, έτσι και σ’ αυτό, έχει δώσει ιδιαίτερα βαρύτητα στην παραγωγή και τον ήχο του. Η μουσική όλων των τραγουδιών ανήκει στον Φίλιππο Πλιάτσικα. Στίχους, εκτός από τον ίδιο, έχουν γράψει οι: Ντέπη Χατζηκαμπάνη, Σταύρος Σταύρου,  Χρήστος Κουλιανός, Κωνσταντίνος Τζάνος, MC Yinka, Άντρη Θεοδώρου και ο Βασίλης Καρράς.

    «Αυτή η εποχή μπερδεύει τη σκέψη και κυρίως την κρίση μας. Περνάνε τα φώτα της ευκολίας, της ταμπέλας, ή της εκ του ασφαλούς  επανάστασης από δίπλα και σου κλείνουν το μάτι πονηρά. Έρχεται όμως πάντα η ουσία με τρόπους χαρούμενους ή θλιβερούς να σε πιάσει απ’ το μπράτσο και να σου δείξει…….

    Έψαξα μια χορωδία Gospel απ’ το San Diego για να βρεθεί με κάτι Ηπειρώτες από το Πωγώνι. Η βελούδινη φωνή της Ελεωνόρας (Ζουγανέλη) με τις ηλεκτρικές κιθάρες του Μύρωνα (Στρατή) ήθελα να ντύσουν τα λόγια που έγραψε παίζοντας με τους καπνούς και το αλκοόλ ξημερώματα ο φίλος μου ο Βασίλης (Καρράς). Κάλεσα στη παρέα τον Roman, τον Demian, τον Yoel που ήρθαν από την Ήπειρο της Salsa και του Tango να συνυπάρξουν με τους Ethnic «Ειρήσθω εν Παρόδω» που παίζουν με όλα αυτά τα υπέροχα παραδοσιακά όργανα. Και τα παιδιά με τα λόγια στα χαρτάκια στις συναυλίες. Ήρθαν τ’ ακούμπησαν κι έφυγαν.

    Τα πνευστά από τον Αντώνη (Ανδρέου), τα μπάσα από τον Αλέκο (Αράπη), τα τύμπανα απ’ τον Αλέκο (Κούρτη) και τον Δημήτρη (Καλατζή) και οι κιθάρες απ’ το Στέλιο (Φράγκο) ήταν η αγκαλιά για να βγουν όλα αυτά στο φώς.

    Τους ευχαριστώ όλους τόσο πολύ που ήταν δίπλα μου σ’ αυτό το δίσκο, όχι μόνο γιατί η μουσική δεν έχει σύνορα, ταμπέλες και τείχη, αλλά γιατί με βοήθησαν να κάνω αυτό που ήθελα περισσότερο από οτιδήποτε άλλο αυτό τον καιρό. Να πω την αλήθεια μου.» Φ.Π.





    επισυναπτόμενα: cover_pliatsikas.jpg 
    sillia
    26.11.2010, 14:02

    Εγώ Νικόλα τα κατέβασα Smileκι αν θες την άποψή μου είναι τα γνωστά τραγουδοπλιάτσικα{#emotions_dlg.rolleyes}

    Τίποτα δεν έχει αλλάξει{#emotions_dlg.walkman}

    Οσο για τον τρόπο που διαλέγουν τελευταία κάποιο καλλιτέχνες να φτάνει η δουλειά τους σε μας {#emotions_dlg.walkman}

    υπομονή κια έχουμε πολλά να δούμε άξια σχολιασμού{#emotions_dlg.whistling}


    despinakontogianni
    26.11.2010, 14:11

    Δηλαδή μετά τις 15/12 τι γίνεται;


    o-Zone
    26.11.2010, 14:18

    «Αυτή η εποχή μπερδεύει τη σκέψη και κυρίως την κρίση μας. Περνάνε τα φώτα της ευκολίας, της ταμπέλας, ή της εκ του ασφαλούς  επανάστασης από δίπλα και σου κλείνουν το μάτι πονηρά. Έρχεται όμως πάντα η ουσία με τρόπους χαρούμενους ή θλιβερούς να σε πιάσει απ’ το μπράτσο και να σου δείξει……

     

    Υπάρχει μια κάποια δόση αλαζονείας-υποκρισίας εδώ ή μου φαίνεται? Τι θέλει να μας πει ο "ποιητής"?{#emotions_dlg.blink}


    -----------------
    "During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act” --George Orwell

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 26-11-2010 14:29 ]


    kwstasagas
    26.11.2010, 15:14

     

    Συμφωνώ κι εγώ με τα περισσότερα που γράψατε παραπάνω. Κι αυτό επειδή το Δελτίο Τύπου το γράφει ξεκάθαρα :

     

    "Για πρώτη φορά στην Ελλάδα η ΕΜΙ και ο Φίλιππος Πλιάτσικας σε συνεργασία με το in.gr και με την υποστήριξη της AMSTEL προχωρούν σε μια πρωτοποριακή ενέργεια-σταθμό στα Ελληνικά μουσικά δρώμενα!"

