ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.851 μέλη

    Freedom 88,9: Γιατί άλλαξε ύφος;

    mitsi87
    28.11.2010, 11:13

    Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα που με απασχολεί αρκετά τον τελευταίο καιρό...

    Εδώ και περίπου 1,5 χρόνο, έχω κολλήσει να ακούω τον ραδιοφωνικό σταθμό Freedom 88,9. Από την πρώτη στιγμή που το ανακάλυψα, ενθουσιάστηκα πολύ, μιας και έπαιζε ωραία ροκ τραγούδια (παλιά και καινούργια), ενώ προωθούσε νέους καλλιτέχνες (η μεγάλη επιτυχία του Rous με το "Εξαιρέσεις" οφείλεται κατά ένα μεγάλο μέρος στον Freedom). Εγώ προσωπικά έμαθα τραγουδια και συγκροτήματα που δεν τα ήξερα και τώρα αν δεν τα ακούσω κάθε μέρα παθαίνω στερητικό...{#emotions_dlg.biggrin}

    Να αναφέρω επίσης ότι στον λίγο χρόνο που λειτουργεί ο σταθμός έχει αποκτήσει φανατικό κοινό, όπως έβλεπα από διάφορα comments σε βίντεο του youtube...

    Δυστυχώς τον τελευταίο καιρό, έχει αλλάξει πολύ το ύφος του σταθμού...όταν κάνεις μια μεγάλη επιτυχία και έχεις αποκτησει ένα σταθερό κοινό και πρεσβεύεις ότι παίζεις ελληνικό ροκ, πως γίνεται ξαφνικά να βάζεις Αρβανιτάκη ή Τσανακλίδου??? (δεν θα σχολιάσω καν ότι πέτυχα Χατζηγιάννη...)

    Και για να μην περεξηγηθώ, δεν έχω τίποτα με τους συγκεκριμένους καλλιτέχνες. Απλά αν ήθελα να τους ακούσω, θα έβαζα άλλους σταθμούς όπως Μελωδία ή Δίεση (παρεπιπτόντως η Μελωδία και ο Freedom ανήκουν στον ίδιο όμιλο...)

    Το ερωτημά μου είναι το εξής : Για ποιό λόγο αυτή η αλλαγή?? Για την αύξηση της ακροαματικότητας?? Για την αύξηση των εσόδων του σταθμού μέσω της διαφήμισης?? Και στο κάτω κάτω της γραφής, τι είναι προτιμότερο?? Να προωθείς ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής και να έχεις ένα σταθερό κοινό ή να είσαι ένας ακόμα σταθμός που παίζει έντεχνο??(γιατί σιγα σιγά εκεί το πάνε...)

    Δεν ανοίγω αυτό το θέμα για να δυσφημίσω τον Feedom, απλά ελπίζω να το δουν κάποιοι και και προβληματιστούν για το συγκεκριμένο σταθμό...ευελπιστώ να ξαναγίνει ο σταθμός που ήξερα και αγάπησα (είμαι λίγο ρομαντική το ξέρω...){#emotions_dlg.helpsmilie}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-11-2010 15:46 ]


    gogos81
    28.11.2010, 12:30

    κάτι παρόμοιο νιώθω και εγώ..πριν βγει ο Freedom δεν άκουγα ραδιόφωνο,και από τότε που βγήκε,το στέρεο δεν σταματάει ποτέ να παίζει..

     

    δες και αυτό όμως,και θα καταλάβεις πιο πολλά

     

    http://www.e-tetradio.gr/ar4242el_paeikaiofreedom889.html


    jorge
    28.11.2010, 15:50

    Από το παραπάνω link:

    Ο Freedom 88,9 απέλυσε τους μοναδικούς ηχολήπτες του πριν από δύο εβδομάδες κι έκτοτε, παρουσιάζει, μόνο ηχογραφημένες εκπομπές. Ενώ ετοιμάζεται, όπως μαθαίνω, να βάλει λουκέτο. Κλείνει  -ως Freedom εννοώ- και η συχνότητα αλλάζει μουσικό χαρακτήρα. Η απόφαση είναι ειλημμένη, έστω και αν και στον όμιλο Αλαφούζου για να είμαστε ειλικρινείς, ποτέ και τίποτε δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένο. Πολλά αλλάζουν σε χρόνο dt.  Οι δύο παραγωγοί του Freedom θα μεταφερθούν μάλλον στο πρόγραμμα του Μελωδία, τα Σαββατοκύριακα. Ταιριάζουν εκεί, έχουν συνηθίσει άλλωστε και το playlist.

     

    Κλείνει και ο Freedom λοιπόν... Τους έχει πιάσει πανικός τους καναλάρχες και δεν βλέπουν ούτε ακροαματικότητες ούτε προοπτικές. Μεγάλο λάθος να κλείσει αυτός ο σταθμός...


    mitsi87
    28.11.2010, 17:32

    Παραθέτω ένα απόσπασμα από ένα σχόλιο από το παραπάνω link :

    "ευχομαι,ολοι αυτοι που δεν ειχαν καμια σχεση με την εναλλακτικη σκηνη και απεκτησαν μεσω του freedom,να συνεχισουν μονοι τους την αναζητηση τους στον μουσικο οριζοντα και να μπουν ακομα πιο βαθια στον ομορφο κοσμο της μουσικης!"

    Πράγματι, και να κλείσει ο Freedom, εγώ θα συνεχίσω να ακούω αυτό το είδος μουσικής που μου έμαθε να αγαπώ...

