ελληνική μουσική
    999 online   ·  210.851 μέλη

    Κιθάρα: Τραγούδια για αρχάριους... υπό το 0!

    Jimmas
    10.12.2010, 22:47

    Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούριος στην σελίδα και γενικά καινούριος στο άθλημα!

    Όπως θα ψιλιαστήκατε και από τον τίτλο, έχοντας αρχίσει να ασχολούμαι λίγο με την κιθάρα, ψάχνω εύκολα-γελοία τραγούδια για να την γρατζουνάω.

    Θα ήθελα να μάθω λοιπόν εάν υπάρχει κάποια ενότητα που να απευθύνεται σε αυτό που ζητάω. Δηλαδή ψάχνω τίτλους τραγουδιών και τις αντίστοιχες παρτιτούρες ή έστω ξέμπαρκες νότες.

    Επειδή δεν έχω μάθει ακόμα συγχορδίες, ενδιαφέρομαι για πολύ απλά τραγούδια, ακόμα και παιδικά. Τα μόνο που παίζω για παράδειγμα είναι το "Φεγγαράκι μου λαμπρό" και την "Νεφέλη".

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    ΥΓ.: Συγχωρήστε με αν υπάρχει ήδη παρόμοιο θέμα γιατί τα τόπικς είναι πολλά και δεν ήξερα καν τι λέξεις-κλειδιά να βάλω...

    ΥΓ.2: Ελπίζω το πρόβλημά μου να μην είναι ενάντια στους κανόνες δημιουργίας θέματος σε αυτήν την κατηγορία μιας που αποτελεί ερώτηση για το φόρουμ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Jimmas στις 10-12-2010 22:47 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Jimmas στις 10-12-2010 22:48 ]


    jacamar
    10.12.2010, 23:08

    εγω ξεκινησα με τα τραγούδια των πυξ-λαξ που ειναι απλα και ευκολα....

    μαλλον στα εγχορδα επρεπε να βαλεις την απορια σου.....


    Jimmas
    10.12.2010, 23:17

    Ίσως, απλά η ερώτηση έχει να κάνει με την οργάνωση του musicheaven, για αυτό.

    Πυξ-Λαξ; Δεν νομίζω πως είμαι ακόμα έτοιμος βάση αυτών που γράφω...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Jimmas στις 10-12-2010 23:18 ]


    jacamar
    10.12.2010, 23:24

    δικαιο εχεις εφοσον δεν προσεξα οτι λες οτι δεν ξερεις συγχοδρίες....

    λοιπον τα πρωτα μου τραγουδια στην κιθάρα θυμαμαι ήταν ο γιατρος (δεν μπορω μανουλα μ), τα καλαντα, το house of rising sun.... ριξε καμια ματια σε κανενα μουσικο βιβλιοπωλειο να ξεσηκώσεις καμια ιδέα!


    Jimmas
    10.12.2010, 23:40

    Χμμ σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Θα πάω να ρωτήσω. Απλά έψαχνα κάτι πιο άμεσο και γρήγορο με το ίντερνετ (έτσι βρήκα και αυτήν την σελίδα) και για αυτό ρωτάω αν τελικά υπάρχει κάτι για αυτό το επίπεδο στο musicheaven.


    delta66
    10.12.2010, 23:43

    Σε τοσο αρχικο σταδιο, θα προτεινα να αφησεις τα τραγουδια που δεν θα σε βοηθησουν στην ενδυναμωση και ευελιξια των δαχτυλων που θα χρειαστει.

    Ξεκινα με ασκησεις δαχτυλων, stretching, καμια κλιμακα και  μετα μαθε συγχορδιες και εξασκηση στις αλλαγες απο τη μια συγχορδια στην αλλη.

    Μετα δοκιμασε και καποιο απλο τραγουδι μελωδια και συγχορδιες χωρις ρυθμο στην αρχη (που ειναι για τους περισσοτερους το πιο δυσκολο μερος)

     


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 10-12-2010 23:44 ]


    Jimmas
    10.12.2010, 23:50

    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, έχεις δίκιο! Απλά ρώτησα γιατί τις ασκήσεις μετά από ώρα τις ψιλο-βαριέσαι και θέλεις να παράγεις μια μελωδία για να παίρνεις λίγο θάρρος... Smile

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Jimmas στις 10-12-2010 23:56 ]


    delta66
    10.12.2010, 23:57

    Παράθεση:

    Το μέλος Jimmas στις 10-12-2010 στις 23:50 έγραψε...

    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, έχεις δύκιο! Απλά ρώτησα γιατί τις ασκήσεις μετά από ώρα τις ψιλο-βαριέσαι και θέλεις να παράγεις μια μελωδία για να παίρνεις λίγο θάρρος... Smile



    Σωστα.

    Πρωτα ομως οι ασκησεις.

    (Επρεπε να το γραψω Wink)


    jorge
    11.12.2010, 01:57
    Jimmas
    12.12.2010, 22:33

    Ούτε καν τα κάλαντα; {#emotions_dlg.tt2} Πρέπει να κάνω υπομονή τότε! Ευχαριστώ πολύ jorge! Θα τα έχω υπόψιν μου!