     

    Όταν κάποιος καλλιτέχνης αποφασίζει να προσφέρει ως δώρο τα τραγούδια του στους ακροατές, καλύτερα να το κάνει όσο το δυνατόν πιο διακριτικά και μακριά απ' τα φώτα της δημοσιότητας !!! Στην προκειμένη περίπτωση, όμως, βλέπουμε ότι στο "δωρεάν downloading" εμπλέκονται, εκτός από την ιστοσελίδα, η δισκογραφική εταιρία και η γνωστή ζυθοποιία ως ... χορηγός !!! Με αυτόν τον τρόπο, δυστυχώς, η όποια "γενναιοδωρία" του καλλιτέχνη "ακυρώνεται" [και, ακόμη πιο δυστυχώς, μάς αποκαλύπτει ότι τελικά ... μόνο "γενναιοδωρία" δεν είναι !!! ] !!!!

     

    Θυμήθηκα πριν από περίπου 3 χρόνια που παρευρέθηκα στη συναυλία του συγκροτήματος ΓΥΜΝΑ ΚΑΛΩΔΙΑ στο ΚΥΤΤΑΡΟ .... Μετά τη συναυλία μάς περίμενε όλους μια έκπληξη : Όσοι ήμασταν εκεί πήραμε ως δώρο ένα αντίτυπο απ' το καινούριο cd της μπάντας [σημειωτέον : cd cdένιο {#emotions_dlg.ban}, με το φάκελλό του, όχι "δωρεάν κατέβασμα τραγουδιών" !!! ] !!!! Αυτήν τους την κίνηση τα παιδιά της μπάντας ΔΕΝ την διαφήμισαν πριν τη συναυλία [μάθαμε περί αυτής την ώρα που φεύγαμε απ' το Κύτταρο μετά το τέλος της συναυλίας, όπου μια κοπέλα μάς προσέφερε στον καθέναν μας ένα cd της μπάντας !!!!]. Αλλά και μετά τη συναυλία, ΔΕΝ πήρανε σβάρνα τα σάιτς, τα φεϊσμπούκια κλπ για να τη "διατυμπανίζουν" !!!! Με αυτόν τον τρόπο, η γενναιοδωρία τους όχι μόνο είχε νόημα και ουσία, αλλά, κυρίως, εντιμότητα και ειλικρίνεια ......       

     

     

     


    SouLRocK
    26.11.2010, 15:28

    Παράθεση:

    Το μέλος despinakontogianni στις 26-11-2010 στις 14:11 έγραψε...

    Δηλαδή μετά τις 15/12 τι γίνεται;



    Θα καταστρέφεται το cd και 8α σου καίει το δίσκο!!! 


    PHILIPPOSSM
    26.11.2010, 15:41

    Απ' ότι κατάλαβα, με το ζόρι σας έβαλαν να κατεβάσετε το cd έτσι;


    Japan88gr
    26.11.2010, 15:45

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 26-11-2010 στις 15:14 έγραψε...

     

    Όταν κάποιος καλλιτέχνης αποφασίζει να προσφέρει ως δώρο τα τραγούδια του στους ακροατές, καλύτερα να το κάνει όσο το δυνατόν πιο διακριτικά και μακριά απ' τα φώτα της δημοσιότητας !!!



     

    Το ειχε κανει ο σπουδαίος Σταμάτης Μεσημέρης το 2000,

    παραθέτω τις πληροφορίες απο καναλι που ειναι αφιερωμενο σε αυτον στο FB.