    Η μεγάλη ειρωνεία είναι ότι σε 10 μέρες η Μελωδία διοργανώνει μουσική βραδιά στον Σταυρό του Νότου με καλλιτέχνες που έπαιζε ο Freedom (γιατί αμφιβάλλω αν η Μελωδία έπαιζε Κύριος Κ, Μουζουράκη, Μπαλάφα κ.ά....). Δηλαδή με λίγα λόγια αυτή η βραδιά θα είναι για να αποχαιρετήσουν τον Freedom? Μας κοροιδεύουν μες τα μούτρα μου φαίνεται...άντε να δω τι θα ακούω τώρα στο ραδιόφωνο...


    Kay
    30.11.2010, 09:21

    Βασικά όλο τα ίδια και τα ίδια έπαιζε ο Freedom... Χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα με κάποιον από τους καλλιτέχνες μη μου πείτε ότι δεν υπήρχαν άλλα συγκροτήματα από Κόρε Ύδρο, Joanna Drigo, Professional Sinnerz, Πάνο Μουζουράκη, Λεωνίδα Μπαλάφα, Ξύλινα Σπαθιά, Γ. Δημητριάδη κτλ...

    Και εγώ γούσταρα να ακούω freedom και κάποτε άκουγα όλο το πρόγραμμα από τις 8 το πρωί μέχρι και το βράδυ στις 7. Όταν άρχισα να ακούω τα ίδια και τα ίδια - απλά εγκατέλειψα το σταθμό.

    Όσο οι σταθμοί δε θα έχουν πραγματικούς παραγωγούς και θα βάζουν spokespersons ή θα παίζουν μόνο λίστες - τόσο πιο βαθιά στο λάκκο θα πέφτουν...και θα κλείνουν ο ένας μετά τον άλλο όπως οι "άχρηστες πλέον" δισκογραφικές.

    Μη γελιέστε...και στο freedom λίστες παίζανε...απλά οι λίστες φτιάχτηκαν μια φορά στην αρχή και τέλος...

     

    Λογικό και το τέλος λοιπόν!


    platonas82
    02.12.2010, 07:30

    Μέχρι και χτες το μεσημέρι ο Freedom έπαιζε το κλασσικό του πρόγραμμα. Από χτες το απόγευμα το ραδιόφωνο στο αμάξι γράφει "Ο νέος σταθμός της Αθήνας" (κάτι τέτοιο) και παίζει λαϊκά. Αυτό ήταν λοιπόν....


    mitsi87
    02.12.2010, 10:32
    να ζησουμε να τον θυμομαστε παιδιά...κρίμα...
    liberty
    07.12.2010, 14:51

    Παράθεση:

    Το μέλος Kay στις 30-11-2010 στις 09:21 έγραψε...

    Βασικά όλο τα ίδια και τα ίδια έπαιζε ο Freedom... Χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα με κάποιον από τους καλλιτέχνες μη μου πείτε ότι δεν υπήρχαν άλλα συγκροτήματα από Κόρε Ύδρο, Joanna Drigo, Professional Sinnerz, Πάνο Μουζουράκη, Λεωνίδα Μπαλάφα, Ξύλινα Σπαθιά, Γ. Δημητριάδη κτλ...

    Και εγώ γούσταρα να ακούω freedom και κάποτε άκουγα όλο το πρόγραμμα από τις 8 το πρωί μέχρι και το βράδυ στις 7. Όταν άρχισα να ακούω τα ίδια και τα ίδια - απλά εγκατέλειψα το σταθμό.

    Όσο οι σταθμοί δε θα έχουν πραγματικούς παραγωγούς και θα βάζουν spokespersons ή θα παίζουν μόνο λίστες - τόσο πιο βαθιά στο λάκκο θα πέφτουν...και θα κλείνουν ο ένας μετά τον άλλο όπως οι "άχρηστες πλέον" δισκογραφικές.

    Μη γελιέστε...και στο freedom λίστες παίζανε...απλά οι λίστες φτιάχτηκαν μια φορά στην αρχή και τέλος...

     

    Λογικό και το τέλος λοιπόν!



    Συμφωνώ απόλυτα!!!!!Ωραίος σταθμός τον πρώτο καιρό αλλά κατάντησε απελπιστικά βαρετός!Όλο τα ίδια έβαζε ρε παιδιά και βασικά απορώ πως είχε τώρα στο τέλος θαυμαστές δεν βαριόσασταν να ακούτε 6-7 καλλιτέχνες και 10-20 τραγούδια μόνο?????


    mitsi87
    10.12.2010, 10:57

    Άμα αυτοί οι 6-7 καλλιτέχνες είναι η μουσική που σου αρέσει, τους ακου συνέχεια...τελος πάντων, για όποιον ενδιαφέρεται, ο Freedom θα λειτουργεί πια σαν web radio στην ιστοσελίδα www.freedomfm.gr ή καλύτερα μέσω του live24.gr...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mitsi87 στις 10-12-2010 10:58 ]


    Grandviturbo
    25.12.2010, 15:42

    Καλησπερα κι απο εμενα. Δεν φανταζομουν ποτε οτι το πρωτο μου μυνημα θα αναφεροτανε στο κλεισιμο του  freedom {#emotions_dlg.crying}.. Ομως εδω και καιρο εχω ανακαλυψει αυτον τον rockvelvet και μενω αρκετες ωρες εκει...

    Δε ξερω αν επιτρεπεται να πω την πληρη διευθυνση του , αλλα καλυτερα ειναι να την ψαξετε στο γκουγκλ.