     

    ''Το 2000 κυκλοφορεί το 4πλούν προσωπικό Live cd ΠΟΥ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ Ο ΚΑΠΝΟΣ ΤΟΥ ΙΝΔΙΑΝΟΥ που είναι πλέον συλλεκτικός. Για τον δίσκο αυτό απ΄όπου είναι και το τραγούδι "Ο Λουδοβίκος" έγραφε στην στήλη Babelogue (05/04/2001) ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ, ΑΡΑ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΑΙ. Το Γκίνες θα έπρεπε να τον είχε καταγράψει ήδη, αφού δε νομίζω πως πουθενά στον κόσμο θα υπάρχει μουσικός που κυκλοφορεί ένα τετραπλό cd και το μοιράζει δωρεάν. Πριν λίγο καιρό ο Παπαδάμου των Χειμερινών Κολυμβητών χάριζε το νέο του δίσκο σε cd-r, αλλά ο Σταμάτης Μεσημέρης ανέβασε πολύ τον πήχυ. Τετραπλό cd, κανονικό, εργοστασίου, με σούπερ συσκευασία - πολυσέλιδο booklet, εντελώς δωρεάν. Στοιχίζει βέβαια στον δωρίζοντα κάτι παραπάνω απ' το mp3, μένει όμως για πάντα. Τρεις ώρες live, 49 τραγούδια, τα μισά δικά του, τα υπόλοιπα λαϊκά, ρεμπέτικα και αρχοντορεμπέτικα από ένα μουσικό που έχει μια θέση στην ελληνική μουσική, κάπου μεταξύ Σαββόπουλου, Άσιμου, Σιδηρόπουλου...''

     

     

    πληροφορίες και εδώ:

    tragoudistan.blogspot.com/2009/04/3.html

     

    "Το 2000 ο Σταμάτης Μεσημέρης προβαίνει σε μία κίνηση που αμφιβάλλω αν έχει μιμητή παγκοσμίως . Εκδίδει ένα τετραπλό (!) άλμπουμ με ζωντανές ηχογραφήσεις από τις εμφανίσεις του τα Χριστούγεννα του 1999, σε μία κανονική εργοστασιακή έκδοση που περιελάμβανε και ένθετο και ό,τι άλλο περιλαμβάνει μία επαγγελματική έκδοση, με τη διαφορά ότι δεν την κυκλοφόρησε στην αγορά αλλά διένειμε τα 10.000 αντίτυπα που τυπώθηκαν εντελώς δωρεάν με τη μέθοδο "από χέρι σε χέρι", σαν δώρο προς τους φίλους των τραγουδιών του! Η έκδοση αυτή ουδέποτε κυκλοφόρησε στην αγορά και θεωρείται μέχρι και σήμερα συλλεκτική. Η κίνηση αυτή του Μεσημέρη μαρτυρά εν πολλοίς και τη γενικότερη στάση του απέναντι στο κατεστημένο ή το "σύστημα" ή όπως αλλιώς μπορεί να ονομάσει κανείς το κυρίαρχο ιδεολογικό ρεύμα τόσο στην κοινωνία όσο και στο τραγούδι. Πίστευε ότι ο κάθε δημιουργός έπρεπε να κάνει αυτό που λέει η ψυχή του, να φτιάχνει τραγούδια κατά συνείδηση, χωρίς να λογαριάζει το ρεύμα της εποχής, το αν θα γίνουν αποδεκτά από πολλούς ή λίγους, το αν θα αποφέρουν χρήματα. Πίστευε ότι ο δημιουργός πρέπει να φωνάζει την αλήθεια μέσα από τα έργα του, παλεύοντας "και εντός και εκτός", όπως χαρακτηριστικά λέει και ένας από τους στίχους του. Χαρακτηριστική άλλωστε η σημείωσή του στο εξώφυλλο του τετραπλού άλμπουμ: "Δεν πωλείται άρα δεν αγοράζεται"..."

     

    Τον δισκο θα τον βρείτε εδώ: arcofgreekmusic.blogspot.com/2007/11/o.html


    -----------------
    Και συ λοιπόν στέκεσαι έτσι βουβός με τόσες παραιτήσεις, απο φωνή, απο τροφή, απο άλογο, απο σπίτι, στέκεις απαίσια βουβός σαν πεθαμένος: Ελευθερία ανάπηρη πάλι σου τάζουν.

    Μιχάλης Κατσαρός

    https://www.youtube.com/user/japan88gr

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 26-11-2010 16:18 ]


    periigitis
    26.11.2010, 17:12

    Πολύ πιο τίμιο και καθαρό ήταν αυτό που είχαν κάνει οι RadioHead: "Κατεβάστε και δώστε ότι έχετε. Αν έχετε!"


    stelios15
    29.11.2010, 23:50

    Ο δίσκος του Πλιάτσικα έχει όλα τα κομμάτια καινούργεια και είναι εντελός δωρεάν. Όποιος γουστάρει τον κατεβάζει και τον ακούει, αξίζει να δείτε τη συνέντευξη που έδωσε ο ίδιος στο in.gr που εξιγεί τους λόγους που έκανε αυτή τη κίνηση να μοιράσει δωρεάν στους ακροατές το νέο του δίσκο και τους λόγους που μπίκανε χορηγοί...

    Να πω επίσης πως ο Φίλιππος Πλιάτσικας είναι από τους καλλιτέχνες που οι δίσκοι του γίνονται γρήγορα χρυσοί και πλατινένιοι! (με αυτό απλά θέλω να πω πως έτσι κι αλιώς πουλάνε οι δίσκοι του στα διδκοπωλεία, θα μπορούσε άνετα να κυκλοφορούσε τον δίσκο στα δισκοπωλεία και να έβγενε πολύ πιο κερδισμένος)

    Ακούστε όμως τη συνέντευξη που έδωσε στο in.gr και πολύ ευχαρίστως να τα ξαναπούμε...


    optiras
    30.11.2010, 10:00

    Δηλαδή το βασικότερο ζήτημα είναι ο τρόπος με τον οποίο θα διαθέσει το έργο του ο καλλιτέχνης ή το ίδιο το έργο του;Δεν καταλαβαίνω καν γιατί το κάνετε θέμα...

    Η εμπλοκή εταιρίας και διαφήμισης δεν είναι δα και κάτι καινούριο:ελάχιστοι καλλιτέχνες δεν δέχονται διαφημίσεις(αυτή τη στιγμή θυμάμαι μόνο τον Foxmoor και τους Active Membe) και ελάχιστα φεστιβάλ κάνουν το ίδιο...

    Άλλο είναι η κριτική στα ψευδή στοιχεία που αναφέρει το δελτίο τύπου...Αλλά μη μου πει κανείς ότι δεν ξέρουμε ότι δελτία τύπου,διαφημίσεις,ανακοινώσεις κτλ κάπου αποσκοπούν και ότι για να πετύχουν τον σκοπό τους δεν διστάζουν να χρησιμοποιήσουν όλα τα μέσα...Ούτε είναι καινούριο φαινόμενο στην ελλάδα(αυστηρά με ε μικρό) ,όπου είσαι ότι δηλώσεις,ασχέτως αν αυτό είναι αλήθεια...Μόλις τελείωσε η εκλογική δραστηριότητα(για να μην την χαρακτηρίσω αλλιώς) όπου ο καθένας έλεγε το κοντό του και το μακρύ του,το δελτίο τύπου μιας δισκογραφικής εταιρίας μας ενόχλησε;Εδώ ψέμματα λένε τα επίσημα βιβλία του σχολείου,οι εφημερίδες και τα δελτία ειδήσεων κάθε μέρα....

    Ναι,το κατέβασα...Και με ρώτησαν για αυτό(αντίθετα η ΕΡΤ με γδέρνει και δε ρωτά καν αν την βλέπω,αν μου αρέσει,αν έχω τηλεόραση,αν θέλω να την πληρώνω-η απάντηση σε όλα είναι όχι).Και με την ευκαιρία θα το ακούσω-όχι ότι καίγομαι κι' όλα...Αντίθετα,αν δεν ήταν τσάμπα,δεν θα πήγαινα να το αγοράσω...Και ούτε θα το έψαχνα στο ίντερνετ...Ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης δεν με ενθουσιάζει.Και αυτό δεν εξαρτάται από το πόσο κοστίζει ο δίσκος του...

    Συμφωνώ για τους RadioHead...Μόνο που αυτοί απευθύνονται σε όλη τη γη...Ενώ ο Πλιάτσικας μάλλον όχι....

    Υ.Γ.:ποιος δεν θέλει να αμείβεται για τον κόπο του και θέλει να δουλεύει τσάμπα;Είναι δικαίωμα του καθένα να επιλέξει πως θα πληρώνεται(στα πλαίσια της νομιμότητας)...

    Παράθεση:

    Το μέλος stelios15 στις 29-11-2010 στις 23:50 έγραψε...

    ο ίδιος στο in.gr που εξηγεί τους λόγους που έκανε αυτή τη κίνηση να μοιράσει δωρεάν στους ακροατές το νέο του δίσκο και τους λόγους που μπήκανε χορηγοί...




    Για να τα κονομήσει τα έκανε αυτά φίλε...Τώρα τις σάλτσες θα μπορούσε να τις κρατήσει και για τον εαυτό του(τελείωσε και η προεκλογική περίοδος-πρέπει να σοβαρευτεί λίγο)....Απλώς οι δισκογραφικές δίνουν ψίχουλα και αυτός δεν ήταν ικανοποιημένος από αυτό προφανώς και όχι άδικα...

    Παράθεση:

    Το μέλος stelios15 στις 29-11-2010 στις 23:50 έγραψε...

    Να πω επίσης πως ο Φίλιππος Πλιάτσικας είναι από τους καλλιτέχνες που οι δίσκοι του γίνονται γρήγορα χρυσοί και πλατινένιοι! (με αυτό απλά θέλω να πω πως έτσι κι αλλιώς πουλάνε οι δίσκοι του στα δισκοπωλεία, θα μπορούσε άνετα να κυκλοφορούσε τον δίσκο στα δισκοπωλεία και να έβγαινε πολύ πιο κερδισμένος)




    Το κολπάκι με τους χρυσούς και πλατινένιους δίσκους ,το 2010,το μάθαμε:τοποθετήσεις στις βιτρίνες στα  δισκάδικα,μέτρηση των δίσκων που διανέμονται,περιορισμός του αριθμού των δίσκων για να πάρεις το ''βραβείο'',δημιουργική λογιστική κτλ.Όσο για τα δισκάδικα,επειδή ακριβώς δεν πουλιούνται δίσκοι κλείνουν το ένα μετά το άλλο:λιγότερα από εκατό έχουν μείνει σε όλη την ελλάδα...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 05-12-2010 21:57 ]


    DemetresOpc
    30.11.2010, 15:28

    2 κομμάτια άκουσα..

    στο δεύτερο πείστικα πως έχει εξαιρετική μουσική ο δίσκος και ίσως εμπνευσμένο στίχο..

    τώρα γιατί όλοι κατηγορούμε τους χορηγούς δεν μπορώ να καταλάβω..

    οι μισοί δουλεύουμε για αυτούς και οι άλλοι μισοί από αυτούς..και δεν φταίνε οι μοισκοί για αυτή την κατάντια..

     

    πέρσι είδα τους b-movies..

    ο ντραμερ φορούσε μπλουζάκι που έλεγε πως "η πειρατεία σκοτώνει τις δισκογρφικές"

    όμως τελικά δεν ξέρω και λύστε μου αυτή την απορία..

    η ποιότητα στον ήχο, όχι το περιεχόμενο αυτού..μιλάω καθαρά για τον ήχο, καθορίζεται από την ποιότητα της δισκογραφικής;;

    διότι όσες δουλειές έχουν φτάσει στα αυτιά μου και είναι προσωπικές παραγωγές δύσκολα ακούγονται χωρίς ένα παράπονο για την ποιότητα ήχου..


    optiras
    30.11.2010, 19:27

    Παράθεση:

    Το μέλος DemetresOpc στις 30-11-2010 στις 15:28 έγραψε...

    πέρσι είδα τους b-movies..

    ο ντραμερ φορούσε μπλουζάκι που έλεγε πως "η πειρατεία σκοτώνει τις δισκογρφικές"

    όμως τελικά δεν ξέρω και λύστε μου αυτή την απορία..

     

    Μάλλον οι δισκογραφικές (με την νοοτροπία τους ) σκοτώνουν όλους τους άλλους (πολύ καλό άρθρο:


    Τίτλος:digital download
    Υπότιτλος:Το μέλλον ή το τέλος της δισκογραφικής Βιομηχανίας;
    Εισαγωγή:Έπειτα από τη μεγάλη άνοδο που σημείωσαν τα προηγούμενα χρόνια,φέτος οι πωλήσεις ψηφιακής μουσικής στις ΗΠΑ παρουσίασαν στασιμότητα.Ήρθε λοιπόν το τέλος;
    Είδος:αφιέρωμα
    Αρθρογράφος:Γ.Οικονόμου
    Περιοδικό:HITech
    Τεύχος:165,Δεκέμβριος 2010
    Τιμή:7.90 ευρώ
    Ιστοσελίδα:www.4pi.gr/hitech/swf/indexloader.html

    Άλλα σχετικά άρθρα επισημαίνονται στο τόπικ:

    Ενδιαφέροντα άρθρα για την μουσική στα περιοδικά ( www.piratefm.net/index.php?option=com_ku...;catid=38&id=496〈=el )

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 05-12-2010 21:53 ]